Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.10.2011, 23:45:21
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Trebuie sa avem in vedere faptul ca diavolul, dusmanul nostru de moarte, doreste sa ne arunce in mizerabilul pacat al deznadejdii. Sa nu primim in inima noastra soaptele lui ce ne determina sa ne indoim de iertarea lui Dumnezeu.

Dragoste e Dumnezeu, bunatatea Lui e netarmuita! Abia asteapta sa ne acorde ierarea; e nerabdator sa auda inima noastra strigandu-I cu putere: Am pacatuit, Dumnezeule, miluieste-ma!, ca El sa raspunda, cu dragoste mare: Indrazneste, fiule! Iertate iti sunt pacatele tale cele multe!
Din fericire doar deznadejdea ne smereste si vorba vrednicului de pomenire Parintele Arsenie Papacioc: "Ce ne-am face fara diavol? Cum ne-am mai putem mantui?" Daca omul ar fi capabil sa se tina la limita cea mai de jos a deznadejdii, astfel incat sa se considere pe sine demn de toata osanda, abia atunci flacara credintei creste, iar Dumnezeu nu doar iarta, dar si aduce bucurii.
Eu cred ca problema serioasa nu este aceea daca Dumnezeu iarta, ci in ce conditii iarta? Am mai spus-o si pe alt topic: intr-un fel sau altul, omul savarseste pacatul, dar spovedania nu ne da dreptul sa ne consideram absolviti si imaculati. Spuneam acolo ca eu compar pacatul cu un tatuaj care ramane pentru tot restul vietii pe trupul tau si chiar daca stii ca Dumnezeu te-a iertat, imaginea trupului "insemnat" iti reaminteste mereu cine esti ca sa nu indraznesti sa te trufesti, ci sa-ti constientizezi locul ce ti se cuvine. Tocmai de aceea Mantuitorul spune despre persoanele pacatoase care se intorc, ca "multi din cei de pe urma vor fi cei dintai", sau "Mult iubeste (pe Dumnezeu) fiindca multe i s-au iertat!" Cand ai constiinta incarcata cu pacate si prin rugaciune incepi sa cunosti Harul lui Dumnezeu, ajungi intr-o stare paradoxala; daca aproapelui trebuie sa-i ierti si sa uiti tot raul facut de el, raul facut de tine nu trebuie sa-l uiti niciodata, pentru ca el te smereste. Da, stii ca Dumnezeu te-a iertat, dar conditia ta trebuie sa ramana de rob supus, gata de a-ti plati insutit greselile facute.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.10.2011, 23:53:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Daca omul se pocaieste cu adevarat, primeste iertarea lui Dumnezeu. Va simti, cand harul va lucra in sufletul lui, ca a fost iertat.

Trebuie sa avem in vedere faptul ca diavolul, dusmanul nostru de moarte, doreste sa ne arunce in mizerabilul pacat al deznadejdii. Sa nu primim in inima noastra soaptele lui ce ne determina sa ne indoim de iertarea lui Dumnezeu.

Dragoste e Dumnezeu, bunatatea Lui e netarmuita! Abia asteapta sa ne acorde ierarea; e nerabdator sa auda inima noastra strigandu-I cu putere: Am pacatuit, Dumnezeule, miluieste-ma!, ca El sa raspunda, cu dragoste mare: Indrazneste, fiule! Iertate iti sunt pacatele tale cele multe!
Dragostea, iubite frate,Dragostea-i întâi de toate,Dragostea e Dumnezeu,Dragostea e Fiul Său,Dragostea e Duhul Sfânt,Asta-i pacea pe pământ!De-ai vorbi în limbi străine,De-ai cânta destul de bine,De-ai fi dascăl pentru alții,De-ai deține toți talanții,Dacă dragoste nu ai,N-ai nici pace, n-ai nici rai.De-ai fi meșter în vorbire,De-ai cânta și din Psaltire,De-ai avea dar de științăȘi puternică credință,Dacă dragoste nu ai,N-ai nici pace, n-ai nici rai.De-ai avea chiar daruri multe,De-ai fi și un om de frunte,De-ai fi chiar și proroc,De-ai muta munții din loc,De-ai fi preot pentru lume,De-ai avea mare renume,Dacă dragoste nu ai,N-ai nici pace, n-ai nici rai.De-ai face tot fapte bune,De-ai veghea în rugăciune,Pe bolnavi de-ai vindeca,Pe orfani de-ai ajuta,Dacă dragoste nu ai,N-ai nici pace, n-ai nici rai.De-ai fi doctor în știință,De-ai munci cu stăruință,De-ai fi mare învățatȘi de lume respectat,Dacă dragoste nu ai,N-ai nici pace, n-ai nici rai.De-ai fi-n țară domnitor,De-ai conduce un popor,De-ai fi meșter iscusit,De-ai fi înțelept vestit,Dacă dragoste nu ai,N-ai nici pace, n-ai nici rai.De-ai ști numărul de stele,De-ai cunoaște toate cele,Lumea-ntreagă de-ai avea,De-ai ajunge pân’ la stea,Dacă dragoste nu ai,N-ai nici pace, n-ai nici rai.Dar bun credincios de-i fi,Pe Hristos azi L-ai primi,Ști-vei cât de mult folosSă ai dragoste-n HristosȘi, silindu-te s-o ai,Tu te vei simți ca-n rai.Să știi tu, iubite frate,Dragostea-i întâi de toate,Dragostea e Dumnezeu,Dragostea e Fiul Său,Dragostea e Duhul Sfânt,Asta-i pacea pe pământ!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.10.2011, 20:45:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
am o prietena care acum ceva ani a renuntat la o sarcina. cum stie daca a fost iertata de Dumnezeu? a regretat din tot sufletul, s-a spovedit, a botezat un baietel, si a asistat la mai multe botezuri, ca ajutor.

in general ce se poate face pentru ca o femeie care regreta enorm o intrerupere sa fie iertata?

PS:eu personal sunt total impotriva lor, dar na, cine stie ce o fi fost in capul ei ...

daca se repeta intrebarea, ca e tot posibilul, sa imi dati link-ul sa i-l dau fetei respective.
Sa regrete din tot sufletul pana cand Dumnezeu ii ofera convingerea interioara ca a fost iertata.

Nu cu link -uri..
Reply With Quote
Răspunde