Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.12.2014, 23:45:39
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Eu ma refeream la saracia multor romani de acasa
Chiar cred că e bună ideea cu sacosa cu zahăr si ulei, dar să vedem dacă forumul functionează si pe teren, sau doar în virtual.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.12.2014, 00:01:25
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Iustin, ai comentat un pic pe lângă..

Pai eu n-am cum să încep să dau câte 10 RON, că nu sunt în România. Si era vorba să-i ajutăm (mai ales) pe săracii nostri "de acasă". Sau mai stii că n-oi fi început deja? :)

Dacă nu s-a volatilizat grupul acela "Forumistii din Bucuresti" - eu zic că ceva concret si palpabil se poate organiza si cu oamenii de aici de pe forum. Treaba asta cu să faci în ascuns este foarte relativă, părerea mea. Dacă reusesti să ajuti pe cineva si să-i aduci un zâmbet pe fată acum de sărbatori, nu-i mare lucru că stie unul sau altul de asta. Munca în echipa, fratilor, zic eu că aduce mai multe roade. Doamne ajută!!
Nu am stiut ca nu esti in RO,dar oricum binele se poate face oriunde,poate acolo se stie mai clar cine are cu adevarat nevoie,si atunci e mai usor.
Un grup organizat,da,poate identifica cazuri sociale,pentru a apare increderea celor care au de daruit,si a directiona astfel fondurile ,girand anumite cazuri
Iar treaba cu ascunsul cand faci fapte bune, a zis-o Cineva acum 2000 de ani .
Contextul era sa nu fie fatarnicie,si faptele sa nu se faca de ochii oamenilor.
Si ca Dumnezeu vede in ascuns ,si rasplateste in ascuns .
Eu am extins interpretarea la problema neincrederii in cei care ne cer ajutorul.
Daca nu am analiza atat ce facem ,atunci neincrederea aceasta ar disparea mai usor. Imboldul trebuie sa fie preponderant din inima ,si sa nu ne punem 100 de probleme cui si ce sa dam.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.12.2014, 00:04:32
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Chiar cred că e bună ideea cu sacosa cu zahăr si ulei, dar să vedem dacă forumul functionează si pe teren, sau doar în virtual.
Sa vedem, ce, Mirela? De ce trebuie sa stiu eu ce face X sau Y? De ce trebuie sa spun cuiva, daca, avand sansa sa fac un bine intr-o zi dintre multele in care... N-AM FACUT NIMIC, facand acel bine, vin pe forum sa-l spun tuturor? Pe cine intereseaza? Si mai ales... cui foloseste. Stie El, Dumnezeu, inima fiecaruia, iar asta-i de-ajuns!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.12.2014, 00:35:58
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Okay am înt›eles, fiecare pe cont propriu pe-aici. :)

Era pe undeva o pildă care zicea că trebuie să dai cui are nevoie chiar dacă alt›ii văd s™i bârfesc că faci ca să s™tie lumea.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.12.2014, 06:14:51
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Sa vedem, ce, Mirela? De ce trebuie sa stiu eu ce face X sau Y? De ce trebuie sa spun cuiva, daca, avand sansa sa fac un bine intr-o zi dintre multele in care... N-AM FACUT NIMIC, facand acel bine, vin pe forum sa-l spun tuturor? Pe cine intereseaza? Si mai ales... cui foloseste. Stie El, Dumnezeu, inima fiecaruia, iar asta-i de-ajuns!
Nu asta era ideea mea, de a veni si a spune aici ce face fiecare.
Mă mir că n-ai intuit, Moshule, că vorbeam de a face ceva într-un grup forumistic ad-hoc.
Dar nu-i bai, se poate si fără !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.12.2014, 10:19:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu trebuie sa te lauzi pe forum,nici in presa si nici la prieteni cu binele facut.
Dar un grup de voluntari(at)ar fi binevenit pe forum;oameni care sa uneasca fortele,resursele,donatiile,rugaciunile...
Dar ce zic eu,poate ca deja exista un asemenea grup insa se pastreaza in obcuritate...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.12.2014, 13:55:49
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu trebuie sa te lauzi pe forum,nici in presa si nici la prieteni cu binele facut.
Dar un grup de voluntari(at)ar fi binevenit pe forum;oameni care sa uneasca fortele,resursele,donatiile,rugaciunile...
Dar ce zic eu,poate ca deja exista un asemenea grup insa se pastreaza in obcuritate...
Citat:
În prealabil postat de mirela.t
Okay am înt›eles, fiecare pe cont propriu pe-aici. :)
Nu cred ca exista un grup organizat ,sau poate ajuta in momente sporadice.

In nici un caz cerinta ca faptele bune sa fie in ascuns ,nu trebuie sa ne opreasca de la a face faptele bune,si a le face publice cu un scop bun, si nu pentru lauda in fata celorlalti.Pot fi si altfel de motive decat mandira in fata altoora , si atunci chiar e bine sa se popularizeze astfel de fapte. Un astfel de motiv bun, ar fi sa se dea incredere si motivatie altora , ca se poate intreprinde ceva, si inactivitatea asta nu e un blestem imposibil de depasit

O astfel de actiune e usor de initiat , trebuie identificati oameni necajiti , pentru care cineva in care ai incredere de pe forum sa garanteze. Practic, stiindu-l pe cel care garanteaza, si stiind din postarile lui ,ca acesta nu minte ,si ca vede unde este nevoia adevarata , atunci s-ar strange si fonduri . Singurul punct care trebuie depasit este neincrederea in cazul social prezentat . Eu as fi dispus sa contribui daca as vedea un astfel de caz si am incredere ca e real si e garantat de cineva cunoscut ,si daca eu as fi dispus ,banuiesc ca multi ar fi. De asemenea as putea gasi si eu insumi oameni necajiti in jur,ca sunt destui , si,daca si altii vor sa ajute alaturi de ce pot eu sa ii ofer , sa ii ajute prin intermediul meu , daca ar avea incredere in mine.
Acest mecanism a functionat sporadic pe forum ,fiind ,multi care au cerut ajutor pentru cazuri care i-au impresionat ,si, se pare ca acest ajutor a venit

O simpla sacosa cu mancare dusa cuiva , nu este o actiune organizata ,poate fi facut individual de fiecare din noi,caci in afara de hainele proaste ale celui ce primeste ,nu prea ai garantie ca de fapt nu e un cersetor de profesie care castiga mai bine decat tine.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.12.2014, 01:43:58
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu cred ca exista un grup organizat ,sau poate ajuta in momente sporadice.
[...]
O astfel de actiune e usor de initiat , trebuie identificati oameni necajiti
[...]
O simpla sacosa cu mancare dusa cuiva , nu este o actiune organizata

Păi uite, un moment sporadic binevenit este si sărbătoarea Crăciunului.
Zici tu că e usor de initiat o asemenea actiune? N-am văzut până acum să se miste nimic aici pe forum, si rămân la părerea că un grup cât de cât organizat ar putea face mai mult decât fiecare individual. Chiar si spiritul în sine cred că ar fi altfel, mai ridicat. Dar în fine, face fiecare cum crede, bine ar fi ca măcar acea sacosă să ajungă pe la câteva usi necăjite.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.12.2014, 02:21:29
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Păi uite, un moment sporadic binevenit este si sărbătoarea Crăciunului.
Zici tu că e usor de initiat o asemenea actiune? N-am văzut până acum să se miste nimic aici pe forum, si rămân la părerea că un grup cât de cât organizat ar putea face mai mult decât fiecare individual. Chiar si spiritul în sine cred că ar fi altfel, mai ridicat. Dar în fine, face fiecare cum crede, bine ar fi ca măcar acea sacosă să ajungă pe la câteva usi necăjite.
Din intamplare astazi deja am primit semnale indirecte ca... lumea deja se misca la modul individual. Dumnezeu lucreaza. Nu am nimic personal cu grupurile organizate, dar in astfel de cazuri apar multe piedici: suspiciunea, fuga de responsabilitati delicate cand dintr-o simpla neintelegere (vrajmasul nu doarme) se ajunge la cearta si suparare pana si cu cei pe care ii considerai de buna-credinta, distanta dintre useri si "preferintele" speciale... si cate si mai cate, cand cel ce ar fi dispus sa se implice ajunge sa regrete profund si sa-si promita solemn ca n-o s-o mai faca pe viitor. Si-apoi ce nevoie avem de sume mari? Sa ajunga, unde? Prin decizia cui? Cati ar fi astfel neindreptatiti? NU. Fiecare traieste unde traieste. Daca vrea, gaseste el o vaduva, un batran/batrana cu pensie minuscula, un om bolnav, o familie cu multi copii, etc. Din saracia lui, face cum poate si reuseste cumva sa rezolve intelegerea cu Dumnezeu, fara sa stie nimeni, nici cu cat a contribuit, nici ca putea da mai mult la conditia lui, nici ca mai bine n-ar mai fi dat, la cat de carcotas a fost!... Iar... pentru cei din diaspora, care raman acolo de sarbatori... sunt totusi enorm de multe sanse. Sunt convins ca de vot au zbarnait telefoanele sa spuna celor dragi... pe cine sa voteze. Si acum la fel: "Mama, iata, va trimit niste bani separat. Cu ei cumparati cele de trebuinta si mergeti la saracii pe care-i stiti. Va rog, nu uitati. E dorinta noastra speciala!" Nu cred ca este o bucurie mai mare pentru un parinte cand vede ca puiul lor e un om bun!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.12.2014, 02:30:53
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Moshule, n-as vrea să-ti stric entuziasmul
dar crede-mă că la asta cu familia sunt 100 % de părere că mai bine să nu stie stânga ce face dreapta.
Pace să avem de sărbători !

PS: Mă bucur să citesc de semnalele acelea. :)

Last edited by mirela.t; 07.12.2014 at 02:34:29.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare