Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.05.2015, 22:36:47
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Rabdarea

Intentionez sa postez cateva cugetari despre rabdare,
in principal pentru a-mi clarifica mie insumi diferite aspecte privind aceasta virtute.

Pentru a ma convinge pe mine insumi ca este absolut necesar de practicat,
ca este absolut necesar sa-mi strunesc propriile nerabdari.

Daca cineva se poate folosi de aceste informatii in mod constructiv, cu atat mai bine.

Aceste cugetari nu trebuie privite ca adevaruri ultime sau axiome.

Ele sunt altoiuri cu perspective budiste asupra acestei virtuti.

Fiecare trebuie sa judece pentru el insusi, critic, ceea ce este bine, ceea ce trebuie respins sau acceptat.


-----

Rabdarea este a treia paramita budista (perfectiune).

Rabdarea poate fi analizata, studiata si angajata din perspectiva extensiei asumarii greutatilor
1.asumarea dificultatilor individuale
2.asumarea dificultatilor celorlalti

si pe trei nivele de profunzime:
1.stabilizare prin raportare la conventii
2.stabilizare prin mixare cu factorul mental “adevar” – rabdarea este transfigurata intr-o “cale adevarata” (a true path)
3.stabilizare prin mixare cu intentia superioara – dragoste pentru toata faptura – rabdarea este transfigurata in paramita (perfectiune)

------

De ce nu suntem capabili de o iubire neconditionata, perfect curata, fara fluctuatii, statornica?

Caci iubirea este “poruncita”, nu-i asa?

A porunci iubirea este ca si cum ai cere cuiva performanta si profunzimea spirituala maxima.

Nu suntem capabili sa indeplinim “porunca”, pentru simplul motiv ca nu am cultivat cele care rodesc iubirea.

Pentru ca nu am cultivat cauzele iubirii adevarate, cele care ii dau nastere.

Iubirea este rodul nepretuit al virtutilor, este culminatia efectului lor sinergic.

Fiecare virtute contribuie in felul ei la gustul final al iubirii din inima noastra.

--------

Dragostea desavarsita este odihnitoare.

Virtutea rabdarii lucreaza aceasta odihna, aceasta linistire, plutire launtrica.

Caci ce este iubirea noastra fara rabdare?

Iubirea nerabdatoare este o iubire schimonosita – de cele mai multe ori nici nu mai poate fi recunoscuta ca iubire.

Rabdarea aduce toate puterile sufletului in matca lor, inima, pentru a le transfigura in dragoste.

Rabdarea este cararea launtrica spre linistirea suprafireasca, adanc intelegatoare.

Fara ea risipim in miscari necontrolate (irationale) nectarurile launtrice care ar trebui de fapt sa hraneasca dragostea.
__________________

Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.05.2015, 22:29:04
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul

Ele sunt altoiuri cu perspective budiste asupra acestei virtuti.

.
Eu sunt mai greu de cap ...de ce prezinti "perspective budiste" pe un forum ortodox? Nu e mai simplu sa cauti un forum budist? ...sau acolo esti doar un invatacel, pe cand aici faci pe profesorul...neinvitat de nimeni?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.05.2015, 23:09:55
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Eu sunt mai greu de cap ...de ce prezinti "perspective budiste" pe un forum ortodox? Nu e mai simplu sa cauti un forum budist? ...sau acolo esti doar un invatacel, pe cand aici faci pe profesorul...neinvitat de nimeni?
Pentru ca "Forumul" este un spatiu unde fiecare poate sa exprime idei, puncte de vedere, conceptii, invataturi...poate sa intrebe sau sa raspunda.

Postez pe un forum ortodox, nu informatii rupte de context, ci perspective cu privire la aceleasi aspecte spirituale.

Poate unii afla ca sunt si alte feluri de a gandi pe aceasta planeta, pe unii nu-i intereseaza, altii prefera sa se ancoreze solid in simbolurile propriei religii...fiecare alege pentru el insusi ceea ce crede ca este bine.

Informatia iti da posibilitatea sa alegi. Lipsa cunoasterii iti limiteaza optiunile. Nu doresc sa convertesc pe nimeni la budism. Departe de mine aceasta intentie.

Sunt simple postari care trebuie tratate ca atare.

Daca doresti le citesti, daca nu le ignori. Foarte simplu.
__________________

Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.05.2015, 20:15:57
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Pentru ca "Forumul" este un spatiu unde fiecare poate sa exprime idei...
Nu e un raspuns valabil ...e generic...raspunsul corect ar incepe cam asa: Pentru ca eu consider ca...si nu pentru ca forumul... bla bla.

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Postez pe un forum ortodox, nu informatii rupte de context, ci perspective cu privire la aceleasi aspecte spirituale.
Mai gasesti unul care sa fie de acord cu tine cand spui ca te referi la aceleasi aspecte spirituale?

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Informatia iti da posibilitatea sa alegi. Lipsa cunoasterii iti limiteaza optiunile. Nu doresc sa convertesc pe nimeni la budism. Departe de mine aceasta intentie.
Depinde ce tip de informatie...Diavolul a introdus o noua informatie in Rai care le-a dat posibilitatea lui Adam si Eva sa-si " largeasca " spectrul cunoasterii ...sa nu se limiteze doar la informatia data de Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Sunt simple postari care trebuie tratate ca atare.

Daca doresti le citesti, daca nu le ignori. Foarte simplu.
Asa zicea si dracu' in Rai :...eu eram doar in trecere pe aici si m-am gandit sa va ajut...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.05.2015, 21:24:18
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Nu e un raspuns valabil ...e generic...raspunsul corect ar incepe cam asa: Pentru ca eu consider ca...si nu pentru ca forumul... bla bla.


Mai gasesti unul care sa fie de acord cu tine cand spui ca te referi la aceleasi aspecte spirituale?



Depinde ce tip de informatie...Diavolul a introdus o noua informatie in Rai care le-a dat posibilitatea lui Adam si Eva sa-si " largeasca " spectrul cunoasterii ...sa nu se limiteze doar la informatia data de Dumnezeu.


Asa zicea si dracu' in Rai :...eu eram doar in trecere pe aici si m-am gandit sa va ajut...

No comment.

Este felul tau de a gandi si simti.

Sper sa-ti foloseasca, in sensul bun al cuvantului.

Numai Bin-e, Bin.
__________________

Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.05.2015, 21:42:18
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
No comment.

Este felul tau de a gandi si simti.

Sper sa-ti foloseasca, in sensul bun al cuvantului.

Numai Bin-e, Bin.

Sfântul Teofilact al Bulgariei : „De obicei, ereticii sunt șireți și vicleni, de aceea zice „feriți-vă”. Ei spun cuvinte frumoase și arată de parcă ar avea viață cinstită, dar înlăuntrul lor este capcană . Haina de oi este blândețea, de care se folosesc unii fățarnici pentru a se linguși și a amăgi”. Oare nu se scuză ecumeniștii că își propovăduiesc eresul și fac cele ale ereziei în numele dragostei și a păcii? La fel și Sfântul Apostol Pavel ne spune să fugim de cei care strică credința: „De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit” (Tit 3:10-11)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.05.2015, 00:50:29
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Sfântul Teofilact al Bulgariei :
„De obicei, ereticii sunt șireți și vicleni, de aceea zice „feriți-vă”.

Cine sunt ereticii?

Toti crestinii care au subscris la o intelegere conceptuala a divinitatii care nu este, sau nu pare a fi perfect aliniata cu un set de dogme.

De obicei, ereticii sunt sireti si vicleni

Sunt multe invataturi gresite, cele mai rele dintre acestea graind impotriva omului.

Cele care stigmatizeaza omul.

Cuvinte ca eretic, necredincios, pagan … mustesc de sange in istoria umanitatii.

Pentru ca acestea nasc ura fata de semen.
In trecut se platea cu viata, acum sub aceste cuvinte mocneste dispret si judecarea aproapelui.

Una este evitarea omului, a invataturii acestuia, si alta stigmatizarea.

Nu este om care sa nu poarte in inima lui atat un fariseu cat si un saducheu.

Acestia sunt, de fapt, adevaratii nostri dusmani,
mai dificil de biruit decat fariseii si saducheii exteriori, pe care poti foarte simplu sa-i ocolesti,
si sa-ti pastrezi intacta propria perspectiva si intelegere.
__________________

Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.05.2015, 02:06:15
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul

Cuvinte ca eretic, necredincios, pagan … mustesc de sange in istoria umanitatii.

Pentru ca acestea nasc ura fata de semen.
In trecut se platea cu viata, acum sub aceste cuvinte mocneste dispret si judecarea aproapelui.
Cuvinte ca eretic, necredincios, pagan...delimiteaza,creeaza granite,care sunt bune foarte.Iadul e o granita...care delimiteaza CEVA.
Unde exista ADEVAR exista granite,caci ADEVARUL nu e ...de mai multe feluri ,e intr-un singur fel ...ADEVARUL nu zice negrului alb doar ca sa nu "jicneasca" pe cineva care crede asa.Facand cineva asa ...devine ucigas,magulind mandria si increderea ratacitului ca merge pe directia buna...Blandetea pe care pretinzi ca o ai apartine...nu lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.05.2015, 06:28:18
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Aceste cugetari nu trebuie privite ca adevaruri ultime sau axiome.

Ele sunt altoiuri cu perspective budiste asupra acestei virtuti.
Ce este un altoi?
Este atunci când un gutui ajunge să dea ca rod cireșe. Sau prune.
Așadar tu propui cugetări prin care un creștin ar ajunge să dea roade budiste...
Mie mi s-a întâmplat și alt lucru: avînd un cireș expus la polenizarea din câmp (cireșul a fost plantat în fundul curții, în bătaia vântului câmpului) m-am trezit după doi ani de la plantare că rodește vișine... Am fost tare dezamăgit. Iar anul acesta, în al treilea an de la plantare, cireșul meu devenit vișin s-a ...uscat pe jumătate. O parte e verde, alta a murit cu mugurii pe ea, nedesfăcuți...
Oare ce va urma la anul?
*
Perspectivele sunt lentile mai cuprinzătoare decât gândurile. Ele orientează gândul spre deznodăminte diferite, uneori opuse. A privi lucrurile dintr-o perspectivă au alta e deja un fapt spiritual. Nu sunt priviri diferite asupra acelorași realități spirituale, cum susții într-o postare, ci sunt deja realități spirituale diferite.

Când Saul își pierde vederea, orbind vreme de 3 zile, el se împărtășește de moarte. Experiază pogorârea la iad. Moare într-o perspectivă, pentru a renaște spiritual în alta. La modul cel mai concret, Saul cel mort moare, pentru a învia și trăi Pavel.
Când Apostolul spune "Nu eu trăiesc, ci Hristos trăiește în mine", nu face literatură. Nu își închipuie, nu fabulează, nu pozează, nu joacă teatru, nu se ține de retorică seacă. Pavel mărturisește.
Trebuie să mori într-o perspectivă pentru a înțelege ce spune de fapt Pavel. Saul murise. Omul care respira, vorbea, mânca, nu mai era Saul. Ci un alt om care nu mai putea face nimic decât în și prin Hristos. El nu mai putea nici să respire fizic decât în și prin Domnul. Te-ai gândit vreodată la acest fapt ca fiind cu totul concret, dincolo de orice metaforă?
Ai experiat vreodată așa ceva?
Imaginează-ți, măcar, că sunt oameni care nu pot trăi fizic prin puterile lor ci exclusiv prin miracol, asemănător celor care sunt ținuți vii, biologic vorbind, pe aparate în secția de Terapie Intensivă. Viața în ei nu se mai autogenerează, nu se mai autoreglează în sistemul organismului marile funcții vitale, ci sunt menținuți prin intervenție externă.
Sunt oameni care trăiesc doar prin rugăciune. Ei au murit, deja, ca oameni obișnuiți. La modul cel mai propriu cu putință.

Dacă budismul poate oferi această perspectivă, atunci Buddha este același cu Hristos. Dar știu că Buddha nu a înviat pe nimeni, în ciuda practicii mortificării. Nu respiră, mănâncă, doarme, umblă, vorbește careva prin Buddha. Mulți, însă, o fac prin Hristos, lăudat fie Numele cel Sfânt al Lui în vecii vecilor!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.05.2015, 09:55:04
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Cuvinte ca eretic, necredincios, pagan...delimiteaza,creeaza granite,care sunt bune foarte.

Acesta este poate singurul aspect, cu care nu rezonez in crestinism - si care este specific multor practici religioase.

Cand sufletul spune despre sine ca este drept, iar celalalt pagan in el intra o putere - cu care eu personal, nu doresc sa ma hranesc.

Acest tip de comparatie este un reflex psihologic adanc inradacinat, care poate fi identificat in majoritatea aspectelor vietii de zi cu zi.

Formularea lui din perspectiva religioasa nu este decat un simplu caz particular.

Insa, fiecare are dreptul sa actioneze asa cum considera el ca este bine.

Sa nu uitam ca Iisus a fost rastignit pentru erezie, ca unul ce a corupt dogma bisericii.

Iar dupa ce dogma L-a asimilat, altii au fost taiati si arsi pe rug la randul lor in numele dogmei.

Pentru ca unii considera dogma mai pretioasa decat viata aproapelui.

Cand miezul invataturii, dogma dogmelor este pretuirea omului, indiferent de ce crede si cat de pacatos este.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 24.05.2015 at 10:02:04.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare