Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.01.2010, 22:15:45
ramana ramana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2
Implicit EU SUNT, e numele lui Dumnezeu

Inainte de a stabili care religie este adevarata si care nu,care ne duce la mintuire si care nu, sa ne intrebam ce reprezinta aceste nume (etichete mentale), Dumnezeu, Brahman, Tao, Budha,...
Toate religiile au ca scop unirea aspirantului cu Dumnezeul lor, aceasta insemnind mintuirea.
Toate religiile invita adeptii cam la aceleasi virtuti pentru a ajunge sa fie pregatiti de mintuire: iubire , daruire , iertare , altruism , modestie , smerenie, compasiune , detasare fata de cele materiale , a nu judeca, rugaciune , aspiratie , interiorizare ,s.a.
Dumnezeul crestin este cel ce a creeat totul, Tao este insasi existenta, Brahman este inceputul si sfirsitul, pina si fizicienii atomisti au mai nou o viziune asupra unui Dumnezeu , si anume cimpul unificat care patrunde totul, sustine totul , si din care se creeaza totul si in care se resoarbe totul.
Parca au multe in comun...
Parintele Rafail Noica la ultima sa conferinta cu titlul, Ce este omul? ,a fost intrebat daca si cei din alte credinte se pot mintui. A raspuns ca nu stie, ca cei din biserica se pot pronunta doar asupra aspectelor din biserica , asupra celor din afara biserici ramine atributul exclusiv al lui Dumnezeu (vedeti cd-urile cu conferinta), si a amintit citatul biblic care spune, " mai am si alte staule cu oi in alte locuri , si de acelea trebuie sa ma ingrijesc", spunind ca poate se refera la acestia. Un adevarat raspuns de bun simt.
In concluzie , ortodoxia care numara poate 300-500 milioane de oameni ? ,este calea perfecta pt cei care o practica cu consecventa si cu aspiratie sincera, poate este singura cale , dar asta numai Dumnezeu o stie. A intelege propovaduirea crestinismului ortodox ca o combatere radicala a celorlalti, si a religiilor lor , adica a aprox. 5,5 miliarde de oameni, este putin deplasat , nu credeti.
Intr-o viata de om nu poti sa cunosti ortodoxia , cum putem atunci sa ne pronuntam radical despre alte traditii , religii ?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.01.2010, 00:46:25
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit da...

Citat:
În prealabil postat de ramana Vezi mesajul
Parintele Rafail Noica la ultima sa conferinta cu titlul, Ce este omul? ,a fost intrebat daca si cei din alte credinte se pot mintui. A raspuns ca nu stie, ca cei din biserica se pot pronunta doar asupra aspectelor din biserica , asupra celor din afara biserici ramine atributul exclusiv al lui Dumnezeu
Cam acolo sunt si eu... Raspunsul cel mai elocvent este "nu stiu". Unele lucruri (inca) nu le stim. Cred insa ca mai presus de orice religie este acceptarea oamenilor cum sunt, chiar daca au alte pareri si idei. Asta atata timp cat nu ne ingradesc libertatea. Iar Dumnezeu, (daca exista, pentru ca eu nu pot spune clar daca exista sau nu, cred ca e posibil orice), decide care om e bun si care nu, indiferent ca e crestin sau budist etc.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.01.2010, 00:55:04
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Golbi, nu suntem noi in masura sa spunem cine se mantuieste si cine nu. Eu ca ortodox nu pot spune despre cei de alta credinta ca nu se mantuiesc. Asta ar insemna ca eu nevrednicul, sa pun un hotar iubirii lui Dumnezeu.

Ceea ce pot sa le spun altora e ca in Ortodoxie, Dumnezeu e acasa. Pentru mine, important este sa vietuiesc in aceasta "casa" si nu sa judec.

Cine va ajunge in rai? Cel in care Dumnezeu se va regasi, asemeni fecioarelor intelepte. Asa ca nu e de ajuns doar sa te declari ortodox, dupa cum nu a fost de ajuns celorlalte fecioare doar faptul ca erau fecioare, caci 5 au fost numite nebune. (Vezi pilda celor zece fecioare)
Tocmai din aceasta neputinta de a spune cine se mantuieste si cine nu, nu pot spune despre ortodoxie ca este singura cale spre mantuire! In asta rezida ideea. Nu poti fi sigur pentru ca nu ai legatura directa cu Dumnezeu, ca sa afli. Pur si simplu nu stim, si asta e. De aceea atitudinea ortodoxiei ca "dreapta credinta" o aseman cu ideea poporului evreu de "popor ales" si a celorlalte religii ca ele sunt adevaratele purtatoare de mijloace de mantuire. Toti suntem egali, indiferent de religia noastra sau de convingeri, mod de gandire etc. Suntem buni sau nu, in asta consta totul. In a respecta ceea ce este acceptat ca bine si de catre religie si de catre societate si de catre bunul simt.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.01.2010, 15:15:09
elena76 elena76 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2010
Mesaje: 1
Implicit a fost odata

Doamne ajută! de-abia am descoperit acest forum și îmi cer permisiunea să intru în discutie.
mira-m-aș să am tocmai eu răspunsul le întrebarea tânărului care caută, dar mi-a venit o idee și m-am gândit să v-o împărtășesc.

mie îmi plac foarte mult basmele și cred că ele exprimă mult mai rapid și mai simbolic ceea ce rațiunea nu poate exprima în concepte.

a fost odată ca niciodată un erou ca toți eroii de basme (nu vreau să vă plictisesc cu toată povestea) care pentru a dobândi împărăția și fata de nevastă trebuia să treacă prin mai multe probe. una dintre ele este identificarea fetei iubite/pețite dintre mai multe fete care seamănă cu ea ca picăturile de apă între ele. iată-l pe eroul nostru pus într+o postură ciudată: cum să găsești adevărata fată dacă toate "par" la fel? înțelepciunea populară ne spune însă cum. eroul, care a avut un drum lung de parcurs, a întâlnit multe ființe minuscule și neajutorate, pe care nu le-a disprețuit sau omorât, cum am face noi, ci le-a ajutat. acestea, de obicei albinele, își oderă ajutorul în cazul în care eroul are nevoie de el. (și se pare că întotdeauna eroul are nevoie exact de ajutorul acelor ființe pe care le-a întâlnit.) albina deci, reușește să discearnă adevărul de aparență și ajută eroul. ea care separă în sine în mod natural nectarul de seva banală și o transformă în miere este capabilă să aplice același principiu asupra oricărui lucru din natură. eroul este salvat deci datorită milosteniei și a intervenției neașteptate, însă oarecum meritate, a unei ființe care are extraordinare calități.

în simbolistică și folclor Albina este considerată o miraculoasă întrupare a spiritului; ea poartă mesajul divin și este asociată cunoașterii și inițierii; în mitologia românească, albina rămâne mesagerul învestit cu puteri magice, deoarece “face miere/mierea se face ceară/ceara se face fădie/fădia se aprinde/raiul se deschide/Maica Domnului în brațe pe toți ne cuprinde”, după cum se spune într-un text popular. În multe legende, povești sau colinde, albinele sunt legate de crearea lumii; ele apar ca ajutoarele creatorului. (Jean Chevalier, Alain Gheerbrant, Dicționar de simboluri)

separarea adevărului de minciună este un lucru foarte subtil tocmai pentru că minciuna poate lua forma, înfățișarea adevărului. iar omul singur nu este capabil să le distingă pentru că păcatul originar asta a distrus în el. de aceea avem nevoie de tot ajutorul Duhului care nu se găsește decât în Biserică.

Elena
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.01.2010, 15:27:44
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Buna, tuturor. Mi-am facut cont pe acest forum nu pentru a fi impotriva unei religii sau a alteia ci pentru a schimba idei, pareri, pentru discutii, pentru raspunsuri si asa mai departe.

Eu sunt ortodox prin botez, am zis ca e bine sa mentionez asta, pentru inceput.

Acum, la subiect (numai unul, din multele care colcaie la mine-n minte). Incercand sa observ "de afara" marile religii ale lumii (in special crestinismul, iudaismul, islamismul), am observat ca fiecare e exclusivista, adica fiecare se considera adevarata cale spre mantuire, spre cer, spre Dumnezeu, cum vreti. Ceea ce ridica in mine o serie de intrebari. Sa ma limitez la una numai si mai incolo, poate voi mai deschide si alte thread-uri daca voi vedea ca am cu cine sa discut :)

Intrebare: In opinia voastra, un om bun, moral, care nu face rau (intentionat sau cu buna stiinta), dar care din diverse motive (nascut pe o insula izolata, sau intr-un trib de pigmei, sau in Arabia Saudita sau mai stiu eu unde) nu a avut acces sau cunostinta de crestinism, este sortit iadului?
A doua intrebare: o entitate superioara, cum este Dumnezeu, se raporteaza la religie atunci cand judeca oamenii? Perfectiunea reprezentata de Dumnezeu se reduce la apartenenta unei religii sau alteia? O entitate omniscienta nu poate recunoaste bunatatea, ca virtute (cu tot ce include ea), decat daca e in interiorul unei religii?

Later edit: scuze, am zis ca ma limitez la o intrebare numai, dar am facut ce-am facut si am ajuns la doua:P Asa sunt eu, plin de intrebari.
Bine ai venit.Si eu vad lucrurile ca tine.Dumnezeu este bun si va judeca oamenii cu bunatate, mila si dreptate.Extremismul religios nu e bun, sunt si in ortodoxie extrimisti, dar din punctul meu de vedere nu au dreptate.Dumnezeu este bun si nici un om bun nu va ajunge in Iad.Este adevarat ca BO este Biserica adevarata a lui Dumnezeu si Iisus Hristos este Calea, Adevarul si Viata , insa nu inseamna ca altii nu pot beneficia de harul lui Dumnezeu, de mila si de bunatatea lui.In cele din urma Dumnezeu este Tatal nostru, al tuturor, care a facut intreaga omenire,pamantul si toate cele ce sunt pe el, si toti suntem fii ai lui Dumnezeu.Iar El, Dumnezeu doreste ca orice om sa se mantuiasca.Deci mai degraba decat sa-i caute de vina unuia care a fost bun, drept si iubitor si cu frica de Dumnezeu, va cauta sa-l dezvinovateasca, indiferent de circumstante.Asa cred eu.Calea stramta asta reprezinta, bunatatea, mila, iubirea, dreptatea si frica de Dumnezeu raportata asupra aproapelui.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.01.2010, 19:28:34
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Buna, tuturor. Mi-am facut cont pe acest forum nu pentru a fi impotriva unei religii sau a alteia ci pentru a schimba idei, pareri, pentru discutii, pentru raspunsuri si asa mai departe.

Eu sunt ortodox prin botez, am zis ca e bine sa mentionez asta, pentru inceput.

Acum, la subiect (numai unul, din multele care colcaie la mine-n minte). Incercand sa observ "de afara" marile religii ale lumii (in special crestinismul, iudaismul, islamismul), am observat ca fiecare e exclusivista, adica fiecare se considera adevarata cale spre mantuire, spre cer, spre Dumnezeu, cum vreti. Ceea ce ridica in mine o serie de intrebari. Sa ma limitez la una numai si mai incolo, poate voi mai deschide si alte thread-uri daca voi vedea ca am cu cine sa discut :)

Intrebare: In opinia voastra, un om bun, moral, care nu face rau (intentionat sau cu buna stiinta), dar care din diverse motive (nascut pe o insula izolata, sau intr-un trib de pigmei, sau in Arabia Saudita sau mai stiu eu unde) nu a avut acces sau cunostinta de crestinism, este sortit iadului?
A doua intrebare: o entitate superioara, cum este Dumnezeu, se raporteaza la religie atunci cand judeca oamenii? Perfectiunea reprezentata de Dumnezeu se reduce la apartenenta unei religii sau alteia? O entitate omniscienta nu poate recunoaste bunatatea, ca virtute (cu tot ce include ea), decat daca e in interiorul unei religii?

Later edit: scuze, am zis ca ma limitez la o intrebare numai, dar am facut ce-am facut si am ajuns la doua:P Asa sunt eu, plin de intrebari.
Buna ziua,acum am descoperit articolul tau si mi-am permis sa citesc si cateva din raspunsuri.Daca-mi permiti imi voi spune si eu punctul de vedere.Intr-adevar cele trei religii sunt exclusiviste,pe evrei ii inteleg,au fost primii monoteisi,ca atare nu aveau nimic in comun cu religiile din timpul respectiv,a fost singurul popor care a acceptat si a promis ca va respecta Legile Divine.Am citit cum,anumiti colegi din forum,afirma ca dumnezeii celorlalte religii sunt diavoli...eu cred ca o fac din necunostiinta.Confunda pe Mahomed cu Dumnezeu(cand de fapt este un profet),islamistii rugandu-se la acelasi Dumnezeu al lui Avraam...ca si noi.Problema lor este ca sunt convinsi ca pe noi crestinii ne-au inselat evreii,pt. ca Hristos cel adevarat inca nu a venit.Mahomed le spune ca singura cale de mantuire este sa-i urmeze pe crestini si cum Hristos inca nu a venit...inca nu sunt crestini pe pamant.Razboiul sfant,pt.ei,este cel impotriva raului(diavolului) care ,ca si in Apocalipsa,va domina ultimul timp pe Pamant.Acest lucru mi l-a explicat un profesor de religie musulmana din Maroc.Asa cum in crestinism sunt o groaza de secte,au si ei aceleasi probleme.Mormonii au acelasi VT ca si noi si musulmanii doar ca sunt pastratorii unor Table ale Legii si cred in Hristos si sunt convinsi ca se vor uni cu celelalte triburi alese si vor domina Pamantul.Practic toate religiile termina spunand ca ei vor domina in final.Eu cred ca exista un singur Dumnezeu,fiecare natie il numeste pe limba ei,numele real il stiu doar evreii(care ,din cate stiu,nici nu-l pronunta,atat respect au)iar interpretari...La judecata,asa cum ni s-a spus,fiecare va fi judecat dupa faptele sale,dar avem obligatia sa-l cautam si sa-l cunoastem pe Domnul.Practic in ziua de azi nu putem avea suza necunoasterii cu toata informatia ce o avem.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.01.2010, 21:48:04
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Sunt 500 de milioane de ortodoxi.Daca ar mai exista fie si un singur ne-ortodox,lui Dumnezeu i-ar pasa si de acela.Dumnezeu are grija de fiecare pasare din cer cand cade,d'apai de un om intreg,facut dupa chipul Sau. Dar nu exista unul, ci 5 miliarde de oameni ,pe acest pamant,care nu sunt ortodoxi .
Dumnezeu il iubeste pe fiecare din ei,asa cum ne iubeste pe noi,care suntem mostenirea Sa.
Nu e nici un merit ca eu m-am nascut in Romania ortodoxa,iar altul in Asia.Sau daca eu m-as fi nascut in Asia,de unde stiu ca in conditiile de acolo,as fi aflat macar de existenta lui Dumnezeu?
Deci cine ii condamna pe acei multi,se condamna pe sine,caci in locul acelora,ar fi la fel ca ei.
Si la fel trebuie intelesi cei ce s-au nascut in regiunile catolice,protestante,musulmane etc.
Noi nu avem nici o dovada ca Dumnezeul unic nu poate fi cum vrea El,pentru fiecare popor in parte.
Un singur lucru stim sigur.Ca acel Dumnezu unic pentru toti ,s-a aratat o singura data . Si ca singura cale sigura spre Dumnezeu,este acea aratare si jertfa a Fiului sau,pentru restaurarea omului .
Restul de religii sunt cu treaba lor.In cele din urma,spre sfarsit,Hristos va fi cunoscut de toti,si toti se vor intoarce la El.
Pina atunci ,nu putem decat sa ii respectam pe ceilalti,ca unii cu care Dumnezeu are planul Sau,si sa fim si mai raspunzatori de sansa noastra,de a trai intr-o tara ortodoxa.
Rolul ortodoxiei este de a fi lumina lumii! Asa cum drojdia dospeste toata painea,asa trebuie sa fie si Ortodoxia
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.01.2010, 01:55:27
liviusinorchian liviusinorchian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2006
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
De acord ca ortodoxia are invataturi bune. Dar ceea ce pe mine ma nedumereste sunt unele reguli care mi se par pur si simplu vechi sau fara sens, de tipul trebuie sa iti faci cruce de trei ori, trebuie ca barbatii sa aiba capul dezvelit in biserica iar femeile nu.. femeile stau in partea dreapta barbatii in stanga... postul care se tine in zilele strict indicate.. Adica tatal meu tine post dar fumeaza. Deci dupa el postul se rezuma doar la mancare. Cineva mi-a zis ca postul e de fapt abtinerea de la placeri. Si mai sunt multe alte reguli din acestea care imi vine greu sa cred ca sunt niste conditii sine qua non... Chiar spun prostii?
Regulile comportamentale din biserica par intr-adevar lipsite de temei iar pentru un crestin botezat dar nepracticant pot parea o ingradire a libertatii personale.
Intr-adevar , libertatea este ,poate, cel mai mare dar facut de Dumnezeu "tzaranei" modelate dupa Chip si Asemanare si insuflata cu Duh Sfant.
Dumnezeu ne-a dorit "persoane" ci nu "clone" -chiar daca nu a exclus ( ba chiar stia dinainte, fiind Atotstiutor) caderea in pacat ( neascultarea) .
Datele problemei se schimba insa radical atunci cand ,pasind in Sfanta Biserica , ai constiinta si credinta fierbinte ca ai raspuns invitatiei la Cina pe care ti-a facut-o Insusi Tatal Ceresc spre mantuire ,prin jetfa de Iubire a Unuia nascut Fiului Sau.
Atunci, mersul in varful picioarelor, nevorbitul ( sau cel mult vorbitul in soapta) , acoperirea capului cu baticul ( sau descoperirea capului la barbati ) -mai sunt oare niste gesturi ritualice sau doar biete " micsorari " reflexe in fatza STAPANULUI ?
Se spune ca ascultarea de Dumnezeu este de trei feluri: ascultarea de sluga ( de frica), ascultarea simbriasului ( negociaza cu Dumnezeu faptele "bune") si ascultarea fiului care este din iubire de Tatal,fiind deci desavarsita.
Sa ne miluiasca Domnul sa avem mereu in minte si inima Modelul desavarsit si pe Sfintii Sai !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.01.2010, 02:40:02
liviusinorchian liviusinorchian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2006
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul

..Eu sunt ortodox prin botez, am zis ca e bine sa mentionez asta, pentru inceput.

Incercand sa observ "de afara" marile religii ale lumii (in special crestinismul, iudaismul, islamismul), am observat ca fiecare e exclusivista, adica fiecare se considera adevarata cale spre mantuire, spre cer, spre Dumnezeu, cum vreti.

I
Tu, ca si "crestin ortodox" ce parere ai " dinlauntrul" ortodoxiei? Intrebarea mea este evident retorica, dar doresc sa evidentiez faptul pe care deja probabil il cunosti: dintr-o comoditate a firii , paradoxal unita cu teluri mult superioare lipsei de osteneala personala,doresti raspunsuri pe care nu le
vei putea obtine pe un forum , in lipsa experientei personale.
Indrazneste si fii "inlauntru" !
Domnul sa te calauzeasca !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.01.2010, 03:03:13
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"De acord ca ortodoxia are invataturi bune. Dar ceea ce pe mine ma nedumereste sunt unele reguli care mi se par pur si simplu vechi sau fara sens, de tipul trebuie sa iti faci cruce de trei ori, trebuie ca barbatii sa aiba capul dezvelit in biserica iar femeile nu.. femeile stau in partea dreapta barbatii in stanga"

Moise a avut o sarcina obiectiva in fata: poporul lui urma sa selecteze o femeie capabila sa ramana gravida cu Dumnezeu Tatal. In teorie, Dumnezeu putea sa se comporte cum spun protestantii - sa zica stati cuminti, ascultati de mine si totul merge automat. Fals. Ne spune insasi Biblia (daca o citim corect) cat de fals si completeaza si stiinta destul de bine.
ADN-ul uman are zone cu sens (ce numim indeobste gene) care controleaza direct identitatea trupeasca. Dar acelasi ADN are si zone zise "inalt repetitive" aparent fara sens, cu care multa vreme stiinta n-a stiut ce sa faca. Mai recent s-a inteles ceva: ele reprezinta ceva departe de a fi "fara sens", reprezinta modul cum o respiratie, un ritm al dietei, un stil de viata, pana si expunerea la clima pot face acest ADN sa exprime cutare caractere si nu cutare. Prescriind norme rigide (aparent) de comportare Biblia si traditia ne fac parte dintr-un urias proces de selectie de o finete de neinchipuit, nu am cum descrie aici toate detaliile dar cu cata stiinta am asimilat pot spune: pana si cum privesti la un fulg de papadie poate influenta ce proteine va avea in oase si in creier copilul pe care ai sa-l faci. Noi citim in Biblie "Edom a pierdut mostenirea in favoarea lui Iacov" dar de fapt asta poate insemna "cu strasnicie Iisus nu putea avea frati gemeni". E inevitabil ca si ce mancau si cum se inchinau si pana si ce respirau oamenii avea o influenta hotaratoare, ca asa a lasat Dumnezeu, sa depinda si de noi, sa fie Iisus atat Dumnezeu mare cat si Dumnezeu "mic", abandonat de buna voie creaturii umane, dar nu la intamplare. Preotia vechii legi este exact asta: proorocii, covarsiti de teama si raspundere, s-au facut parte, incepand cu proorocia in sine (ca ea influenteaza realitatea deindata ce e rostita) si terminand cu respectarea cu sfintenie a unor porunci din credinta (ca nu le era cu putinta sa aiba cunostintele de acum) privind un lant imens de evenimente, pe mii de ani, care, cand a coborat Gabriel sa binevesteasca, au selectat ovulul perfect din fiinta umana perfecta, pentru o nastere fara parte barbateasca. Cum deci sa fie indiferent, fata de asa o sarcina infricosatoare, pana si modul cum dormi? De aceea si spune Pavel ca proorocii erau covarsiti de apasarea grea a acestor sarcini, ca de fapt in parte ele li s-au descoperit ca sa si vedem ce neputinciosi suntem fata de propria fire, ba chiar li s-au iertat unora pacate ingrozitoare ca sa se vada ca, desi ritualul ar fi trebuit sa fie perfect, Dumnezeu a trecut si peste pacat si peste nestiinta si peste neputinta.

Iar venind intruparea si invierea, multe din sarcini (care erau destinate participarii poporului ales la producerea efectiva a trupului lui Iisus cel istoric) au incetat in favoarea materializarii trupului inviat, dar, intrucat si aceasta nu e nicidecum o sarcina usor de dus, ritualul nu se poate face oricum. Influentam lumea si pe semeni prin orice facem si chiar si prin ce nu facem. De ce s-a spus sa fim atenti ca si pentru un cuvant spus anapoda putem da socoteala... si tot de aceea s-a spus ca marturisirea si smerenia sunt necesare, tocmai ca sa nu fim judecati dupa masura cuvenita ci dupa nesfarsita mila...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
alte, intrebare, religii

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea religiei din scoli bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 1172 16.09.2011 17:35:30
Politicalizarea religiei!!! xanixade Spiritualitatea ortodoxa 1 02.07.2011 08:09:52
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 22:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 23.11.2009 00:26:44
Despre Herezia impotriva religiei ortodoxe patinina34 Despre Biserica Ortodoxa in general 3 28.12.2008 19:13:52