Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.10.2014, 13:38:58
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Zic si eu...

Mie mi se pare ca va luati "meseria" de forumisti prea in serios...

Nu prea cred ca o sa se faca convertiri in mediul virtual...nici noi pe ei...nici ei pe noi...pentru mine forumul e un loc unde se gasesc informatii care ii intereseaza pe cei pasionati de teologie. Atat.

Doamne ajuta!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.10.2014, 13:55:29
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Poate ai dreptate.

Aici te inseli, daca nu stiai acum aproape 1000 de ani a avut loc o schisma, iar catolcii au ales sa il urmeze pe papa si invataturile lui si sa se rupa de celelalalte Patriarhii si de Biserica. Asa si martorii au invatatura lui Arie, care era si el in primul mileniu. Din prmul mileniu mai sunt si alte grupari desprinse din Biserica. Sa citim ce ne invata sfintii, nu capul nostru sau altii din alte culte. Pentru ca se leaga toate, asta, cu evolutionismul, cu clarvazatoarele, tin de ecumenism si new age. Iar invatatura gresita indeparteaza pe credincios tot mai mult de credinta adevarata, putin cate putin.
Eu pentru catolici zic asa: da, sunt greseli mari.
Dar ei nu sunt acolo unde sunt protestantii.

Iar daca cineva striga o viata intreaga Maica Domnului, si un credincios se duce la biserica lor catolica si toata viata se roaga MAicii Domnului si tine poruncile ce sa zic despre ei.

Este si mila lui Dumnezeu aici.....


Noi avem datoria de a apara ortodoxia ca fiind trupul adevarat al lui Hristos.
Dar parerea mea este ca pentru catolici este mila de la Dumnezeu chiar daca clerul face prostii.

BC este exact ca o fiica ratacitoare care a ales desfranarea in locul curatiei.
Iar roada desfranarii este ... protestantismul.

Pentru ca POMUL BUN FACE ROADE BUNE, iar Biserica Catolica a zamislit Protestantismul din desfranarea ei cu lumea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.10.2014, 00:55:07
lucaionut's Avatar
lucaionut lucaionut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2013
Locație: Slobozia
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 9
Implicit

1. Am pus acele intrebari pt. ca eram curios ce raspuns au ortodocsi la ele.

2. Nu apartin niciunui cult, ma numesc doar crestin, isus asa a spus ca se numesc cei ce il urmeaza.
Recunosc decat singurul nume dat sub ceruri pentru salvarea si mantuirea omului, Ascult de el si de testamentul lasat de el, chiar el a spus in ioan 5:39 - Biblia ortodoxa: Cercetați Scripturile, că socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și acelea sunt care mărturisesc despre Mine.
__________________
www.caleacrestina.ro

Last edited by lucaionut; 24.10.2014 at 01:22:34.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.10.2014, 01:56:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lucaionut Vezi mesajul
1. Am pus acele intrebari pt. ca eram curios ce raspuns au ortodocsi la ele.

2. Nu apartin niciunui cult, ma numesc doar crestin, isus asa a spus ca se numesc cei ce il urmeaza.
Recunosc decat singurul nume dat sub ceruri pentru salvarea si mantuirea omului, Ascult de el si de testamentul lasat de el, chiar el a spus in ioan 5:39 - Biblia ortodoxa: Cercetați Scripturile, că socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și acelea sunt care mărturisesc despre Mine.
Numai ca la semnatura ai un link catre un cult (secta le numim noi) neoprotestant, probabil nou infiintat. Iar la erezii pe primul loc sunt ortodocsii, citez din sumar: "Închinarea la moaște o urâciune!" "Idolatrie pe față in Ortodoxie !!!" "Erezia ortodoxă despre "Sfântul Duh" "Tu trebuie să te botezi!" "Pentru Ortodocși Rationali si Sinceri !!!".
E de fapt prozelitism, cum am mentionat in mesajul anterior.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.10.2014, 11:19:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Una dintre caracteristicile comune (neo)protestantilor este ca ei se ascund, dandu-se drept "crestini si atat".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.10.2014 at 13:10:31.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.10.2014, 16:13:26
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lucaionut Vezi mesajul
1. Am pus acele intrebari pt. ca eram curios ce raspuns au ortodocsi la ele.

2. Nu apartin niciunui cult, ma numesc doar crestin, isus asa a spus ca se numesc cei ce il urmeaza.
Recunosc decat singurul nume dat sub ceruri pentru salvarea si mantuirea omului, Ascult de el si de testamentul lasat de el, chiar el a spus in ioan 5:39 - Biblia ortodoxa: Cercetați Scripturile, că socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și acelea sunt care mărturisesc despre Mine.

Fiule fii putin atent aici.

1. Numele lui Hristos este Iisus

Apostolul Pavel a venit in grecia si le-a propovaduit grecilor Scriptura.
De la greci avem "Iisus" si nu "Isus".

Pavel zicea "Iisus" si nu "Isus". Asa e scris in cartile grecesti de la care noi avem traducerile noastre. Asa era numele lui Hristos. Nu-l mai stalci.


2. Indemnul "Cercetati Scripturile" este facut de Hristos pentru ca fariseii sa valideze tot ce spunea El.
Nu poate fi folosit pentru a argumenta o logica de tipul " numai cercetand Scripturile" te vei mantui.

Hristos arata ca Scriptura este Adevarul de la Dumnezeu si ca este TEMELIE A VIETII.
Dar Scriptura nu este viata pe care o traiesti. Scriptura este legea iar viata este fapta pe care o facem in fiecare clipa, dupa buna si adevarata invatatura a Scripturii.


Multi zic "Scriptura", si uita "viata". Uitati ca aveti o viata care trebuie traita.


Dumnezeu a zis lui Adam si Eva: mergeti si va inmultiti si umpleti pamantul, nu cercetati Scripturile.
Asta este viata. si a trai o viata.

Sa ne bucuram de creatie, dar in deplinatatea Legii si a Scripturii.


3. Vezi ca ti-a scris si tie un mesaj Hristos in Evanghelie si cred ca are numele tau la destinatar.

Zice asa: la sfarsitul veacurilor se vor ridica multi cu invatatura gresita (hristosi mincinosi) si vor amagi pe multi.

Ortodoxia si Catolicismul se exclud din start din aceasta afirmatie a lui Hristos pentru simplul motiv ca nu au aparut la sfarsitul veacurilor iar noi am fost din totdeauna aici.

Vezi tu, fraza asta este una fundamentala in Scriptura pe care multi o ignora nestiind cum sa o apuce si sa o inteleaga. Fraza asta zice ca daca nu ai grija de cine asculti si asculti gresit vei sfarsi lepadat de Hristos. Hristosi mincinosi ? Adica vin in numele lui Hristos dar nu sunt Hristos. Iar din astia sunt multi...

Hai sa judecam si noi putin: sunt ortodocsii, catolicii, protestantii si neo-protestantii (10.000 de grupari), martorii lui . Cam asta e peisajul cultelor crestine.

5. Hristos a enuntat problema destul de clar:
- multi vor veni la sfarsitul veacurilor,
- vor insela pe multi,
- vor zice Hristos este aici

Ghici ghicitoare cine sunt cei "multi", aparuti la sfarsitul veacurilor, care zici "veniti la noi altfel nu va mantuiti" ?....



Dragul meu, eu iti zic asa: nu ma asculta pe mine.

Roaga-te lui Hristos zilnic de acum inainte, la fel cum a facut proorocul Daniel asa:
- sa-ti descopere Dumnezeu ADEVARUL si sa te ajute sa traiesti numai in Adevar
- si sa iti salvezi sufletul si sa nu te lase in greseala.

Roaga-te 40 de zile si crede ca vei ajunge la Adevar. Nu am zis Ortodoxia, am zis Adevarul. Care il stie Hristos ca este acela si o sa ti-l arate el deplin in timp.



Pune toate intrebarile pe care le vrei aici ca iti vom raspunde cu dragoste.
Dar din cate vad eu tu sapi in directia gresita.
Nu intrebi deloc despre problemele "fundamentale" ale Evangheliei lui Hristos, ci vad ca tu cauti in cotloanele cele mai nerelevante pentru tine ale Scripturii.

Nu o sa te intrebe Hristos: stii Scriptura ? ce zice la capitolul cutare ?
O sa te intrebe: este Duhul Sfant in tine ? este Adevarul Meu in tine ? este Duhul Adevarului in tine ? Pentru ca numai de la Duhul Sfant vine lumina si nu de la blasfemia invataturilor ratacite condamnate de Ap. Pavel.

Sau este minciuna si sectarismul ?
Ai implinit ce am spus eu ? V-am spus clar, ca se vor vedea milostenia, hranirea, adaparea, imbracarea saracilor, cercetarea bolnavilor. Ai implinit astea?

Ai fost curat in viata ta de toate gandurile spurcate si rele ? Sunt faptele tale lumina din lumina Mea ?
Sunt faptele tale ca ale Mele ? Te-ai pregatit pentru Imparatia Mea ?
Te-ai unit cu Mine, prin trupul si sangele meu, cum am poruncit, inca din trupul si viata ta ?

Astea vor fi intrebarile lui Hristos, nicidecum despre balauri si altceva....




Dragul meu, revino la temele serioase ale Scripturii altfel vei muri cercetand istoria Scripturii si nu faptele si adevarul manturii. Studiezi dupa capul tau "despre Scriptura" si nu "tainele Imparatiei Cerurilor". Studiezi o carte si nu Adevarul Mantuirii.

Dragul meu, gaseste-ti invatatori DE LA HRISTOS si nu invatatori care dupa capul lor proorocesc spre a lor piere.

Vezi ca orbii omoara pe orbi iar lumina calauzeste la lumina.

Pe cine ai invatator in Scriptura ? Esti sigur de cine iti arata "calea" catre Hristos ??? Pentru ca toti zic "iti arat eu calea"... dar toti vorbesc diferit, cu multa putere de convingere, mai mai sa-i crezi.. Iar daca vei merge dupa capul tau vei ajunge mai rau decat aceia.


Primul pas in viata ta este urmatorul:
Fa rugaciune la Dumnezeu sa-ti arate Adevarul. Fara asta vei merge o viata... fara sa stii unde mergi.



Si am si eu o intrebare pentru tine. Hristos a dat lumii sa cunoasca Imparatia Sa si Evanghelia Sa.
Hristos are pe pamant multi ucenici drepti si adevarati care il urmeaza si pe care Hristos insusi ii marturiseste. Nu care marturisesc despre ei (pentru ca toti fac asta).

Stii tu care sunt acestia ? Pentru ca ar trebui sa fii alaturi de ucenicii lui Hristos care il urmeaza cu Adevarat. Acolo IL VEI GASI PE HRISTOS, INTRE UCENII SAI.

Last edited by gpalama; 24.10.2014 at 16:19:59.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.10.2014, 16:54:00
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Fiule fii putin atent aici.

1. Numele lui Hristos este Iisus

Apostolul Pavel a venit in grecia si le-a propovaduit grecilor Scriptura.
De la greci avem "Iisus" si nu "Isus".

Pavel zicea "Iisus" si nu "Isus". Asa e scris in cartile grecesti de la care noi avem traducerile noastre. Asa era numele lui Hristos. Nu-l mai stalci.
O mica rectificare:
Numele "romanesc" al lui Iisus vine din latina, unde se scrie Iesus, tradus din greaca, ‚ Ie“sous, traducerea numelui evreiesc Yehoshua.

Mai sunt biserici care au tradus direct din ebraica veche numele lui, pronuntandu-l Isho.

Isus e pur si simplu o simplificare a latinescului Iesus.

Last edited by abaaaabbbb63; 24.10.2014 at 16:56:01.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.10.2014, 03:34:42
lucaionut's Avatar
lucaionut lucaionut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2013
Locație: Slobozia
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 9
Implicit

sters......................
__________________
www.caleacrestina.ro

Last edited by lucaionut; 27.11.2015 at 21:40:27.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare