Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.08.2010, 01:09:33
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Te rog

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
si eu imi doream foarte mult sa ajung la un maestru reiki din cauza unor probleme de sanatate, dar bine ca am "dat" de un preot inainte si care mi-a spus categoric sa nu apelez la asemenea practicieni, caci voi avea mai mult de suferit dupa. Asa ca am reusit sa imi revin prin post , spovedanie si rugaciune. Ii multumesc lui Dumnezeu pentru omul acela care mi L-a scos in cale si pt insanatosire

cat despre : sistemul imunitar si energia vitala se pot foarte bine creste prin homeopatie - care nu are efecte secundare
Te rog citeste parerea Parintelui Paisie Aghioritul despre aceste metode de "vindecare", inclusiv homeopatia (Nicolae Zurnazoglu- Marturii despre Parintele Paisie Aghioritul,o gasesti la editura Evanghelismos, la un pret rezonabil, de asemenea va recomand Parintele Paisie si marii initiati ai Indiei-autor Dyonysios Farasiotis). Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.08.2010, 06:47:12
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eulaura Vezi mesajul
ce parere aveti despre reiki? mi-as dori foarte mult pareri avizate sau parerile unor persoane care au avut de a face cu asa ceva. cineva foarte apropiat si drag mie merge la o persoana care practica reiki, sperand sa primeasca ajutor cu privire la problemele sale sufletesti si nu numai. din cate mi-a povestit, doar stau de vorba si "o curata de anumite energii negative"- nu stiu exact cum face asta, mi-a povestit doar ca ii citeste o rugaciune, tinandu-i mana pe umar(mi-a spus ca rugaciunea e ortodoxa intrucat a recunoscut-o usor). persoana despre care vorbesc pare sa fie un pic cu inima indoita, nu stie daca greseste in fata Lui Dumnezeu sau nu mergand acolo, dar din cate am observat tinde sa-i placa. Mi-a mai spus ca persoana la care merge(cea care practica reiki) stie detalii din viata ei, din sufletul si mintea ei , fara sa i le fi povestit, ceea ce o face oarecum sa prinda incredere. Eu am cautat pe net despre reiki, si am descoperit ca ar fi o practica chineza, un stil de viata mai degraba, ce propune o viata intru iubire si toleranta. se spune ca ar insemna :rei = intelepciunea Lui Dumnezeu si ki=viata. Eu una nu stiu ce sa cred... voi ce spuneti?
multumesc anterior:)
eu m-am simtit excelent dupa o sedinta reiki.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.08.2010, 06:55:50
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
si eu imi doream foarte mult sa ajung la un maestru reiki din cauza unor probleme de sanatate, dar bine ca am "dat" de un preot inainte si care mi-a spus categoric sa nu apelez la asemenea practicieni, caci voi avea mai mult de suferit dupa. Asa ca am reusit sa imi revin prin post , spovedanie si rugaciune. Ii multumesc lui Dumnezeu pentru omul acela care mi L-a scos in cale si pt insanatosire

cat despre : sistemul imunitar si energia vitala se pot foarte bine creste prin homeopatie - care nu are efecte secundare
Jamaica, eu am o experienta reiki si am fost f bine si ma duc in continuare, si am ajuns aici tot din cz "preotilor care m-au facut tare bine"........dupa luni de spovedanie si rugaciuni care mi le-au facut, mai sunt si calugari unii,,,,asa ca lasa-ne.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.08.2010, 06:57:26
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Si cea mai mare ratacire e atunci cand amesteca porcariile astea cu credinta ortodoxa ca sa insele omul ((

http://logos.md/2008/09/18/feng-shui...ul-ortodoxiei/
s-o crezi tu, si omu car eface reiki se roaga si pune mult suflet.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.08.2010, 07:18:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
Jamaica, eu am o experienta reiki si am fost f bine si ma duc in continuare, si am ajuns aici tot din cz "preotilor care m-au facut tare bine"........dupa luni de spovedanie si rugaciuni care mi le-au facut, mai sunt si calugari unii,,,,asa ca lasa-ne.
In mai toate pildele din NT observam ca Iisus a facut minuni (vindecari) asupra celor care au crezut in El.
Si chiar le spune clar unora ca cea care i-a mantuit a fost credinta lor = credinta cu care s-au apropiat de El.
Asa ca vezi, poate e o problema la tine.

Last edited by mirelat; 30.08.2010 at 07:34:36.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.08.2010, 12:03:45
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eulaura Vezi mesajul
ce parere aveti despre reiki? Mi-as dori foarte mult pareri avizate sau parerile unor persoane care au avut de a face cu asa ceva. Cineva foarte apropiat si drag mie merge la o persoana care practica reiki, sperand sa primeasca ajutor cu privire la problemele sale sufletesti si nu numai. Din cate mi-a povestit, doar stau de vorba si "o curata de anumite energii negative"- nu stiu exact cum face asta, mi-a povestit doar ca ii citeste o rugaciune, tinandu-i mana pe umar(mi-a spus ca rugaciunea e ortodoxa intrucat a recunoscut-o usor). Persoana despre care vorbesc pare sa fie un pic cu inima indoita, nu stie daca greseste in fata lui dumnezeu sau nu mergand acolo, dar din cate am observat tinde sa-i placa. Mi-a mai spus ca persoana la care merge(cea care practica reiki) stie detalii din viata ei, din sufletul si mintea ei , fara sa i le fi povestit, ceea ce o face oarecum sa prinda incredere. Eu am cautat pe net despre reiki, si am descoperit ca ar fi o practica chineza, un stil de viata mai degraba, ce propune o viata intru iubire si toleranta. Se spune ca ar insemna :rei = intelepciunea lui dumnezeu si ki=viata. Eu una nu stiu ce sa cred... Voi ce spuneti?
Multumesc anterior:)
nu faceti reiki, bioenergie, radiestezie!
E cea mai mare ratacire a zilelor noastre. Si daca aveti impresia ca va este bine si va simtiti in forma si chiar ajungeti voi insiva sa facati "vindecari" sunt vindecari ale diavolului. Sa nu uitati ca diavolul cunoAste foarte bine scriptura. Nimeni in afara de preot nu-ti poate da dezlegare de pacate. Asta e lucrul esential pe care nu trebuie sa-l uitam niciodata . Nici un "maestru" nu-ti spune te dezleg pe tine de pacate. Incercati ca cei pe care ii stiti sa-i intoarceti la adevarata cale, adevar si viata. Rugati-va pentru ei.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.08.2010, 12:18:22
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Atunci de unde crezi ca sunt aceste atacuri de panica?

Cauta urgent un duhovnic si spovedeste-te !




Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
eu m-am simtit excelent dupa o sedinta reiki.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.08.2010, 12:30:52
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Offff, acu stiu de ce vrei neaparat sa ajungi la mormnatul Parintelui Arsenie Boca. Nu din suflet iti doresti sa ajungi, ci pt ca ti-au spus cei de la Reiki, ca la mormantul parintelui e o energie numaipomenita si nemaintalnita.


Trist, foarte trist.

Cauta-l pe Hristos, el te va ajuta, si nu cei de la Reiki.

Doamne ajuta.

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
s-o crezi tu, si omu car eface reiki se roaga si pune mult suflet.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.08.2010, 13:03:00
mirela1990 mirela1990 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2007
Mesaje: 19
Implicit

As dori sa citesc acel articol din formula as, daca il are cineva, daca nu poate stiti macar titlul.
Multumesc
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.08.2010, 14:25:22
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eulaura Vezi mesajul
ce parere aveti despre reiki? mi-as dori foarte mult pareri avizate sau parerile unor persoane care au avut de a face cu asa ceva...
Puteti citi aici succint despre reiki
http://en.wikipedia.org/wiki/Reiki

Ideea este simpla. reiki este incompatibil cu crestinismul. iata si de ce:
1. Ca orice sistem religios oriental, accepta principiul yin-yang (adica conversia energiei pozitive in energie negativa si reciproc. pe de alta parte in reiki nu se poate concepe existenta Uiversului si a tot ce exista in el fara aceste echilibru intre energia pozitiva si cea negativa).

crestinismul ortodox afirma ca raul (inclusiv energia negativa) este doar tolerat de Dumnezeu si niciodata o energie negativa nu poate fi transformata in energie pozitiva! Omul rau prin pocaita (renuntarea la rele si curatirea de energia negativa) primeste de la Dumnezeu cele bune, darul cel mai de pret fiind Duhul Sfant (care este mai presus de orice energie creata) care da viata intru Hristos Iisus si vindecare.


2. se accepta ideea reincarnarii, total straina de crestinism.

3. exista practici (si tehnici) vecine cu magia (vrajitoria) prin care se poate influenta libertatea si viata altor oameni (ca si in yoga).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 16:59:59
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 16:48:52