Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 11.08.2015, 02:40:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Trecînd de abordarea strictă, tehnică, a afirmației: oare nu conține nici o sugestie în alt plan, poate chiar în planul sufletesc, ori, mai știi, chiar în cel duhovnicesc?
Pe mine, unul, ma cuprinde un fior metafizic. Parameci, porifere, meduze s-au succedat in mine, pana cand m-am alcatuit, incovrigat si gasteropodal. Vertebrarea a venit dupa aceea si, macar o secunda, am avut odata aripi. Atunci am prins a ma naste. Si, de atatia ani, am in miezul fiintei mele o succesiune ancestrala care uneste, din veriga in veriga, nimicul anorganic straluminat cu fulgerul atoateincepator. Recapituland Universul, sunt, in acelasi timp, ascarid si scanteie de dumnezeire. Din inceput procariot, chemat sunt la entelehia trairii. Evolutia mea este de la nevazutul microscopic spre nevazutul fara sfarsit si neinserat.

Cum as fi putut sa-mi dau seama, altiminteri, de toate acestea ? Nu-i asa, atunci, ca micile potlogarii ale unui profesor neamt filotim si pedagog se dovedesc a fi fost providentiale ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #82  
Vechi 11.08.2015, 04:04:10
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe mine, unul, ma cuprinde un fior metafizic. Parameci, porifere, meduze s-au succedat in mine, pana cand m-am alcatuit, incovrigat si gasteropodal. Vertebrarea a venit dupa aceea si, macar o secunda, am avut odata aripi. Atunci am prins a ma naste. Si, de atatia ani, am in miezul fiintei mele o succesiune ancestrala care uneste, din veriga in veriga, nimicul anorganic straluminat cu fulgerul atoateincepator. Recapituland Universul, sunt, in acelasi timp, ascarid si scanteie de dumnezeire. Din inceput procariot, chemat sunt la entelehia trairii. Evolutia mea este de la nevazutul microscopic spre nevazutul fara sfarsit si neinserat.
.........:))))))
Deși aș fi preferat să dai oarece atenție în sensul propus de mine, mărturisesc că n-am rămas dezamăgit: verva ta umoristică e din nou de zile mari. Ești teribil când te-apucă criza de umor, iar asta îmi place în mod deosebit la tine. Precum știi.

În ce mă privește ținteam, când am scris că îmi pare a găsi dincolo de interpretarea uzuală a expresiei comentate de tine un anume tip de gând, de înțelegere, care apare și în alte forme chiar și în viața sufletească ori duhovnicească - ținteam așadar spre anumite analogii, cel puțin. De nu cumva e chiar mai mult, anume o lege a devenirii care se exprimă la diverse niveluri și în nesfârșite forme.
Un caz particular aș găsi imediat la un artist, să zicem la un scriitor. El trece, de obicei, prin etape ale artei lui, așa cum a fost ea dezvoltată în istoria ramurii respective. O face în mod natural, firesc, eventual condus/asistat de un maestru sau își impune exercițiul ca autodidact. Până când își găsește modul propriu de lucru și stilul și simțământul împlinirii și expresia etc., artistul experimentează, nu neapărat într-o ordine identică cu aceea care s-a fixat istoric, o mulțime de așezări pe care le putem ușor găsi la artiștii din epocile precedente. De obicei le părăsește fie pentru că nu se simte împlinit așa în travaliul scrisului fie pentru că nu are succes etc. Cert e că majoritatea artiștilor au repetat, cumva, "filogeneza" artei lor în propria aventură ontologică.
Un alt mod de ilustrare a aceluiași raport l-aș găsi chiar în viața de credință. Nu neapărat pentru că unii oameni, cum ar fi de pildă Părintele Rafail Noica sau, de ce nu, Mircea Eliade, au experiat în căutările lor diverse forme ale vieții de credință ci, mai mult încă, la unii oameni în dezvoltarea conștiinței dogmatice sunt parcă recapitulate subiectiv epoci întregi din istoria mântuirii. (Lucru care îi și face pe acești credincioși să înțeleagă în alt mod decât înțeleg eu, de pildă, scrierile VT și NT. Ei trăiesc propriu-zis istoria poporului evreu, în unele aspecte ale ei, cel puțin; experiază situații cu totul asemănătoare cu ale unor drepți ca Iov, ori ca Avraam etc., au parte de o întoarcere a fiului risipitor ș.a.m.d.) Nu mai spun de aceia care, parcă, într-un apogeu al recapitulării istoriei mântuirii L-au reprezentat, se spune uneori, pe Însuși Domnul.
Așadar, acest gând "ontogeneza repetă filogeneza" ar putea fi, dincolo de limitările stricte la problematica evoluționismului, o sursă posibilă de analogii și înrudiri cu alte aspecte ale vieții omenești și chiar cu unele experiențe din viața de credință. Cam asta țineam să adaug și eu, în paralel (poate chiar ușor în opoziție) cu succesul pe care îl aveți deja în mânuirea zdrobitorului de vrăjitoare!..:)

Last edited by Ioan_Cezar; 11.08.2015 at 04:19:05.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 11.08.2015, 07:01:35
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Ca exista sau ca nu exista?
păi la vremea aia existau se pare, altfel nu ne-ar fi predat despre ele profa de biologie
oricum, nu-mi aduc aminte decât numele în sine, de coacervate, fără alte detalii.
nu stiu cu ce se mănâncă, dar nici nu pot spune că n-am auzit de ele.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 11.08.2015, 09:15:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul

Un caz particular aș găsi imediat la un artist, să zicem la un scriitor. El trece, de obicei, prin etape ale artei lui, așa cum a fost ea dezvoltată în istoria ramurii respective. O face în mod natural, firesc, eventual condus/asistat de un maestru sau își impune exercițiul ca autodidact. Până când își găsește modul propriu de lucru și stilul și simțământul împlinirii și expresia etc., artistul experimentează, nu neapărat într-o ordine identică cu aceea care s-a fixat istoric, o mulțime de așezări pe care le putem ușor găsi la artiștii din epocile precedente. De obicei le părăsește fie pentru că nu se simte împlinit așa în travaliul scrisului fie pentru că nu are succes etc. Cert e că majoritatea artiștilor au repetat, cumva, "filogeneza" artei lor în propria aventură ontologică.
Aceasta evolutie in ordine culturala nu are legatura cu modelul ipotetic de evolutie in ordine biologica propus de evolutionism. De fapt, nici in ordinea culturii nu putem vorbi de o lege a evolutionismului. Au fost perioade faste si perioade mai putin faste. Daca as pune fata in fata taurii infatisati in pestera de la Altamira cu taurii infatisati de Picasso, elevul de liceu de nivel mediu ar avea mari dificultati in a deosebi care, cum. Intre opera artistului de Neandertal si opera artistului cubist al secolului al XX-lea nu e loc nici pentru un varf de ac, darmite pentru ditamai teoria evolutiei.

Citat:
Un alt mod de ilustrare a aceluiași raport l-aș găsi chiar în viața de credință. Nu neapărat pentru că unii oameni, cum ar fi de pildă Părintele Rafail Noica sau, de ce nu, Mircea Eliade, au experiat în căutările lor diverse forme ale vieții de credință ci, mai mult încă, la unii oameni în dezvoltarea conștiinței dogmatice sunt parcă recapitulate subiectiv epoci întregi din istoria mântuirii. (Lucru care îi și face pe acești credincioși să înțeleagă în alt mod decât înțeleg eu, de pildă, scrierile VT și NT. Ei trăiesc propriu-zis istoria poporului evreu, în unele aspecte ale ei, cel puțin; experiază situații cu totul asemănătoare cu ale unor drepți ca Iov, ori ca Avraam etc., au parte de o întoarcere a fiului risipitor ș.a.m.d.) Nu mai spun de aceia care, parcă, într-un apogeu al recapitulării istoriei mântuirii L-au reprezentat, se spune uneori, pe Însuși Domnul.
Desigur. Citeam chiar alaltaieri un interviu extrem de interesant cu un evreu convertit. A studia cazurile de evrei convertiti e mereu ceva din care putem trage invataturi. Un lucru pe care l-am retinut este ca toata controversa cu (neo)protestantii despre cultul sfintilor este ridicola pentru un evreu, dand exemple despre ce inseamna cultul lui Abraham, al lui Iosif ori al lui Moise pentru cultul mozaic. Sigur ca, daca aterizezi in crestinism de pe Luna, daca nu recapitulezi filogeneza Poporului lui Dumnezeu, ai probleme si contrarietati cu tot ce tine de lumanari, de cadelnita si tamaie, de vesmintele preotilor si de insusi conceptul de preotie si nu asimilezi faptul ca a fi crestin inseamna a fi un evreu deplin.

Citat:
Așadar, acest gând "ontogeneza repetă filogeneza" ar putea fi, dincolo de limitările stricte la problematica evoluționismului, o sursă posibilă de analogii și înrudiri cu alte aspecte ale vieții omenești și chiar cu unele experiențe din viața de credință.
Sunt de acord. Drama invatamantului de azi este tocmai aceea ca a renuntat la a merge pe principiul "filogeneza repeta ontogeneza". In numele unei creativitati rau intelese, rau asezate si rau conduse, in numele unei creativitati care isi face scop din ea insasi, discipolul nu mai este incurajat sa asimileze ceea ce numim "clasic" in sensul cel mai larg. Astfel, el isi cladeste casa nici macar pe nisip, ci incepand cu acoperisul si ramanand agatat acolo, de unde il apuca uratul. Am vizionat de curand, in familie, capodopera lui Orson Wells, "cetateanul Kane". Dupa film, fiica mea imi spune "Tata, nu stiam ca se faceau filme pe atunci. Si mai ales, asemenea filme!". "Draga mea", i-am raspuns "istoria filmului a inceput ieri, iar prima fictiune a fost azi dimineata!". Cam asta e rezultatul unui invatamant care a devenit o fabrica de imbecili, al unui invatamant care are oroare de tot ce a fost fundament pentru parintii nostri, de la studiul umanioarelor si pana la sadirea adevaratului spirit stiintific.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #85  
Vechi 11.08.2015, 15:32:33
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Cât privește arta plastică, la care ai ales să te referi, aș face distincție între reacția elevului mediu la întâlnirea cu lucrarea de artă și istoria însăși a culturii. Sunt două realități omenești mult diferite, deși cu posibilitatea de a interacționa uneori. Faptul că liceanul (ori alt om) nu se prea descurcă între "taurii" proveniți din epoci diferite, e una. Iar faptul că arta și artiștii evoluează, e alta. E posibil ca un om să nu sesizeze o mișcare a spiritului în planul artei sau să o prelucreze prost. Aceasta însă nu înseamnă că roata istoriei artei nu se mișcă doar pentru că unii oameni nu pot cunoaște aceasta.
Sunt multe lumi care se întretaie în artist și în relațiile lui cu lumea. Pictorul, poetul, compozitorul (nu includ aici, în mod intenționat, pe iconar) - tot atâtea locuri unde se varsă ape și lumini, precum și noroi, sânge și vome și unde, prin tainica metamorfoză dinlăuntrul omului creator rodesc alte și alte lucruri și zări... Sunt nenumărate constrângeri, neștiute simțăminte, aspirații, întrezăriri, reușite și ratări... Iar printre acestea toate, artistul zămislește, cel puțin în planul meșteșugului ori al produsului finit, obiectivat, al activității creatoare (care și acesta, la rândul lui, rămâne doar un factor al întâlnirii estetice, dintre artist-operă-public), în cadrele prefigurate deja înaintea lui de către predecesori. Saltul la un nou nivel artistic sau la altă modalitate de ființare artistică presupune un travaliu adeseori uriaș în care omul creator se confruntă, fertil, cu predecesorii lui, cu aceleași tendințe omenești pe care le-au avut și ei și pe care le-au concretizat așa cum se poate constata din istoria artei.
Am văzut o serie de comparații între pictori pe mai multe criterii. Nu știu cât de relevante sunt, chiar dacă omul care făcea comparația era, printre alții, Salvadore Dali. Dar criteriile sunt comune, cu toții au dat examen la aceleași probe. Tehnic, cel puțin. În planul măiestriei de realizare a produsului concret. Iată deci o continuitate între artiști, care poate fi evaluată și apreciată comparativ, lăsînd loc de planuri cu ierarhii diferite.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 11.08.2015, 19:54:44
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
păi la vremea aia existau se pare, altfel nu ne-ar fi predat despre ele profa de biologie
oricum, nu-mi aduc aminte decât numele în sine, de coacervate, fără alte detalii.
nu stiu cu ce se mănâncă, dar nici nu pot spune că n-am auzit de ele.
Acuma stim ca nu se mananca; sensul pe care l-a avut postarea mea este ca asemenea cunostinte nu sunt nici necesare si nici predate la Medicina; si eu personal nu ma simt mintita de Embriologie, e o disciplina care m-a ajutat sa inteleg multe lucruri de atunci.
In alta ordine de idei si avand in vedere ca de fapt este un topic depre evolutionism, nu despre materia predata in facultatile de medicina si intentia de a induce in eroare suflete nevinovate, mi se pare interesanta abordarea dl. Ioan Cezar; merita un bob zabava a cugeta un pic, nu cumva teoria evolutionista are si parti valabile? Nu cumva respingerea ei este datorata si unui strop de orgoliu luciferic al nostru?
Reply With Quote
  #87  
Vechi 11.08.2015, 22:04:13
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Nu cumva respingerea ei este datorata si unui strop de orgoliu luciferic al nostru?
Vai! Da se poate asa ceva! Noi suntem fiinte gratioase, ingeri care dupa ce murim si putrezim ne ducem dincolo sa vietuim.

Animalele in schimb nu au suflet divin (a.k.a. necurmat) ca noi si de aia tre' sa le macelarim ca asa e bene ca sa nu fie nasol ...
Reply With Quote
  #88  
Vechi 12.08.2015, 00:00:00
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe mine, unul, ma cuprinde un fior metafizic. Parameci, porifere, meduze s-au succedat in mine, pana cand m-am alcatuit, incovrigat si gasteropodal. Vertebrarea a venit dupa aceea si, macar o secunda, am avut odata aripi. Atunci am prins a ma naste. Si, de atatia ani, am in miezul fiintei mele o succesiune ancestrala care uneste, din veriga in veriga, nimicul anorganic straluminat cu fulgerul atoateincepator. Recapituland Universul, sunt, in acelasi timp, ascarid si scanteie de dumnezeire. Din inceput procariot, chemat sunt la entelehia trairii. Evolutia mea este de la nevazutul microscopic spre nevazutul fara sfarsit si neinserat.

Cum as fi putut sa-mi dau seama, altiminteri, de toate acestea ? Nu-i asa, atunci, ca micile potlogarii ale unui profesor neamt filotim si pedagog se dovedesc a fi fost providentiale ?
Cred ca am nimerit din greseala intr-o zona luminata de intuneric!... Sa fie efectul unui coniac de Teremia Mare? Bine-ar fi!... Cu multa greutate mi l-am procurat si... l-am testat. Adevarul este ca... asta-i adevarul!... Totusi, unde ma ascund cand ma voi... destepta? DACA, ma voi destepta!...
Iertati-ma va rog. Mi-am permis cateva vorbe goale, ca sa fiu in trend!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 12.08.2015, 14:40:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Totusi ma mir ca pe topicul asta nu e nici un evolutionist (ateu) care sa explice cum a fost posibil ca atati eminenti oameni de stiinta sa ia falsurile respective drept dovezi stiintifice si sa le foloseasca atat de mult timp pe post de argumente.

Mai ales ca asta arunca o umbra de intrebare si asupra prezentului, in ce masura ceea ce este argument pentru evolutionism e cercetat cu impartialitate stiintifica si in ce masura este luat prea usor de bun pentru ca se potriveste pe o credinta cvasi-religioasa deja insusita?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 12.08.2015, 15:22:13
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Totusi ma mir ca pe topicul asta nu e nici un evolutionist (ateu) care sa explice cum a fost posibil ca atati eminenti oameni de stiinta sa ia falsurile respective drept dovezi stiintifice si sa le foloseasca atat de mult timp pe post de argumente.

Mai ales ca asta arunca o umbra de intrebare si asupra prezentului, in ce masura ceea ce este argument pentru evolutionism e cercetat cu impartialitate stiintifica si in ce masura este luat prea usor de bun pentru ca se potriveste pe o credinta cvasi-religioasa deja insusita?
Eh, nimeni nu-i perfect, si falsurile se descopera destul de rapid. De obicei nu oamenii de stiinta iau chestiile astea drept dovezi, ci lumea de pe internet.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare