Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.12.2016, 02:19:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

https://ioandekronstadt.wordpress.com
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.12.2016, 11:57:31
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iartă-i din toată inima pe cei ce te jignesc
Din cauza neîndreptării noastre alții stăruie în greșeli
Îmi vine să râd când citesc asemenea replici însoțite de citate celebre. Mai bine ai posta povestea lui Rudolf, nu de alta, dar ar fi mai credibilă.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.12.2016, 13:14:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Îmi vine să râd când citesc asemenea replici însoțite de citate celebre. Mai bine ai posta povestea lui Rudolf, nu de alta, dar ar fi mai credibilă.
Fiecare vede ceea ce caută sa vadă :)))
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.12.2016, 13:15:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Oriunde s-ar duce un om, el sfârșește mereu prin a se întoarce acasă. La fel este cu creștinul, oricine ar fi, om de vază sau de rând, bogat sau sărac, savant sau neștiutor; orice ar putea fi, oricare ar fi locul pe care îl ocupă în societate, orice ar face, el trebuie să-și amintească mereu că nu este la el acasă, ci în călătorie, pe drum, și că trebuie să se întoarcă acasă, la tatăl lui, la mama lui, la frații și surorile lui mai mari. Această casă este Cerul; tatăl lui este Dumnezeu, mama, Preacurata Maică a Domnului, frații și surorile lui mai mari, Îngerii și Sfinții lui Dumnezeu. El trebuie, de asemenea, să-și amintească faptul că adevărata sa obligație este mântuirea sufletului său, împlinirea poruncilor dumnezeiești, curăția inimii sale."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.12.2016, 13:51:33
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. N-am inteles bine - ceea ce a postat (la # 10) Cristi nu este citat din Sf. Ioan de la Kronstadt? Mie imi plac acele cuvinte, au dreptate.

2. Am cautat acum si nu am gasit o biografie a lui. Am inteles ca a fost preot de mir.
Pe de o parte, daca este asa, atunci mi se pare foarte important pentru oameni, sa stie ca exista sfinti si dintre oamenii "normali" si nu numai din monahi sau pustnici. E ceva incurajator pe drumul spre mantuire.
Mai multe nu pot comenta despre acest sfant inainte de a ma lamuri putin asupra faptelor sale. Cineva scria ca impartasea multi foarte multi oameni. Da, este foarte bine. Dar asta este deja un alt subiect (vast) de discutie.
Am gasit un material foarte interesant (cautand ceva despre viata lui):

https://ioandekronstadt.wordpress.com/

Este si viata lui scrisa acolo, asa ca am sa citesc pe indelete.

Pe de alta parte (ca sa inchei ideea de mai sus), ma intreb de ce gasim exemple din acestea numai in alte tari.
Oare exista vreun sfant preot de mir din Romania? Eu as sti unul care ar merita cinstea aceasta.

In fine, trebuie sa spun ca eu ma cam incurc in sfinti/sfinte si numele lor. Sunt si diverse trepte la ei, care iar nu le cunosc/inteleg - unul este sfant, altul cuvios, altul mucenic (in calendar). Si de multe ori nu mai stiu care este cel pe care il stiu si il caut eu. Exista cate 2-3 cu acelasi nume.
La Sf. Ioan de Kronstadt ma irita un pic denumirea orasului, pentru ca de fapt Kronstadt este denumirea germana a orasului Brasov.
Ioan nu este nume rusesc (corespondentul rus ar fi Ivan). In combinatie am crezut o vreme ca este roman, dar "de ce sa nu-i spuna de Brasov?", m-am intrebat eu.
Abia de curand am aflat de existenta acestui oras rus cu nume nemtesc.

Scriu asta pentru ca poate mai sunt si altii care patesc ca mine.

In incheiere am si o intrebare, dar daca nu aflu aici raspuns am sa caut intre timp pe net.

Pe de o parte vad ca este foarte importanta ortodoxia rusa, pe de alta parte este altfel decat cea greaca (de care apartinem si noi), conflicte/diferente sunt destule. Nu cunosc istoria aparitiei celor trei biserici nationale (rusa, greaca, romana) si ma intreb daca exista o diferenta de calitate/importanta.
Intreb pentru ca vad ca sunt diverse orientari si printre romani. Unii cauta spre Rusia, altii spre Grecia (ca ortodoxie) si vreau sa aflu pe ce criterii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.12.2016, 14:29:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. N-am inteles bine - ceea ce a postat (la # 10) Cristi nu este citat din Sf. Ioan de la Kronstadt? Mie imi plac acele cuvinte, .
Este citat din Sfântul Ioan de Kronstadt :)
Sărbători fericite :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.12.2016, 14:55:10
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Intreb pentru ca vad ca sunt diverse orientari si printre romani. Unii cauta spre Rusia, altii spre Grecia (ca ortodoxie) si vreau sa aflu pe ce criterii.
La mine criteriul este evident: citesc după cum bate vântul.
Că sunt în derivă, cum spunea un cunoscător și că trăiesc în stare prelungită de ebrietate iar această beție vine de obicei de la vânt, uragan, ciclon etc. În ciuda unui vânticel abia sesizat, răcoros uneori, care se perindă mai rar pe la noi și căruia îi port o amintire scumpă, drăgăstoasă foarte.
Astfel, când beau bere îi studiez pe greci, că e mai cald pe la ei.
Când beau vin și vodkă, țuică sau palincă (nu beau din asta dar îți zic așa ca să prinzi ideea) citesc din ruși. Că la ei e mai frig.
Evident, când beau whiski (parcă așa se scrie, că la gust chiar nu știu cum e dar zic așa ca să nu stric continuitatea ideii) îl citesc pe Seraphim Rose.

Când suflă austrul, citesc pe greci. Când bate crivățul (mamă și ce bate iarna în Bărăgan!) bag ruși la greu. Tocmai citesc Dostoievski, partea lui de meditație creștină intensă, dialogurile cu dracul, discursul despre dragoste și Înviere al lui Alioșa etc.

În concluzie, singurul criteriu e cum suflă vântul. De la sud, de la nord, de la vest ori de la răsărit - important e să nu stea barca pe loc.

P.S. Ar mai fi un criteriu dar e secundar. Îl zic totuși, poate-i de folos: citesc acele cărți care îmi răspund la nelămuriri mai vechi și care îmi deschid totodată noi mirări.
Dar ăsta e un criteriu minor, de care m-aș putea dispensa la o adică (deocamdată nu vreau!). Principal rămâne cum bate vântul, deie Domnul să nu se oprească în veac!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.12.2016, 00:21:35
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am inteles ca a fost preot de mir.
Pe de o parte, daca este asa, atunci mi se pare foarte important pentru oameni, sa stie ca exista sfinti si dintre oamenii "normali" si nu numai din monahi sau pustnici. E ceva incurajator pe drumul spre mantuire.
Ai înțeles bine. :)

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cineva scria ca impartasea multi foarte multi oameni.
Așa este, se împărtășeau și cinci mii de credincioși într-o singură zi. Părintele Ioan (din acea vreme) slujea aproape zilnic Sfânta Liturghie și îi îndemna pe oameni se împărtășească cât mai des, el fiind cel mai bun exemplu. Deși ducea o viață curată, Părintele Ioan uneori mai avea căderi, însă mereu se pocăia lăuntric. Se mai supăra pe cumnata Ana sau soția Elisabeta. Sau mai certa cerșetorii care-l asaltau des, pe unul chiar l-a lovit prentru că a fost nemulțumit de suma de bani primită. Mai gusta ceva de dulce, și asta în zi de post (probabil și din cauza unei neputințe trupești - boală). Sau îi mai plăcea să bea câte un pahar de bere. Fumatul se pare că a fost cea mai grea patimă trupească care l-a încercat (și asta în timp ce era preot și slujea). Dar într-un final a biruit. Părintele Ioan a ales calea pocăinței lăuntrice și a desei împărășiri. A conștientizat profund că fără de Hristos nimic nu poate face.
Și iată că Biserica Ortodoxă Rusă l-a trecut în calendar în rândul Sfinților.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.12.2016, 00:54:54
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Fiecare vede ceea ce caută sa vadă :)))
Așa este. Unii văd circari, mahalagii, bețivi... Nu-i așa?

Last edited by simpllu; 23.12.2016 at 03:10:54.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ioan, kronstadt, sfantul

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ioan Hozevitul Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 33 13.11.2011 17:31:11
Sfantul Ioan Gura de Aur cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 12.11.2010 22:45:24
Sf. Ioan de Kronstadt – Descoperire cereasca aratata in vis andrei_im Generalitati 8 05.01.2010 13:51:34
cum ne petrecem anul nou?(Sfantul Ioan Gura de Aur, Pr.Gh. Calciu, Ierom. Ioan Buliga andrei_im Generalitati 8 31.12.2009 18:51:44