Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.07.2010, 23:39:08
Raul Ortodox Raul Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit Cristian Florea fost preot ortodox

Recent am văzut un video în care un fost preot ortodox continuă și acum să arunce cu noroi în Biserica Ortodoxă.Filmulețul îl gasiți AICI http://www.youtube.com/watch?v=OAIuYeW-URE

Acesta se roagă ca Dumnezeu să "scoată și alți preoți la credință".

Câtă rătăcire!

Doamne Ajuta!
  #2  
Vechi 22.07.2010, 23:50:23
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

L-am mai vazut pe nenea asta, nu stiu daca arunca cu noroi, dar ma deranjeaza ca prezinta lucrurile prin contrast, ca si cum ar fi lasat ceva deosebit de rau, iar acum a gasit in sfarsit "calea". Am auzit ca atunci cand a "dezertat", a fost dat afara impreuna cu sotia si copii mici si nici macar parintii nu au vrut sa-i primeasca, ca sa vezi ce crestini erau si astia.
  #3  
Vechi 23.07.2010, 00:05:29
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raul Ortodox Vezi mesajul
Acesta se roagă ca Dumnezeu să "scoată și alți preoți la credință".
Câtă rătăcire!
Cred ca este o rugaciune bineprimita inaintea Domnului. Nu stiu unde vedeti dumneavoastra ratacirea.

Romania are nevoie de preoti plini de credinta care sa vesteasca cu indrazneala Evanghelia lui Iisus Hristos.

Pentru ca Evanghelia are puterea sa schimbe vieti, sa schimbe destinul vesnic al celor care o asculta si sa schimbe fata unei natiuni.
  #4  
Vechi 23.07.2010, 00:49:16
Raul Ortodox Raul Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Cred ca este o rugaciune bineprimita inaintea Domnului. Nu stiu unde vedeti dumneavoastra ratacirea.

Romania are nevoie de preoti plini de credinta care sa vesteasca cu indrazneala Evanghelia lui Iisus Hristos.

Pentru ca Evanghelia are puterea sa schimbe vieti, sa schimbe destinul vesnic al celor care o asculta si sa schimbe fata unei natiuni.
Deci ca să vestească Evanghelia lui Hristos trebuie să se alăture vouă?
După moartea lui Hristos în anul 33 și până în anul 42 nu exista Biblia. Cu ce s-a mântuit lumea timp de 9 ani "mântuitule" ?A fost Sfânta Tradiție care s-a păstrat până astăzi!

Sfânta Scriptura este doar un rezumat din cele ce au fost transmise prin viu grai!

“Sunt încă multe altele pe care le-a făcut Iisus, care de s-ar fi scris una câte una, nici în lumea aceasta n-ar fî încăput cărțile ce s-ar fi scris”
  #5  
Vechi 23.07.2010, 01:11:41
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Am urmarit de mai multe ori marturiile acestui ex=preot si imi ridica multe semne de intrebare

In primul rand atitudinea lui de superioritate prin care ii considera pe toti cei pe care-i pastorea betivi si curvari, nedemni se pare de sfintenia lui, tin sa ii amintesc ca Hristos nu a stat intre elite ci intre vamesi , prostituate si talhari, spre deosebire de el, Hristos nu si-a parasit turma, acestui individ i se potriveste de minune pilda din Ioan 10, asemanandu-se cu pastorul care a lasat turma de izbeliste si a plecat

Apoi, din spusele sale, intelegem ca Biserica Ortodoxa este de vina pentru ca el a fost incapabil sa inteleaga dogmele ortodoxe si chiar pentru ca el a fost un pacatos care nu-l cunostea pe Dumnezeu, "frumos" mod de ati acoperi pacatele

Apoi ma irita mandria cu care el isi impune propriile conceptii ca si cum , intreaga Biserica, sfintii, teologii, preotii etc, nu au fost capabili sa inteleaga Cuvantul lui Dumnezeu, dar se pare ca el insusi a fost capabil, adica el numeste adevar, interpretarea lui de tip neo-protestant dar contesta din radacini teologia ortodoxa

Apoi , am observat ca exista mai multe clipuri cu aceeasi marturie, ceea ce denota ca respectivul si-a facut un obicei nu din rugaciune din smerenie , din plangerea pacatelor si din trairea credintei, ci mai degraba din colindarea adunarilor cu scopul blamarii ortodoxiei si ridicarii in slavi a neo-protestantismului care dupa parerea lui este intruchiparea Cuvantului lui Dumnezeu

Lacunele lui in materie de cunostinte teologice denota cat de draga i-a fost invatatura

Eu cred ca postand astfel de marturii, respectivii indivizi se fac ei insisi de rusine arantand si laudandu-se cu modele superficiale, care prind doar la un public ca sa nu zic needucat, neinformat
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #6  
Vechi 23.07.2010, 01:14:39
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Cred ca este o rugaciune bineprimita inaintea Domnului. Nu stiu unde vedeti dumneavoastra ratacirea.

Romania are nevoie de preoti plini de credinta care sa vesteasca cu indrazneala Evanghelia lui Iisus Hristos.

Pentru ca Evanghelia are puterea sa schimbe vieti, sa schimbe destinul vesnic al celor care o asculta si sa schimbe fata unei natiuni.
Da , daca intentiile lui ar fi onorabile, dar e vizibil de la o posta ca pentru el "intoarcerea la credinta" este echivalentul acceptarii teologiei de tip neo-protestant, asa ca sinceritatea lui cade
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #7  
Vechi 23.07.2010, 01:14:57
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raul Ortodox Vezi mesajul
Deci ca să vestească Evanghelia lui Hristos trebuie să se alăture vouă?
Nu trage concluzii pripite fiule, nu am afirmat asa ceva. Asta doar dezvaluie cum gandesti tu.

Eu nici nu as recomanda si nici nu as permite o asemena „alaturare”.
Dimpotriva vorbeam despre vestirea Evangheliei din interiorul BOR in societatea in care traim.

Last edited by penticostalulmantuibil; 23.07.2010 at 01:18:21.
  #8  
Vechi 23.07.2010, 01:45:35
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Da , daca intentiile lui ar fi onorabile, dar e vizibil de la o posta ca pentru el "intoarcerea la credinta" este echivalentul acceptarii teologiei de tip neo-protestant, asa ca sinceritatea lui cade
E posibil sa ai dreptate.

Totusi tipul afirma la un moment dat ca: „UNII preoti nu intra in Imparatia lui Dumnezeu” lasand sa se inteleaga ca sunt ALTI preoti ortodocsi care intra.

Mie mi se pare remarcabil. Pentru ca majoritatea covarsitoare a celor care trec de la NP la ortodocsi au alta atitudine: „cei de la care am plecat sunt cu totii „dusi pe copca”. Mantuirea nu-i decat aici unde am ajuns eu.”
  #9  
Vechi 23.07.2010, 14:17:55
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raul Ortodox Vezi mesajul
Recent am văzut un video în care un fost preot ortodox continuă și acum să arunce cu noroi în Biserica Ortodoxă.Filmulețul îl gasiți AICI http://www.youtube.com/watch?v=OAIuYeW-URE

Acesta se roagă ca Dumnezeu să "scoată și alți preoți la credință".

Câtă rătăcire!

Doamne Ajuta!

http://ortho-logia.com/?p=85

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
  #10  
Vechi 23.07.2010, 14:40:08
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raul Ortodox Vezi mesajul
Deci ca să vestească Evanghelia lui Hristos trebuie să se alăture vouă?
Teoretic nu, dar practic cam da din simplu motiv ca in BO nu esti lasat sa vestesti Evanghelia decat in masura in care nu ataca anumite traditii. Daca ar zice un preot intr-o biserica ca inchinatul la moaste e pacat ar fi imediat dat afara din cadrul BO.

Citat:
În prealabil postat de Raul Ortodox Vezi mesajul
După moartea lui Hristos în anul 33 și până în anul 42 nu exista Biblia. Cu ce s-a mântuit lumea timp de 9 ani "mântuitule" ?A fost Sfânta Tradiție care s-a păstrat până astăzi!
Aceeasi placa invechita , cum a fost mantuita lumea cand nu era Evanghelia. Tot prin credinta in Hristos care a fost propovaduita oamenilor inca din gradina Edenului.
Deasemenea aveau VT, si acolo vorbeste clar despre mantuire si cum poate fi omul mantuit. Sf Scriptura contine toata invatatura necesara mantuirii.
Te-as ruga sa imi spui si mie in ce a constat Sf Traditie in perioada lui Avraam? Sau pe vremea lui Noe.

Citat:
În prealabil postat de Raul Ortodox Vezi mesajul
Sfânta Scriptura este doar un rezumat din cele ce au fost transmise prin viu grai!

“Sunt încă multe altele pe care le-a făcut Iisus, care de s-ar fi scris una câte una, nici în lumea aceasta n-ar fî încăput cărțile ce s-ar fi scris”
Scrie ca multe lucruri a mai facut Iisus, nu ca ar mai fi zis multe lucruri. Deci pica faza ca ar fi invatat lucruri care nu sunt in Sf Evanghelie. Sunt convins ca Hristos a vindecat mult mai multe persoane , dar Sf Scriptura nu are ca scop sa scrie toate minunile facute, ci sa transmita invatatura Mantuitorului.
Daca Sf Scriptura e un rezumat al traditiei atunci cum de afirma Pavel ca "Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate"?
Un rezumat nu poate fi inspirat.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
Un preot a fost înjunghiat mortal la Focsani ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 63 23.06.2012 15:50:29
Un preot din Focsani a fost injunghiat Simply_me Preotul 23 19.06.2012 17:54:57
Ion Creanga - preot ortodox maria32 Generalitati 4 11.06.2010 00:02:09