Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.01.2007, 00:33:39
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Adevarul trebuie marturisit(de preferat cu blandete)oriunde,oricand si oricui.Vechimea obiceiurilor nu este un argument.Sfantul Ioan Gura de Aur spunea catre preoti:"Daca gasesti in parohie un obicei rau,chiar de-ar fi si de o suta de ani,scoate-l;iar de stii un obicei bun care nu este in parohia ta,introdu-l"Multi preoti vor sa faca pe placul unor oameni si aici gresesc,dar sunt si preoti constiinciosi.Va doresc un an binecuvantat si la multi ani!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.02.2007, 13:38:22
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

pe langa tot ce ai enumerat tu draga elena as mai putea adauga si eu cateva:
-adusul cocosilor albi la biserica in noaptea de pasti(iar daca preotul, nou venit in parohie,le-a zis ca e o practica pagana si ca in plus e pacat sa bagi animale in altar si mai fac si galagie, i-au zis ca e tanar si nu stie traditia)
-aruncarea banilor la inmormantare, o practica pagana ce dateaza din timpul vechilor greci
-"interdictia"femeilor lauze de a intra in biserica atunci cand vin ca sa le citeasca preotul(am vazut femei cu copilul in brate stand in frig in fata bisericii,pt ca niste femei care "cunosc traditia"nu le-a dat voie sa intre,pe motiv ca sunt inca "necurate")
-la nunta, calcatul p picior cand intra in biserica, ca sa vada cine "o sa cante in casa":D:D:D
sincer sunt destule superstitii nefondate impotriva carora este foarte greu sa lupti.eu am avut cateva discutii chiar cu bunica mea,care mi-a zis ca vorbesc ca ereticii atunci cand am contrazis-o si i-am spus ca femeia lauza nu este necurata dp ce naste pt ca nu are cum cineva care naste o viata sa fie necurat, ci toate au fost lasate asa din motive medicale, nu de necuratie.cum o femeie care moare la nastere sa fie considerata mucenita, dar dc nu moare, e necurata?!si asta e doar un exemplu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.02.2007, 14:18:25
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Aceste doua tipuri de inventii sunt niste practicile necanonice, care contravin fie invataturilor Sfintilor Parinti, fie Traditiei Bisericii. Sa fim cu luare aminte si sa nu le lasam sa prinda radacini.

Inventiile preotilor se refera la inovatiile unor pseudo-preoti (slava Domnului ca sunt putini, dar totusi exista), adica a unora care cred eu ca au devenit preoti inainte de a fi crestini ortodocsi. Teribil! Sa vedem impreuna cam care ar fi aceste "traditii" false:

- deschisul cartii (sau al pravilei sau al Psaltirii sau al Sfintei Evanghelii, uneori la sfarsitul Sfantului Maslu) urmata de talcuirea fragmentului de text ce cade mai intai sub ochii "credinciosului" care eventual a tinut trei zile de post negru; cateodata se face deschisul cartii si acasa pe la acesti preoti de care ne este si rusine si care pentru fiecare operatiune de genul asta iau o suma considerabila de bani;

- impartitul de particele (miride) luate de pe Sfantul Disc si date "credinciosului" cu mentiunea ca "ele sunt mai mari in sfintenie decat aghiasma si anafura si se iau dupa o zi de post total"; unde au vazut ei asa ceva? inventie fara fundament!

- oficierea contra cost a unor "rugaciuni si slujbe speciale" pentru cei sinucisi, eretici morti, avortati, lucru oprit de Biserica;

- "botezul" unor papusi sau carpe pe 7 ianuarie in locul copiilor avortati care-si "primesc" un nume fictiv de Ion-Ioana (aceasta inventie este opera "babelor" care descanta si ghicesc pe la tara, inventie preluata si de unii "popi mincinosi" care castiga bine de pe urma ei); cei ce fac un lucru ca acesta sunt aspru mustrati de catre Biserica, prin Canonul 47 al Sfintilor Apostoli, "ca unii ce-si bat joc de crucea si moartea Domnului";

- savarsirea Spovedaniei in grup la adulti, uneori rostindu-se doar dezlegarea cea mare urmata chiar de Sfanta impartasanie, fara nici un canon dat cuiva;

- savarsirea Spovedaniei gen ancheta sau in fata icoanei Mantuitorului, fara preot, acesta citind doar dezlegarea finala, ceea ce nu are nimic comun cu Taina Spovedaniei;

- folosirea doar a epitrahilului la Proscomidie, sau la Spovedanie de catre preotul duhovnic (lucru contrar randuielii din Aghiazmatar, care specifica limpede ca fiind obligatorie imbracarea felonului, ca la orice Sfanta Taina);

- omiterea exorcismelor de la Botez; aceasta este prima parte a Tainei Botezului si e inadmisibil sa fie trecuta cu vederea, ca doar nu exista jumatati de masura!

- savarsirea, din comoditate, a Tainei Botezului numai prin stropire sau turnare. Doamne fereste de asa ceva! Dar asa se intampla cu preotii scoliti pe la catolici, cu burse de studii, care vin cu diploma in brate si cu ecumenismul in spate!

- rebotezarea celor bolnavi de epilepsie, sau a copiilor "pentru a alunga raul din casa"; Exista un singur botez, nu?!

- impartasirea cu Sfintele Taine a celor ce sunt in coma sau in agonie sau tocmai au murit. E un adevarat sacrilegiu impotriva Sfantului Trup si Sange al Mantuitorului Hristos;

- atingerea si pastrarea (40 de zile) pe si sub Sfanta Masa a unor icoane, fotografii, acte, haine si obiecte ca sa se "sfinteasca". Asta a cui inventie mai este? Stiu ca si eu am lasat icoane pentru astfel de sfintiri, dar acum nici nu mai calc pe acolo!

- saritul cu Cinstitele Daruri peste oameni si haine (lucru riscant pentru slujitor). Eram o data la Biserica. Daca vara credinciosii mai pun o batista, o esarfa pe jos, iarna pun paltoane, caciuli, plovare, etc. Se aude un comentariu: "plapuma mai aveau sa o puna pe jos".

- atingerea capetelor credinciosilor cu Sfantul Potir de catre slujitor. Nu e gresit, dar cum riscul e foarte mare, e bine sa se evite, mai ales ca sunt unii credinciosi care dupa aceea se duc la o alta Biserica si-i cer preotului de acolo sa faca asa cum au vazut ei la un altul...

- abuzul de pomeniri la Vohodul mare;

- miruitul fotografiilor. Asta e o practica magica inventata tot de "babe" dar incurajata de unii clerici, adica de cei care vor "sa se puna bine" cu babele, nu cu Dumnezeu;

- acceptarea si incurajarea doctrinelor sincretiste si practicilor de vrajitorie, radiestezie, bioenergie, yoga, parapsihologie, masonerie, astrologie, zodiace, ghicit;

- promovarea unor invataturi si practici noi legate de isihasm straine de traditia filocalica si chiar profanatoare a ei, sau a unor practici ecumenice, care imprumuta cate ceva de la catolici, protestanti sau chiar musulmani, lovind in adevarata Traditie.

In mesajul urmator despre inventiile babesti.

Elena
Va_iubesc,

dorintzele tale de ramanere in obiceiurile de practica ortodoxa a credintzei, sunt frumoase, dar din pacate scapi din vedere un element foarte important, in toate acele locuri si practici este si Dumnezeu si Domnul Iisus prezent care stie ce se intampla si ce se face in fiecare Biserica a sa, cu fiecare preot al sau, deci nu trebuie sa te impacientezi daca tu din anumite traditzii pricepi cate ceva, iar altzii altceva. E poate totusi bine sa ne straduim sa pastram anumite traditzii, chiar daca ni se par iesite din comun si pe care nu prea le intzelegem sau chiar le consideram aberante pentru faptul ca Dumnezeu le va lasa timp de indreptare iar cele inutile sau pagane in sens negativ, incet, le va lasa sa se stinga. Sigur ca ni se par unele lucruri iesite din obishnuit, dar fiecare loc are formele ancestrale de ritual care inca isi manifesta sensurile si rosturile si care si-au castigat un anumit rol si o frumusetze speciala in Biserica noastra. Deci nu spun ca tragerea semnalului de alarma nu este si el bun la ceva, ne face sa veghem suplimentar, dar stim noi oare sa generalizam un adevar? stim noi ce anume l-ar mantui pe aproapele nostru? nu prea stim, si de multeori chiar daca stim nu prea catadicsim sa-l sprijinim, sa-l ajutam si nu facem nici noi ceea ce neaparat ar trbui sa faca celalalt, asha ca ... sa fim serioshi dar... :dozingoff: ???
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.02.2007, 07:13:33
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Va-iubesc,
Dumnezeu era alaturi si de Hitler de exemplu, dar asta nu face faptele acestuia mai putin detestabile sau? Dumnezeu ne-a lasat liberi si trebuie sa actionam de parca chiar am fii!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.04.2007, 11:50:24
Raducu21 Raducu21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Haideti sa vedem acum si inventiile babesti. Le numesc "babesti" in mod ironic, nu din lipsa de respect pentru persoanele in varsta, ci din neaprecierea imprastierii minciunilor din partea celor care au ajuns la o varsta fara sa caute Adevarul si sa creasca si in varsta spirituala.

- tinerea in mana a mai multor lumanari la Sfanta impartasanie - chipurile pentru cei morti neimpartasiti;

- daruirea unui cocos preotului slujitor in noaptea de Inviere - chipurile pentru cei morti "nespovediti, neimpartasiti, fara lumanare";

- nesarutarea icoanelor dupa Sfanta Impartasanie, si nici a persoanelor (chipurile "ti se fura impartasania");

- aprinderea a 7, 9, 12, 33 lumanari puse in forma de cruce si lasate sa arda in 4 reprize separate prin cate 10 metanii, ultima repriza, obligatorie, fiind la ora 12.00 noaptea. Ce-i asta?

- folosirea si purtarea carticelelor apocrife ca Visul Maicii Domnului, Epistolia si Talismanul Domnului, etc. Oare ne poate mantui o carte? Sa ajungem ca protestantii care cred ca se mantuiesc ca au Biblia in mana si zic "Doamne, Doamne!"?!

- deschisul bisericii dimineata de catre unii tineri si tinere pentru grabirea casatoriei;

- punerea busuiocului sub perna fetei ca sa i se descopere viitorul sot in vis;

- incurajarea unor forme de evlavie catolica: invocarea lui Anton de Padova, mai ales pentru maritisul fetelor, postul in ziua de marti (chiar de 9 ori consecutiv), folosirea de statui si tablouri religioase neortodoxe (Maica Domnului singura, Maica Domnului cu rochie decoltata...);

- acceptarea si incurajarea unor dialoguri cu duhuri, a unor vedenii si vise profetice si chiar recomandarea pelerinajelor in asemenea locuri "speciale";

- aprinderea unei lumanari la fiecare citire a Sfintei Evanghelii la Denia celo 12 Evanghelii (in joia mare) si chiar innodarea unui siret. Acestea se pastreaza si cand omul are o problema deznoada un nod si aprinde lumanarea si se roaga. Pai de ce toate astea, ca doar numai rugaciunea are efect, celelalte sunt numai risipa de energie si minciuna. Ca doar Dumnezeu nu ne ajuta pentru un nod deznodat, nu?!

- datul in aceeasi dimineata, personal, a 9 pomelnice la 9 biserici, sau 3 pomelnice la 3 biserici, in timpul Sfintei Liturghii, de ajung oamenii sa faca maraton si apoi se mira de ce nu le raspunde Domnul. Pai cred si eu, ca la intalnirea cu El in Sfanta Litrughie n-au stat, ci au umblat dupa "cai verzi pe pereti".

Lista cred ca ar mai continua. Mai spuneti si voi alte anomalii pe care le vedeti, ca sa cunoasca oamenii sa se pazeasca de asa ceva.

Cu drag,
Elena
Vreau sa ma refer strict la sarutarea icoanelor sau a persoanelor dupa Sfanta Impartasanie.O sa intreb un preot sa aflu parerea dumnealui;Voi insa ganditi-va la asta:eu stiu ca nu e bine,nu pentru ca ai pierde Sfanta Impartasanie(de ce oare nu e bine sa scuipi in acea zi-eu zic ca e o necinstire).Ganditi-va la IUDA,care dupa ce s-a impartasit la Cina cea de Taina,l-a sarutat pe IISUS.astept pareri!RADU TG-JIU
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.04.2007, 12:55:11
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:) Hristos a inviat!Eu cred ca putem saruta icoanele dupa ce ne-am impartasit.Dupa Sf.impartasanie oricum luam anafura si un pic de vin.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.04.2007, 13:09:12
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Probabil toti preotii pe care o sa ii intrebi iti vor spune ca nu este bine sa saruti icoanele dupa ce te-ai impartasit...

Mie se pare normal sa facem ca atare...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.04.2007, 12:07:27
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raducu21
Vreau sa ma refer strict la sarutarea icoanelor sau a persoanelor dupa Sfanta Impartasanie.O sa intreb un preot sa aflu parerea dumnealui;Voi insa ganditi-va la asta:eu stiu ca nu e bine,nu pentru ca ai pierde Sfanta Impartasanie(de ce oare nu e bine sa scuipi in acea zi-eu zic ca e o necinstire).Ganditi-va la IUDA,care dupa ce s-a impartasit la Cina cea de Taina,l-a sarutat pe IISUS.astept pareri!
Parerile Preotilor sunt impartite. Unii se uita la sarutarea lui Iuda, altii se uita la iubirea lui Hristos fata de toti. Se spune ca dupa ce ai mancat dupa ce te-ai impartasit poti sa saruti icoanele si persoanele. Daca suntem atat de scrupulosi, pai atunci ce faci cu furculita cu care mananci, dar cu lingurita?! Adica de icoana sau de om nu te apropii, dar de pahar sau de furculita da. Nu e putin deplasat?!

Eu, ca sa nu smintesc anumite "femei ultra-evlavioase" care stau numai sa-i observe pe ceilalti ce fac si sa te traga de maneca daca dupa impartasanie te duci sa saruti icoanele, dupa ce ma impartasesc iau anafura si vin si nu sarut nimic. Dar apoi ma duc la miruit si am ocazia sa sarut si icoana si oamenii. Nu spun ca ceea ce fac eu e bine, stiu ca un Pr. Cleopa ar spune contrariul, dar asum, fiindca nu pot sa raman incorsetata in niste reguli care duc la distantare de oameni si la a arata ca "eu m-am impartasit". Aici la bisericile pe unde merg ne pupam aproape cu totii dupa slujba, asa ca ar fi aberant sa spun "nu te apropia ca eu m-am impartasit". E ca si cand il tii pe celalalt la distanta ca nu are curatenia ta. Parca tu ai merita sa te impartasesti?! Si cine esti ca sa-l judeci pe celalalt ca el nu merita?!

Si apoi eu ma mai gandesc ca Hristos e in tine atunci, deci si preotii care s-au impartasit de ce isi lasa mainile sa fie atinse. Hristos e numai la nivelul fetei? Nu e in tot corpul nostru?

Radu, vorbesti de necinstire. O necinstire a cui? Oare Hristos Care e in tine dupa ce te-ai impartasit nu iti face cinstea de a se da tie? Iar tu? Te-ai facut aparator al cinstirii Lui? Ni s-a spus ca in dar am luat, in dar sa dam (e putin un alt context, dar nu departe de acesta), si noi ce facem? Spunem "nu va apropiati!" atata timp cat Hristos spune si ne invata mereu sa zicem "apropiati-va!"

Am pus mai multe intrebari decat am dat raspunsuri, dar asta ca fiecare sa gandeasca si sa-si raspunda. Si nu uitati sa ne spuneti si noua ce ati mai descoperit.

Elena
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.04.2007, 13:43:00
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Va_iubesc,

Un parinte de pe un site spunea ca nu prea ar mai trebui sa sarutzi nimic si nici cruce sa-tzi faci dupa impartashanie sau dupa anafura in apropierea altarului, de exemplu ca sa nu creezi incidente, iar daca esti mai vanzator de feliul tau, cam ca si mine care zilnic vand de cateva ori, mai mult fara voia mea dar poate ca si cu voia, deci pentru acestia sper sa ne fie de folos sa nu prea sarutam icoane cand ne-am impartashit...
Daca esti mai putzin vanzator, nu e problema daca sarutzi icoana ca iubirea sau respectul presupune multe saruturi...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.04.2007, 14:08:18
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

elena nu cred ca as fi putut expune mai bine problema. cunosc cativa preoti care dau voie sa saruti icoanele si mana preotului, altii insa nu. dar, asa cum ai zis si tu, pt a nu crea tulburare in biserica(si la mine in parohie sunt foarte multe femei"ultra-religioase"cum le-ai numit, care stau cu ochii pe ceilalti pt a atrage atentia, in loc sa fie atente la slujba)prefer sa nu sarut icoanele dupa impartasanie.

off topic: este o biserica la noi in tara, al carui paroh a cerut binecuvantare de la episcopie pt a putea impartasi si doar cu vin si paine. cauza? vin foarte multe femei la spovedanie(multe batrane) cu pacate care le impiedica sa se impartaseasca imediat decat dupa un canon pe care-l da preotul. insa toate aceste femei se posteaza in usa altarului si nu pleaca de acolo decat impartasite. preotul nu a reusit sa faca nimic pt a le opri de la asa pacat. temandu-se de pacatele pe care le ia asupra lui impartasind oameni nevrednici si opriti de la impartasanie, a cerut acea dezlegare. impartaseste pe cu sfanta impartasanie pe cei carora le-a dat dezlegare si cu vin si paine pe cei care nu au. de asta ce sa mai zicem, daca ne impiedicam de multe ori de superstitii inutile si neintemeiate cum ar fi sarutatul sau nu a icoanelor dupa ce ne impartasim...???
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogme babesti camy_d Reguli in Biserica 164 03.08.2016 14:46:05
tratamente babesti padrevicentiu Generalitati 44 07.12.2012 12:51:24
vesminte preotesti stefanbogdan Preotia (Hirotonia) 20 16.03.2010 21:44:36
Reguli bisericesti sau inventii stramosesti cgruber Generalitati 1 21.02.2010 14:27:49
despre vesmintele preotesti stefanbogdan Tinuta in Biserica 6 30.04.2008 18:11:23