Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.01.2012, 12:58:09
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raquel Vezi mesajul
Vreau sa va spun ca si eu am fost la parintele Ciprian, la Bucuresti, vis-a-vis de hotel Marriott, chiar ieri. Iar acum stau si plang. Vroiam sa stiu daca relatia mea actuala se va finaliza printr-o casatorie, sau pur si simplu daca voi fi in continuare cu prietenul meu. Mi-a spus ca nu, nu voi fi cu el. Oare asa o fi ? Chiar stie, vede parintele Ciprian lucruri despre oameni? Sincer, nu stiu ce sa cred...poate ca asa va fi. Oricum credinta mea in Dumnezeu ramane, de lucrul asta sunt sigura si va fi cum doreste El. Totusi consider ca nu e corect sa stim ceva legat de viitorul nostru. E mai bine sa ne rugam, sa mergem la biserica si sa avem speranta. Voi ce parere aveti? Sau daca ati avut si voi astfel de experiente...astept pareri.
A zis Dumnezeu ca v-a distruge cetatea Ninive? A distrus-o? Stie Dumnezeu ce face. Oricum rugaciunea este calea.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.01.2012, 14:18:46
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raquel Vezi mesajul
Vreau sa va spun ca si eu am fost la parintele Ciprian, la Bucuresti, vis-a-vis de hotel Marriott, chiar ieri. Iar acum stau si plang. Vroiam sa stiu daca relatia mea actuala se va finaliza printr-o casatorie, sau pur si simplu daca voi fi in continuare cu prietenul meu. Mi-a spus ca nu, nu voi fi cu el. Oare asa o fi ? Chiar stie, vede parintele Ciprian lucruri despre oameni? Sincer, nu stiu ce sa cred...poate ca asa va fi. Oricum credinta mea in Dumnezeu ramane, de lucrul asta sunt sigura si va fi cum doreste El. Totusi consider ca nu e corect sa stim ceva legat de viitorul nostru. E mai bine sa ne rugam, sa mergem la biserica si sa avem speranta. Voi ce parere aveti? Sau daca ati avut si voi astfel de experiente...astept pareri.
da, am avut si eu astfel de experiente. Care mi-au picat greu, dar am luat ca pe un indemn de la Domnul. Nu grabesc cu nimic lucrurile, le las sa decurga firesc, in directia dorita de Domnul.
Vezi, asta e ciudatenia a noastra, a oamenilor. Mergem la duhovnici buni, ca sa ne zica ce va fi si cum. Dar daca nu ne spunem cum vrem sa auzim suntem profund dezmagiti.
Tocmai de aceea Domnul a dat putinor oameni acest dar, doar celor foarte bine pregatiti, ca un astfel de dar pe mana celui nepregatit ar face ravagii.
Probabil ca si eu daca as afla ca in 5 ani o sa ma imbolnavesc de cancer, m-ar apuca depresia. De aceea nici nu vreau sa stiu nimic dinainte. Dar uneori fara sa vrei, ti se descopera pasul urmator.

Un lucru, am auzit si eu de la altii.Lasa-ti soarta in mana Domnului, chiar daca iti pare greu si dorinta ta e alta.Timpul iti va arata ca ai facut cea mai buna alegere.:)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.01.2012, 14:42:51
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
da, am avut si eu astfel de experiente. Care mi-au picat greu, dar am luat ca pe un indemn de la Domnul. Nu grabesc cu nimic lucrurile, le las sa decurga firesc, in directia dorita de Domnul.
Vezi, asta e ciudatenia a noastra, a oamenilor. Mergem la duhovnici buni, ca sa ne zica ce va fi si cum. Dar daca nu ne spunem cum vrem sa auzim suntem profund dezmagiti.
Tocmai de aceea Domnul a dat putinor oameni acest dar, doar celor foarte bine pregatiti, ca un astfel de dar pe mana celui nepregatit ar face ravagii.
Probabil ca si eu daca as afla ca in 5 ani o sa ma imbolnavesc de cancer, m-ar apuca depresia. De aceea nici nu vreau sa stiu nimic dinainte. Dar uneori fara sa vrei, ti se descopera pasul urmator.

Un lucru, am auzit si eu de la altii.Lasa-ti soarta in mana Domnului, chiar daca iti pare greu si dorinta ta e alta.Timpul iti va arata ca ai facut cea mai buna alegere.:)
Cata dreptate ai. Omul ar vrea sa isi cunoasca viitorul, dar doar daca va fi asa cum si-l doreste. Daca nu se revolta impotriva lui Dumnezeu.
Oricum eu imi mentin afirmatia. Viitorul nu este "scris". Dumnezeul il stie, dar nu suntem predetinati. Orice actiune a noastra are urmari. Unele asupara noastra unele asupara celorlalti. E adevarat ca unele lucruri nu tin de noi, dar in intelepciunea Sa Dumenzeul ne da ceea ce este mai bine pentru noi. Si prin rugaciune Dumnezeu poate sa schimbe cursul firesc al lucrurilor.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.01.2012, 15:33:34
Raquel Raquel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2012
Mesaje: 4
Implicit

Multumesc Stefan Florin. Am incredere in Dumnezeu. Stie El ce e mai bine pentru mine.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.01.2012, 15:42:02
Raquel Raquel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2012
Mesaje: 4
Post

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
da, am avut si eu astfel de experiente. Care mi-au picat greu, dar am luat ca pe un indemn de la Domnul. Nu grabesc cu nimic lucrurile, le las sa decurga firesc, in directia dorita de Domnul.
Vezi, asta e ciudatenia a noastra, a oamenilor. Mergem la duhovnici buni, ca sa ne zica ce va fi si cum. Dar daca nu ne spunem cum vrem sa auzim suntem profund dezmagiti.
Tocmai de aceea Domnul a dat putinor oameni acest dar, doar celor foarte bine pregatiti, ca un astfel de dar pe mana celui nepregatit ar face ravagii.
Probabil ca si eu daca as afla ca in 5 ani o sa ma imbolnavesc de cancer, m-ar apuca depresia. De aceea nici nu vreau sa stiu nimic dinainte. Dar uneori fara sa vrei, ti se descopera pasul urmator.

Un lucru, am auzit si eu de la altii.Lasa-ti soarta in mana Domnului, chiar daca iti pare greu si dorinta ta e alta.Timpul iti va arata ca ai facut cea mai buna alegere.:)
Multumesc pentru raspuns Lore.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.01.2012, 16:18:11
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raquel Vezi mesajul
Vreau sa va spun ca si eu am fost la parintele Ciprian, la Bucuresti, vis-a-vis de hotel Marriott, chiar ieri. Iar acum stau si plang. Vroiam sa stiu daca relatia mea actuala se va finaliza printr-o casatorie, sau pur si simplu daca voi fi in continuare cu prietenul meu. Mi-a spus ca nu, nu voi fi cu el. Oare asa o fi ? Chiar stie, vede parintele Ciprian lucruri despre oameni? Sincer, nu stiu ce sa cred...poate ca asa va fi. Oricum credinta mea in Dumnezeu ramane, de lucrul asta sunt sigura si va fi cum doreste El. Totusi consider ca nu e corect sa stim ceva legat de viitorul nostru. E mai bine sa ne rugam, sa mergem la biserica si sa avem speranta. Voi ce parere aveti? Sau daca ati avut si voi astfel de experiente...astept pareri.
Ai vrut să știi ceva din viitorul tău și ai întrebat pe părintele Ciprian iar dumnealui ți-a spus.
De ce ești cârcotașă? Nu tu ai vrut să știi întrebându-l despre cele viitoare?
Răspunsul nu ți-a fost pe plac iar din rândurile scrise de tine se simte așa, ca o nemulțumire... că nu ai primit răspunsul la care te așteptai!
Da, părintele are înainte-vedere. Dacă ți-a spus că nu vei fi cu prietenul tău înseamnă că așa va fi!

Și eu am primit răspunsuri care m-au durut, la care nu mă așteptam, o dată m-a și certat, dar să mulțumim lui Dumnezeu că mai avem astfel de duhovnici. Părintele nu este "ghicitor" așa cum se exprimau niște așa zise creștine din București care așteptau să vină părintele și care nu știau de spoverdanie, de împrtășanie, de posturi sau de canoane.
La măn Sihăstria,am aflat de la niște pelerini mai vârstnici care l-au apucat pe părintele Cleopa că părintele Ciprian îl spovedea pe acest mare duhovnic care a fost părintele Cleopa Ilie

Last edited by dorinastoica14; 26.01.2012 at 16:32:21.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.01.2012, 16:57:56
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Marturisesc, din propria experienta, ca parintele are viata sfanta si este binecuvantat cu darul inainte-vederii. Atat pe mine, cat si pe cativa prieteni foarte apropiati, parintele ne'a binecuvantat cu sfaturi minunate, pe care numai un parinte inainte-vazator cu duhul (cu Duhul) ar fi putut sa le rosteasca. Uneori, cele aflate sunt foarte aspre, iar alteori, sunt pline de nadejde.

Insa, atata timp cat acest dar al inainte-vederii si al cunoasterii celor ascunse este al Duhului Sfant, iar nu al omului in sine, Domnul ii descopera parintelui cele ascunse numai in masura in care cel care vine la parintele o face cu inima curata si cu multa credinta, iar nu din curiozitate sau alte motive necuviincioase. De aceea, cunoasterea aceasta sa o cautam numai in vederea mantuirii sufletului si a despatimirii, iar nu ca pe o magie interesanta. Recomand celor vicleni (ganduri ascunse) sa nu fie curiosi, caci le va parea rau.

Parintele se afla aproape tot timpul in Bucuresti, la biserica-paraclis zidita langa santierul Catedralei Mantuirii Neamului. Acolo se afla si Moastele Sfantului Ioan Gura de Aur. Zilnic, la parintele asteapta sute de oameni. Adesea, parintele spovedeste si sfatuieste pana la cele mai tarzii ore din noapte (03.00). Din cand in cand se intoarce la Manastirea Sihastria, pentru cateva zile. Exista si un numar de telefon, al doamnei de la pangar, care stie foarte bine programul parintelui. Pentru numar, contact pe privat.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 26.01.2012 at 17:00:48.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.01.2012, 13:45:32
Elenaalexa Elenaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2011
Mesaje: 10
Post Multumire!

Asa este, Windorin,va multumim!
Doamne, ai mila de Parintele nostru si nu-l lasa in osteneli peste puterile lui,amin!
Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Marturisesc, din propria experienta, ca parintele are viata sfanta si este binecuvantat cu darul inainte-vederii. Atat pe mine, cat si pe cativa prieteni foarte apropiati, parintele ne'a binecuvantat cu sfaturi minunate, pe care numai un parinte inainte-vazator cu duhul (cu Duhul) ar fi putut sa le rosteasca. Uneori, cele aflate sunt foarte aspre, iar alteori, sunt pline de nadejde.

Insa, atata timp cat acest dar al inainte-vederii si al cunoasterii celor ascunse este al Duhului Sfant, iar nu al omului in sine, Domnul ii descopera parintelui cele ascunse numai in masura in care cel care vine la parintele o face cu inima curata si cu multa credinta, iar nu din curiozitate sau alte motive necuviincioase. De aceea, cunoasterea aceasta sa o cautam numai in vederea mantuirii sufletului si a despatimirii, iar nu ca pe o magie interesanta. Recomand celor vicleni (ganduri ascunse) sa nu fie curiosi, caci le va parea rau.

Parintele se afla aproape tot timpul in Bucuresti, la biserica-paraclis zidita langa santierul Catedralei Mantuirii Neamului. Acolo se afla si Moastele Sfantului Ioan Gura de Aur. Zilnic, la parintele asteapta sute de oameni. Adesea, parintele spovedeste si sfatuieste pana la cele mai tarzii ore din noapte (03.00). Din cand in cand se intoarce la Manastirea Sihastria, pentru cateva zile. Exista si un numar de telefon, al doamnei de la pangar, care stie foarte bine programul parintelui. Pentru numar, contact pe privat.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.02.2012, 09:08:27
floryyn31 floryyn31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
........
Parintele se afla aproape tot timpul in Bucuresti, la biserica-paraclis zidita langa santierul Catedralei Mantuirii Neamului. Acolo se afla si Moastele Sfantului Ioan Gura de Aur. Zilnic, la parintele asteapta sute de oameni. Adesea, parintele spovedeste si sfatuieste pana la cele mai tarzii ore din noapte (03.00). Din cand in cand se intoarce la Manastirea Sihastria, pentru cateva zile. Exista si un numar de telefon, al doamnei de la pangar, care stie foarte bine programul parintelui. Pentru numar, contact pe privat.
Frate windorin, stii cumva daca parintele poate fi gasit zilele astea?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.02.2012, 10:11:49
Elenaalexa Elenaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2011
Mesaje: 10
Post

Stiu ca Parintele nostru in saptamana aceasta este in Bucuresti.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bolnav, ciprian, parinte, sihastria

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Ciprian Gradinaru de la Man Sihastria tinutza Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.04.2017 17:07:55
Moliftele Sf. Ciprian cristeaalin Rugaciuni 1 27.01.2012 23:32:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 13:16:34
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 23:22:29