Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2011, 01:24:33
kristy kristy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit diferente intre calendarul patriarhal si cel de pe site

Buna seara! Am si eu o nelamurire : intre calendarul ortodox cumparat de la biserica si cel publicat pe acest site apar cateva diferente. de ex. pe 20 noiembrie intr-unul este zi de dezlegare la peste, iar in celalalt este zi de post.....si tot asa!! Poate cineva sa-mi explice de ce aceste diferente si dupa care din cele 2 calendare ar trebui sa ma ghidez?
Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2011, 10:28:39
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Cel cumparat de la biserica este cel corect. Nu te lua dupa ,,calendarele" de pe net. Regula este ca dupa sarbatoarea Intrarii Maicii Domnului in biserica, sa fie dezlegare la peste sambata si duminica. Nu are de ce sa fie dezlegare la peste pe 20 cand sarbatoarea este pe 21!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2011, 11:05:46
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Eu folosesc si calendarul de pe acest site. Unde arata ca este dezlegare la peste pe 20 noiembrie?

http://www.crestinortodox.ro/calenda...011-noiembrie/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.11.2011, 18:21:28
kristy kristy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Eu folosesc si calendarul de pe acest site. Unde arata ca este dezlegare la peste pe 20 noiembrie?

http://www.crestinortodox.ro/calenda...011-noiembrie/
in calendarul de pe site nu apare ca e dezlegare la peste, in cel cumparat de le biserica ziua de 20 e cu cruce rosie si e dezlegare la peste. cel putin asa apare in calendarul cumparat de mine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.11.2011, 18:23:13
kristy kristy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Cel cumparat de la biserica este cel corect. Nu te lua dupa ,,calendarele" de pe net. Regula este ca dupa sarbatoarea Intrarii Maicii Domnului in biserica, sa fie dezlegare la peste sambata si duminica. Nu are de ce sa fie dezlegare la peste pe 20 cand sarbatoarea este pe 21!
pai tocmai in calendarul cumparat de la biserica apare duminica 20 noiembrie dezlegare la peste.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.11.2011, 18:25:30
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kristy Vezi mesajul
in calendarul de pe site nu apare ca e dezlegare la peste, in cel cumparat de le biserica ziua de 20 e cu cruce rosie si e dezlegare la peste. cel putin asa apare in calendarul cumparat de mine.
In acest caz, problema nu este a calendarului online. Cum spune si Hector, prima dezlegare la peste din Postul Craciunului este la sarbatoarea Intrarii Maicii Domnului in Biserica (21 noiembrie). Dar cine stie, mai apar si greseli de tipar.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.11.2011, 18:33:56
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
In acest caz, problema nu este a calendarului online. Cum spune si Hector, prima dezlegare la peste din Postul Craciunului este la sarbatoarea Intrarii Maicii Domnului in Biserica (21 noiembrie). Dar cine stie, mai apar si greseli de tipar.
cel corect nu are cum sa fie altul decat cel emis de Patriarhie.
dar poate ca nici cel de pe site nu este gresit.
am mai vorbit despre asta aici.
cel mai corect ar fi sa te iei dupa Mineiele Bisericii.
acolo gasesti si cel mai complet sinaxar.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.11.2011, 23:41:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu am calendar emis de Patriarhie, cu macheta Catedralei mantuirii neamului si nu scrie ca ar fi dezlegare de peste si pe 20.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.11.2011, 18:31:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu am calendar emis de Patriarhie, cu macheta Catedralei mantuirii neamului si nu scrie ca ar fi dezlegare de peste si pe 20.
azi am trecut prin Real si ghici la ce raion era cea mai mare aglomeratie ... ai ghicit, la peste.
ideea care ar trebui sa ramana, este ca nu trebuie sa jonglam printre calendare.
adica, scrie ca azi e dezlecare pe un calendar de oe nu stiu ce site, gata, tin dezlegarea, maine e dezlegare in calendarul de la Patriarhie, tin si dezlegarea asta si tot asa.
daca tii un calendar, il tii de la un cap la altul.
recomandabil este cel oficial.
pentru cei mai evlaviosi recomand inca o data Mineele.
dar acolo sunt indrumari ce se mai tin doar in manastiri. mai aspre.
dar o sa aveti surpriza sa gasiti dezlegare la vin, de exemplu, in zile in care in calendarul oficial nu este nici o dezlegare.
dar repet ... nu jonglati ...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.11.2011, 22:23:51
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Dumnezeu sa ma ierte, dar am impresia ca anul acesta patriarhia si-a batut joc de noi cu calendarele acestea. Sunt o gramada de greseli si erori de scriere prin ele. Cel putin in al meu, cel cu catedrala pe el, sarbatori cu rosu sunt trecute cu negru (Ex 14 octombrie - Sf Paracheva, a doua zi de craciun etc); Sfinti pusi aiurea (ex sf Gheorghe e trecut in saptamana Patimilor, cand trebuia trecut in a doua zi de Pasti, etc.).
Daca tot ne pun sa dam o gramada de bani pe ele si sunt pline de informatii de care marea majoritate nici nu are nevoie (pe cine Dumnezeu intereseaza spre exemplu toate departamentele si serviciile patriarhiei si arhiepiscopiei cu tot cu angajati, numere de telefon, adrese, etc), macar sa fie facute corect si cu consideratie fata de cumparator. Sunt o multime de informatii al caror loc nu este intr-un calendar, dar care sunt incluse la pretul piperat. Asta pe langa greselile de redactare, disparitia a foarte multi din sfintii cu "cruce neagra", etc.

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
azi am trecut prin Real si ghici la ce raion era cea mai mare aglomeratie ... ai ghicit, la peste.
Se pregateau pentru luni

Peste una alta, de referinta ramane cel editat de patriarhie, cu toate neajunsurile lui, care, ca tot vorbeam de greseli, conform regulii ,,crucii negre" mai trebuia sa avem cateva zile de ,,mangaiere" cu carne de peste, asta in plus fata de pranicul Sf Andrei. Dar in fine, trebuie sa ne tinem dupa litera calendarului, si sa speram ca urmatorul o sa fie mai bine facut.

Last edited by Hector; 19.11.2011 at 22:29:42.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
calendar, diferente calendar, post

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferente intre versiunile Scripturii tricesimusquintus Secte si culte 361 28.03.2012 21:44:51
Ce este calendarul? Calendarul iulian revizuit. Cum si de ce?! Eugen7 Teologie si Stiinta 71 31.10.2011 10:23:19
Ce diferente sunt intre catolicism si ortodoxie? Bast-et Generalitati 18 17.10.2010 00:56:19
Diferente intre oameni CM Generalitati 68 18.07.2009 15:58:04
Diferente intre B.O. si B.C. Laurentiu Biserica Romano-Catolica 44 11.12.2007 20:15:09