Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2012, 17:35:07
mariasimarta's Avatar
mariasimarta mariasimarta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Mesaje: 19
Implicit O Familie crestina la mare necaz

Au 4 copii, sunt din satul Gura Calitei, judetul Vrancea, parintii copiilor sunt ff bolnavi, el are varice stomacale si ulceroase si hepatita C, si ea fibrom uterinsi nu se stie inca daca nu are si alte probleme...nu a avut bani de mers la medic, acum cu iarna aceasta grea li s-a spart acoperisul, casa le-a fugit intr-o parte, beciul s-a surpat pe jumate si grinzile casei s-au rupt, cu alte cuvinte le ninge in cap...au nevoie urgenta de ajutor banesc pentru ca altfel vor ramane in strada cu toti 4 copii. Va rog din suflet daca vreti sa ajutatia ceasta familie va dau un numar de telefon la care puteti apela. 0758963386- simona
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.02.2012, 16:05:20
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariasimarta Vezi mesajul
Au 4 copii, sunt din satul Gura Calitei, judetul Vrancea, parintii copiilor sunt ff bolnavi, el are varice stomacale si ulceroase si hepatita C, si ea fibrom uterinsi nu se stie inca daca nu are si alte probleme...nu a avut bani de mers la medic, acum cu iarna aceasta grea li s-a spart acoperisul, casa le-a fugit intr-o parte, beciul s-a surpat pe jumate si grinzile casei s-au rupt, cu alte cuvinte le ninge in cap...au nevoie urgenta de ajutor banesc pentru ca altfel vor ramane in strada cu toti 4 copii. Va rog din suflet daca vreti sa ajutatia ceasta familie va dau un numar de telefon la care puteti apela. 0758963386- simona
Dumnezeule Mare, ce-i acolo!.............................
Multumesc sora pentru ca ai pus numarul de telefon.
Peste asa ceva nu putem trece cu nici un chip. Niciunul dintre noi. NIci macar nenorocitul de mine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.02.2012, 17:35:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu e aceeasi problema de acum 2 ani?
Atunci erau alte numere de telefon.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9150

Scuzati scepticismul, poate situatia e reala, dar cu Internetul asta..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.02.2012, 19:31:34
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e aceeasi problema de acum 2 ani?
Atunci erau alte numere de telefon.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9150

Scuzati scepticismul, poate situatia e reala, dar cu Internetul asta..
Si care e problema? Ba, cu atat mai grav ca inca sunt probleme, dupa 2 ani. Doar nu a cerut ajutor Ion Tiriac sau Bil Gates, camuflati!
E clar ca un nenorocit are nevoie de bani.

Si, de unde stim: poate ca Hristos lucreaza chiar acum prin naivitatea mea si a altora. Poti garanta ca nu-i asa? Ne platim pacatele in fel si chip, mai ales noi cei mandri si desfranati. Unul chiar nu putea sa se roage, naivul de el, ca-i statea un drac in ochi, intre el si icoana lui Hristos. N-ai citit?

Bine ca avem inca sansa sa platim pentru pacate, frate!
Mai bine sa ne asumam naivitatea, ca nu-s pus eu sa il judec pe cersetor, care mai si minte, mai si injura, constrans fiind, nu belfer.
Ah, cat urasc desteptaciunea si corectitudinea care omoara mila!

(odata, un amic cu bani multi, i-a zis prietenului lui de-o viata "la muuunca, ba!", cand ii ceruse inc-o bere. Prietenul a inghitit in sec si a plecat spasit. Apoi si-a gasit de lucru, prin Mila Domnului. Iar cel care il trimisese la munca, de vreo doi ani nu are job, a ajuns pe la politie, a furat vreo suta de milioane si a fost prins, l-a dat mama lui afara din casa, iubita i-a luat-o unul din prietenii lui buni si... amarat fiind, cine crezi ca ii da paine, bere si bani de metrou? Ghici cine: tocmai ala de plecase umilit de la masa, pe vremuri, tomai el... Tace si face. Pricepeti, luciditatea voastra?)

Slava lui Dumnezeu pentru toate!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2012, 00:10:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai fratia ta pana la urma ce vrea, sa-si ispaseasca pacatele sau sa ajute un om?

Ca daca vrei sa ajuti, atunci e bine sa cauti pe cine are cu adevarat nevoie de ajutor, nu dai la primul care iti iese in cale (si poate nu e ce pare) si cand vine ala care chiar are nevoie se alege cu praful de pe toba.

Daca vrei ispasire, la spovada.

Cand vezi omul fatza catre fatza si mai vezi una alta la el, mai stii una alta, stii ca nu o fi adevarat tot ce spune, dar vezi clar ca e mai amarat ca tine dai si fara prea multa socoteala.

Dar Internetul e altceva.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.02.2012, 01:37:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai fratia ta pana la urma ce vrea, sa-si ispaseasca pacatele sau sa ajute un om?

Ca daca vrei sa ajuti, atunci e bine sa cauti pe cine are cu adevarat nevoie de ajutor, nu dai la primul care iti iese in cale (si poate nu e ce pare) si cand vine ala care chiar are nevoie se alege cu praful de pe toba.

Daca vrei ispasire, la spovada.

Cand vezi omul fatza catre fatza si mai vezi una alta la el, mai stii una alta, stii ca nu o fi adevarat tot ce spune, dar vezi clar ca e mai amarat ca tine dai si fara prea multa socoteala.

Dar Internetul e altceva.

Este si Internetul altceva,dar totusi daca ai niste oameni"pe teren"in satul cu pricina,poti verifica usor datele problemei.
Acum"daca"si cu "parca",stii tu :)

Si mie imi este teama de acelasi lucru,sa dau la primul intalnit doar sa scap de donatie iar cand intalnesc altul chiar demn de mila,sa am mainile goale.
Si apoi se nasc si suspiciuni cand observi ca subiectii se codesc sa puna poze,sa dea adresele lor,telefoane,intr-un fel sa se prezinte.Sa nu ai impresia ca este ceva de ascuns.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 10.02.2012 at 01:40:09.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2012, 14:20:38
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratilor, nu ne iese primul intalnit, degeaba in cale...
Oare nu Domnul stie toate?
Si daca insusi dracul l-ar aduce inaintea noastra pe primul iesit in cale, nu oare Domnul ingaduie aceasta?

Ce tot iscodim, oare?
In fine, eu nu am discernamant, nu in felul in care vad ca este practicat de obicei... Ma tin dupa soapta inimii, iar de gresesc inteleg de aici ca Domnul m-a invatat ceva. Dar nu regret ca dau, cand am de dat.

De ce avem mereu ezitari in a da, de ce ne tot gandim ca vom fi pradati, furati, inselati... iar in a lua ne grabim imediat?

Oare din ce dam, avem ceva care sa fi fost inviat de noi?
Oare cand suntem bogati, fiecare in felul lui, aceasta nu e tot prin darul Domnului?
Oare cand deseratam buzunarele, vorbele bune, toate ale noastre spre folosul altuia, nu se cheama ca facem voia Domnului?

Cui voi da sprijinul meu? Celui drept? Celui virtuos?
Doar Bunul Dumnezeu ne stie pe toti, cunoaste El inima si rarunchii nostri.
Eu cred ca datoria mea e sa dau. Daca mi s-a dat voi da la randul meu.
Asa am trait pana azi, multumesc lui Dumnezeu ca S-a indurat si de mine.

Nu v-am scris din carti, ci numai din viata mea.
Sa ma iertati, de voiti, iertati-ma.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2012, 14:34:11
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Subscriu, frate. Dar sunt de părere că trebuie și un pic de discernământ. Mărturisesc că mă feresc de profesioniștii cerșitului. Nu dau celor care fac pe orbii în tramvai.
Fără legătură, însă, cu anunțul de pe acest topic.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.02.2012, 14:51:01
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu e vorba de a da un ajutor numai celui drept si/ sau virtuos, dar ar fi bine sa stim la cine ajunge ajutorul nostru. Cand dai direct, e mai usor, poti zice ca ai ascultat glasul inimii si cel putin vezi persoana pe care o ajuti, poti avea un "feeling" fata de ea, iti poti forma o parere, chiar si superficiala, despre cine este...

Dar ar fi pacat sa fim "pacaliti" cu o situatie fantoma, sau ajutorul sa nu ajunga la tinta.

Imi cer iertare de banuielile mele. Parintele Nicolae Steinhardt zicea despre calitatile unui crestin:
"...că are încredere în oameni, nu-i bănuitor. Și încrederea e prima calitate a boierului și cavalerului, bănuiala fiind, dimpotrivă, trăsătura fundamentală a șmecherului. Gentlemanul e cel care - pînă la dirimanta probă contrară -are încredere în oricine și nici nu se grăbește, avid, să dea crezare defăimărilor strecurate pe seama unui prieten al său. La șmecheri și la jigodii reacția numărul unu e întotdeauna bănuiala, iar neasemuita satisfacție - putința de a ști că semenul lor e tot atît de întinat ca și ei."
Totusi tot el recomanda dreapta socotinta.

Eu m-am mai ars.... asa ca sa nu-i judecam pe cei care isi pun intrebari...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.02.2012, 20:36:55
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pentru a nu crea dubii cu privire la mesajul pe care l-am scris mai sus, adaug că acum am convingerea că aici este vorba despre un caz real, așa cum a fost descris.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul la vreme de necaz si de ispita mya_morar Rugaciuni 2 10.10.2017 21:01:03
In acele zile-un necaz = urgia? Mihai36 Din Vechiul Testament 0 26.06.2011 11:29:22
Acatistul la vreme de necaz si de ispita mya_morar Rugaciuni 7 30.01.2010 17:29:45
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 19:48:25
Acatistul la vreme de necaz si de ispita mya_morar Rugaciuni 0 20.01.2009 19:06:31