Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.07.2007, 06:01:28
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

In internet am citit multe lucruri folositoare .

Ispitele pot apare cand se uita sau nu se poate respecta dreapta masura , si cum multi , adica si eu sant neputincioasa , am multe de invins .

Daca esti singur iei niste masuri radicale , daca nu , nu poti , depinzi si de altii .
Ce-i de facut , ca vad ca iarasi scriu prea mult ?

maria
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.07.2007, 18:28:29
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

elena in afara faptului ca internetul este un drog si pentru mine,trebuie sa recunosc ca am citit mai multe carti spirituale(online),am invatat mult mai multe lucruri,am cunoscut mult mai multi oameni,mult mai multe categorii de oameni pe care in viata normala nu as fi putut sa-i cunosc,deci eu cred ca internetul este mai mult un avantaj......

ops,dar cred ca ai dreptate,m-am rugat mult mai putin:rolleyes:
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.07.2007, 20:01:30
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Hei, incercati sa ganditi logic, internetul poate deveni o sursa de pacate in functie de alegerile noastre, adica cu ce scop navigam pe el, nu credeti ca este cat se poate de adevarat? Da, daca e sa o luam asa, cam toate lucrurile ce ne inconjoara sunt intinate si sunt privite ca adevarate ispite, dar totusi trebuie sa ne gandim ca traim in societate si aceste lucruri nu pot fi oprite numai ca am considera noi ca sunt ispite sau alte ceva. Daca cineva crede ca internetul este o povara grea in lupta cu patimile, sa nu il mai foloseasca si gata, simplu..nu? :)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.07.2007, 10:47:39
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

elena si krabu subscriu.
In rugaciunea Sf. Efrem Sirul el spune:"Doamne si stapanul vietii mele, duhul trandaviei, al grijii de multe, al iubirii de stapanire si al GRAIRII IN DESERT, nu mi-l da mie." Grairea in desert este placerea de a vorbi mult si fara rost din care se nasc datorita mandriei si parerii de sine: datul cu parerea, barfa, clevetirea, contrazicerea, cearta si apoi ura. Toate acestea fiind pacate duc la patimi si dependenta dupa cuvantul mantuitorului:"Cel ce face pacatul, devine rob pacatului." Daca intri pe forumul acesta cu scopul de a fi de folos altora si a-l marturisi pe Hristos si invatatura Bisericii cu binecuvantarea si cu sfatul duhovnicului tau, ar putea fi un lucru bun in masura in care nu te indeparteaza de la rugaciune si infaptuirea treburilor zilnice.
Forta de atractie a internetului sta in primul rand in puterea hipnotica a monitorului. Iata ce spune Virgiliu Gheorghe in cartea :"Efectele televiziunii asupra mintii umane":
Perfecționarea mijloacelor de investigare a activității neurologice a făcut posibilă analiza efectelor pe care tehnologia video le are asupra activității corticale, și din punctul de vedere al efectului de dependență. Practic, întrebarea la care s-a încercat să se dea un răspuns este: Care sunt mecanismele care fac ca funcționarea cortexului să devină dependentă de doza zilnică de vizionare TV sau, mai nou, de navigare pe Internet?
Televizorul creează într-un timp suficient de scurt o intensă senzație de relaxare și detașare. În plan neurologic, acest fenomen se datorează micșorării frecvenței undelor cerebrale de la nivelul beta de activitate conștientă, concentrată, către un nivel de activitate predominant alfa. Această activitate, deși nu este un lucru rău în sine, fiind necesară creierului pentru a se putea relaxa, atrage tot mai mult atenția neuropsihologilor, deoarece majoritatea comportamentelor care dau dependență, ca și multe din stările de conștiință alterată generează o activitate de tip alfa. A ține creierul o durată semnificativă din timpul fiecărei zile în această stare de relaxare este, după neuropsihologi, un important factor de risc în apariția dependenței. Se poate vorbi, susține dr. J. Levy , de apariția unei dependențe de alfa, o tendință a cortexului de a rămâne inerțial în această stare de relaxare cu care s-a deprins .
Ce înseamnă acest lucru? Mintea tinerilor, educată prin televizoare să stea mai curând pasivă decât să se afle în tensiunea rezolvării unor probleme sau situații de viață, a concentrării asupra înțelegerii și comunicării, va tinde sau va căuta tot mai insistent, chiar dacă nu în mod conștient, activități ca vizionarea TV, ascultatul muzicii - în special ritmurile gen rock, hip-pop sau tehno și consumul drogului, care să o readucă în starea de pasivitate, detașare și ușoară euforie pe care o creează predominanța alfa în activitatea electrică corticală.
Un alt rezultat al cercetărilor privind efectul de dependență produs de tehnologia video
ni-l aduce în atenție Wess Moore în articolul Televiziunea: opiumul popoarelor publicat în The Journal of Cognitive Liberties .
„Când priviți la televizor, activitatea creierului se mută din emisfera stângă în cea dreaptă. De fapt, experimentele conduse de cercetătorul Herbert Krugman au arătat că, în timp ce telespectatorii se uită la televizor, emisfera dreaptă este de două ori mai activă decât cea stângă, o serioasă anomalie neurologică. Fluxul din stânga spre dreapta provoacă apariția drogului natural al organismului uman: endorfinele, care includ beta endorfine și encefaline. Endorfinele sunt asemănătoare din punct de vedere al structurii cu opiul și derivatele lui (morfina, codeina, heroina, etc). Activitățile care eliberează endorfine (numite și peptide de tip opiu) sunt în mod obișnuit cunoscute ca generatoare de obișnuință, pe care rar o numim dependență. Acestea includ trosnirea degetelor, exercițiile fizice intense, relația sexuală, etc.”(…) Importanta acestui subiect m-a determinat sa-l aleg ca teza de licenta. Sper sa va foloseasca sufleteste.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.07.2007, 13:13:20
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Frate draga da-mi voie sa pun punctul pe "Í" cel putin din unghiul meu de vedere .

Cand ma gandesc cate lucruri bune am invatat pe acest net , nu pot sa zic ca e ceva rau .
Poate ca e adevarat ce spui tu Justin , dar incearca o explicatie si in cazul in care citim ce trebuie .
Uite , eu am gasit atata lectura ortodoxa , am invatat enorm pentru ca ai nosti si-au dat osteneala sa scrie de toate pentru toti .
Cine imi poate dicta ce sa citesc ?

Chiar explica-mi daca poti ce se intampla in creirul omului cand citescte o viata de sfant , o carte sfanta , din Pateric , etc ,etc ,Sfaturi ortodoxe .
Tin minte ca intr-o vreme nu mai puteam sat pe scaun , ma dureau toate , ca nu reuseam sa ma satur .
Cu sufletul al gura am citit lucruri pe care trebuia sa le stiu din tinerete si nu m-a indrumat nimeni .

Asta pana au aparut Forumurile . Deci sa nu confundam forumurile cu internetul .
Internetul e bun , si Apostolii altor vremuri l-ar fi folosit daca l-ar fi avut .
Dar trebuie sa stii ce -ti foloseste .
Cand ma gandesc ca n-asi fi cunoscut-o pe Maica Siluana fara internet , mi se face rau , ce pirdere ar fi fost .

Si ca orice lucru are si parte buna si proasta .Depinde de noi ce vrem sa citim
In ce priveste Forumul in general sant de acord cu ce au spus altii (Elena de ex) , dar nu cu internetul .
Un timp limitat poate e constuctiv dar cine ne ajuta sa ne oprim ?
Iata eu ma rog de luni de zile "nu ma mai lasa Doamne sa scriu !" si astept mila lui ,caci fara El nu pot nimic .

Cand ma gandesc ca si ci televizorul tot asa a fost , simteam ca nu ma pot desprinde desi imi dadeam seama ca e rau ceea ce vedem eu regulat ,un serial care incerca ca obisnuiasca omul cu pacatul , cum ca pana la urma totul e normal , sau permis .
Si iata ca s-a intamplat si minunea , ma uit in urma si ma ingrozesc de timpul pierdut .

Cu alte cuvinte ,de multe ne dam seama ,santem constienti ca sant bune sau rele dar izbavirea vine numai prin El , prin rugaciune ,pentru ca El stie mai bine ca mine ce pot si ce nu , cand e timpul potrivit sa -mi intinda mana .

Sa ne ajute Dumnezeu la toti , sa ocolim raul sa ne dam seama de directia care ne aduce mantuirea , sa gasim Calea ! Si sa citim numai lucruri ziditoare !

Cu drag
maria
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.07.2007, 13:54:23
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In afara de cele scrisede Maria si cu care sunt perfect de acord, as mai adauga, ca internetul pentru mine reprezinta biblioteca in care pot intra oricand, la orice ora din zi sau din noapte. Si in plus e legatura cu lumea, datorita telefoniei si a camerelor video. Distanta s-a micsorat, aproape dispare atunci cand ai copii sau nepoti la studiu in strainatate. Contactul se mentine si distanta nu mai e dureroasa. Datorita internetului am abandonat tv-ul, care mi-a mancat si mie ani buni, fara a-mi fi dat nici pe departe, cat imi da o lectura pe internet. Sa nu uitam ca nu sunt numai articole, ci carti intregi , ce pot fi citite, in orice domeniu.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.07.2007, 15:01:15
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Pentru persoanele care traiesc mai izolate , care n-au Duhovnic la orice ora sau nici macar o data pe saptamana , pentru cei care n-au biblioteca cu carti in apropiere sau nu le pot procura , pentru cei care sant singuratici , este un mijloc bun de informare crestina .

M-asi bucura daca cei de pe forum inainte de a pune o intrebare s-ar documenta intai ce spun Parintii nostri , caci slava Domnului cred ca gasesti sfat pentru orice , numai sa vrei sa-l cauti .

Si pe urma sa mai apeleze la altii pentru eventuale lamuriri .
Dar a te lasa "crescut" de Forum e gresit si nu arata decat ca nu se vrea cu adevarat ceva , ci e numai "hai sa vorbim , sa nu ne plictisim ! " .
Sper sa nu gresesc , asa vad eu personal .

maria
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.07.2007, 19:59:31
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Iustin 44, ai pus punctul pe i.

Aceasta rugaciune spune totul:

Doamne si stapanul vietii mele, duhul trandaviei (cei ca mine care in timpul lucrului trag cu ochiul la forum), al grijii de multe (orice afara de rugaciune si mantuire) al grairii in desert (Doamne cat am grait in desert!!!! pe net) nu mi`l da mie!!!

Asa sa ne ajute Dumnezeu. Deci daca nu primim aceste duhuri putem sta pe net. Eu din pacate am calcat in ele. Sper sa`mi revin.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.07.2007, 22:27:41
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

"M-asi bucura daca cei de pe forum inainte de a pune o intrebare s-ar documenta intai ce spun Parintii nostri , caci slava Domnului cred ca gasesti sfat pentru orice , numai sa vrei sa-l cauti .
Si pe urma sa mai apeleze la altii pentru eventuale lamuriri .
Dar a te lasa "crescut" de Forum e gresit si nu arata decat ca nu se vrea cu adevarat ceva , ci e numai "hai sa vorbim , sa nu ne plictisim ! "
Maria55 ai f. mare dreptate, la aceasta propunere ma gandeam si eu caci cadem in vorba desarta, contrazicere, barfa si cearta cum am cazut si eu cu ancah careia ii mai cer o data iertare pentru supararea care i-am cauzat-o. Eu sugerez ca la orice discutie de acum inainte sa aducem argumente din Sf. Scriptura si din Sf. parinti, nu dupa cum ne taie pe noi capul. De ce a fost si a ramas mare Parintele Cleopa, supranumit "Biblioteca Ortodoxiei"? Pentru ca la orice problema el venea cu citate din memoria lui fenomenala din Sf. Scriptura si din Sf. parinti, nu scotea din burta cum facem unii din noi tot felul de pareri si idei auzite la tot felul de oameni fara nici un fel de pregatire in domeniul teologic. Sigur, noi nu avem memoria si mintea curata a parintelui Cleopa, dar avem, cum si voi spuneati, pe NET o multime de carti ortodoxe pe care ar fi foarte folositor si pentru noi si pentru altii sa le folosim caci am impresia ca pentru multi din noi e mai atragator forumul decat sa-i citim pe Parintele Serafim Rose, Filocalia, Patericul, Cuviosul Paisie Aghioritul sau Parintele Porfirie. Si in acest fel ne putem folosi afland lucruri si idei ale Sfintilor Parinti pe care unii din noi n-am avut timp sa-i citim. Santeti de acord?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.08.2007, 05:13:22
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oare ce mai face Elena? Poate isi pune internetul la loc...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispita de dreapta, ispita de stanga carmina Mari Duhovnici si predicile lor 24 31.05.2013 16:22:58
Internetul / jocurile pe calculator mekahekaleka Generalitati 2 13.01.2013 13:47:02
Internetul dauneaza grav Ortodoxiei Ana.Maria. Generalitati 25 22.02.2011 09:20:42
Privitul la tv si internetul-mihail florin ionut12 Generalitati 7 13.11.2010 18:34:25
Cand e imbracata Sfanta Parascheva? rottwailer Intrebari utilizatori 2 11.10.2010 23:10:13