Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.03.2009, 12:33:33
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Simeon Noul Teolog - sfantul 'de o curatie extrema'

[SIZE=2]Astazi Biserica il cinsteste pe Sfantul Simeon Noul Teolog care era, dupa cum, spune ucenicul sau, Sfantul Nichita Stithatul, "de o curatie extrema". Acesta manca zilnic numai Sfintele Taine, ierburi si seminte. In chilie statea la rugaciune in picioare. Dormea pe pamant. Duminica si in sarbatori nu dormea deloc, ci se ruga, priveghea. Viata lui era o continua convorbire cu Dumnezeu si dorea sa implineasca toate poruncile lui Dumnezeu. Isi petrecea toata ziua inchis in chilie. Plin de lacrimile de peste zi iesea numai la Vecernie, apoi citea Sfanta Scriptura si Vietile Sfintilor. Dupa citire facea caligrafie, transcriind Sfanta Scriptura. Mergea la Utrenia de noapte, la Sfanta Liturghie se ruga cu lacrimi intr-unul dintre paraclisele Bisericii, de unul singur, apoi venea sa se impartaseasca la timpul cuvenit. In Postul Mare nu manca aproape nimic decat sambata si duminica. Dormea doar un ceas pe zi.[/SIZE]

Sfantul Simeon a descris ca nimeni altul in teologia sa realitatea si posibilitatea vederii lui Dumnezeu in extaz de catre cei credinciosi. Potrivit Sfantului Simeon extazul nu este altceva decat ridicarea si includerea noastra in cadrul comuniunii vesnice a Prea Sfintei Treimi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.03.2009, 17:47:54
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Acest colos la Filocaliei este o personalitate de la care avem multe de invatat. Lectura scrierilor sale au forta de a zidi credinta pe stanca: nu mai poti da inapoi. Cel putin patru carti au aparut in limba romana din acest minunat Parinte al Bisericii Nedespartite in traducerea magistrala si fara ambiguitati a parintelui diacon Ioan Ica jr la editura Deisis (colectia Filocalica). Cartile respective se gasesc in toata tara si le recomand cu caldura celor care doresc sa aprofundeze cunoasterea si trairea crestina.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.03.2009, 22:14:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[SIZE=2]In una din cuvantarile sale, Sf. Simeon Noul Teolog se impotriveste celor care vorbesc despre tainele si lucrarile lui Dumnezeu, inainte ca ei sa fi pus ordine in ei insisi si in propria lor viata, inainte de a fi trecut de la "moarte la viata". Ei au dreptul sa cuvanteze despre cele ale lui Dumnezeu numai dupa ce au dobandit harul Duhului Sfant si iluminarea de Sus, deoarece, arata el, "nu este teolog cel ce invata despre lucrurile Duhului fara Duh".[/SIZE]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.03.2012, 12:33:36
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Anul acesta, data Sfintelor Pasti ne-a oferit ocazia sa ii praznuim in doua zile consecutive pe doi dintre "teologii energiilor necreate", ieri pe Sfantul Grigorie Palama, iar astazi pe Sfantul Simeon Noul Teolog.

Amintesc faptul ca supranumele de "teolog" l-au mai primit in istoria Bisericii numai Sfantul Apostol si Evanghelist Ioan si Sfantul Grigorie de Nazianz.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.03.2012, 12:38:46
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
[SIZE=2]In una din cuvantarile sale, Sf. Simeon Noul Teolog se impotriveste celor care vorbesc despre tainele si lucrarile lui Dumnezeu, inainte ca ei sa fi pus ordine in ei insisi si in propria lor viata, inainte de a fi trecut de la "moarte la viata". Ei au dreptul sa cuvanteze despre cele ale lui Dumnezeu numai dupa ce au dobandit harul Duhului Sfant si iluminarea de Sus, deoarece, arata el, "nu este teolog cel ce invata despre lucrurile Duhului fara Duh".[/SIZE]
Din pacate acest lucru este infaptuit in fiecare zi pe blog.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.03.2012, 12:39:19
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Scuze ,pe forum.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.03.2012, 12:58:10
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Deosebit de graitoare este relatia fiu - parinte duhovnicesc dintre Sfantul Simeon Noul Teolog si Sfantul Simeon Evlaviosul.

Ravna Sfantului Simeon Noul Teolog fata de sfintenia duhovnicului sau avea sa-i aduca acestuia numeroase ispite si incercari, venite din partea unor oameni ai Bisericii din vremea sa, adepti ai unei "teologii a repetitiei", pur intelectualista. Acestia nu puteau intelege marturia unui contemporan al lor, intemeiata nu pe speculatii de ordin teoretic, ci pe cunoasterea vie si personala a lui Dumnezeu intru lumina Sa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.03.2012, 20:09:11
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Conform Sfantului Simeon, cel ce vorbeste despre Dumnezeu fara sa-L fi cunoscut mai intai, se aseamana celui ce vorbeste despre o cetate in care nu a fost niciodata.

Simeon Noul Teolog n-a vorbit despre Hristos ca despre un strain. E adevarat teolog, graitor de Dumnezeu, martor adevarat al Sfintei Treimi si marturisitor al Ei. A vorbit despre Cel ce l-a indumnezeit, despre Cel ce l-a facut dumnezeu dupa har.

"... se uita din nou la El si putin cate putin se curata desavarsit, iar curatit fiind indrazneste si Il intreaba pe Acela si spune: Dumnezeul meu, esti Tu? " Si Acela raspunde si spune: Da, Eu sunt, Dumnezeu Care m-am facut pentru tine om; iata, Eu te-am facut pe tine precum vezi, si tu te vei face dumnezeu."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.03.2012, 20:34:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand aud de Sfantul Simion Noul Teolog ma gandesc imediat la faptul ca omul poate ajunge lumina. Este persoana care a vorbit in chip minunat despre transfigurarea omului. A vazut lumina unindu-se intr-un mod de necrezut cu trupul sau, patrunzand incet-incet in madularele sale, facandu-l si pe el pe de-a-ntregul foc si lumina.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.03.2012, 21:37:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Tare drag imi este acest sfant mistic, caci mult a iubit:


"Covârșirea dragostei stinge dragostea mea. Căci nu iubesc cât vreau și cred că n-am agonisit deloc dragostea lui Dumnezeu, ci căutând nesăturat să iubesc cât vreau, fac să piară și dragostea de Dumnezeu pe care am avut-o, o, minune!” Imnul 29
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
noul, sfantul, simeon, teolog

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul simeon noul teolog cateheze 05, pocainta si lacrimi ii tunadd Pocainta 3 24.11.2011 18:56:42
Simona-Sfantul Simeon? Simona-Marilena Generalitati 10 01.02.2010 00:27:16
Sfantul Simeon Noul Teolog si Biserica Catolica mihailt Biserica Romano-Catolica 5 22.06.2009 21:36:22
BOSV nu mai cinsteste pe Sfantul Simeon Noul Teolog! mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 8 15.05.2009 01:21:27
Traducere ciudata a imnelor Sfantului Simeon Noul Teolog mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 17.12.2008 18:07:11