Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 17.07.2011, 17:36:15
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Am mai mentionat ca in unele icoane de la BOSV Il au pe Iisus Hristos pictat batran.
De curiozitate am urmarit filmul cu mirungerea unei fete de stil nou care avea un logodnic pe stilul vechi. La inceput i-a citit preotul molitfele Sf Vasile cel Mare, a pus-o sa citeasca Crezul si A INTREBAT-O DACA SE LEAPADA DE SATANA SI DACA SE UNESHTE CU HRISTOS :| Exact ca si cum ar boteza ea
Reply With Quote
  #122  
Vechi 17.07.2011, 17:39:26
emiliabirgau's Avatar
emiliabirgau emiliabirgau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Draga Vivi, diferenta asta va fi mereu intre voi chiar daca tu erai dispusa sa faci multe sacrificii, el e foarte indoctrinat, ti-a demonstrat deja.

Cand mi s-a-ntamplat mie asa ceva parintele meu mi-a zis ca Dumnezeu ma iubeste si a inceput sa zambeasca si mi-a zis ca stie deja continuarea si asa a fost, nu am putut dispretui biserica cu care am crescut, considerand ca a lor e desavarsita cand de fapt nu face ascultare de nimeni.

Vivi pacatosi da, dar eretici niciodata! Ierarhii sunt ierarhi, ei au datoriile lor, iar noi sa ne pastram dreapta credinta si sa ne ferim de pacate, desi fara de pacat nu putem fi, dar sa facem ceea ce tine de noi!

Nu te considera vinovata de nimic, bucura-te ca ai aflat adevarul si daca Dumnezeu te-a incercat e pt ca te iubeste!
Reply With Quote
  #123  
Vechi 17.07.2011, 17:47:23
emiliabirgau's Avatar
emiliabirgau emiliabirgau is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Sincer ma revolta indaratnicia lor, ce sunt rusi sa fie pe vechi? Rusii sunt pe vechi, dar fac ascultare, fara ascultare de un ierarh, nu se pot numi biserica. Nu am inteles de ce nu vor sa fie ca noi daca traiesc in Romania...
Reply With Quote
  #124  
Vechi 18.07.2011, 00:34:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Draga "vivi",

In primul rand, nu "risti sa fii exclusa".
Adica nu o sa vina nimeni din BOR la tine sa zica "de azi esti anatema pentru ca ai trecut la stilisti".
Poti sa vii de cate ori vrei intr-o biserica ortodoxa, sa tii sarbatorile ortodoxe, poti chiar sa-ti botezi copiii intr-o biserica ortodoxa (preotii in general presupun ca daca vii la ei, faci parte din cultul ortodox).
Binenteles, daca nu cumva iti va interzice sotul, o data ce esti legal si moral "a lui" sigur va avea mai multe pretentii ca acum.

Dar problema grava si serioasa este alta si am mai mentionat aceste aspecte.
Duhovnicul tau nu te mai poate spovedi.
Intr-o biserica ortodoxa nu te mai poti impartasi.
Chiar si participarea la o liturghie ortodoxa va fi cvasi-inutila, deoarece practic, ai apostaziat din credinta.
Este f. posibil sa intri intr-o biserica ortodoxa si sa nu mai simti nimic din ceea ce simteai pana sa faci gestul asta (mirungerea lor = trecerea la stilisti).

Stii tu, lucrurile astea sunt mult mai importante decat "a tine sarbatorile 'pe nou'".

Si da, ai inteles bine ca efectul anumitor lucruri se vad in timp, si cel mai tragic este sa vezi pacatele tale punandu-si amprenta pe copii tai si ca nu poti sa faci mai nimic sa schimbi ceea ce se intampla cu ei.

Ce pacat ca logodnicul tau nu reuseste sa vada in opozitia ta cuvintele Scripturii: "cine iubeste mai mult mama/tata, fiu/fiica, mai mult decat pe Mine, nu este vrednic de Mine".
Pacat ca nu intelege ca pentru tine nu e un moft, ca tii la credinta ta si ca nu suntem nici pe departe atat de superficiali cum a fost el invatat sa creada despre noi, ca mai sunt dintre noi si oameni care nu-L vand pe Dumnezeu nici macar pe promisiunea de genul "casa si familie buna".

Pai de unde stie el ca o sa fie buna? Ca acolo unde este minciuna si cei care se cred induhovniciti si aproape de Dumnezeu vor sa-i rupe pe altii de credinta lor prin minciuna si viclenie, binecuvantarea lui Dumnezeu e indoielnic sa fie prezenta.

Dar sa stii ca un lucru are dreptate, nu poate primi cununia in Biserica Ortodoxa daca nu face mirungerea in Biserica Ortodoxa, adica sa vina de la ratacirea lui stilista inapoi la dreapta credinta.
Practic se poate face pentru ca asa cum ziceam mai sus, preotii omit sa intrebe, dar ar fi o minciuna, cum zice el.

Pacat ca nu intelege ca asa cum el tine la credinta lui, tu tii la a ta, si nu poti fi mintita sau cumparata.
Insa poti sa te intrebi cat de bun poate fi un sot care nu poate intelege lucrurile astea la viitoare (posibila) sotie.

Chiar daca ar renunta la partea cu "mirungerea" ta, o casatorie la ei nu cred ca este valida.
Harul, in orice caz, indoielnic ca va fi prezent, si e un lucru de care iti vei aminti toata viata.
Poti sa intrebi si duhovnicul despre asta.

In ceea ce priveste "persecutarea" stilistilor, este unul din argumentele lor care se vor "forte".
Care este adevarul?
BOR nu i-a persecutat, ci au fost persecutati de sistemul judiciar din acea perioada, ca niste hoti ce erau, insusindu-si proprietatile altora si reclamandu-le ca fiind ale lor.

Mai exact, cei care au decis sa ramana pe stilul vechi rupandu-se de BOR, n-au avut si demnitatea de a-si face bagajele si a pleca din manastirile si locasurile de cult care erau propritetatea BOR ci s-au considerat proprietarii lor de drept, refuzand sa plece.
In baza legii, au fost scosi afara de fortele de ordine, si pentru ca au opus rezistenta fizica, s-a ajuns si la unele violente.

Daca ar fi avut demintatea ca o data cu ruperea de BOR sa plece efectiv din locurile unde erau practic chiriasi, nu s-ar fi ajuns acolo. Cu alte cuvinte, au vrut sa fie martiri neaparat dar de fapt au suferit ca hoti si talhari.

Last edited by AlinB; 18.07.2011 at 00:38:38.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 18.07.2011, 00:45:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai exact, cei care au decis sa ramana pe stilul vechi rupandu-se de BOR, n-au avut si demnitatea de a-si face bagajele si a pleca din manastirile si locasurile de cult care erau propritetatea BOR
Dar mănăstirile sunt ale BOR ? Nu sunt ale obștei, că eu așa înțelesesem ?

Deci, dacă obștea dintr-o mănăstire "papistă" trece, de voie, de nevoie, la BOR, atunci mănăstirea e normal să fie adminsitrată de BOR, că e a obștii. Dacă, însă, obștea dint-o mănăstire BOR trece, să zicem la "stiliști", atunci trebuie dați aceia pe mâna cremenalului, fiindcă mănăstirea e a BOR ? Nu, nu mai înțeleg nimic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #126  
Vechi 18.07.2011, 01:17:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar mănăstirile sunt ale BOR ? Nu sunt ale obștei, că eu așa înțelesesem ?
Intelesesei, de unde?

Last edited by AlinB; 18.07.2011 at 10:49:15.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 19.07.2011, 00:15:28
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Intelesesei, de unde?
Intelesese din toata polologhia dumneavoastra, evident.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 19.07.2011, 09:39:28
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar mănăstirile sunt ale BOR ? Nu sunt ale obștei, că eu așa înțelesesem ?

Deci, dacă obștea dintr-o mănăstire "papistă" trece, de voie, de nevoie, la BOR, atunci mănăstirea e normal să fie adminsitrată de BOR, că e a obștii. Dacă, însă, obștea dint-o mănăstire BOR trece, să zicem la "stiliști", atunci trebuie dați aceia pe mâna cremenalului, fiindcă mănăstirea e a BOR ? Nu, nu mai înțeleg nimic.
Acestia sa fie oare "colți" scosi catre BOR? Nu se cade, dragul meu, pierderea nu va fi nicicand mai mica decat castigul cu o astfel de abordare!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 19.07.2011, 09:48:19
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca ar fi avut demintatea ca o data cu ruperea de BOR sa plece efectiv din locurile unde erau practic chiriasi, nu s-ar fi ajuns acolo. Cu alte cuvinte, au vrut sa fie martiri neaparat dar de fapt au suferit ca hoti si talhari.
Cuvinte mari, frate! Fiecare caz trebuie analizat in parte. Sabloanele nu zidesc nici pe unii, nici pe ceilalti! Nu trebuie amestecate proprietatea fizica cu cea dogmatica sau de cult. Ai vazut ce usor se pot inflama spiritele cand stam cu ochii mai mult pe gramada de argint! Se poate ajunge chiar la sabie si tunuri sau la procese prin tribunale. Unde este Hristos in toate aceste actiuni violente? Ramane pe cruce, rastignit, neavand cine sa-L dea jos, sa-L ingroape, ca mai apoi sa poata invia pentru mantuirea noastra! Daca Hristos ramane pe cruce, nimeni nu se mantuieste, fie el ortodox, catolic, stilist!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 19.07.2011, 11:27:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
"Daca Domnul meu vrea ca eu sa nu fiu cu el si sa ma sacrific o fac. Am nevoie doar de un impuls de la El." eu zic ca daca Dumnezeu nu vrea sa mai fiu cu LOGODNICUL MEU, nu sa ma lepad de Dumnezeu!!!!!
Uite ce poti face: te duci si cumperi un calendar. Apoi iei calendarul, te duci la logodnic si ii spui sa aleaga intre tine si calendar, cu cine vrea sa se casatoreasca. Dar vezi sa fie un calendar mai frumos, sa nu spuna apoi ca te-a ales pe tine pentru ca nu arata bine calendarul. :))
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 15:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07