Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 25.08.2012, 01:42:40
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

.

"Apropo, am indoieli ca Taina Casatoriei este valida in acest caz, defapt toate "tainele" lor sunt cam cu semnul intrebarii".

Mie imi place sa cred ca da... este valida si nu facuta degeaba...acum cine stie
Reply With Quote
  #192  
Vechi 25.08.2012, 01:47:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.liliana Vezi mesajul
Stii cum stau lucrurile...? Toata familia lui inclusiv clericii din religia lor considera mirungerea facuta de ei ceva foarte bun si sunt absolut convinsi ca esti ca un nou-nascut odata facut acest pas, si absolvit de toate pacatele :| Bineinteles ca mie mi se pare absurd. Eu sincer ma indoiesc foarrte mult ca are valoare respectiva taina deoarece mirul e furat, si practic acest lucru pe care ei il considera o completare este de fapt o nulitate si nu reprezinta nimic.
Stim cum stau lucrurile.
Mandria e boala grea.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 25.08.2012, 01:48:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.liliana Vezi mesajul
.

"Apropo, am indoieli ca Taina Casatoriei este valida in acest caz, defapt toate "tainele" lor sunt cam cu semnul intrebarii".

Mie imi place sa cred ca da... este valida si nu facuta degeaba...acum cine stie
Duhovnicul tau ce zice?

Ei au niste probleme cu succesiunea apostolica, ca sa nu mai vorbim ca statutul lor de schismatici le pune lucrarea sub semnul intrebarii.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 25.08.2012, 01:49:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.liliana Vezi mesajul
Nu, nu cu pastile ma feresc, ci prin metode mult mai simple... Dar eu nu ma duc la spovedanie pe vechi, eu merg la duhovnicul meu in relgiia in care m-am nascut, duhovnic pe care-l am de ani de zile
Ah, "metode mult mai simple", deci o sa auzim despre niste bebelusi curand :D
Reply With Quote
  #195  
Vechi 25.08.2012, 01:52:08
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Duhovnicul meu imi spune ca de bine de rau am o cununie pe cap, fie ea si pe vechi, dar macar facuta in numele Sfintei Treimi... Iti dai seama ca in trecut imi spunea sa ma gandesc bine daca vreau sa fac pasul asta, sa incerc sa-mi dau prietenul pe brazda sa-l aduc inapoi in BOR sau daca nu suntem pe aceeasi lungime de unda sa-l las. Ce pot sa zic, inca sper ca il voi convinge ca se insala si ca e mai bine sa revina in BOR. El este foarte sincer in credinta si incerca sa fie corect. Nu vreau sa se sminteasca.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 25.08.2012, 01:54:24
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ah, "metode mult mai simple", deci o sa auzim despre niste bebelusi curand :D
Da dar sa stii ca a aduce pe lume un copil nu este atat de simplu cum nu este nici sa-l cresti. E ceva cat se poate de serios pentru care trebuie sa fii matur si sa ai vocatie, parerea mea. Sau poate ca ideile astea mi s-au implementat in cap deoarece in familia din care provin eu, cu toate ca sunt intelectuali, venirea unui bebelus nu a fost un motiv prea mare de bucurie pentru ei
Reply With Quote
  #197  
Vechi 25.08.2012, 02:03:41
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Copiii nu-s jucarii...
Reply With Quote
  #198  
Vechi 25.08.2012, 05:09:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Manuela Liliana,

Să știți, mai întâi, că o căsătorie făcută la stiliști este pe deplin validă în ochii Domnului. El și cu dv sunteți, cu adevărat, soț și soție și ar fi un păcat să aveți cel mai mic dubiu în această privință.

Pe urmă, cred că deja vă este clar că ceea ce desparte BOSV de BOR nu este calendarul, ci mai mult de atât. Ei se cred adevărații continuatori ai ortodoxiei, ei sunt "adevărata Biserică Ortodoxă Română" (Greacă, etc). Mereu e la fel și, studiind mai îndeaproape istoria diferitelor schisme, veți vedea cât de mult se aseamănă, despărțitorul oamenilor aplicând, cu un succes de mirare, mereu aceleași scheme. Mereu ceilalți au făcut inovații, ei s-au abătut de la dreapta credință. Din motivul pentru care, la anul 1054, a apărut schisma patriarhului Cerularie, la anul 1924 a apărut și schisma mitropolitului Galaction. Iar acest motiv câtă legătură are cu Filioque, tot atâta are și cu calendarul. În realitate, cauza schismelor este întotdeauna spiritul schismatic. Pe de altă parte, e adevărat că spiritul schismatic are mereu nevoie de un pretext, de un motiv aparent, de care să se agațe și pe care să îl împingă înainte, dar să nu credeți că rezolvarea pretextului ar duce la rezolvarea schismei. Atâta timp cât spiritul schismatic rămâne, el lucrează mai departe, găsind mereu noi și noi pretexte.

În vremea când studiam eu psihiatria, devenise subiect de manual cazul unui suferind de schizofrenie paranoidă care era absolut convins că are un șarpe în stomac. Nici radiografia, nici analizele normale nu au folosit ca să îl convingă de contrariul. Psihoterapia s-a lovit ca de un zid. Atunci, medicii au pus în scenă o complicată procedură, prin care bolnavul a fost așezat pe burtă și legat ca să stea nemișcat pe o bancă, în fața unui castron cu lapte cald. S-au folosit tehnici de sugestie, în urma căreia omul ajunsese să simtă cum un șarpe iese din el atras de laptele din castron. La sfârșit i-au arătat și șarpele, unul prins de copii la crăcană, pe câmp, în schimbul vreunor bomboane. Efectul a fost spectacular: timp de puține zile omul a fost bine. Apoi a devenit tăcut, retras în el, necomunicativ. Față de un medic care știa să întrebe a recunoscut cauza: șarpele ieșise, dar îi lăsase ouă în stomac. Acum, simțea mai mulți șerpi mici crescând în el. Situația în care ajunsese era mai proastă decât cea inițială. Ei bine, la chestia cu ouăle nu se gândise nimeni. Nebunii nu sunt lipsiți de logică, ohoho, dimpotrivă. Dar este o logică sucită.

Ceea ce am vrut să vă spun este că schisma e nebunie. Chiar credeți că, dacă BOR ar catadixi să mute Crăciunul de dragul BOSV, schisma intra-orientală ar fi vindecată ? BOSV va găsi imediat ceva care nici nu vă trece prin minte acuma.

În sfârșit, să știți că abținerea de la a avea copii este un păcat grav, dacă nu există motive serioase de a o face. Prin "motive serioase" se înțeleg, de regulă, motive medicale cum ar fi teribile boli transmisibile. Se mai pot înțelege și motive economice, cum ar fi cazul unui cuplu care are deja 4 copii, iar femeia e la capătul puterilor. Dar situația în care o femeie are 24 de ani, niciun copil, și invocă maturitate insuficientă e departe de a fi un motiv serios, unul care să vie valid. Dacă sunteți destul de matură ca să lucrați, ca să îngrijiți o locuință, dacă sunteți destul de matură ca să vă căsătoriți, atunci sunteți destul de matură și ca să fiți mamă. Putem ajunge să ne păcălim singuri, dar pe Dumnezeu nu îl putem păcăli. Primul comandament pe care l-au auzit oamenii de la Dumnezeu nu a fost cel referitor la fructul oprit. Primul comandament a fost: "înmulțiți-vă și umpleți pământul". Acesta este scopul principal al căsătoriei: facerea de copii și creșterea lor în Cristos. În felul acesta omul se face agent al lui Cristos în lume. Iar a fi agentul Lui în lume asigură fericirea și în viața de veci, și în viața aceasta.

Cu frățietate creștină,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 25.08.2012 at 05:11:38.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 25.08.2012, 20:10:09
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Manuela Liliana,

Să știți, mai întâi, că o căsătorie făcută la stiliști este pe deplin validă în ochii Domnului. El și cu dv sunteți, cu adevărat, soț și soție și ar fi un păcat să aveți cel mai mic dubiu în această privință.



Cu frățietate creștină,
M.D.
Va cam contraziceti in ce ati postat. Sustineti ca o cununie realizata la BOSV este valida, insa spuneti ca totusi ei nu au smerenie, succesiune apostolica si ca orice ar fi, razvratirea continua. Eu cred ca daca nici Craciunul nu ar avea o data fixa ci ar fi una mutabila si calculata cum e data Pastelui, toate lucrurile ar fi extrem de simple. Nu am de unde sa stiu daca BOSV ar mai avea ceva contra BOR. Am spus ca eu nu am trecut si nu voi trece de partea stilistilor chiar daca sunt casatorita cu cineva pe stil vechi.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 25.08.2012, 20:18:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.liliana Vezi mesajul
Va cam contraziceti in ce ati postat. Sustineti ca o cununie realizata la BOSV este valida, insa spuneti ca totusi ei nu au smerenie, succesiune apostolica si ca orice ar fi, razvratirea continua. Eu cred ca daca nici Craciunul nu ar avea o data fixa ci ar fi una mutabila si calculata cum e data Pastelui, toate lucrurile ar fi extrem de simple. Nu am de unde sa stiu daca BOSV ar mai avea ceva contra BOR. Am spus ca eu nu am trecut si nu voi trece de partea stilistilor chiar daca sunt casatorita cu cineva pe stil vechi.
Dumnealui e catolic si desi in unele probleme se pronunta chiar mai ortodox decat unii ortodocsi de pe forum in altele..

De ce crezi ca ar fi simple?
Ce are BOSV impotriva BOR nu se rezuma doar la atat, ai sa vezi din ce spune sotul tau pe masura ce o sa creasca presiunile sociale dinspre ai lui vizavi de casatoria voastra, aceea este educatie BOSV.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 15:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07