Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 02.09.2012, 20:11:52
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din aceeași categorie: dacă nu faci cruce de la dreapta la stânga și cu trei degete, nu te mântuiești. Dacă botezul nu se face prin scufundarea catehumenului cu tot cu cap, nu e botez, dacă pâinea de la Cinstitele nu conține enzime, înseamnă că nu are loc Prefacerea, dacă scrii "Isus" cu un singur "I" îți bați joc de Domnul, numindu-L "măgar". Sună cunoscut ? Stiliștii sunt peste tot !

Și, mai ales: calendarul e normal să fie cel gregorian. Dacă muți sărbătorile cu dată fixă după calendarul gregorian, atunci e normal. Dacă, însă, faci același lucru cu sărbătorile cu dată variabilă, atunci nu e normal: cine "mută Pascalia" nu se mântuiește. Consecința logică este că ortodocșii care au murit între anul 1924 și 1927, când Paștele a fost mutat conform calendarului gregorian, nu s-au mântuit.

Pai de ce credeti ca bunul Dumnezeu n-a vrut sa lase o data fixa pentru sarbatori precum Sf. Pasti, Rusaliile sau Inaltarea Domnului?:D :)
Reply With Quote
  #232  
Vechi 02.09.2012, 20:24:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din aceeași categorie: dacă nu faci cruce de la dreapta la stânga și cu trei degete, nu te mântuiești. Dacă botezul nu se face prin scufundarea catehumenului cu tot cu cap, nu e botez, dacă pâinea de la Cinstitele nu conține enzime, înseamnă că nu are loc Prefacerea, dacă scrii "Isus" cu un singur "I" îți bați joc de Domnul, numindu-L "măgar". Sună cunoscut ? Stiliștii sunt peste tot !
Pe principiul acesta ce ar fi sa incepem sa ne facem cruce de jos in sus, sa folosim ambele maini si sa unim cateva degete de la mana dreapta cu unele de la stanga, sa nu mai folosim apa deloc la botez si doar sa se spuna o "formula", sa nu mai folosim paine, nici dospita nici nedospita la Sf Impartasanie ci orice ne este mai la indemana, sa nu mai scriem Iisus sau Isus ci Ion ca e mai romanesc.
Maintuirea nu sta intradevar in unele simboluri (unde e cazul), dar simbolurile au rolul lor in marturisirea de credinta si in pastrarea unei traditii asa cum a fost lasata de la Sf Apostoli.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 02.09.2012, 20:57:55
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Pe principiul acesta ce ar fi sa incepem sa ne facem cruce de jos in sus, sa folosim ambele maini si sa unim cateva degete de la mana dreapta cu unele de la stanga, sa nu mai folosim apa deloc la botez si doar sa se spuna o "formula", sa nu mai folosim paine, nici dospita nici nedospita la Sf Impartasanie ci orice ne este mai la indemana, sa nu mai scriem Iisus sau Isus ci Ion ca e mai romanesc.
Maintuirea nu sta intradevar in unele simboluri (unde e cazul), dar simbolurile au rolul lor in marturisirea de credinta si in pastrarea unei traditii asa cum a fost lasata de la Sf Apostoli.
Corect! Semnul Sfintei Cruci nu trebuie batjocorit. Foarte frumos spus
Reply With Quote
  #234  
Vechi 02.09.2012, 21:31:01
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit cununia in stil..

Citat:
În prealabil postat de Andrreea Vezi mesajul
Eu sunt ortodoxa de stil nou, iar prietenul meu de stil vechi. Tatal lui este preot si doreste oficierea cununiei pe stil vechi. Pentru a putea face acest lucru ar trebui sa mi se faca Mirungerea, fapt care nu mi se pare normal. Am discutat si cu duhovnicul meu si mi-a spus ca este o situatie delicata si ca trebuie sa ne gandim, insa nu pot gasi nici o solutie. El nu se poate casatori pe stilul nou, altfel l-ar renega parintii, considerand ca s-a lepadat de adevarata credinta si nu vreau acest lucru. Il iubesc foarte mult si nu vreau sa ne despartim din cauza religiei. Ma gandeam ca poate la Sfantul Munte ne-am putea casatori fara probleme, insa nu stiu nimic despre aceasta varianta. Ce ma sfatuiti?
Andrreea draga,au dara nu stii ca tu,ca femeie,n-ai cum pune piciorul tau in Sf Munte? Apoi,numai tu,in opinia mea,poti decide,ce faci cu viata ta.Duhovnicul iti poate da un sfat.Acela care crede el de cuviinta,dupa invatatura primita.Noi,pe aici,putem opina,Insa ,tu si viitorul tau MIRE,voi doi,dimpreuna, decideti ce e mai bine pentru amindoi,ca voi doi ,sa fiti unul..
Reply With Quote
  #235  
Vechi 02.09.2012, 21:38:08
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit casatorie in stil..

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
:-))Super sugestia!
Da ,super,sugestia,cu amendamentul ac si reciproca ar fi ,la fel de valabila,in sensul ca el s-ar putea duce sa-si cumpere un calendar,si sa i-l arate ei,s.a.m.d....
Reply With Quote
  #236  
Vechi 02.09.2012, 21:57:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.liliana Vezi mesajul
In ce priveste problema asta legata de stilul vechi, de cand socrul meu s-a dat pe aceasta religie, numai de asta vorbeste si de faptul ca el de-abia asteapta sa i se ia gatul pentru credinta, ceea ce mi s-a parut aberant si mai ales o vorba scoasa de un om primitiv, neevoluat, care vra sa se dea sfant cu toate ca ii lipseste smerenia.
Mda, cam asa sunt si astia de pe "stil nou" cu cipurile.
Martiri inchipuiti - am tot mai multe certitudini ca boala asta cu cipurile de la stilisti a venit.

Ca poate au mai intins si niste securisti o mana de ajutor, partea a doua.

Citat:
Eu sincer consider ca sunt bolnavi, daca ar fi sanatosi ar trebui sa fie constienti de faptul ca nu poti obliga o persoana sa creada in ce cred si ei.
Nu va spun ca toti (in special cumnata-mea) se cred aproape mantuiti din cauza ca tin calendarul iulian.
Sectarita se cheama boala asta.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 02.09.2012, 23:39:28
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul



Sectarita se cheama boala asta.

Stiu, stiu, sunt absolut convinsa de asta. Au ceva apucaturi de sectari din pacate. Am dat prea putina importanta problemei cu stilul vechi si nou la inceput, ba chiar mi s-a parut ridicol ca eu sa ma cert cu sotul meu pentru 13 zile. Am sperat la o cale de mijloc insa... nu se stie daca va tine casnicia asta. Are niste idei bagate in cap.
Plus ca asa ca sotz nu pot sa spun ca e prea tandru sau un dulce. Doar cand ii reamintesc eu ca trebuie sa fie! Atunci isi da seama si el.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 02.09.2012, 23:44:12
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Ar trebui sa se limiteze si ei la ce stiu
Reply With Quote
  #239  
Vechi 03.09.2012, 15:18:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.liliana Vezi mesajul
Stiu, stiu, sunt absolut convinsa de asta. Au ceva apucaturi de sectari din pacate. Am dat prea putina importanta problemei cu stilul vechi si nou la inceput, ba chiar mi s-a parut ridicol ca eu sa ma cert cu sotul meu pentru 13 zile. Am sperat la o cale de mijloc insa... nu se stie daca va tine casnicia asta. Are niste idei bagate in cap.
Plus ca asa ca sotz nu pot sa spun ca e prea tandru sau un dulce. Doar cand ii reamintesc eu ca trebuie sa fie! Atunci isi da seama si el.
Hm, dar inainte de casatorie macar, dulce era? :)

Astfel de discutii nu ati avut inainte de casatorie?
Reply With Quote
  #240  
Vechi 04.09.2012, 12:45:51
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hm, dar inainte de casatorie macar, dulce era? :)

Astfel de discutii nu ati avut inainte de casatorie?
Sincer inainte de casatorie nu prea am avut asa discutii. Doar pe ultima suta de metri inainte. N-am dat nici unul asa mare importanta problemei, am spus ca pe atuncea mi se parea ridicol. Atat imi spunea de la inceputul relatiei, ca majoritatea preotilor sunt niste mincinosi iar eu nu ii dadeam atentie cand mi se argumenta. Lui taica-sau nici atat.
Cat despre "dulceata", avea momente si momtente. Si acum nu am ce sa zic, nu de putine ori este atent cu mine, dar alteori iar da dovada de felul cum a fost "dresat" acasa.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 20:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 16:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07