Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.08.2008, 12:14:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
vsovi, mai trage-ti respiratia! :)

Sa stii ca exista multe masuratori care se fac in moduri in care nici nu gandesti. De exemplu, cum e posibil sa stii ce temperatura e la suprafata unei stele sau ce elemente o compun daca n-a fost nimeni acolo sa puna termometrul sau sa ia o mostra? Ei bine, se poate.

In cate stiu eu Pamantul se misca pe orbita elipsoidala in jurul Soarelui si noi nu-l privim doar dintr-o parte, cum privim luna. Luna se sincronizeaza cu Pamantul si de aia vedem aceeasi fata... Interesanta Luna oricum. Dar sa spui ca Soarele ar putea avea forma toroidala sau alta decat sferica nu e tocmai logic. Fortele de gravitatie din orice corp ceresc de dimensiuni mari sau foarte mari dau forma sferica sau aproape sferica a corpurilor respective, nepermitand sa aiba o gaura in mijloc. Mai sunt si sondele spatiale care au plecat sa colinde sistemul solar, spre infinit...

Iar despre evolutia Universului pana si Cleopa, Galeriu si multi altii spun ca primele trei "zile" nu se stie cat au durat, din moment ce Soarele a fost gata in ziua a patra. Posibil si cateva miliarde de ani.

E clar ca multe explicatii sunt inca in stadiul de teorie, asteptand demonstratii, dar se fac eforturi sustinute si poate ca Dumnezeu ne va descoperi treptat misterele Sale spre a ne intari credinta in El prin intermediul creatiei...
poi vezi ca nu te pricepi? ca nu pricepi logica respectiva...de care vorbesc

dumneata shtiai ca planetele se mishca aproximativ intr-un plan?

iar chiar daca ne mishcam in jurul soarelui vedem doar o portziune circulara caci atata lumina vine spre noi, restul ce merge din partzile laterale nu vine spre noi caci se afla la un unghi fatza de noi, shi orideunde te uitzi in planul torului tot un cerc plin vezi dar defapt e tor, poate, sau altceva... deci nu este asha cum presupui dumneata ca ne zice shtiintza... dar ideea este ca e o taina inca necunoscuta deshi ne-am obijnuit ca ar fi o sfera, dar eu cred ca e o placinta ca doar shi pamantul e aplatizat la poli, dar soarele e mult mai plat... ca este o incandescentza, un foc, o topitura de materie...

nu se pot masura temperaturile din alte partzi ca nu e chiar asha ushor cum crezi dumneata, ei se deplaseaza printre formulele lor shi in spatziul formulelor lor shi de aia spun ca asha presupun ei ca ar fi, iar legile prin care facem calcule nu sunt prea exacte iar aproximarile in calculelel lor sunt duim ca sa nu mai vorbim de tot felul de teorii shi masuratori inexacte...

parintzii Duhovnici spun ca nu se shtie cat a durat nu ca sa confirme teoriile aberante ale oamenilor de shtiintza ci sa scoata in relief ca raportarea timpului zilei nu era legata de soare shi luna shi stele in primele trei zile...

iar cu teoria relativitatzii este o minciuna caci viteza luminii e limitata doar in mediu shi nu in spatziu cosmic deci e vorba de unda ce se manifesta prin mediu asha ca shi electricitatea in conductori cu viteza ce tinde spre 3x10**8m/s dar asta in mediu, in medii ce conduc lumina... in spatziu e altceva... tinde spre infinit, caci fotonul se poate asimila ca un punct la limita, adica in tim ce masa lui shi dimensiunea lui fizica tinde spre zero dar avand defapt forma infashuratorii ce cuprinde pulsatzia caci are o oscilatzie in jurul unui punct, deci viteza lui tinde spre infinit iar energia lui shi impulsul ramane constant, deci este ceva shi se poate defini matematic doar, iar cand intalneshte medii de propagare atunci viteza undei este aceea pe care au gasit-o oamenii de shtiintza, dar postulatul respectiv a lui Enstein este o aberatzie ca defapt maximul acelei viteze este intr-un mediu, deci 3x10**8m/s este cea mai mare viteza de propagare printr-un mediu la temperaturile obijnuite, shi el a postulat ca shi in vid nu merge cu mai mult, dar este total ilogic sa afirmi asha ceva, sa extrapolezi mediul shi mishcarea din mediu la un spatziu lipsit de rezistentza... shi in care fotonul poate fi accelerat caci poate fi shi atras nu numai aruncat afara prin explozia luminoasa sau incetinit... deci este doar un postulat teoretic explicativ... asha i-a dat lui prin cap... iar relativitatea este o aberatzie ca nu este altceva decat schimbarea punctelor de referintza, adica in loc sa fie observatorul legat de pamant este legat de foton shi se fac apoi jonglerii cu timpul shi decurgerea lui in cele doua sisteme de referintza, dar daca timpul nu este legat neaparat de mishcare shi de soare cum scrie la Scriptura atunci cum este defapt? deci sunt speculatzii ale curgerii timpului prin jongleria plasarii observatorului inertzial... :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.08.2008, 15:59:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Si sonda Voyager a plecat in spatiu tot in planul orbitei Pamantului? Poti sa teoretizezi cat vrei, Soarele nu poate fi in forma de gogoasa din cauza gravitatiei enorme care forteaza corpurile mari sa fie sferice sau eliptice.

Ca fotonul nu are limita de viteza in spatiul interstelar iarasi e o aberatie. Se pot obtine medii de presiune extrem de joasa si pe Pamant, experimente au fost si sunt cate vrei... Apoi nush de ce crezi tu ca in spatiu legile fizicii sunt altele decat jos la noi.

Prespupun ca stii ca s-au facut teste pentru a demonstra relativitatea timpului cu cele doua ceasuri atomice, unul purtat de avion si celalalt asteptand intr-un punct fix... Sau ca la acea eclipsa de Soare o alta presupunere a teoriei relativitatii a fost demonstrata, cum ca fotonii, desi n-au masa ci numai energie, sunt deviati totusi de curbura spatiu-timpului cauzata de un corp ceresc...

Daca tu crezi ca toate formulele sunt false si neverosimile, atunci probabil ca esti un nihilist al stiintei sau cum sa zic? Un sceptic? Sau nu crezi nimic din ce-mi spui ca sa ma pui la incercare?... :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.08.2008, 16:36:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Si inca ceva: un tor vazut dintr-o parte nu este un cerc, ci un dreptunghi cu capetele mai mici curbate in semicerc... :P
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.08.2008, 16:57:35
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Ionut, cred ca se impune o ceorectura in discursul tau. Viteza luminii este aproape 300 000 Km/s, nu pe ora.
Vsovi, ma tulburi cu teoriile tale. Chiar crezi ce spui?
Alexandra, excelenta ideea acestui topic. Iata un prilej de a vedea cat de mult adevar stiintific se gaseste in Biblie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.08.2008, 17:00:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155
Ionut, cred ca se impune o corectura in discursul tau. Viteza luminii este aproape 300 000 Km/s, nu pe ora.
Corect!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.08.2008, 17:11:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Si inca ceva: un tor vazut dintr-o parte nu este un cerc, ci un dreptunghi cu capetele mai mici curbate in semicerc... :P
bun shi daca ar lumina shi ar trimite raze drepte inspre tine pe care le-ai vedea?

poi sonda respectiva nu imi dau seama cat de mult a ieshit din plan shi pe ce directzie s-a dus, ca poate a mers spre zona cu planete care se afla aproximativ in planul in care se invart planetele...

nu s-a demonstrat nici o teorie... nu sunt nihilist ci folosindu-ma shi eu de shtiintza imi dau seama ca abereaza...

tzi-am zis ca e vorba de unde luminoase, caci prin mediu se transmite energia undei ca fotonul nu shtim unde ajunge shi unde se anihileaza... unda in schimb merge, asha cum in cazul mai multor bile puse una langa alta, bila care loveshte shrul nu se mai deplaseaza dar se deplaseaza unda shi ultima bila sa molipseshte shi primeshte energia primei bile... iar viteza undei in mediu e de maxim 3x10**8 m/s dar numai in conditzii normale de stari cunoscute ale materialelor...

cum sa explice curbura spatziului traiectoriile fotonilor, poi nu vezi ca au extins teoriile materialelor la zone unde nu exista materie ci doar fluxuri shi influentze... ca sa-shi poata ei explica lucruri presupusem sa-shi confirme teoriile, sa extrapoleze ei...

fotonii au masa shi au shi energie dar nu poate fi masurata intrucat au viteza infinita shi la viteze infinite s-ar crea impul infinit shi de aceea fotonii au masa ce tinde spre zero ca sunt puncte matematice la limita...

dar sunt defapt foc oscilant... iar cand se lovesc de straturile atmosferice ard acolo ceva dar unda lor merge mai departe caci sunt filtratzi pentru ca ne-am arde poate, cineshtie, poate ca nu ne-am arde ci ne-am incarca, dar la mare daca stam la soare ne cam prajim, dar poate nu din cauza fotonilor ci din cauza unor particule din mediu care se descarca pe suprafatza pielii noastre, ca alea sunt bilele de capa sa zic asha... poate ca fotonii din spatziu nu sunt nocivi... nu ne fac nimic...

dar shtiintza e plina de supozitzii shi minciuni... n-are rost sa te bazezi pe ea decat asha doar ca shi curiozitatzi.... am facut shi eu cate ceva shi am studiat ca mi-a placut... dar e un fiasco... ca e din aia ateista... dar atunci cand ne va Arata Hristos atunci vom shti shi ce a creat Dumnezeu... caci frumusetzea creatziei nu se poate sa nu o iubeshti shi sa nu cautzi sa-i descoperi tainele... caci doar fiecare lucru poarta in el o mica intzelepciune a Creatorului... shi acea mica intzelepciune este de necuprins :D
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.08.2008, 17:37:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Spune ce vrei, insa eclipsa de Soare ne arata o forma rotunda si nu alta forma.

Cat despre fotoni, daca-s unde si/sau corpusculi, stii foarte bine ca experimentele au aratat ca ambele naturi ale luminii sunt adevarate, n-are rost s-o lungim... Sa se ocupe de ei cei care-si dedica viata stiintei.

Eu sper sa mai traiesc vreo 50 de ani si sa vad cum cineva ia Premiul Nobel pentru unificarea fizicii intr-o singura teorie a tot ce exista...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.08.2008, 17:58:28
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Eu sper sa mai traiesc vreo 50 de ani si sa vad cum cineva ia Premiul Nobel pentru unificarea fizicii intr-o singura teorie a tot ce exista...
Tocmai acesta este miezul topicului postat de Alexandra. Important este sa-l vedem si nu sa trecem pe langa el preocupati de dispute pe marginea unor teorii abracadabrante.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.08.2008, 18:25:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Spune ce vrei, insa eclipsa de Soare ne arata o forma rotunda si nu alta forma.
Tot n-ai priceput ca nu e ca shi un bec incandeshcent shi tu sa ii vezi tpate locurile arzatoare?

razele ce vin spre noi le vedem, cele ce au alta directzie nu ai cum sa le vezi decat din directzia respectiva, noi vedem dinspre gogoashe numai suprafatza rotunda ce are razele ce vin spre noi, caci clelalte raze ce merg in alta directzie nu le vedem... ca poate ca exploziile de la suprafatza soarelui nu merg in toate directziile ci merg dinspre centrul soarelui gogoashe pe directzii ca razele shi atunci sper ca itzio dai seama ca noi vedem doar razele ce intalnesc pamantul shi restul torului nu mai il vezi ca nu itzi vine lumina de acolo...

iar in cazul eclipsei nu ai cum sa vezi ceva de la care nu itzi vine lumina pe directzia ta....

deci este o parte a gogoshii solare care lumineaza, dar nu se vede, caci nu lumineaza spre noi...

shi nu e sferic pentru ca ne invartim cu pamantul cam intr-un plan, deci se respecta o axa ce trece prin centrul soarelui... ca sa vezi gogoashea ar trebui sa te potzi uita la soare de deasupra planului...

acum ai priceput? ipoteticele forme ale soarelui?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.08.2008, 18:28:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Eu sper sa mai traiesc vreo 50 de ani si sa vad cum cineva ia Premiul Nobel pentru unificarea fizicii intr-o singura teorie a tot ce exista...
bine ca macar recunoshti ca totushi e vorba doar despre o teorie... macar atat. Ca teoria oamenilor de shtiintza nu e totuna cu teoria Adevarului de la Dumnezeu, ca oamenii de shtiintza teoretizeaza modele explicativ-teoretice, deci este doar o supozitzie demonstrata in practica mai mult sau mai putzin, pe cand la Hristos e vorba despre altceva cand spui teorie... :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai domol cu stiinta heorhe Teologie si Stiinta 24 18.07.2011 23:38:30
Stiinta si tehnologia Delirul Generalitati 16 24.02.2010 13:49:43
situri cu stiinta cristi88 Teologie si Stiinta 9 28.01.2010 22:41:51
Ce este stiinta? alecsandru Teologie si Stiinta 102 10.12.2007 19:54:46