Un nou sfant in calendarul Bisericii noastre

Ieri, in Duminica mironositelor, in Catedrala episcopala din Galati, cu hramurile „Sfantul Ierarh Nicolae“ si „Sfantul Apostol Andrei“, Ocrotitorul Romaniei, a avut loc proclamarea solemna a cinstirii Sfantului Ierarh Atanasie Patelarie, patriarhul Constantinopolului, care a locuit si a slujit vreme de 12 ani la Manastirea „Sfantul Nicolae“ din orasul Galati.

La finalul Sfintei Liturghii savarsita de Preafericitul Parinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, impreuna cu alti 12 ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Romane si IPS Mitropolit Iosif de Prykonnis, reprezentantul Sanctitatii Sale Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic de Constantinopol, IPS Panteleimon, Mitropolit de Veria, Naussa si Kampania, precum si un ales sobor de preoti, profesori de teologie si slujitori ai Centrului Eparhial de la Dunarea de Jos, PS Ciprian Campineanul, Episcop-Vicar Patriarhal, a dat citire tomosului sinodal de introducere a Sfantului Atanasie in calendarul Bisericii Ortodoxe Romane.

In continuare, IPS Mitropolit Iosif de Prykonnis a transmis mesajul Sanctitatii Sale Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic de Constantinopol, iar PS Casian al Dunarii de Jos a citit mesajul Inalt Preasfintitului Vladimir, Mitropolit al Kievului si a toata Ucraina, precum si mesajul IPS Nicodim de Harkov, cetate unde a murit Sfantul Atanasie Patelarie si unde se afla in prezent cinstitele sale moaste.

Patriarhul Daniel, cetatean de onoare al orasului Galati

Dupa ce Intaistatatorul Bisericii nostre a multumit pentru mesajele primite la aceste momente de sarbatoare si binecuvantare pentru intreg poporul binecredincios roman, reprezentantul Mitropoliei de Rethimnon si Aulopotamou, din Insula Creta, locul de nastere al Sfantului Atanasie, a adus mesajul Bisericii din Creta cu aceasta ocazie.

Patriarhul Daniel a felicitat pe Episcopul Dunarii de Jos pentru osardia depusa si pentru activitatea pastoral-misionara desfasurata in episcopia pe care o pastoreste si i-a daruit cu aceasta ocazie o cruce pectorala si un engolpion, precum si o medalie de argint aurit cu chipul Sfantului Grigorie Palama, la 650 de ani de la mutarea sa la Domnul.

Preafericirea Sa a mai daruit medalia cu chipul Sfantului Grigorie Palama si domnului Theodor Paleologu, ministrul Culturii si Cultelor si Patrimoniului National, domnului Adrian Lemeni, ministru secretar de stat in cadrul aceluiasi minister, precum si domnului Dumitru Nicolae, primarul municipiului Galati.

In acest cadru festiv, primarul orasului a oferit Patriarhului Romaniei titlul de cetatean de onoare al orasului Galati, incredintandu-l pe Intaistatatorul Bisericii noastre de permanenta pretuire si cinste.

La finalul acestei solemne festivitati, PS Casian a multumit PF Parinte Patriarh Daniel si tuturor ierarhilor prezenti la acest ceas de rugaciune si de binecuvantare pentru Eparhia Dunarii de Jos si a daruit Parintelui Patriah, cu aceast prilej, un engolpion si o icoana cu chipul noului sfant din calendarul Bisericii noastre, iar tuturor ierarhilor a oferit cate un prosop traditional romanesc. In editia de maine a „Ziarului Lumina“ veti citi detalii de la acest eveniment.

Ciprian BARA

.

04 Mai 2009

Vizualizari: 445

Voteaza:

Un nou sfant in calendarul Bisericii noastre 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

RETELE SOCIALE