Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Calea ingusta si anevoioasa (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8532)

cojanete 18.02.2010 12:02:49

iadul
 
crdeti ca iadul ca locatie se afla pe pamant .

Florin-Ionut 18.02.2010 12:19:39

Nu, e o stare in cele mai de jos ale existentei, dedesubt, in intuneric, indepartata de Dumnezeu, in umbra mortii, inchisoare pentru cel rau si adeptii lui. Nu e nici sub scoarta terestra, in magma sau in mijlocul globului pamantesc. :)

Radu32 18.02.2010 12:34:04

iadul
 
iadul e in interiorul omului !
Cand omul a fost in stare de Gulag,si de auschwitz,inseamna ca in el e iadul si nu in alt loc din univers !

cojanete 18.02.2010 13:54:06

iadul
 
Totusi Iisus a coborat in cele mai de jos ale pmantului pentru a invia mortii.

iustin10 18.02.2010 20:46:01

Nu stiu unde e iadul,dar ,asa cum se spune pe aici,oricum avem timp sa il cunoastem din plin,daca nu alegem calea cea stramta,catre Dumnezeu.
De ce o fi drumul catre man tuire atat de greu?

annajanette 18.02.2010 20:54:56

am vazut niste documentare si nu se afla pe pamant insa nu cred ca vrea cineva "sa-l guste"

cristiboss56 18.02.2010 22:52:43

Citat:

În prealabil postat de iustin10 (Post 213846)
Nu stiu unde e iadul,dar ,asa cum se spune pe aici,oricum avem timp sa il cunoastem din plin,daca nu alegem calea cea stramta,catre Dumnezeu.
De ce o fi drumul catre man tuire atat de greu?

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...rii-68972.html

iustin10 18.02.2010 23:04:55

Cristi,linkul tau este despre colaborarea omului cu harul.El se refera la ajutorul dat de Harul lui Dumnezeu,pentru realizarea chipului lui Hristos in noi.

Totusi,nu am inteles care e legatura cu tema caii cele inguste a mantuirii.
Vroiai sa zici ca acea cale nu e atat de ingusta,ca suntem ajutati de fapt?
Explica tu mai bine.

cristiboss56 18.02.2010 23:22:26

Citat:

În prealabil postat de iustin10 (Post 213947)
Cristi,linkul tau este despre colaborarea omului cu harul.El se refera la ajutorul dat de Harul lui Dumnezeu,pentru realizarea chipului lui Hristos in noi.

Totusi,nu am inteles care e legatura cu tema caii cele inguste a mantuirii.
Vroiai sa zici ca acea cale nu e atat de ingusta,ca suntem ajutati de fapt?
Explica tu mai bine.

Atat Calea cat si mantuirea in sine , fara Harul lui e o simpla " Fata morgana " . Sa ne ocupam de cele simple , ce ne stau la indemana : Cainta , Marturisirea sincera si dorinta de indreptare , in rest sa-L lasam pe Dumnezeu sa lucreze ! E atat de greu , draga Iustine , a marturisi la timp pacatul si a cauta indreptarea ? De ce complicam lucrurile mai mult decat trebuie ? Ne-a cerut vreodata Domnul ceva peste putinta noastra ? Ne-a cerut sfintenia in schimbul mantuirii ? Sincer , de ce ne tulburam mintea zi de zi cu framantari inutile la o aritmetica tip1 + 1 = 2 ! ! ! Ne pierdem in astfel de filozofii , uitand de simpla si cea mai de folos arma impotriva vrajmasului , de permanenta legaturii cu Dumnezeu - RUGACIUNEA - Harul lui Dumnezeu va lucra atunci cu siguranta pentru noi ! ! !

iustin10 18.02.2010 23:33:03

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 213956)
Atat Calea cat si mantuirea in sine , fara Harul lui e o simpla " Fata morgana " . Sa ne ocupam de cele simple , ce ne stau la indemana : Cainta , Marturisirea sincera si dorinta de indreptare , in rest sa-L lasam pe Dumnezeu sa lucreze ! E atat de greu , draga Iustine , a marturisi la timp pacatul si a cauta indreptarea ? De ce complicam lucrurile mai mult decat trebuie ? Ne-a cerut vreodata Domnul ceva peste putinta noastra ? Ne-a cerut sfintenia in schimbul mantuirii ? Sincer , de ce ne tulburam mintea zi de zi cu framantari inutile la o aritmetica tip1 + 1 = 2 ! ! ! Ne pierdem in astfel de filozofii , uitand de simpla si cea mai de folos arma impotriva vrajmasului , de permanenta legaturii cu Dumnezeu - RUGACIUNEA - Harul lui Dumnezeu va lucra atunci cu siguranta pentru noi ! ! !

Interesant punctul tau de vedere,mai ales : 'Ne-a cerut sfintenia in schimbul mantuirii ?'.
Deci tu sustii ca pocainta e suficienta ' E atat de greu ,a marturisi la tim p pacatul si a cauta indreptarea ?' ,ca nu trebuie neaparat sa disperam daca nu ajungem la sfintenie.
Dar,care este totusi calea cea ingusta? Pocainta insasi,sau sfintenia ?
Eu cred ca ,doar noua,celor rataciti,drumul mantuirii ne pare greu,sau aproape imposibil.


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:51:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.