Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Al 3-lea ochi (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16273)

Armyw0w 14.03.2013 14:54:34

Al 3-lea ochi
 
Pe scurt pentru cei care nu stiu... in mijlocul creierului este o glanda numita Glanda Pineala care are puterea sa calatoreasca prin univers.
http://3.bp.blogspot.com/_CwlPG-HvEH...600/images.jpg

Exista foarte multa istorie in spate despre al 3-lea ochi, el deobicei fiind in frunte.. si nu numai gasim si in ortodoxie..

În Matei 6.22 Isus spune: “Luminătorul trupului este ochiul (atenție ochiul, adică al 3 lea ochi, nu ochii). Dacă va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat.”

Exista cai manuale de a deschide acest ochi..

http://www.almeea.com/sapte-pasi-pen...-treilea-ochi/

Dar.. din cate mai stiu si eu.. prin rugaciune ne putem deschided Al 3-lea ochi (exemple sunt calugarii, preotii s.a.m.d care au puterea sa-l vada pe Satana, demoni si ingeri.. doar ca Al 3-lea ochi nu este tot timpul activat)

Din pacate.. cei care si-au activat si-au dorit sa nu o faca deoarece.. "cica" e enervant cand vezi ca cineva se uita la tine insistent (e clar ca spiritele) sau sa calatoresti prin alte dimensiuni (e frumos cand poti sa vezi de ex un colt de Rai dar e urat cand poti ajunge si in Iad si sa nu stii sa mai iesi..)

Deci cand ne deschidem ochiu automat avem cunostintele universului.. doar ca deschiderea asta "manuala" seamana mult cu ritualurile alea budiste...

Intrebare, faci un pacat cand iti deschizi al 3-lea ochi?

Armyw0w 14.03.2013 15:02:56

Comenariul unui om oarecum:

"Am citit articolul, am citit comentariile…..Articolul, fara suparare este extrem de slab. Eu mi-am deschis al treilea ochi cu multi ani in urma….si am fost inundat de viziuni, pana la punctul in care am calatorit la persoana pe care vroiam sa o vad, dar pentru ca am vazut multe lucruri am hotarat ca e mai bine sa il inchid. Pentru cei ce vor sa si-l deschida va spun atat fiti pregatiti sa vedeti lucruri care nu o sa va placa si mai ales faceti protectie pentru ca odata deschis al treilea ochi sunteti expusi la cele mai intunecate energii."

Armyw0w 14.03.2013 15:04:40

Alt comentariu:

"Am citit intimplator aceste comentarii. Este bine ca sunteti interesati de ezoterism Intrebarea mea este de ce doriti sa va deschideti o singura chakra [cea a ochiului al treilea ] ? Faceti o mare greseala lucrind pe chakra a sasea . Sa stiti ca totul pe pamint ca si in ceruri este intr-o deplina ordine . Asa si cu corpul uman . Pina la al treilea ochi avem mult de lucru . Acordati-va mai intii la energia iubirii [chakra inimii ] , dezvoltati-o si apoi , in functie de schimbarile ce se produc in voi veti simti si daca mai este prioritar acest ochi al treilea . S-ar putea sa descoperiti alt sens al vietii si sa aveti alte prioritati . Si atentie cu aceasta chackra . Unii care au deschis-o haotic au avut parte de mari suferinte . Si nu intotdeauna veti vedea lucruri placute . S-ar putea sa intrati in lumi infricosatoare , in dimensiuni pe care nu stiti sa le mai controlati . Aveti grija de ceea ce va doriti , atita timp cit nu stiti cu ce se maninca .Nu va aventurati in misiuni pe care nu le puteti duce . Eu am avut deschis acest ochi ,am muncit mult cu mine , insa asa cum l-am deschis asa m-am si rugat pentru inchiderea lui . In permanenta , ca aveam ochii deschisi sau ii aveam inchisi, cineva din spatele ochilor fizici ma privea insistent. Si serioa nu era ceva foarte placut . Atentie ce faceti . Mai bine cereti indrumare competenta de la un cunoscator ."

Mosh-Neagu 14.03.2013 15:05:53

Citat:

În prealabil postat de Armyw0w (Post 509825)

Intrebare, faci un pacat cand iti deschizi al 3-lea ochi?

Pai dincolo de vorbele goale privind "cautarea" celui de-al treile a ochi, obtinerea "inaintevederii" nu ne este noua dat a o cere, ci numai lui Dumnezeu a ne-o darui. Iar ce e de la Dumnezeu, nu poate fi pacat!!!

Armyw0w 14.03.2013 15:19:11

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 509830)
Pai dincolo de vorbele goale privind "cautarea" celui de-al treile a ochi, obtinerea "inaintevederii" nu ne este noua dat a o cere, ci numai lui Dumnezeu a ne-o darui. Iar ce e de la Dumnezeu, nu poate fi pacat!!!

Dumnezeu ne-a dat maini si picioare sa lucram, D-zeu ne-a dat minte sa gandim, Tot D-zeu ne-a dat al 3-lea ochi...

Mosh-Neagu 14.03.2013 16:45:41

Citat:

În prealabil postat de Armyw0w (Post 509832)
Dumnezeu ne-a dat maini si picioare sa lucram, D-zeu ne-a dat minte sa gandim, Tot D-zeu ne-a dat al 3-lea ochi...

Cred ca nu esti foarte constient de ceea ce spui. Pentru ca te contrazici. Pentru ceea ce deja ne-a dat, sa facem cele de trebuinta si sa-I multumim Lui. Pentru cel de-al treilea ochi, mie nu mi l-a dat si nici nu i-L cer. Daca faci totul doar pentru a-l obtine... ratacesti amarnic. Dintre pustnicii si calugarii care din cand in cand Dumnezeu le "deschide" cel de-al treilea ochi, cred ca intelegi ca nu se intampla la vointa lor, ci doar fiindca intervine Harul. Unde nu vorbim de Har, vorbim de ratacire. Asta este esenta... in linii largi!...
Dar daca tu doresti, iti poti cauta si al patrulea ochi, iar eu n-o sa te mai supar cu parerile mele. Un lucru ar trebui sa stii: viata ta te priveste personal. Cat despre influenta nefasta asupra vietilor altora, va trebui sa dai socoteala intr-o zi. Nu incerca sa smintesti din mandrie pe cei care pot fi mai slabi in credinta si chiar sa creada ca "e interesant" sa cerceteze aceasta latura a "paranormalului"... Cel putin pe un forum crestin-ortodox, a vorbi despre asa ceva mi se pare o erezie!

AlinB 14.03.2013 16:48:27

Citat:

În prealabil postat de Armyw0w (Post 509825)
În Matei 6.22 Isus spune: “Luminătorul trupului este ochiul (atenție ochiul, adică al 3 lea ochi, nu ochii).

Inca un newagist care ia Biblia dupa cum il taie capul, sau ma rog, newage -ul care i-a impuiat capul..

horatiu.miron 14.03.2013 17:01:02

De ce va trebuie fratilor atata new age ca sa calatoriti prin univers? Niste DMT, ciuperci sau salvie si oameni sunteti.

Marius22 14.03.2013 17:16:03

Citat:

În prealabil postat de Armyw0w (Post 509825)
Pe scurt pentru cei care nu stiu... in mijlocul creierului este o glanda numita Glanda Pineala care are puterea sa calatoreasca prin univers.
http://3.bp.blogspot.com/_CwlPG-HvEH...600/images.jpg

Exista foarte multa istorie in spate despre al 3-lea ochi, el deobicei fiind in frunte.. si nu numai gasim si in ortodoxie..

În Matei 6.22 Isus spune: “Luminătorul trupului este ochiul (atenție ochiul, adică al 3 lea ochi, nu ochii). Dacă va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat.”

Exista cai manuale de a deschide acest ochi..

In felul acesta o sa ajugem sa vorbim si despre a treia ureche, al doilea nas etc.

Cred ca mergem pe o pista gresita atunci cand cautam sa descoperim si sa beneficiem de puterea unor "organe de simt" despre care credem ca se afla in stare latenta, cand de fapt noi nu suntem in stare sa pazim, si sa induhovnicim, nici macar cele cinci simturi.

Trebuie sa fim sinceri cu noi insine, recunoscand ca nu ne foloseste la nimic sa "calatorim prin univers" sau sa "detinem toata cunostinta lumii", atat timp cat acestea nu sunt daruri primite de la Dumnezeu, nu sunt roade ale unirii cu El.

Parascheva16 14.03.2013 17:32:11

Domnul Iisus Hristos. Daca in acea Biblie scrie "Isus", nu e buna.

AlinB 14.03.2013 17:42:30

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 509846)
De ce va trebuie fratilor atata new age ca sa calatoriti prin univers? Niste DMT, ciuperci sau salvie si oameni sunteti.

Lucru intarit si de un profesor de Yoga (MISA), care a afirmat ca toate exercitiile si meditatiile care le faci ani de zile - si se poate fara rezultate notabile, duc exact la acelasi lucruri la care se ajunge prin droguri.
Chipurile insa, "fara efecte secundare".

Nu stiu daca "efectele secundare" a oprit insa vreodata pe cineva sa "incerce macar"(tm).

AlinB 14.03.2013 18:00:59

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 509849)
Cred ca mergem pe o pista gresita atunci cand cautam sa descoperim si sa beneficiem de puterea unor "organe de simt" despre care credem ca se afla in stare latenta, cand de fapt noi nu suntem in stare sa pazim, si sa induhovnicim, nici macar cele cinci simturi.

Foarte bine punctant si mai ales ortodox.
Asta este o diferenta fundamentala, in timp ce miscarile de tip NewAge merg pe ideea "spiritualizarii" prin dezvoltarea si exacerbarea simturilor existente sau descoperirii de altele noi, ortodoxia merge pe ideea pazei si induhovnicirii lor, ca si conditie a induhovnicirii omului.

N.Priceputu 14.03.2013 18:15:27

În Ortodoxie se poate vorbi nu de al treilea ochi, ci de a treia lumină sau de vederea duhovnicească (după lumina fizică și cea a rațiunii). Ochiul duhovnicesc se deschide prin mirungere, după Botez, iar acesta trebuie păstrat curat.

Și cum nimeni nu-l păstrează astfel, trebuie un permanent efort de curățire, care nu este o tehnică anume, ca în yoga, o concentrare asupra unui punct al corpului, ci se numește pocăință (metanoia), adică schimbarea gândirii, a atitudinii, și aflarea (harului) Duhului Sfânt.

E acea vedere care se dobândește prin curățirea inimii, după cum spune Mântuitorul, că „cei curați cu inima vor vedea pe Dumnezeu”.

Este, cu siguranță, altceva decât activarea unui al șaselea simț, paranormal.

Parascheva16 14.03.2013 18:24:51

Ochii sufletului. Sfintii au ajuns inca din viata sa priveasca prin ochii sufletului si nu cei carnali. Asa cum si copilasi pot vedea ingeri,sfinti, vad icoanele vii. Inainte de moarte deobicei se deschid ochii sufletului la marea majoritate.

Lucian008 14.03.2013 18:58:34

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 509871)
Ochii sufletului. Sfintii au ajuns inca din viata sa priveasca prin ochii sufletului si nu cei carnali. Asa cum si copilasi pot vedea ingeri,sfinti, vad icoanele vii. Inainte de moarte deobicei se deschid ochii sufletului la marea majoritate.

Nu are nici o treaba cu invatatura ortodoxa.
Unde in invatatura Bisericii sau in scrierile Sfintilor Parinti sau ale teologilor ulteriori se vorbeste despre faptul ca ar putea vedea copii ingeri si sfinti? Doar sfintii (atentie inocenta copiilor nu e sfintenie) pot cunoaste, daca le descopera Dumnezeu alti sfinti si pot vedea ingeri cand acestia li se arata.
Acelasi lucru si in cazul muribanzilor. Mai mult exista o explicatie stiintifica a faptului ca intr-adevar oamenii aflati pe patul de moarte speriati de iminenta evenimentului, la care se adauga cedarea organismului, a plamanilor si nealimentarea cu suficient oxigen a creierului experimenteaza halucinatii. Dar atat.
Invatatura despre al treilea ochi este straina crestinismului.

gpalama 14.03.2013 19:04:24

A auzit cineva in Ortodoxie despre al 3-lea ochi?
Este vreo afirmatie facuta de vreun sfant parinte pe tema asta?

Daca de 2000 de ani nu s-a vorbit despre al 3-lea, exista asa ceva in Ortodoxie?
Este vreo notiune similara, sau vreo experienta similara?

Sunt doar intrebari, eu unul NU am auzit despre vreo glanda fizica, prin care omul sa primeasca puteri sufletesti, si prin care sa poata exercita lucrari ale "duhului".

Daca omul moare, si glanda asta moare, atunci ce se intampla cu sufletul?
Nu mai poate functiona fara glanda asta? Nu se mai poate deplasa?

Sau cand sfintii erau rapiti in duh, ce faceau, luau glanda cu ei?

Armyw0w 14.03.2013 20:28:29

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 509882)
A auzit cineva in Ortodoxie despre al 3-lea ochi?
Este vreo afirmatie facuta de vreun sfant parinte pe tema asta?

Daca de 2000 de ani nu s-a vorbit despre al 3-lea, exista asa ceva in Ortodoxie?
Este vreo notiune similara, sau vreo experienta similara?

Sunt doar intrebari, eu unul NU am auzit despre vreo glanda fizica, prin care omul sa primeasca puteri sufletesti, si prin care sa poata exercita lucrari ale "duhului".

Daca omul moare, si glanda asta moare, atunci ce se intampla cu sufletul?
Nu mai poate functiona fara glanda asta? Nu se mai poate deplasa?

Sau cand sfintii erau rapiti in duh, ce faceau, luau glanda cu ei?


Cine a zis ceva de suflet cu aceasta glanda.. ?

Iar cu celelalte comentarii ale voastre.. ce pot sa zic.. adica mi se pare ciudat ca ceva dat de Dumnezeu pe care fiecare om il are nu poate fii utilizat...
Noi inca nu stim cu adevarat adevarul pur, marile organizatii ale lumi tin secrete informatiile despre crestinism, cum si cum ca Arca lui Noe inca exista..

florin.oltean75 14.03.2013 21:20:47

Nu este alta vedere,
mai inalta, mai adanca, mai intelegatoare, mai satisfacatoare,
decat vederea cu dragoste.

Toate celelalte vederi

oricat de fine,
chiar daca pot strapunge cerurile si iadurile,
sunt pierzatoare de suflet.

Armyw0w 14.03.2013 21:25:56

Citat:

În prealabil postat de florin.oltean75 (Post 509916)
Nu este alta vedere,
mai inalta, mai adanca, mai intelegatoare, mai satisfacatoare,
decat vederea cu dragoste.

Toate celelalte vederi

oricat de fine,
chiar daca pot strapunge cerurile si iadurile,
sunt pierzatoare de suflet.

Fa o carte ca ai talent..
Oricum mersi pentru acest mesaj.. pare interesant..

Adriana Cluj 14.03.2013 21:31:03

Aiureala asta cu al treilea ochi circula cu mare veselie prin 1993 cand si-au facut aparitia mumu-pupu "bioenergeticienii", ca ciupercile dupa ploaie, la Cluj, atunci cand era in floare Caritasul.

Si "tratau" aia, nene, pe toti depunatorii la Caritas, de toate bolile.. :D

Cum s-a terminat Caritasul, cum au disparut si ei.. cu toti "ochii" lor.

Nu ma gandeam ca mai exista cineva care sa creada aiurelile astea, de-atunci si pana acum aveau vreme sa se lamureasca ce inseamna si bio... si .......... scorneala asta.

Aici in imagine tocmai i l-au extirpat unuia, cu creier cu tot, presupun. :D

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/...i-albastru.jpg

Armyw0w 14.03.2013 21:35:46

Ce satana e aia ?

Adriana Cluj 14.03.2013 21:46:35

Al treilea ochi al unei balene :D

Armyw0w 14.03.2013 21:48:03

si eu care credeam ca e Cheloo mumificat.. =))

anita 14.03.2013 22:34:14

Citat:

În prealabil postat de Armyw0w (Post 509825)
Pe scurt pentru cei care nu stiu... in mijlocul creierului este o glanda numita Glanda Pineala care are puterea sa calatoreasca prin univers.
http://3.bp.blogspot.com/_CwlPG-HvEH...600/images.jpg

Exista foarte multa istorie in spate despre al 3-lea ochi, el deobicei fiind in frunte.. si nu numai gasim si in ortodoxie..

În Matei 6.22 Isus spune: “Luminătorul trupului este ochiul (atenție ochiul, adică al 3 lea ochi, nu ochii). Dacă va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat.”

Exista cai manuale de a deschide acest ochi..

http://www.almeea.com/sapte-pasi-pen...-treilea-ochi/

Dar.. din cate mai stiu si eu.. prin rugaciune ne putem deschided Al 3-lea ochi (exemple sunt calugarii, preotii s.a.m.d care au puterea sa-l vada pe Satana, demoni si ingeri.. doar ca Al 3-lea ochi nu este tot timpul activat)

Din pacate.. cei care si-au activat si-au dorit sa nu o faca deoarece.. "cica" e enervant cand vezi ca cineva se uita la tine insistent (e clar ca spiritele) sau sa calatoresti prin alte dimensiuni (e frumos cand poti sa vezi de ex un colt de Rai dar e urat cand poti ajunge si in Iad si sa nu stii sa mai iesi..)

Deci cand ne deschidem ochiu automat avem cunostintele universului.. doar ca deschiderea asta "manuala" seamana mult cu ritualurile alea budiste...

Intrebare, faci un pacat cand iti deschizi al 3-lea ochi?

Si la ce ne-ar folosi deschiderea acestui ochi ?
Curiozitate ,timp pierdut etc
Mai de folos ar fi descoperirea propriilor pacate
Dupa o spovedanie generala din copilarie ti se intampla minuni ,iti garantez

Lucian008 14.03.2013 23:14:38

Citat:

În prealabil postat de Armyw0w (Post 509899)
Noi inca nu stim cu adevarat adevarul pur, marile organizatii ale lumi tin secrete informatiile despre crestinism,

Au mai fost unii care credeau ca exista secrete si incantatii mistice in crestinism si Biserica i-a condamnat.

Florin-Ionut 15.03.2013 11:35:09

În prealabil postat de Armyw0w http://www.crestinortodox.ro/forum/i...s/viewpost.gif
În Matei 6.22 Isus spune: “Luminătorul trupului este ochiul (atenție ochiul, adică al 3 lea ochi, nu ochii).

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 509842)
Inca un newagist care ia Biblia dupa cum il taie capul, sau ma rog, newage -ul care i-a impuiat capul..

Cum să înțelegem versetul de mai sus? Sfinții Părinți cum tîlcuiesc?

N.Priceputu 15.03.2013 12:11:34

1 atașament(e)
După cum bine știm, nu e bine să scoatem un cuvânt din context și să-l interpretăm într-un alt context. În Evanghelie însuși Domnul ne arată cum trebuie să înțelegem.
„Luminătorul trupului este ochiul” face parte din pericopa evanghelică „Despre grijile vieții” (a treia duminică după Rusalii).
Pentru cine are timp, atașez tâlcuirea părintelui Galeriu la acest cuvânt.

Poate fi găsit și audio, în arhiva-ortodoxă.

N.Priceputu 15.03.2013 12:30:03

1 atașament(e)
Adaug și predica din '98, pentru că am constatat că aici e vorba mai mult despre lumină. Începe cu o afirmație menită parcă să ne pună mai mult pe gânduri:
„Preaiubiților, îndeosebi trei idei ne dezvăluie dumnezeiasca Evanghelie de astăzi. Mai întâi: lumina lăuntrică, lumina conștiinței. Luminătorul trupului este ochiul; Sf. Ioan Gură de Aur spune că ochiul e pe fruntea omului, luminând asemenea Soarelui pe bolta cerului. Dar Mântuitorul are aici în vedere rădăcina luminii, izvorul ei, și trupesc, și sufletesc; și, mai adânc, cel sufletesc. Doamne, câtă legătură este! Lumina trupească este mărturia luminii lăuntrice.”

Ar trebui văzut unde anume spune Sfântul Ioan Gură de Aur că ochiul este în mijlocul frunții. Din continuarea comentariului părintelui Galeriu pare că sfântul s-a referit la ochii obișnuiți, ai vederii fizice.

Important este să nu uităm că Hristos Însuși este Lumina lumii, și că pe El vrem să-L vedem, în Duhul Sfânt. Așa vom înțelege ce fel de ochi ne trebuie pentru asta, respectiv că el nu este unul fizic, trupesc, căci cu organele materiale le vedem/simțim pe cele materiale iar cu cele duhovnicești realitățile duhovnicești

AlinB 15.03.2013 13:17:16

Citat:

În prealabil postat de Lucian008 (Post 509949)
Au mai fost unii care credeau ca exista secrete si incantatii mistice in crestinism si Biserica i-a condamnat.

Se cheama gnosticism.
O secta, o erezie, printre altele.

Armyw0w 15.03.2013 13:22:43

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 510013)
Adaug și predica din '98, pentru că am constatat că aici e vorba mai mult despre lumină. Începe cu o afirmație menită parcă să ne pună mai mult pe gânduri:
„Preaiubiților, îndeosebi trei idei ne dezvăluie dumnezeiasca Evanghelie de astăzi. Mai întâi: lumina lăuntrică, lumina conștiinței. Luminătorul trupului este ochiul; Sf. Ioan Gură de Aur spune că ochiul e pe fruntea omului, luminând asemenea Soarelui pe bolta cerului. Dar Mântuitorul are aici în vedere rădăcina luminii, izvorul ei, și trupesc, și sufletesc; și, mai adânc, cel sufletesc. Doamne, câtă legătură este! Lumina trupească este mărturia luminii lăuntrice.”

Ar trebui văzut unde anume spune Sfântul Ioan Gură de Aur că ochiul este în mijlocul frunții. Din continuarea comentariului părintelui Galeriu pare că sfântul s-a referit la ochii obișnuiți, ai vederii fizice.

Important este să nu uităm că Hristos Însuși este Lumina lumii, și că pe El vrem să-L vedem, în Duhul Sfânt. Așa vom înțelege ce fel de ochi ne trebuie pentru asta, respectiv că el nu este unul fizic, trupesc, căci cu organele materiale le vedem/simțim pe cele materiale iar cu cele duhovnicești realitățile duhovnicești

Acum are sens de ce Illuminati au ales Piramida cu ochiul in varf care ilumineaza...

AlinB 15.03.2013 13:24:06

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 510006)
Cum să înțelegem versetul de mai sus? Sfinții Părinți cum tîlcuiesc?

22. Luminătorul trupului este ochiul; de va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat.
23. Iar de va fi ochiul tău rău, tot trupul tău va fi întunecat. Deci, dacă lumina care e în tine este întuneric, dar întunericul cu cât mai mult!

Nu stiu cum talcuiesc Sf. Parinti, vezi materialul postat de N. Priceputul.
Dar studiind si al doilea verset cred ca putem vedea ca ochiul, ca organ care primeste lumina (fizica) este asociat unei ferestre, o fereastra a sufletului.

Daca fereastra e murdara, va intra foarte putina sau deloc lumina, sufletul va fi putin sau deloc luminat.

Ochiul in acest caz este filtrul, prin ceea ce alegem sa vedem si ce alegem sa ignoram, putem lasa sa treaca o lumina curata sau mai putin sau deloc lumina.

Ex. cei care vad raul/rautatile aproapelui/preotului dar faptele bune nu, traiesc in intuneric si isi otravesc sufletul si mintea cu raul, cei care cauta binele in tot ceea ce fac si incearca sa-l vada si in ceilalti vor avea sufletul usor si luminos (a nu se confunda cu credulitatea).

Armyw0w 15.03.2013 13:47:53

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 510029)
22. Luminătorul trupului este ochiul; de va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat.
23. Iar de va fi ochiul tău rău, tot trupul tău va fi întunecat. Deci, dacă lumina care e în tine este întuneric, dar întunericul cu cât mai mult!

Nu stiu cum talcuiesc Sf. Parinti, vezi materialul postat de N. Priceputul.
Dar studiind si al doilea verset cred ca putem vedea ca ochiul, ca organ care primeste lumina (fizica) este asociat unei ferestre, o fereastra a sufletului.

Daca fereastra e murdara, va intra foarte putina sau deloc lumina, sufletul va fi putin sau deloc luminat.

Ochiul in acest caz este filtrul, prin ceea ce alegem sa vedem si ce alegem sa ignoram, putem lasa sa treaca o lumina curata sau mai putin sau deloc lumina.

Ex. cei care vad raul/rautatile aproapelui/preotului dar faptele bune nu, traiesc in intuneric si isi otravesc sufletul si mintea cu raul, cei care cauta binele in tot ceea ce fac si incearca sa-l vada si in ceilalti vor avea sufletul usor si luminos (a nu se confunda cu credulitatea).

Exemplul e Lucifer.. e o Lumina Intunecata...
Sau Illuminati..

Florin-Ionut 15.03.2013 14:44:23

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 510013)
Adaug și predica din '98, pentru că am constatat că aici e vorba mai mult despre lumină. Începe cu o afirmație menită parcă să ne pună mai mult pe gânduri:
„Preaiubiților, îndeosebi trei idei ne dezvăluie dumnezeiasca Evanghelie de astăzi. Mai întâi: lumina lăuntrică, lumina conștiinței. Luminătorul trupului este ochiul; Sf. Ioan Gură de Aur spune că ochiul e pe fruntea omului, luminând asemenea Soarelui pe bolta cerului. Dar Mântuitorul are aici în vedere rădăcina luminii, izvorul ei, și trupesc, și sufletesc; și, mai adânc, cel sufletesc. Doamne, câtă legătură este! Lumina trupească este mărturia luminii lăuntrice.”

Ar trebui văzut unde anume spune Sfântul Ioan Gură de Aur că ochiul este în mijlocul frunții. Din continuarea comentariului părintelui Galeriu pare că sfântul s-a referit la ochii obișnuiți, ai vederii fizice.

Important este să nu uităm că Hristos Însuși este Lumina lumii, și că pe El vrem să-L vedem, în Duhul Sfânt. Așa vom înțelege ce fel de ochi ne trebuie pentru asta, respectiv că el nu este unul fizic, trupesc, căci cu organele materiale le vedem/simțim pe cele materiale iar cu cele duhovnicești realitățile duhovnicești

"Dar Mântuitorul aici ochiul însuși îl numește lumină, înțelegând prin ochi și ochiul firesc (trupesc), și ochiul minții (cu care vedem rosturile lucrurilor), și ochiul din adânc al credinței, cu care contemplăm lumina dumnezeiască."

Da, tîlcuirea acestui text poate fi mult mai profundă decît pare la prima vedere. Espe posibil, așa cred, că versetele acestea au mai multe sensuri paralele. Poate fi vorba și de ochii cu care noi privim, și de ochiul minții ascuns în mijlocul creierului (în dreptul mijlocului frunții) care în chip natural este construit ca organ de comunicare cu lumile supranaturale ce ne înconjoară și cu Dumnezeu Însuși, și metaforic de ochiul prin care lumina credinței ne servește în lumea aceasta pentru a ne apropia de Dumnezeu.

Am întîlnit în Filocalie de mai multe ori, o dată la Sfîntul Maxim Mărturisitorul, că unele pasaje biblice au mai multe înțelesuri simultane și diferite. Așa poate fi și aici, doar că nouă ne scapă înțelesurile subtile, adînci, gîndindu-ne numai la ochii ce văd culorile lumii acesteia.

Să nu uităm că după Parusie vom primi același trup de acum, care, deși pnevmatizat, va avea designul celui de acum. Probabil că avem încă din lumea aceasta organe de comunicare cu lumile spirituale, doar că sînt inactive pentru majoritatea dintre noi, fiind folosite în mare măsură de Drepții și de Sfinții Lui Dumnezeu. Altfel, să-mi explice cineva ce semnifică aceste statuete-simbol prezente atît în Biserica Ortodoxă, cît și în cea Catolică. Pînă acum nu am găsit nici un preot care să știe de ce sînt plantate în acele locuri.

AlinB 15.03.2013 15:22:57

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 510059)
ochiul minții ascuns în mijlocul creierului (în dreptul mijlocului frunții) care în chip natural este construit ca organ de comunicare cu lumile supranaturale ce ne înconjoară și cu Dumnezeu Însuși,

Nu exista nici evidente stiintifice in acest sens si nici vreo revelatie crestina.
Toate ideile de acest gen au ca sursa miscarile "new age".

Dumitru73 15.03.2013 19:09:05

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 510073)
Nu exista nici evidente stiintifice in acest sens si nici vreo revelatie crestina.
Toate ideile de acest gen au ca sursa miscarile "new age".

ce-ți mai place să strici jucăriile copiilor :)

N.Priceputu 15.03.2013 19:10:03

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 510059)
Poate fi vorba și de ochii cu care noi privim, și de ochiul minții ascuns în mijlocul creierului (în dreptul mijlocului frunții) care în chip natural este construit ca organ de comunicare cu lumile supranaturale ce ne înconjoară și cu Dumnezeu Însuși, și metaforic de ochiul prin care lumina credinței ne servește în lumea aceasta pentru a ne apropia de Dumnezeu.

Ochiul minții în sensul în care vorbește părintele Galeriu nu este localizat fizic undeva. Este vorba de lumina rațiunii, de gândire.
Iar ochiul duhovnicesc cred că putem spune că este credința.

Patrie si Credinta 15.03.2013 20:08:42

imi explica si mie cineva cum iti calatoresc bucati din creier prin univers?
si de ce pineala?

The pineal gland (also called the pineal body, epiphysis cerebri, epiphysis, conarium or the "third eye") is a small endocrine gland in the vertebrate brain. It produces the serotonin derivative melatonin, a hormone that affects the modulation of wake/sleep patterns and seasonal functions.

dar se pare ca:
The secretory activity of the pineal gland is only partially understood. Historically, its location deep in the brain suggested to philosophers that it possessed particular importance. This combination led to its being regarded as a "mystery" gland with mystical, metaphysical and occult theories surrounding its perceived functions.
René Descartes, dedicating much time to the study of the pineal (Pine-cone shaped) gland, has called it the "principal seat of the soul."[33] He believed that it was the point of connection between the intellect and the body.[34] Descartes attached significance to the gland because he believed it to be the only section of the brain which existed as a single part, rather than one half of a pair. He argued that because a person can never have "more than one thought at a time," external stimuli must be united within the brain before being considered by the soul, and he considered the pineal gland to be situated in "the most suitable possible place for this purpose," located centrally in the brain and surrounded by branches of the carotid arteries.[33]
Baruch de Spinoza criticized Descartes' viewpoint for neither following from self-evident premises nor being "clearly and distinctly perceived" (Descartes having previously asserted that he could not draw conclusions of this sort), and questioned what Descartes meant by talking of "the union of the mind and the body."[35]
The notion of a "pineal-eye" is central to the philosophy of the French writer Georges Bataille, which is analyzed at length by literary scholar Denis Hollier in his study Against Architecture. In this work Hollier discusses how Bataille uses the concept of a "pineal-eye" as a reference to a blind-spot in Western rationality, and an organ of excess and delirium.[36] This conceptual device is explicit in his surrealist texts, The Jesuve and The Pineal Eye.[37]
Numerous spiritual philosophies contain the notion of an inner Third Eye that is related to the ajna chakra and also the pineal gland, and to which is attributed significance in mystical awakening or enlightenment, clairvoyant perception and higher states of consciousness. This idea occurs historically in ancient, central and east Asia; and also in contemporary metaphysical theories relating to yoga, Theosophy, Pagan religions, and New Age spiritual philosophies.


va rog, eu prefer ca miezul creierului meu doar sa ma ajute sa dorm.

Patrie si Credinta 15.03.2013 20:10:44

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 509846)
De ce va trebuie fratilor atata new age ca sa calatoriti prin univers? Niste DMT, ciuperci sau salvie si oameni sunteti.

mescalina e mai buna pt acest scop.

Florin-Ionut 15.03.2013 22:31:52

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 510115)
ce-ți mai place să strici jucăriile copiilor :)

Subiectul rămîne deschis oricum. Cel puțin pentru mine...

Dacă nu descopeream statuetele la ortodocși și la catolici, nu m-ar fi preocupat lotusul cu o mie de petale al hindușilor.

Mosh-Neagu 15.03.2013 23:21:17

Mesaj editat.................


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:58:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.