View Single Post
  #95  
Vechi 02.02.2011, 19:38:16
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Asa e Alina. M-am lasat putin dus de val si poate v-ati simtit atacate dar intentia mea nu a fost asta. Eu cand aud de machiaj m gandesc imediat la machiaj strident desi tu ai vorbit de un machiaj discret.

Eu una ma machiez foarte rar din cauza ca nu vreau sa par mai matura; probabil ca pana la urma machiajul si tatuajele tine de estetica si nu de morala.

Daca m-am aprins asa la subiectul asta e pentru ca noi, romanii, mai mult ca oricare alta natie europeana vrem neaparat sa epatam: machiaj strident, haine sclipicioase, tatuaje(ale caror simboluri le ignoram), pierce-uri prin buric, nas s.a.m.d . Am sansa sa calatoresc mult si des si pot sa-ti spun ca deja, cand trec granita cu Ungaria vad o diferenta enorma intre noi si vecinii nostri, ungurii; iti dai seama ca au o inclinatie spre cultura numa' cand vezi cum is imbracati pe strada: simplu si cu mult bun-gust. Francezii la fel: un tricou polo de bumbac si jeansi baietii iar fetele se imbraca vintage( ca de la second-hand); la universitate, cei care poarta tatuaje, pierce-uri si haine anapoda is aia care nu cred in Dumnezeu, ci in ei-insisi sau intr-o putere universala. Ei macar stiu de ce isi fac pierce-uri si tatuaje; noi nici macar asta nu stim. Intreaba numa' un roman pe strada de ce poarta acelasi tatuaj tribal pe amandoua mainile si sa vezi ca habar n-are sa-ti spuna de ce sau ce simbolizeaza.

La fel, nu o sa inteleg niciodata de ce trebuie sa te machiezi pana si cand iesi cu gunoiu'! Sau de ce porti tocuri de 10 cm dimineata! De ce ne e frica sa purtam un tricou de bumbac simplu, pe care sa nu scrie cat toate zilele Dolce and Gabanna? De ce unii isi tatueaza chipul lui Iisus pe intregul spate daca credinta tre' sa fie in inima? De ce?
eu sunt de acord cu tine, dar astea sunt cazuri exceptionale cu machiatul la dus gunoiul si tocuri dimineata. tricourile cu dolce& gabana din pacate nu sunt exceptionale dar asta tine de bunul gust, cat despre tatuaje asa cum spuneam anterior, nu ma omor dupa ele, foarte rar s-a intamplat sa-mi placa intradevar unul, dar totodata eu nu consider a fi pacat. Cred ca Dumnezeu are treburi mult mai importante decat sa-si ocupe timpul cu tatuajele si machiajele noastre. mai degraba faptele si gandurile noastre il preocupa pe El. Eu asa cred, ca El nu acorda atentie nimicurilor astora, poate oamenii , dar El, nu.
Reply With Quote