View Single Post
  #10  
Vechi 26.06.2015, 02:45:47
julianms's Avatar
julianms julianms is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Locație: Gratia, Teleorman
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Parcă aș fi scris ieri mesajul din august 2013...
Aproape nimic nu s-a schimbat, în sensul că nu am făcut rost de ceea ce ziceam.
Am zis "aproape" dat fiind titlul Topicului. Alminteri... nu mă mai interesează să citesc eu Biblia în nu știu ce limbi.
Chiar am alte cărți de religie ortodoxă pe care le citesc cu multă plăcere...

Pe FB - unde nu absolut totul este nociv - am dat "Like" la pagina care ține de acest site, dar și la alte pagini. O singură rugăminte aș avea, dacă-mi este permis. Este legată de diacritice. Alte pagini scriu cu diacritice. Ar fi mai plăcut, pentru noi, cei mai "pedanți".. sau care mai avem ceva probleme la citit, cât de cât. Păcat că FB mă cam deranjează. Deși am creat 75 de "interese" (fiecare având probabil aprox. 50 de pagini), totuși doar vreo 5 urmăresc. Fiindcă este un flux imens de "știri" (articole) care mă obosește. Dar are și Facebook părți bune, eu sunt convins. Nu este nociv cu totul.

Nu știu dacă e publicitate la o revistă de ortodoxie (legată de familie, să zic), care scoate și almanahuri pe câte o jumătate de an (Revista nu o am decât mai recent). Acele almanahuri sunt extraordinare. E mare plăcere și liniște sufletească dacă le citești (dacă le citesc... și cred că pentru mulți este la fel).

Deasemenea, cred că e bine să citești fragmente din Biblie și în alte limbi. (Eu rămân cu franceza și engleza, nu cred că mai pot acum să mai citesc și în alte limbi. Nici nu m-am mai gândit de fapt)...
Exemple edificatoare ar fi multe, dau numai unul : eu nu știam până acum 11 ani ce înseamnă "sutaș".. și nici nu prea cercetam chestia asta. În franceză, în Biblia primită în 2004, am citit de "centurion".. și dintr-o dată am făcut legătura cu "legiunile romane", cu "ofițerii" de pe vremea aia.. în fine, tabloul a fost mai complet. (Nu lungesc prea mult ideea fiindcă e prea lungă. Mă opresc aici. Dar nu e un exemplu lipsit de însemnătate, chiar nu este).

Apropo, chiar luna asta am discutat mult cu 2 preoți despre "Domnul Dumnezeu Savaot". Le-am spus cum se scrie în franceză, în engleză, cum scrie în DEX, ce am înțeles eu din articole pe care le-am tot citit... și vroiam mai multe detalii. Am constatat (chiar cu amărăciune) că erau lucruri pe care nu le știau mai bine decât mine. Ori eu vroiam o "părere fermă", limpede... chiar ceva subiectiv dar categoric...
N-am primit DELOC o lămurire foarte clară, cum primisem în alte dăți de la ei. Poate altădată. Oricum, Biblia nu înseamnă doar Noul Testament... Și un link de aici de pe forum : Sfant, Sfant, Sfant ESTE Domnul Savaot
__________________
Iulian M. - https://www.facebook.com/julian.muscalu

« Slavă lui Dumnezeu ! »

« Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul »
Reply With Quote