Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.05.2024, 19:50:37
MineaPeter MineaPeter is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit Creștini credincioși să FIM!

Mai termină și dumneata cu trolleala aceasta generatoare de îndoieli pe teme creștine, Fim-Fim-Serafim.
__________________
La sfârșitul lumii, toți vom învia!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.05.2024, 21:11:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Satan
(Cat au stat ei la o cafea și au tras două jointuri,Satan a încercat să-i zica….Frate,tu vezi că eu sunt aici demult,am lumea la picioare…Acuma nu pot sa te las așa să-ți faci de cap,sa scoți slugile mele din oameni,ori te dai cu mine ori…

Logic Iisus a refuzat oferta și i-a spus că enjoy your time,că vin eu iară și te fac așa pentru eternitate…)...(Are și Dumnezeu umor vorba ăia)
Nu e bine să hipsterizăm mesajul evanghelic, nu văd la ce ajută, jointuri se trag la Janis disco party club în Cluj Napoca eventual.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Medierea acestui mesaj de către orice om este o greșeală.
Nu mai avem nevoie de oameni să ne traducă ce a spus Dumnezeu.
Păi exact asta faci tu, Iacov, ni-l traduci pe Iisus după înțelegerea ta, după ce simți că se potrivește raportat la experiența ta de viață/ nemulțumiri/ maturitate și înțelegere biologică/...
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.05.2024 at 21:25:42.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.05.2024, 21:37:18
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.063
Implicit

Bun,gata cu fotosinteza ,la culcare toată lumea.Nu mai intru în dialog cu voi,o sa ne rezum doar la monologuri ca de obicei .Nu de alta, dar nu le vad rostul.

Mă uităm la dialoguri interconfesionale,sau dialoguri intre atei și creștini,de exemplu în care apăreau Richard Dawkins sau Christopher Hitchens....

Civilizație,bun simț, competența,respect și gândire rațională, apreciere reciprocă....

Există bineînțeles și aici așa ceva(foarte rarisim)însă mai degrabă am confirmat celebra...

"CREDE SI NU CERCETA"

Cam asta a rămas deviza principală...

Dacă am scris ceva aici am făcut-o din pasiune,și s-a nimerit ca în ultima vreme sa scriu mai mult în zona asta de religie,și să și împărtășesc unele idei aici.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.05.2024, 21:44:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul

Dacă am scris ceva aici am făcut-o din pasiune,și s-a nimerit ca în ultima vreme sa scriu mai mult în zona asta de religie,și să și împărtășesc unele idei aici.
Ai scris aici pe forum pentru că în sufletul tău s-au creat legături tainice cu ortodoxia, e un glas care te cheamă, e dragostea cea dintâi la care tot te întorci.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.05.2024, 22:33:17
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.680
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul

Mie mi se pare că Isus a venit să ne scoată din “Matrix”.

Ce mi se pare relevant la Iisus este că el pretinde că a venit să aducă un mesaj dinafara lumii acesteia,și că tot ce spune și învăța nu este de la el ci de la Tatăl lui, respectiv creatorul.

Am mai scris pe această temă în altă postare. (In care? Ca ma intereseaza)


Însă tot Isus ne spune și cine este autorul învățăturilor lumești,al zeilor păgâni și stăpânul lumii acesteia.

Satan
Corect! Tot asa cred Cu tot cu Pastrarea Traditiei si Participarea la Sfintele Taine, Liturghie, Impartasirea deasa.

Deasemenea:
"Însă tot Isus ne spune și cine este autorul învățăturilor lumești,al zeilor păgâni și stăpânul lumii acesteia.

Satan "

Este mult mai amplu de atit. Treaba nu se rezuma la invataturile lumesti(nu se multumeste cu atat) ci este stapanul lumii acesteie condusa si bazata pe sistemul iudaic beton de bani si dobanzi, acolo unde le arde buza la toti si saliveaza toata omenirea. Cu foarte mici exceptii, de regula la nivel individual, ii serveste toata planeta prin sistemul socio-economic pe care-l urmam ca tari si popoare.
La acest sistem stapanit de Mamona am aderat toti prin protostramosii nostri care au facut aceasta alegere la inceputul lumii.

Pana nu punem capat acestui sistem nu vom putea sa trecem in Imparatia lui Dumnezeu si sa-l slujim pe El.

De ce?
Pentru ca nu putem sluji la Doi Stapani!
Asta-i clar!

Hristos( care s-a nascut in Iudeea in acest sistem al Mamonei) zice:

- Indrazniti pentru ca eu am invins! ( Eu nascandu-ma si traind cu voi in sistemul vostru mamonic) si refuzind TOTAL ofertele mamonei, Il pot sluji exclusiv pe Dumnezeu.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 23.05.2024 at 22:50:36.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.05.2024, 22:53:05
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.063
Implicit

https://www.crestinortodox.ro/forum/...ad.php?t=19913

Cozia,

Aici a scris despre faptul că Iisus nu este fiul lui Iahve,ci al lui El Elyon,și că de fapt Yahweh,este creat de El Elyon.

Sunt doua entități separate, însă creatorul suprem este El Elyon, Yahweh fiind doar dumnzeul lui Israel.

Altă teorie de-a mea, preluată (și prelucrată)vorba unor colegi de prin cercuri esoterice:))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.05.2024, 23:06:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul

Altă teorie de-a mea, preluată (și prelucrată)vorba unor colegi de prin cercuri esoterice:))
Încerci să devii și tu un fel de Pavel Coruț al forumului, acela măcar a făcut bani din ce scria.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.05.2024, 23:15:27
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.063
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Încerci să devii și tu un fel de Pavel Coruț al forumului, acela măcar a făcut bani din ce scria.
Eu sunt in perioadă de testare.Totusi este o nișă cam pustie,și potecă neumblată,deci mă pot manifesta in voie.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.05.2024, 09:22:00
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.316
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
https://www.crestinortodox.ro/forum/...ad.php?t=19913

Cozia,

Aici a scris despre faptul că Iisus nu este fiul lui Iahve,ci al lui El Elyon,și că de fapt Yahweh,este creat de El Elyon.

Sunt doua entități separate, însă creatorul suprem este El Elyon, Yahweh fiind doar dumnzeul lui Israel.

Altă teorie de-a mea, preluată (și prelucrată)vorba unor colegi de prin cercuri esoterice:))
IU=YHWH=ILY iar ILY=I+L+Y=iubire+libertatea legii fara faradelegi+sfanta treime a incepatoriei unitatii virtutilor lui Dumnezeu.

Te rog nu mai tot inventa dumneata dezbinari si stalciri in numele si iconurile lui Dumnezeu ca neoprotestantii si ereticii ca nu te ajuta pe tine la nimic.

YHWH citindu-se IU este o tetragrama literal iconica pentru numele lui Dumnezeu observandu-se orifinea si sursa si incepatoriile desavarsirilor lui Dumnezeu! ILY este iubirea curata harnica slujitoare foarte curata feciorelnica si stapanitoare, smerita, tainica, ingereasca, a credintei slujitoare ingeresti, serafimice si arhanghelice a stapanului Cerului ca dar si har pentru toata faptura si pentru toti fiii si slujitorii lui Dumnezeu de peste tot intru cainta, pocainta si curatenia lor in 7 ape-focuri.

MOIS=sfantul EU in franceza mine = EU sunt Cel ce sunt = sinagoga credintei in Dumnezeu si nu a stiintei,

Deci Moise si Ilye au numele lor format ca un fel de final de coada de sharpe (intelepciune de credinta) din numele Domnului si sunt martorii Domnului Dumnezeuil (Sfanta Treime cu sfintii si ingerii) si Fiului cu Duhul adica si martorii Domnului Emanuil Iisus Hristos-Cuvantul=Iiiubrea cea adevarata a Lui Dumnezeu pentru toate fintzele inclusiv pentru om, persoane duhovnicesti care marturisesc impreuna cu Duhul Sfant pe Dumnezeu ca fiind Cel sfant si adevarat, fara sa fie uitata sau scoasa din slava lui Dumnezeu preacurata si preasfanta Fecioara Maria preasmerita si preamilostiva ca find sotia Tatalui si Maica Domnului si fara sa fie uitata nici Apocalipsa si nici Templul Noului Ierusalim Vesnic ceresc si pamantesc din Tara Stralucirii = România avind acolo slava cele 12 semintii ale fiilor lui Israil si cei 12 sfinti Apostoli impreuna cu Domnul lor si impreuna cu cele 7 Trambite Apocaliptice ale Sale!

Deci domnule teolog hai sa nu facem pe prostii amestecand numele, literele, lucrurile ca sa nu mai intelegem nimic dand asfel liber la speculatii, rastalmaciri si haos abracadabrant sperand cu naivitate ca nu vom fi trasi la raspundere de Dumnezeu in ideea ca nu stim nici ca facem ceea ce facem darmite sa stim ce anume facem.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.05.2024 at 13:08:22.
Reply With Quote
Răspunde