Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.04.2010, 00:50:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Zbor deasupra Alpilor

Este incredibil ce putem face datorita mintii patrunzatoare si curioase cu care ne-a inzestrat Dumnezeu!


Priviti unde am ajuns!


http://www.dailymotion.com/video/x68...8re-au-d_sport
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.04.2010, 07:24:23
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Superb...
Mi-ar placea sa pot zbura cu elicopterul in Alaska si Noua Zeelanda.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.04.2010, 10:37:58
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este incredibil ce putem face datorita mintii patrunzatoare si curioase cu care ne-a inzestrat Dumnezeu!

Priviti unde am ajuns!

http://www.dailymotion.com/video/x68...8re-au-d_sport
Multumim pentru film, Andrei. Intr-adevar, imaginile sunt incantatoare si inaltatoare. Mintea curioasa este inaltata totodata prin intermediul lor la Dumnezeu. In fata naturii putem rosti, ca si in fata unei icoane, o scurta rugaciune: "Slava Tie Doamne, Celui ce ai facut toate!"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.04.2010, 13:55:20
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Doamne,lasa-mi simplitatea !!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.04.2010, 14:33:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Sa ne inaltam gandul catre Dumnezeu contempland Creatia

http://www.crestinortodox.ro/sarbato...aum-96354.html

Cand l-a asezat Dumnezeu pe om in Rai (si talcuim adeseori cuvantul acesta, porunca lui Dumnezeu) i-a zis: “gustati din toti pomii gradinii”. Cum talcuieste Ioan Damaschin, parintele nostru: “Suie-te prin toate fapturile la Mine si gusta-ma din toate pe Mine, viata cea adevarata”. Gusta-Ma pe Mine – impartaseste-te neincetat din Mine, ca intr-o euharistie. Asa a fost facut omul – sa se impartaseasca din toate fapturile, din ele, din Dumnezeu, din lumina divina, din ratiunile divine, din ratiunile lor dumnezeiesti; contempland, ca Filocalia.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.04.2010, 15:11:38
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este incredibil ce putem face datorita mintii patrunzatoare si curioase cu care ne-a inzestrat Dumnezeu!


Priviti unde am ajuns!
Cum unde am ajuns? Afara din rai, din cauza mintii patrunzatoare si curioase cu care ne-a inzestrat D-zeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.04.2010, 15:47:17
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Potriviri hazlii

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Cum unde am ajuns? Afara din rai, din cauza mintii patrunzatoare si curioase cu care ne-a inzestrat D-zeu!
Doamne-ajuta!

"Gura pacatosului adevar graieste."

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.04.2010, 16:54:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Cum unde am ajuns? Afara din rai, din cauza mintii patrunzatoare si curioase cu care ne-a inzestrat D-zeu!
Daca omul n-ar fi acceptat raul, Universul n-ar mai fi fost o taina pentru noi si nu cred ca am fi fost limitati sa traim doar pe planeta Pamant. Si e logic, pentru ca moartea n-ar fi redus constant numarul oamenilor, deci populatia mereu in crestere a planetei ar fi avut nevoie de spatiu, nu?

Pacatul ne-a impeidicat sa fim o civilizatie superavansata, asa ca asteptam refreshul general de la sfarsitul erei noastre... Poate ca cei ce vor mosteni "pamantul" (=Universul) vor ajunge candva "where no one has gone before". :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nor rosu pe Google Maps deasupra (la tzarmul) Sfantului Munte Athos ortodoxa2310 Intrebari utilizatori 15 06.11.2012 07:25:07