Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 20.11.2008, 13:35:08
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Smile

Nu sunt domn,doar Hristos este Domn,sunt ce crezi tu despre mine ca sunt,ai dreptate,dar atat pot sa spun ca,cred in Dumnezeu,sunt convins ca exista.Hai sa lasam acum vorbele rele,sunt eu cum zici ca sunt,dar te rog sa numai fi suparata,daca eram elevul tau acum iti aduceam flori la catedra :)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 20.11.2008, 13:45:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
Nu sunt domn,doar Hristos este Domn,sunt ce crezi tu despre mine ca sunt,ai dreptate,dar atat pot sa spun ca,cred in Dumnezeu,sunt convins ca exista.Hai sa lasam acum vorbele rele,sunt eu cum zici ca sunt,dar te rog sa numai fi suparata,daca eram elevul tau acum iti aduceam flori la catedra :)
Excelent, cand totul se termina cu bine si mai ales cu flori ! Foarte frumos.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 20.11.2008, 13:52:29
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Vedeti asta e una din calitatile doamnei profesoare reuseste sa scoate tot cei mai bun din sufletul celui cu care discuta .... atunci se vede cine e cu adevarat crestin.....crestin ortodox...
Reply With Quote
  #114  
Vechi 20.11.2008, 17:13:06
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Iata ce spune Sf Efrem Sirul:

Insa putini vor fi atunci cei ce vor voi sa asculte si sa creada în propovaduirea Proorocilor. Iar aceasta o va face Mantuitorul ca sa-Si arate negraita Sa iubire de oameni, ca niciodata nu voieste moartea pacatosului și a necuratului, ci voieste ca toti sa se mantuiasca; ca nici în vremea aceea nu va lasa neamul omenesc fara de propovaduire, ca fara de raspuns sa fie toti la judecata. Deci, multi din Sfinti, cati se vor afla atunci, la venirea spurcatului Antihrist, vor varsa rauri de lacrimi, cu suspine, catre Dumnezeu Cel Sfant, ca sa se mantuiasca de balaur si, cu mare sarguinta[COLOR=red], vor fugi în pustietati, in munti si in pesteri, cu frica se vor ascunde.[/COLOR] Si isi vor presara pamant si tarana pe capetele lor, rugandu-se noaptea si ziua, cu multa smerenie. Si li se va darui lor aceasta, de la Dumnezeul Cel Sfant, si-i va povatui pe dansii Darul Duhului Sfant in locuri hotarate, si se vor mantui[COLOR=red], fiind ascunsi in gauri si in pesteri,[/COLOR] nevazand semnele si infricosarile lui antihrist. Caci celor ce au cunostinta, cu usurinta le va fi cunoscuta venirea lui. Iar celor ce isi au mintea de-a pururea la lucruri lumesti și iubesc cele pământesti, nu le va fi cunoscută venirea acestuia. Caci, cel ce de-a pururea este legat cu lucruri lumesti, macar daca ar si auzi, tot nu crede, ba il si uraste pe cel ce i-ar spune despre venirea lui Antihrist. Pentru aceasta Sfintii se intaresc in credinta spre a scapa, ca toata invaluirea si grijile vietii acesteia le-au lepadat.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 20.11.2008, 17:36:30
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]1. aceasta noua lume va fi facuta la eprubeta?[/COLOR]
[COLOR=green]2. realizezi tu ce plictisitor va fi pentru barfitori si carcotasi? Cu ce se vor mai ocupa astia? Cine-o sa roboteasca din greu pentru ca unii sa traiasca bine?[/COLOR]

Daca iei totul in ras e normal sa nu crezi multe lucruri..
Reply With Quote
  #116  
Vechi 20.11.2008, 17:41:09
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[SIZE=3][COLOR=green]Din randul oamenilor ca tine, fara judecata si logica proprie, sunt alesi teroristii. Doar astora li se promite rasplata de la Alah si viata vesnica in ceruri ca sa omoare crestinii. [/COLOR][/SIZE]

[SIZE=3][COLOR=green]Pentru ca executantii nu trebuie sa gandeasca, nu trebuie sa aiba personalitate, trebuie sa se situieze pe o treapta inferioara a evolutiei umane... La fel, e si in politica. Oameni ca tine pot fi usor manipulati, usor mintiti, usor cumparati. Pe de-al de tine se bazeaza PSD-ul...[/COLOR][/SIZE]

Vrei sa spui ca cel ce a scris Apocalipsa este terorist? Instiga la terorism?De cine sunt manipulat? De catre Biblie? Tu iei ce iti convine tie de la Biblie si nu e normal ,cand o citesti trebuie sa crezi tot sau sa iti faci o parere buna ,sa incerci sa deslusesti tainele ei.Auzi ,suntem manipulati de Biblie.Dar in viata Mantuitorului Iisus Hristos crezi?Tocmai el spune ca va veniu a doua oara.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 20.11.2008, 23:54:34
irina1f irina1f is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Mesaje: 23
Implicit

Mie mi-e foarte frica. Aud din ce in ce mai des despre venirea sfarsitului lumii si am nopti in care adorm cu teama. Este adevarat ca este foarte importanta informarea, dar pe de alta parte ar trebui abordata altfel problema. Poate ceva mai calm pentru a nu speria oamenii. Frica de neiertarea pacatelor, frica de a-i pierde pe cei dragi, frica de multe lucruri. Uneori am momente in care clachez, ma blochez, in loc sa ma gandesc cum sa imi repar ce e de reparat la sufletul meu, sa iau pacatele si defectele pe rand sa le elimin, ma cuprinde frica, ma ingrozesc si nu fac nimic decat sa ma plang de starea mea de pacatos nerusinat
Reply With Quote
  #118  
Vechi 21.11.2008, 00:09:31
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina1f Vezi mesajul
Mie mi-e foarte frica. Aud din ce in ce mai des despre venirea sfarsitului lumii si am nopti in care adorm cu teama. Este adevarat ca este foarte importanta informarea, dar pe de alta parte ar trebui abordata altfel problema. Poate ceva mai calm pentru a nu speria oamenii. Frica de neiertarea pacatelor, frica de a-i pierde pe cei dragi, frica de multe lucruri. Uneori am momente in care clachez, ma blochez, in loc sa ma gandesc cum sa imi repar ce e de reparat la sufletul meu, sa iau pacatele si defectele pe rand sa le elimin, ma cuprinde frica, ma ingrozesc si nu fac nimic decat sa ma plang de starea mea de pacatos nerusinat
Eu de asta ziceam,e prea trist sa murim pe rand,prea trist pentru tine,pentru rude,pe cand toti odata e mult mai bine.Poate au altii pareri contra,dar e mare suferinta.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 21.11.2008, 00:43:32
irina1f irina1f is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Eu de asta ziceam,e prea trist sa murim pe rand,prea trist pentru tine,pentru rude,pe cand toti odata e mult mai bine.Poate au altii pareri contra,dar e mare suferinta.
Tot e durere pentru ca murim si ne vedem unii pe altii care unde se duc, in rai sau in iad. E durere oricum ar fi
Reply With Quote
  #120  
Vechi 21.11.2008, 14:20:36
ilieion ilieion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2008
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
Draga Ilie ai auzit cumva de vorba:"In imparatia orbilor chiorul este imparat".Sau,orb pe orb,va calauzi la moarte.Sa ne fereasca bunul Dumnezeu sa ajungem orbi(duhovniceste vorbind)si sa ramanem asa.Anca eu nu stiu sa te fi suparat cu ceva dar daca da,atunci iarta-ma.Silverstar,tu nu poti sa-ti dai seama dar eu incercam sa accentuez numele Domnului mai des in constiinta ta,personal nu am nimic cu tine si ca om te respect dar ca idei si conceptii nu pot fi de acord cu tine.Si cand te gandesti ca tot ce a vrut Hristos a fost sa fie pace si iubire intre noi, ascultare si smerenie,eu nu am aceste calitati,tot ce incerc sa fac este sa-L marturisesc pe Domnul,caci acum numai cred dar sunt convins ca exista.Doamne ajuta!
Pai de ce spui ca suntem orbi,ce anume nu vedem?Apocalipsa este o carte profetica,care se poate implini exact,sau daca oameni se pocaiesc sa nu se mai implineascas pana la sfasrit.pai ce crezi ca Dumnezeu arde de nerabdare sa nea dea cu bombe in cap,cu pedespse peste pedespe.saracul,abia asteapta sa se contrazica toata apocalipsa,asa cum ninivitenii l-au contrazis pe Iona care le-a zis"in 3 zile Ninive va fii distrusa",s-au pacait public si au scapat.Asa face si omeniree,se pocaieste public,mai putin roamanasii,care idn hotie in hotie,din vila in vila,din avort in avort.
Tare mi-e ca tara asta osa ajunga ca Sodoma si Gomora,de o sa se uite europenii la noi ca la Marea Moarta.Macar sa ia niste sare de aici.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
121212-sfarsitul lumii vsovivivi Generalitati 379 16.01.2013 13:43:48
Proorocia Cuviosului Kuksa al Odesei despre sfarsitul lumii dumitrucelmare2000 Generalitati 15 20.04.2011 15:51:44
sfarsitul lumii costi21 Din Noul Testament 23 07.09.2009 16:53:57
Vine sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 71 10.04.2009 22:04:53