Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.01.2009, 14:40:48
Fryn Fryn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Mesaje: 9
Implicit Iertare

NU vreau sa jignesc pe nimeni. NU vreau sa judec, stiu ca si la noi ortodocsii sunt destui popi care fac multe lucruri rele.
Am vazut acest film si am fost destul trist. Nu mi-a venit sa cred. Cred ca daca la noi patriarhul ar fi facut asa ceva cu siguranta primea anatema.
Uitati aici:
http://www.youtube.com/watch?v=Qx6aJ...eature=related
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.01.2009, 15:22:30
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fryn Vezi mesajul
NU vreau sa jignesc pe nimeni. NU vreau sa judec, stiu ca si la noi ortodocsii sunt destui popi care fac multe lucruri rele.
Am vazut acest film si am fost destul trist. Nu mi-a venit sa cred. Cred ca daca la noi patriarhul ar fi facut asa ceva cu siguranta primea anatema.
Uitati aici:
http://www.youtube.com/watch?v=Qx6aJ...eature=related
si primul comment care-l vad cand dau mai jos e acesta:

"
RussianPeace (1 month ago)
I am a Russian Catholic and proud to be a Catholic!
"
nu stiu ce ti s-a parut asa deosebit in filmul ala, sau spune-mi te rog tu te asteptai la o cruciada?

btw nu m-am simtit jignit sau ceva
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.01.2009, 16:54:27
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai3 Vezi mesajul
"VII. Orisicine nu ar urma hotarîrile Bisericii statuate în cele Sapte Soboare Ecumenice si Sfintele Pasti socotite pentru a le urma, ci vrea sa urmeze noua inventie a pascaliei si a noului calendar al astronomilor atei papisti, si vor sa rastalmaceasca si sa distruga dogmele si traditia Bisericii care noi le-am mostenit de la Sfintii Parinti, anatema unora ca acestia si sa fie îndepartati de Biserica si de împartasirea credintei."

parca ati trecut la calendarul cel nou nu?
Sunt pe "nou", dar nu sunt deloc de acord cu calendarul pe care il urmez. Va veni un moment in viitor cand ma voi intoarce in a urma vechiul calendar iulian.
Mihai, sa iti spun ceva a propos de schimbarea calendarului si de congresul ortodox de la Constantinopol de la 1923 al carui initiator a fost patriarhul ecumenic de atunci, un mason grec sponsorizat din greu de fratii lui intru masonerie anglicani, pe numele lui Meletie Metaxakis. Cum ceea ce a initiat el la numitul congres ortodox [daca o adunare de 9 oameni poate fi considerata un "congres"], respectiv inlocuirea calendarului iulian cu cel gregorian, incalca anatema pronuntata de Sfantul Apostol Pavel in Galateni 1, 6:9 impotriva oricui ar indrazni sa modifice ceva din invatatura propovaduita de Domnul Iisus Hristos in timpul vietii Sale pamantesti si din cea a Sfintilor Apostoli, chiar de acel cineva ar fi "si inger din cer care ar propovadui o alta Evanghelie", mi-ar fi de folos sa las la o parte cat mai urgent tinerea calendarului gregorian si sa urmez a tine calendarul iulian cel neindreptat.
R.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.01.2009, 17:20:38
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Sunt pe "nou", dar nu sunt deloc de acord cu calendarul pe care il urmez. Va veni un moment in viitor cand ma voi intoarce in a urma vechiul calendar iulian.
Mihai, sa iti spun ceva a propos de schimbarea calendarului si de congresul ortodox de la Constantinopol de la 1923 al carui initiator a fost patriarhul ecumenic de atunci, un mason grec sponsorizat din greu de fratii lui intru masonerie anglicani, pe numele lui Meletie Metaxakis. Cum ceea ce a initiat el la numitul congres ortodox [daca o adunare de 9 oameni poate fi considerata un "congres"], respectiv inlocuirea calendarului iulian cu cel gregorian, incalca anatema pronuntata de Sfantul Apostol Pavel in Galateni 1, 6:9 impotriva oricui ar indrazni sa modifice ceva din invatatura propovaduita de Domnul Iisus Hristos in timpul vietii Sale pamantesti si din cea a Sfintilor Apostoli, chiar de acel cineva ar fi "si inger din cer care ar propovadui o alta Evanghelie", mi-ar fi de folos sa las la o parte cat mai urgent tinerea calendarului gregorian si sa urmez a tine calendarul iulian cel neindreptat.
R.
Interesant, desi nu cred ca calendarul era o invatatura propavaduita de Mantuitor, dar parca Biserica e infailibila si nu poate afirma lucruri care sa induca crestinii in eroare, si pana la urma nu Pr. Cleopa zicea ca "calendarul nu e o dogma"?? adica eu asa imi aduc aminte, spune-mi daca imi scapa ceva.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.01.2009, 18:19:17
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Trebuie sa ai discernamant in a urma Biserica. Nu poti urma orbeste orice hotarare a unui Patriarh mason de Constantinopol, patriarh care a cazut in anatema propriei Patriarhii, data la 1582. Interesant, cum ar fi sa urmezi un patriarh caruia i s-a dat anatema?
Masonul e considerat un conspirator si incalca unul dintre Sfintele Canoade ale unui Sinod local tinut pana la 1054. Cand voi avea timp, voi cauta si-ti voi spune exact despre ce Canon si Sinod e vorba.
Inca ceva. Pe vremea propovaduirii Mantuitorului si a Sfintilor Apostoli era "in functiune" calendarul iulian, neindreptat. Nici Mantuitorul si nici Sf. Apostoli nu a vorbit ceva despre vreo indreptare a calendarului. Pe de alta parte, Calendarul Bisericesc este practic un Sinaxar al Sfintilor si nu trebuie supus corectiilor timpului decise de astronomi. Alea sunt pentru calendarul civil care oricum difera in prezent de calendarul bisericesc in tarile din Rasaritul Ortodox al Europei.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.01.2009, 18:50:03
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Trebuie sa ai discernamant in a urma Biserica. Nu poti urma orbeste orice hotarare a unui Patriarh mason de Constantinopol, patriarh care a cazut in anatema propriei Patriarhii, data la 1582. Interesant, cum ar fi sa urmezi un patriarh caruia i s-a dat anatema?
Masonul e considerat un conspirator si incalca unul dintre Sfintele Canoade ale unui Sinod local tinut pana la 1054. Cand voi avea timp, voi cauta si-ti voi spune exact despre ce Canon si Sinod e vorba.
Inca ceva. Pe vremea propovaduirii Mantuitorului si a Sfintilor Apostoli era "in functiune" calendarul iulian, neindreptat. Nici Mantuitorul si nici Sf. Apostoli nu a vorbit ceva despre vreo indreptare a calendarului. Pe de alta parte, Calendarul Bisericesc este practic un Sinaxar al Sfintilor si nu trebuie supus corectiilor timpului decise de astronomi. Alea sunt pentru calendarul civil care oricum difera in prezent de calendarul bisericesc in tarile din Rasaritul Ortodox al Europei.
despre cazul acesta particular nu stiu, dar mi se pare un pic cam mult sa zici ca un patriarh e mason pt un lucru care a incercat sa indrepte, repet nu stiu despre cazul acesta nimic dar asa am putea spune ca oricine din cler daca vrea sa indrepte ceva ii tradator cu atat mai mult daca persoana respectiva ocupa un post atat de sus, dar pana la urma nu zicea Pr. Cleopa ca "calendarul nu e o dogma"???
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.01.2009, 19:47:59
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Meletie Metaxakis a fost mason. Citeste aici:
http://d.scribd.com/docs/1kbdocyuruzh1lvlfm2d.pdf
Despre afirmatia ta: "Biserica e infailibila", asa e, insa Sfintii Parinti au interpretat in sensul ca nu se stie care Biserica Ortodoxa, pe ce teritoriu se va intinde si ce jurisdictie va avea, va fi Biserica dreptslavitoare [nu infailibila cum ai spus tu, Mihai] prin randuiala Bunului Dumnezeu...oricum nu toata Biserica va fi...se vede cu ochiul liber cum accepta cu atata usurinta erezia numita ecumenism.
Din ce am mai citit [si prefer sa citesc parinti mai din vechime decat parintele Cleopa, parinti dinainte de anul schismei, 1054]] Calendarul Bisericesc reprezinta un Sinaxaral Sfintilor, pe cand calendarul astronomic, lumesc [si numai acela] reprezinta o masura a timpului, dupa cum afirma parintele Cleopa. Tocami, ca parintele Cleopa vorbea de calendar la modul general, nu in mod particular de Calendarul Bisericesc sau de cel civil.
Despre Meletie: a fost scos la propriu in suturi de la carma Bisericii Ortodoxe a Greciei, si-a cumparat apoi cu banii amicilor anglicani postul de Patriarh Ecumenic de Constantinopol, apoi in anul 1924 [la numai un an dupa indeplinirea misiunii sale de indreptare a calendarului si crearea unei schisme intre credinciosii ortodocsi, impartiti acum intre vechii calendaristi si noii calendaristi] a lasat locul altuia la Patriarhia de Constantinopol si tot cu ajutorul amiicilor, a fost inscaunta in fruntea Patriarhiei Antiohiei.
Cam acesta-i CV-ul foarte pe scurt al lui Meletie Metaxakis.
Si citeste cam de ce fel de moarte a avut parte de la Dumnezeu, din sursa pe care ti-am pus-o la inceputul acestui mesaj.

Romeo
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.01.2009, 08:33:42
Fryn Fryn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai3 Vezi mesajul
si primul comment care-l vad cand dau mai jos e acesta:

"
RussianPeace (1 month ago)
I am a Russian Catholic and proud to be a Catholic!
"
nu stiu ce ti s-a parut asa deosebit in filmul ala, sau spune-mi te rog tu te asteptai la o cruciada?

btw nu m-am simtit jignit sau ceva

Asteptam sa vad un crestin adevarat mai ales la cit a fost de trimbitata sfintenia acestui papa.

Daca patriarhul sau cine vrei tu ortodox facea la fel sigur primea anatema. La catolci ce reactie vedem ...proud to be a Catholic!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.01.2009, 14:52:40
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Calendarul Bisericesc este practic un Sinaxar al Sfintilor si nu trebuie supus corectiilor timpului decise de astronomi.
astronomii nu corecteaza Sinaxarul Sfintilor, ci doar momentul astronomic al echinoctiului
si, dupa cum stim, Pastele se calculeaza in functie de Echinoctiul de primavara - asta au stabilit primele concilii


Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Pe vremea propovaduirii Mantuitorului si a Sfintilor Apostoli era "in functiune" calendarul iulian, neindreptat. Nici Mantuitorul si nici Sf. Apostoli nu a vorbit ceva despre vreo indreptare a calendarului.
de ce sa fi vorbit?
nici despre Sinaxarul Sfintilor nu s-a vorbit atunci, si totusi il tinem!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.01.2009, 16:04:06
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fryn Vezi mesajul
Asteptam sa vad un crestin adevarat mai ales la cit a fost de trimbitata sfintenia acestui papa.

Daca patriarhul sau cine vrei tu ortodox facea la fel sigur primea anatema. La catolci ce reactie vedem ...proud to be a Catholic!
pai nu stiu in ce masura poti tu zice daca cineva e crestin adevarat sau nu,dar BC mai doreste sa crestineze si alte popoare care nu au auzit de Iisus din cand in cand, cred ca ar fi facut o prima impresie proasta papa daca ar fi venit cu sabia cu luneta,

sincer, daca cineva ortodox (din cler) ar fi facut asta ma indoiesc ca primea anatema, sa zicem ca ar fi fost un patriarh , cine are in BO autoritatea sa anatemizeze un patriarh?? sau s-ar fi tinut pt prima oara(dupa 1054) un sinod ecumenic special pt faptele acelui patriarh???ma indoiesc,

si ce te face sa crezi ca acel catolic a spus ca e mandru de religia lui datorita faptelor acelui papa? sunt sigur ca era mandru ca era catolic si inainte sa vada acea filmare, mai degraba as crede ca acel film nu-i mustra constiinta deloc, si pana la urma dc sa-l mustre doar nu or intrat toti aceia in comuniune cu BC.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Budism - Natura Mintii florin.oltean75 Alte Religii 29 16.08.2012 08:54:01
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
Natura necompusa a ultimei realitati florin.oltean75 Generalitati 0 25.07.2011 20:55:44
Manifestarea proniei in natura Ioana-Andreea Teologie si Stiinta 1 17.06.2011 01:45:20
Să admirăm natura colaps Generalitati 56 28.06.2010 21:46:41