Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 02.02.2009, 17:00:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Cam asha o fi, vine ingerul shi urmeaza trecerea prin Vami... nu-i exclus sa fie real filmuletzu, dar se poate shi truca, ca ce nu se poate face, ce nu se poate truca? se pot face tot felul de ciudatzenii... ca sa se mire naivii... dar deobicei vin doi ingeri, unul se asheaza la cap shi altul la picioarele mortului, aici pare ca este unul singur care avea in bratze sufeltul cuiva, iar mai sus devin doi ingeri, ...

nu-s convins ca e adevarat shi nu shtiu ce m-ar putea convinge, pentru ca orice poze shi filme se cam pot truca, dar chiar daca ar fi trucat, acela ce l-a trucat, a trucat conform cu scriptura cu marturisirile unor sfintzi deci cam asha se intampla cand moare cineva bun ce merge in Ceruri, vine Hristos, ori Duhovnicul ori cei doi Ingeri dupa acel suflet... fericit... asha cum apare in filmuletzul acesta... deci chiar daca ar fi trucat, tot adevarat este ca adevar ce se intampla cu fiecare, dar nu totzi trec prin cele 24 de vami ci doar cei care s-au desavarshit... asupra carora duhurile rele nu mai au ce argumente sa aduca... ce pacate sa invoce ca sa-l ia ei pe acel suflet... ca sa-l duca in tartar...
  #52  
Vechi 02.02.2009, 19:01:23
camiann camiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 38
Implicit cine esti tu?

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
te voi anunta !!! Fi sigur de asta!!!
EU ma las mai la urma ma las in limbaj popular si "taranesc" parafrazand sau numai explicand un cuvant din sfintii parinti, chiar daca nu mentionez de la cine este!!! Acelasi lucru fac si eu... dar mai diferit!!! Fratia ta vi direct cu sursa, eu merg mai agale si "paduchesc" fiecare vorba ca sa poate intelege toti... asta e diferenta intre noi 2!
Asa sa faci TOT tp, mergi dupa Sfintii Parinti ca te tii BINE!!!
Sf.Ioan Hrisostom vb extrem de simplu... de ex! Dar eu ma gandesc la TOTI ca nu toti au aceasta putere de intelegere! Desi nu se afirma ca nu inteleg, au am primit unele mesaje din care se arata ca nu se pricepe invatatura... de aceea nu scriu cu textul original! Na, fiecare dupa cum vrea face! Nu e obligat ce faca si ce nu! Eu sunt "Gheorghe' - in traducere "taran"! Dar e mai bine asa!!
Nu ai fost hirotonisit si pozezi in preot. E drept, pe net poti sa-ti iei orice identitate doresti, doar este o lume virtula. Dar in cugetul meu stiu ca nu am nimic de invatat de la tine. Invataturile cinstite stau in lumina nu se ascund dupa aparente inselatoare de popi nepopiti. Un parinte cu har te indeamna sa nu crezi in mascarici luminosi-asta este arta diavoluli sa se prefaca in inger de lumina. Nici daca asemenea vedenii sunt dumnezeiesti nu faci un pacat daca nu le dai crezare. Dumnezeu gaseste alta cale sa ajunga la sufletul tau. Deci, sa-ti spun sincer daca as avea cit de cit har, si am fi fata in fata, ti-as da o palma-si n-ar fi necrestineste pentru ca nu ar veni din patima. Vasile cel Mare i-a dat o palma lui Arie dar tot nu l-a trezit din ratacirea lui in care ii ducea si pe altii. Dar pentru ca nu sunt nici sfanta, nici nu am har de proroc sau alte virtuti duhovnicesti, aleg sa nu-ti mai citesc postarile.
  #53  
Vechi 02.02.2009, 21:07:50
camiann camiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 38
Implicit inchizitie? A cui?

Silverstar, sa nu-mi aduci argumentul inchizitiei sau al arderii pe rug in disputa mea cu geo-nektaris in care i-am zis ca ar merita o palma de la cineva cu har pentru ineptiile pe care le debiteza ascuns dupa paravanul hainelor preotesti. Inchizitia a aparut mult mai tarziu, nu a fost instituita de Biserica Apostoleasca, dovada ca Arie care a fost un mare eretic si a dus pe multi in ratacire nu a ars pe rug.

Daca aduci argumente circulare, ele se intorc spre tine ca un bumerang. De exemplu dai citate eliberatoare din Orwell dar nu poti scapa de sintagma lui Big Brother cind spui ca vei sta cu ochii pe mine ptc am postat ceva care te-a sifonat...Sau te prezinti ca fiind un spirit liber, care se misca discursiv si intrebator in afara dogmelor Bisericii, dar atunci cind cineva nu este de acord cu tine ii bagi pumnul in gura, spunandu-i "sa se caute". Trebuie sa-ti spun ca acest principiu "cine nu este cu noi este impotriva noastra", sau intr-o variatie la fel de familiara "e nebun" este in esenta bolsevic (nazzistii l-au aplicat si ei). Comunistii au facut din el un principiu "forte", si tocmai ca sa-i dovedeasca veridicitatea bagau in puscarii sau in spitale psihiatrice pe toti cei care nu erau de acord cu propaganda lor netezitoare de creiere. Asa argumentul lor devenea legitim- nu poti duce tratative cu infractorii sau cu nebunii. Asa era dialectica lor marxista, nu lasa loc pentru zone neutre, aluneca patologic de la un pol la altul.

Nu am nimic cu discursul dialectic. Cred ca este un exercitiu necesar in stiinta, care lucreaza in esenta cu adevaruri miscatoare, relative la capacitatea de intelegere a mintii umane, dar esuaeaza atunci cind este importat in religia crestina, unde Adevarul este dat si nu aflat, este descoperit prin harul lui Dumnezeu. Iisus este Intruparea Cuvantul Viu. El ne invata sa traim credinta, nu s-o argumentam si s-o rationalizam (cum fac si eu acum). De aceea cred ca aceste campanii de educare/ re-educare, care prin eforturi rationaliste seci se straduieste sa-mi arate ca a mea credinta este invechita, depasita de progresul timpului in cre traim, este pur si simplu superflua. Deci mai usor, baieti.
  #54  
Vechi 02.02.2009, 21:17:14
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camiann Vezi mesajul
Nu ai fost hirotonisit si pozezi in preot. E drept, pe net poti sa-ti iei orice identitate doresti, doar este o lume virtula. Dar in cugetul meu stiu ca nu am nimic de invatat de la tine. Invataturile cinstite stau in lumina nu se ascund dupa aparente inselatoare de popi nepopiti. Un parinte cu har te indeamna sa nu crezi in mascarici luminosi-asta este arta diavoluli sa se prefaca in inger de lumina. Nici daca asemenea vedenii sunt dumnezeiesti nu faci un pacat daca nu le dai crezare. Dumnezeu gaseste alta cale sa ajunga la sufletul tau. Deci, sa-ti spun sincer daca as avea cit de cit har, si am fi fata in fata, ti-as da o palma-si n-ar fi necrestineste pentru ca nu ar veni din patima. Vasile cel Mare i-a dat o palma lui Arie dar tot nu l-a trezit din ratacirea lui in care ii ducea si pe altii. Dar pentru ca nu sunt nici sfanta, nici nu am har de proroc sau alte virtuti duhovnicesti, aleg sa nu-ti mai citesc postarile.
[COLOR=green]Asta e dusa rau! Vrea sa joace pe aici scene din Biblie. Se crede in vreun studiou din Holywood... Confunda forumul...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
  #55  
Vechi 02.02.2009, 21:21:37
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

Pacat ca pe nimeni n-a interesat cine este ucenita si cine este staretul. Daca nu este trucat filmul este vorba de fiica duhovniceasca a Sfantului Lavrentie de Cernigov.
  #56  
Vechi 02.02.2009, 21:23:49
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de baniutilizati Vezi mesajul
Pacat ca pe nimeni n-a interesat cine este ucenita si cine este staretul. Daca nu este trucat filmul este vorba de fiica duhovniceasca a Sfantului Lavrentie de Cernigov.
Slava Tie Doamne ca am aflat si asta! Iti multumesc din toata INIMA!!!
  #57  
Vechi 02.02.2009, 21:39:53
camiann camiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 38
Implicit politizarea religiei

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
Frate Geo faptul ca dau copy si paste nu are legatura cu experienta sau credinta mea.Si nu dau mereu copy si paste,depinde de circumstante.Ce vrei sa arat despre trairea mea?Asta depinde cu cine vorbesc si de intelegerea fiecaruia,de capacitatea lor de a ma intelege.Apoi eu nu vreau neaparat sa conving pe nimeni,nu am asa putere de convingere,apoi fiecare e liber sa creada ce vrea.Dar pentru ca MEREU incerc sa ma ghidez dupa invataturile sfintilor parinti,asa stiu sigur ca nu pot cadea in inselare.Cine sunt eu sa invat pe altii?Daca te uiti cu atentie pe websit-ul meu o sa vezi ca nu dau nici un sfat personal si vei vedea inavaturile multor sfinti parinti acolo.Nu ca nu as avea experinta,ca cel care vede si se gandeste si vrea sa afle si parerea mea,ma poate intreba.Dar tu frate Geo nu m-ai intrebat de ce cred ca acele vedenii sunt false si nu ai crezut nici cand ti-am aratat ce zic sfintii parinti,deci cu atat mai putin te-ar fi interesat sa afli din experienta mea personala.Te rog daca poti si vrei sa spui duhovnicului tau despre ce ai vazut si ce ai simtit si sa cauti si parerea dansului,dar mai inainte roaga-L pe Dumnezeu sa-ti spuna adevarul,fi sincer cu Domnul si zi:Doamne eu am vazut ce am vazut si cred ca este de la Tine,spune-mi te rog prin duhovnicul meu daca este adevarat sau e inselare.Daca poti sa faci asa,macar ca te rog eu atunci am fi amandoi impacati.Ca daca cumva eu am gresit,ma poti indrepta si pe mine,Doamne ajuta!
Iarta-ma, dar cred ca intri intr-o disputa care este politica si nu religioasa. Eu cred ca oameni ca silverstar si geo-nektaris politizeaza religia, deci lor trebuie sa li se aduca argumente istorice si politice, nu religioase. Tipul lor de discurs se gaseste si sub alte topicuri ca sa le zic asa, unde dau de mama focului in cite cineva, ridicind in slavi pe altii. Exact asa-"bum" in dreapta-"traiasca" in stanga...sau invers, dupa imprejurari si dupa cum bate vantul. Cind nu sunt rusii, sunt evreii; apoi trec la arabi; apoi trec mai departe la romani, la chinezi, la americani, la eschimosi, la etiopieni...ei sunt oamenii noi, oamenii universali, dincolo de identitate religioasa, nationala...ori identitate pur si simplu. Ei sunt oamenii cosmici...Si sunt peste tot, printre noi, dincolo de noi. Descind direct din Absolut pe siteul nostru ca sa ne dezrobeasca din lanturile tuturor identitatilor...TABULA RASA.
  #58  
Vechi 02.02.2009, 21:47:49
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

1. filmarea video e la o calitate proasta, deci detaliile nu se pot vedea
2. stim ca prelucrarea video de acum poate fi folosita pentru a creea cele mai mari "minuni"
3. presupunand ca acolo chiar a fost ucenita, de ce s-ar fi exprimat Creatorul prin aceast fenomen ? Daca dorea sa fie vazut de multe persoane pentru a demonstra ceva, nu cred ca o facea printr-un video filmat cu un amarat de telefon, "chemand" persoana respectiva sa filmeze; sunt alte cai mai eficiente, nu? Faptul ca ceea ce numesc multi Dumnezeu ca fiind un Creator, atribuindu-i astfel de fapte... e cam nepoliticos.
  #59  
Vechi 02.02.2009, 21:49:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Va rog frumos reveniti la subiectul acestui topic ! Deja s-a ajuns mult prea departe. . . Intelepciune !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #60  
Vechi 02.02.2009, 21:49:47
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

Nu e bine sa se discute asa , cred ca s-a zis destul despre adormirea ucenicei.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adormirea Maicii Domnului dan73 Generalitati 3 05.07.2012 16:22:32
Adormirea Macii Domnului Bogdan N Generalitati 0 15.08.2011 12:48:47
Adormirea Maicii Domnului partenie Diverse Sarbatori 20 15.08.2009 21:19:08
Adormirea Maicii Domnului Laurentiu Diverse Sarbatori 1 15.08.2008 20:25:15
adormirea maicii domnului Pupi Generalitati 1 12.08.2008 13:13:16