Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 06.02.2009, 18:37:33
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat din Șfântul Apostol Pucios Vșovi:
[COLOR=Blue]shi ca e de la Adam, de la Hristos-Fiul nascut din Fecioara Curata
[COLOR=Black]
Deci, dacă există un Hristos -Duhul și un Hristos-Fiul, atunci sunt doi Hristoși?
[/COLOR][/COLOR]
  #292  
Vechi 06.02.2009, 18:41:11
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Citat din Șfântul Apostol Pucios Vșovi:

[COLOR=blue]deci vezi aplici crede shi nu cerceta, shi spui ca Domnul te-a invatzat, poi te-a invatzat sa crezi, dar nu sa judeci, nu sa osandeshti, [/COLOR]

[COLOR=blue][COLOR=black]Sintagma "[/COLOR][/COLOR][COLOR=blue]crede shi nu cerceta[/COLOR][COLOR=blue][COLOR=black]" este o acuză mincinoasă pe care ateii o aduc creștinilor. Nicăieri în Biblie nu scrie așa ceva. Dimpotivă, scrie: [/COLOR]
[COLOR=blue][COLOR=red]39 Cercetați Scripturile, că socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și acelea sunt care mărturisesc despre Mine.(Ioan, cap.5)[/COLOR]

[COLOR=blue][COLOR=black]Deci nu osândim, ci cercetăm Scripturile lui Dumnezeu și cercetăm și scripturile oamenilor care se dau a fi tot de la Dumnezeu, și vedem dacă există asemănare între ele. Și dacă nu găsim nici măcar asemănare, atunci ne îndoim că cele ale oamenilor ar fi tot de la Dumnezeu.[/COLOR]
[/COLOR][/COLOR][/COLOR]
cum sa fie o sintagma mincinoasa, sau nu i-a mustrat pe Apostoli ca n-au crezut mironositzele? nu l-a mustrat pe Toma ca nu i-a crezut pe Apostoli?

deci e valabil, caci trebuie sa crezi fara-ndoiala, dar in Dumnezeu shi sa ascultzi shi sa ai buna credintza, shi nu sa oasndeshti shi sa mintzi... asha ca shi pentru cercetare... ca e vinovatzi sectantzii...

dar sigur ca trebuie sa cercetezi shi sa cunoshti scripturile, caci credintza neindoielnica se pregateshte prin multa lucrare Sfanta... shi nu doar asha cum ai arunca samantza, Cuvantul Lui Dumnezeu pe loc pietros... deci vezi trebuie sa ai pamant bun... caci altfel nu dainuieshte...
  #293  
Vechi 06.02.2009, 18:53:29
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat din Șfântul Apostol Pucios Vșovi:

[COLOR=Blue]Deci acest acatist e frumos shi bine scris... shi nu incalca shi nu umbreshte cu nimic pe Maica Domnului...

[/COLOR]Oare, asha să fie? N-ai auzit că Maica Domnului este mai presus decât Heruvimii și mai mărită FĂRĂ DE ASEMĂNARE decât serafimii? Iar Acatistul Virginiei nu este numai o asemănare cu cel al Maicii Domnului, ci este de-a dreptul un plagiat! Doar două-trei cuvinte au fost schimbate din Icosul 1, restul fiind identic! Deci Maica Domnului nu mai este mărită de pucioși FĂRĂ DE ASEMĂNARE, ci la concurență cu "mama Gigi". Cine este mama creștinilor? "mama Gigi", oare? Biblia dă de înțeles altceva. Ea spune că apostolul Ioan, și prin el și noi, urmașii lui, au primit ca mamă duhovnicească pe Maica DOmnului, nu pe mama Gigi:

[COLOR=DarkGreen]27 Apoi a zis ucenicului: Iată mama ta! Și din ceasul acela ucenicul a luat-o la sine.(Ioan, cap.19)

[COLOR=Black]Dar dacă tu vrei să ai altă mamă și alt tată duhovnicesc (Ioan 8,44), cine te-ar putea opri? Oare nu eshti liber ca pasărea cerului?[/COLOR]

[/COLOR]
  #294  
Vechi 06.02.2009, 19:00:49
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
cum sa fie o sintagma mincinoasa, sau nu i-a mustrat pe Apostoli ca n-au crezut mironositzele? nu l-a mustrat pe Toma ca nu i-a crezut pe Apostoli?

deci e valabil, caci trebuie sa crezi fara-ndoiala, dar in Dumnezeu shi sa ascultzi shi sa ai buna credintza, shi nu sa oasndeshti shi sa mintzi... asha ca shi pentru cercetare... ca e vinovatzi sectantzii...

dar sigur ca trebuie sa cercetezi shi sa cunoshti scripturile, caci credintza neindoielnica se pregateshte prin multa lucrare Sfanta... shi nu doar asha cum ai arunca samantza, Cuvantul Lui Dumnezeu pe loc pietros... deci vezi trebuie sa ai pamant bun... caci altfel nu dainuieshte...
Vezi că te contrazici:
1.[COLOR=Blue]cum sa fie o sintagma mincinoasa, ...?
[COLOR=Black]Adică, vrei să spui că e adevărată, deci nu trebuie să cercetezi ceea ce crezi
2.[/COLOR][/COLOR] [COLOR=Blue]dar sigur ca trebuie sa cercetezi ...[/COLOR]
Adică, trebuie să cercetezi ceea ce crezi.
Deci : ori trebuie să cercetezi , ori nu? Că ne se mai știe ce limbă vorbești.
  #295  
Vechi 06.02.2009, 19:02:45
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Citat din Șfântul Apostol Pucios Vșovi:
[COLOR=blue]shi ca e de la Adam, de la Hristos-Fiul nascut din Fecioara Curata[/COLOR]
[COLOR=blue]
[COLOR=blue]Deci, dacă există un Hristos -Duhul și un Hristos-Fiul, atunci sunt doi Hristoși?[/COLOR]
[/COLOR]
iar vrei sa ma prinzi...

da, eu asha cred ca sunt doi Hristoshi care au fost shi sunt unul intru Tatal, iar Fiul este ca un fel de Frate ma Mare ori ca un Tata a Duhului Sfant caci Tatal L-a Nascut prin Fiul shi de la Tatal Purcede Duhul Sfant:

Hristos Fiul nascut prin Fecioara Curata, ce era dinainte de Adam cum spune Crezul shi Hristos-Duhul ramas peste Fiul prin Botezul Lui Ioan cand Tatal L-a Marturisit pe Fiul Sau Preaiubit, peste care v-a Ramane Duhul Sfant... shi care este Acela, alt Mangaietor care L-a trimis Domnul ca sa ne invetze in tot Adevarul...

deci iata Fiul care este a doua Putere Cereasca shi care era intru Tatal, era cu Duhul peste El, a Treia Putere Dumnezeiasca, pe Care o lasa Tatal prin Ioan prin botezul cu apa, spre iertarea pacatelor... eu asha pricep, iar a doua Putere, Fiul, va boteza cu Duh Sfant shi cu Foc, deci va Boteza cu Botezul Tatalui cu care a fost Botezat Fiul de Sus din Cer in timpul in care sf Ioan Boteza cu apa, caci a vazut deschizandu-se Cerurile shi Duhul Sfant Ramanand peste Fiul, deci a fost Botezat de la Tatal cu Fiul mai mic cu Duhul, din Ceruri, peste care a ramas Duhul, caci Tatal ii daduse sf Ioan sa boteze cu apa, iar apoi dupa inviere, de Rusalii, apostolii au fost botezatzi cu Duh sfant shi cu Foc de Sus de catre a doua Putere Cereasca, care a primit aceasta de la Tatal prin Ioan, caci suflase Duh sfant peste Apostoli... deci ii botezase inainte de a trimit puterea Cereasca de Rusalii, inainte de a-i imbraca in Duh Sfant cu Putere de sus...

deci sunt Trei Persoane, shi un Dumnezeu.

greshesc in felul in care vad Taina sfintei Treimi?
  #296  
Vechi 06.02.2009, 19:05:46
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Citat din Șfântul Apostol Pucios Vșovi:

[COLOR=blue]Deci acest acatist e frumos shi bine scris... shi nu incalca shi nu umbreshte cu nimic pe Maica Domnului...[/COLOR]

Oare, asha să fie? N-ai auzit că Maica Domnului este mai presus decât Heruvimii și mai mărită FĂRĂ DE ASEMĂNARE decât serafimii? Iar Acatistul Virginiei nu este numai o asemănare cu cel al Maicii Domnului, ci este de-a dreptul un plagiat! Doar două-trei cuvinte au fost schimbate din Icosul 1, restul fiind identic! Deci Maica Domnului nu mai este mărită de pucioși FĂRĂ DE ASEMĂNARE, ci la concurență cu "mama Gigi". Cine este mama creștinilor? "mama Gigi", oare? Biblia dă de înțeles altceva. Ea spune că apostolul Ioan, și prin el și noi, urmașii lui, au primit ca mamă duhovnicească pe Maica DOmnului, nu pe mama Gigi:

[COLOR=darkgreen]27 Apoi a zis ucenicului: Iată mama ta! Și din ceasul acela ucenicul a luat-o la sine.(Ioan, cap.19)[/COLOR]

[COLOR=darkgreen][COLOR=black]Dar dacă tu vrei să ai altă mamă și alt tată duhovnicesc (Ioan 8,44), cine te-ar putea opri? Oare nu eshti liber ca pasărea cerului?[/COLOR]

[/COLOR]
cine este Mama Gigi, decat fiica buna a maicii Domnului pe care dumneata o discutzi ca pe ceva rau, iar pe cei ce-i aduc multzumire ca pe nishte hotzi de acatist... de ce nu crezi dumneata ca Domnul shi Maica Precista ar dori sa fie cinstita asemenea ei? sau nu sunt apostolii shi sfintzii copiii shi fratzii Domnului ce se cinstesc asemenea Domnului? "Cine sunt fratzii shi surorile Mele?"
  #297  
Vechi 06.02.2009, 19:10:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Vezi că te contrazici:
1.[COLOR=blue]cum sa fie o sintagma mincinoasa, ...?[/COLOR]
[COLOR=blue][COLOR=black]Adică, vrei să spui că e adevărată, deci nu trebuie să cercetezi ceea ce crezi[/COLOR]
[COLOR=blue]2.[/COLOR][/COLOR] [COLOR=blue]dar sigur ca trebuie sa cercetezi ...[/COLOR]
Adică, trebuie să cercetezi ceea ce crezi.
Deci : ori trebuie să cercetezi , ori nu? Că ne se mai știe ce limbă vorbești.

mereu scotzi mincinoshi shi eretici, poi de ce procedezi asha? cine te-a invatzat sa gaseshti mereu cum ma contrazic eu... dar nu ma contrazic decat in sensul ca la un momendat eram in greshala, shi apoi am ieshit din ea... eu nu caut sa fiu infailibil in vorbe, iar dumneata de ce ma cercetezi ca la securitate? nu sunt eu vrednic de asha ceva.

Raspuns, Nu trebuie, ci sa crezi faraindoiala shi sa ascultzi caci va veni clipa shi ceasul rau, cand studiul are sa te ajute sa nu cazi in indoiala shi din indoiala in lepadare... deci trebuie sa cercetam scripturile shi sa veghem, caci acela este spre invatzatura... dar de crezut trebuie sa credem neindoielnic, shi cu multa smerenie shi umilintza shi nu cu mandrie, ori laudaroshenie desharta, ca iata noi am fi credincioshi...

deci nu ma contrazic... deshi se intampla asta orishicui...
  #298  
Vechi 06.02.2009, 19:11:39
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat din Șfântul Apostol Pucios Vșovi (referitor la așa-zisa "ungere" a lui Daniel ca patriarh , de către Teoctist:[COLOR=Blue]nu draga, l-a uns prin sfintzenia sa... eu shtiu deocamdata ce vorbesc shi vorbesc din citatul pe care mi l-ai aratat chiar dumneata.
[/COLOR]
Păi dacă știi ce vorbești, spune-ne, te rog, și nouă, ca să nu murim proști. Când și cum l-a uns Teoctist pe Daniel ca patriarh, "prin sfintzenia sa?" Zici că eu ți-am arătat așa ceva? ferească Dumnezeu!
  #299  
Vechi 06.02.2009, 19:22:37
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat din Șfântul Apostol Pucios Vșovi :

[COLOR=Blue]mereu scotzi mincinoshi shi eretici, poi de ce procedezi asha? cine te-a invatzat sa gaseshti mereu cum ma contrazic eu... dar nu ma contrazic decat in sensul ca la un momendat eram in greshala, shi apoi am ieshit din ea... eu nu caut sa fiu infailibil in vorbe, iar dumneata de ce ma cercetezi ca la securitate? nu sunt eu vrednic de asha ceva.

[COLOR=Black]Frate, aici nu ne putem permite să flecărim. E un Forum pe care trebuie să-l respectăm, pentru că poartă un nume de cinste: Creștin Ortodox. Deci e inadmisibil să fim gureși și iresponasbili. Scripta manent!

Deci, nu m-a învățat nimeni să găsesc greșelile tale . Ele sunt, sau nu sunt. Dacă nu le semnalez eu, se vor găsi, cu siguranță alții, care ne analizează acum cu multă seriozitate, și care în mod sigur vor interveni dacă e cazul. Dacă noi o luăm razna, de pildă.
Iar mincinoșii și ereticii nu trebuie menajați. De unde pe tine grija asta, ca să nu-i deranjăm din dulcile lor reverii pe cei care-i înșeală pe alți semeni de-ai noștri, oameni de bună credință? Unii creștini mai vor să și învețe ceva bun din Forumul acesta. [COLOR=Red]Eu voi da sama de toate câte scriu,[/COLOR] spunea cândva un cronicar înțelept și responsabil.

Iar noi, să fim niște flecari zevzeci?
[/COLOR][/COLOR]
  #300  
Vechi 06.02.2009, 19:27:38
baniutilizati baniutilizati is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.01.2009
Mesaje: 28
Implicit

da, eu asha cred ca sunt doi Hristoshi care au fost shi sunt unul intru Tatal

Pentru formularea asta ai pierdut legatura cu orice Sfant. Mai bine apuca-te si citeste pe Sfintii Parinti , se gasesc multe carti pdf.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40