Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 12.02.2009, 14:50:57
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat din "fratele" Vsovi:
".[COLOR=Blue].. poi Acela este ca un Frate, ca un Fiu al Fiului shi al Tatalui.[/COLOR].."
Rezultă că Duhul Sfânt este nepotul Tatălui Ceresc, adică, dragă Vsovi, puteai spune mai simplu, fără să te izmenești atâta:
"...[COLOR=Red]poi Acela este ca un Frate, ca un Nepot al Tatalui [/COLOR]..."
  #402  
Vechi 12.02.2009, 15:04:50
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat din Vsovii:

[COLOR=Red]preasfanta Nascatoare+Tatal Ceresc= Atottziitorul[/COLOR]

Aș vrea să comentez kestia asta, dar mă depășește adâcimea acestei teologii. Mă dau bătută.
  #403  
Vechi 12.02.2009, 15:23:02
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Citat din "fratele" Vsovi:
".[COLOR=blue].. poi Acela este ca un Frate, ca un Fiu al Fiului shi al Tatalui.[/COLOR].."
Rezultă că Duhul Sfânt este nepotul Tatălui Ceresc, adică, dragă Vsovi, puteai spune mai simplu, fără să te izmenești atâta:
"...[COLOR=red]poi Acela este ca un Frate, ca un Nepot al Tatalui [/COLOR]..."
domnule daca te-a deranjat felul cum am zis despre Duhul Sfant ca despre al doilea Fiu, ori nepot al Tatalui, atunci am sa ma apropii shi mai tare de Adevar shi am sa spun ca este asemenea unui porumb cum sunt porumbeii ori a porumbului din lanul de porumb al parintzilor lui Veronica de la Vladimireshti... caci unul e pasare, shi unul e bob semanat pe ogor... din care se face faina shi la care a venit shoricelul shi pisica a mancat shi aprins shoricelul, shi astfel pisica a mancat proorocia lui Veronica fiindca a pismuit-o pe Verginica. Deci vezi dumneata cum este Duhul Sfant Nepotul ori al doilea Fiu al Tatalui, alt Mangaietor pe care-l voi trimite Voua shi Acela va invatza in tot Adevarul? adica fratele mai mic al Mantuitorului, al Domnului Cel nascut din preasfanta fecioara curata Maria... asha este fratele mai mic ori fiul ori porumbelul ori pamanul din lanul de porumb sfintzindu-ne noua mamaliga... asha...

dar dumneata vrei sa scotzi in evidentza ca defapt e o prostie ce spun eu aici? repetand dupa mine shi atashind izmenirea?

poi nu mi-e rushine de izamana romaneasca pentru ca asta e portul nostru de 2000 de ani... deci nu ma rushinez ca sa ma izmenesc...

dar dumneata cineshtie ce mishtocareala ai vrut sa faci shi probabil n-am intzeles... deci ce vrei sa zici? ca am spus eresuri? ca-s sectant, ca intru sub anatema? ca ma aseman ori sunt adept de a lui Arie ori altzi mincinoshi? ce vrei sa insinuezi dumneata asha viclean prin ricosheu ori prin exagerari ridicole? ce... hai ca nu ma supar daca spui shi ce crezi nu doar ce nu crede acea Estera... cu nume romanesc din moldova spui dumneata... tu ce parere ai... spune-o direct shi nu te ascunde dupa fustele alteia...

mai ai mult de postat din ce ai salvat de pe alte site-uri care v-au "deschis ochii"?

"shi li s-a deschis ochii lor shi au vazut ca erau goi"... poi daca au mers ca sa-i invetze balaurele despre pacatele lor... shi sa shada la el pe scaun shi sa aiba shi ei putere de la fiare ca cele doua fiare... deci le-a deschis shi lor cele 7 capete shi cele zece coarne... ori cele doua ca ale unui miel ce vorbea ca un balaur... ca doar proorocul sherpes shi glumeail nu sta degeaba ci munceshte mereu... ca sa-i rataceasca shi sa-i cada pana shi pe cei aleshi...

dar sigur ca voi suntetzi intangibil, infailibili, negreshitori shi sfintzishori mantuitzi deja, mai ceva ca shi sectantzii aia ce ishi zic pocaitzi in sensul ca nu mai trebuie sa o faca pentruca ei sunt deja mantuitzi...

asha ne spune sf ap Andrei impreuna cu CLD:
"Pocaitzi-va pentru ca Imparatzia Cerurilor s-a apropiat"
  #404  
Vechi 12.02.2009, 15:24:21
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Citat din Vsovii:

[COLOR=red]preasfanta Nascatoare+Tatal Ceresc= Atottziitorul[/COLOR]

Aș vrea să comentez kestia asta, dar mă depășește adâcimea acestei teologii. Mă dau bătută.
ar fi bine sa te dai batuta, dar dumneata mishtocareshti mereu...

poi cine crezi ca este OM-ul? ca Domnul Hristos impreuna cu Duhul Sfant sa fie Fiul Omului?
  #405  
Vechi 12.02.2009, 15:39:13
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Vsovi, nepoate, [COLOR=Blue]a te izmeni [/COLOR]nu vine de la [COLOR=Blue]izmană[/COLOR], ci [COLOR=Blue]izmană[/COLOR] vine de la [COLOR=Blue]izmeniti[/COLOR] care înseamnă în slavonă [COLOR=Blue]a (te) schimba[/COLOR], deci [COLOR=Blue]izmenele[/COLOR] sunt [COLOR=Blue]schimburi[/COLOR], și nu [COLOR=Blue]schimburile[/COLOR] sau [COLOR=Blue]schimbările[/COLOR] sunt [COLOR=Blue]izmene[/COLOR].

Deci [COLOR=Blue]a te izmeni[/COLOR] însemnă [COLOR=Blue]a te schimba[/COLOR], dar nu din convigere, ci după cum bate vântul. Așa cum [COLOR=Blue]schimbi[/COLOR] [COLOR=Blue]izmenele[/COLOR], ca să iei pe tine altele, care miros frumos a Cocolino: nu din convingere, ci pentru că nu te mai suportă cei din jur.
  #406  
Vechi 12.02.2009, 16:05:54
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Vsovi, nepoate, [COLOR=blue]a te izmeni [/COLOR]nu vine de la [COLOR=blue]izmană[/COLOR], ci [COLOR=blue]izmană[/COLOR] vine de la [COLOR=blue]izmeniti[/COLOR] care înseamnă în slavonă [COLOR=blue]a (te) schimba[/COLOR], deci [COLOR=blue]izmenele[/COLOR] sunt [COLOR=blue]schimburi[/COLOR], și nu [COLOR=blue]schimburile[/COLOR] sau [COLOR=blue]schimbările[/COLOR] sunt [COLOR=blue]izmene[/COLOR].

Deci [COLOR=blue]a te izmeni[/COLOR] însemnă [COLOR=blue]a te schimba[/COLOR], dar nu din convigere, ci după cum bate vântul. Așa cum [COLOR=blue]schimbi[/COLOR] [COLOR=blue]izmenele[/COLOR], ca să iei pe tine altele, care miros frumos a Cocolino: nu din convingere, ci pentru că nu te mai suportă cei din jur.
inseamna ca ma acuzashi ca le invart ca la ploieshti ori cum bate vantul deci ca sunt inconsecvent?

poi dumneata cum eshti, daca mi-ai spus despre cele 7 trambitze, recunoshti ca sf Verginica este o sfanta chiar daca inca nu este canonizta, shi cu toate astea te pui sculishoar/unealta unei anume estera, batjocurindu-i pe traitorii sfintei Cetati a Noului Ierusalim...

deci cine este inconsecvent, eu ca itzi tot repet ca eu ii cred shi ii iau in seama shi ma stradui sa-i urmez ori dumneata ca nu-tzi convine ca ei au dreptate in toate shi vrei sa ma convingi cu minciuna despre ca ar mintzi aceia. Poi nici un argumnet al tau nu a stat in picioare, deci cu nici un argument n-ai reushit sa ma faci sa ma dezic de ei pentru ca ar fi mintzit sau ca ar fi apucat pe cai straine ori pagane, astfel ca ce mai insinuezi acum cu izmenirea?

deci cine este inconsecventul? cel ce marturiseshte Calea-Adevarul adica Hristos-Duhul care ne spune despre adevarul pe care l-am lepadat inca dinainte de 1938? ca sa ne aduca la Viatza? sau unii care s-au inhaitat cu gLumeail mare prooroc mincinos ca sa ramana shi sa se "fericeasca" shi sa shada pe scaunul de domnie al satanei... acolo unde locuieshte satana... pentru ca ii place mandria, trufia... batjocura, osandirea, judecatzile shi mai ales minciuna shi joaca de-a hula....

eu tzi-am zis ca doar un mirean pacatos din BOR neinfailibil shi care recunosc ca uneori trebuie sa ma ismenesc shi sa reviu la adevar deshi e umilitor caci nu te lasa orgoliul satanicesc sa-tzi recunoshti gresheala... iar daca o faci public s-ar putea sa fie pentru slava de la oameni... un matzochism pentru slava de la oameni... dar mai sunt unii care ishi pun shi in public cenushe in cap...

adica ismenire este lepadare de adevar in conceptziunea ta?

oho, poi asha sunt, un fel de lepadatura deshi ash vrea sa nu ma leapad de Adevar cand vine ispita, frica, furtuna, incercarea cea grea... ash vrea... caci degeaba ajungi la golgota daca te opreshti shi nu mai urci shi nu-tzi duci crucea... shi daca nu ramai pana la sfarshit credincios... atunci dejaba... sigur ca toate se vor socoti ci Dreptate de Dumnezeu dar deja nu mai e aceiashi biruintza... caci trebuie rabdare... caci degeaba te rastigneshti daca dragoste nu ai de Dumnezeu shi de oameni shi fratzi... in smerenie... caci nu-tzi foloseshte shi tot in iad ajungi ca shi talharul care a ajuns in iad... chiar daca a fost shi acela rastignit, caci s-a lasat rastignit caci putea sa-shi puna capat zilelor cum a facut Iuda Iscarioteanul, judecandu-se singur shi neprimind chemare la pocaintza de la ucenicul trimis la el dupa ce l-a vandut pe 30 de argintzi pe Hristos-Dumnezue... probabil cazand in ispita pentru inca 30 de argintzi..., aia care i-a aruncat in templu... intrand in blestem ca s-a lepadat shi de Biserica Lui Dumnezeu shi de Hristos-Dumnezeu, de Domnul...

deci vezi dumneata? mereu din lipsa de argumente, tragi in pianist, dar pana acum n-ai venit decat cu barfe ca sa le razbunam... poi nici daca ar fi fost adevaruri minciunile alea din barfe, deci ar fi fost rai, nu aveam noi voie nici sa judecam, shi nici sa osandim sau sa razbunam... caci noua ni s-a cerut/poruncit :"voi sa nu judecatzi!"
  #407  
Vechi 12.02.2009, 17:42:06
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
..... atunci am sa ma apropii shi mai tare de Adevar shi am sa spun ca este asemenea unui porumb cum sunt porumbeii ori a porumbului din lanul de porumb al parintzilor lui Veronica de la Vladimireshti... caci unul e pasare, shi unul e bob semanat pe ogor... din care se face faina shi la care a venit shoricelul shi pisica a mancat shi aprins shoricelul, shi astfel pisica a mancat proorocia lui Veronica fiindca a pismuit-o pe Verginica. Deci vezi dumneata cum este Duhul Sfant Nepotul ori al doilea Fiu al Tatalui, alt Mangaietor pe care-l voi trimite Voua shi Acela va invatza in tot Adevarul? adica fratele mai mic al Mantuitorului, al Domnului Cel nascut din preasfanta fecioara curata Maria... asha este fratele mai mic ori fiul ori porumbelul ori pamanul din lanul de porumb sfintzindu-ne noua mamaliga... asha...


No comment!!!!!!!!
__________________
Doamne, auzi rugăciunea mea, ascultă cererea mea, întru credincioșia Ta, auzi-mă, întru dreptatea Ta.
Să nu intri la judecată cu robul Tău, că nimeni din cei vii nu-i drept înaintea Ta.
  #408  
Vechi 12.02.2009, 20:33:02
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
domnule daca te-a deranjat felul cum am zis despre Duhul Sfant ca despre al doilea Fiu, ori nepot al Tatalui, atunci am sa ma apropii shi mai tare de Adevar shi am sa spun ca este asemenea unui porumb cum sunt porumbeii ori a porumbului din lanul de porumb al parintzilor lui Veronica de la Vladimireshti... caci unul e pasare, shi unul e bob semanat pe ogor... din care se face faina shi la care a venit shoricelul shi pisica a mancat shi aprins shoricelul, shi astfel pisica a mancat proorocia lui Veronica fiindca a pismuit-o pe Verginica. Deci vezi dumneata cum este Duhul Sfant Nepotul ori al doilea Fiu al Tatalui, alt Mangaietor pe care-l voi trimite Voua shi Acela va invatza in tot Adevarul? adica fratele mai mic al Mantuitorului, al Domnului Cel nascut din preasfanta fecioara curata Maria... asha este fratele mai mic ori fiul ori porumbelul ori pamanul din lanul de porumb sfintzindu-ne noua mamaliga... asha...
Vsovi!!! Ai innebunit de tot? Gata? Ti-au luat mintile total aia de la Pucioasa? Ce zici tu ma de Duhul Sfant? Acuma te faci si semi-pnevmatomah? Ia verifica tu ce s-a stabilit la sinodul al doilea ecumenic despre Duhul Sfant. Nu de alta dar ai inceput sa gandesti ca un eretic,si ma gandesc ca daca citesti despre sinodul 2 ecumenic poate mai ai vreo scapare . :)
  #409  
Vechi 12.02.2009, 21:28:24
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Actualitatea la NIP: Alte învățături eretice

...........................................
[COLOR=red]Notă: Acest material reprezintă selecțiuni preluate din articolul cu același nume de pe blogul noulierusalimnip.wordpress.com, înainte de suspendarea abuzivă a acestuia de către liderii pucioși, urmând ca acordul autoarei să se obțină ulterior
...........................................

[/COLOR] [COLOR=purple]60. Misterele Pucioasei (LVI)[/COLOR]
[COLOR=purple]Actualitatea la NIP: Alte învățături eretice (partea I )[/COLOR]


Studiu independent despre fenomenul religios NIP
( ”[COLOR=blue]Noul Ierusalim[/COLOR] de la Pucioasa” )

[COLOR=purple] “ Iar oamenii răi și amăgitori vor merge spre tot mai rău, rătăcind pe alții și rătăciți fiind ei înșiși.[/COLOR]
[COLOR=purple]Tu însă rămâi în cele ce ai învățat și de care ești încredințat, deoarece știi de la cine le-ai învățat,[/COLOR]
[COLOR=purple]Și fiindcă de mic copil cunoști Sfintele Scripturi, care pot să te înțelepțească spre mântuire, prin credința cea întru Hristos Iisus.[/COLOR]
[COLOR=purple]Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate,[/COLOR]
[COLOR=purple]Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, bine pregătit pentru orice lucru bun.”(II Timotei,3,13-17)

[/COLOR]
Ultimul Cuvânt al “Dumnezeului de la Pucioasa”, intitulat [COLOR=blue]Cuvântul lui Dumnezeu la praznicul Schimbării la față a Domnului[/COLOR] vine cu alte câteva inovații eretice:

[COLOR=blue]1. Învățătura despre Hristos Creatorul și despre crearea omului de către Fiul lui Dumnezeu;[/COLOR]
[COLOR=blue]2. Învățătura despre căderea îngerilor datorită semeției lui Adam, omul cel întâi zidit de Dumnezeu;[/COLOR]
[COLOR=blue]3.Învățătura despre înființarea timpului odată cu căderea îngerilor.[/COLOR]
.
.
[COLOR=blue]1. Învățătura despre Hristos Creatorul și despre crearea omului de către Fiul lui Dumnezeu[/COLOR]
.
Tulburările ideologice din primele veacuri creștine au fost tranșate în urma dezbaterilor amănunțite ele episcopilor adunați la primele două Sinoade Ecumenice, în urma cărora se poate spune că învățătura de credință ortodoxă s-a cristalizat.
De atunci și până astăzi, învățătura credinței creștine se cuprinde pe scurt, dar în cuvinte lămurite, în Simbolul Credinței, care a fost alcătuit de sfinții părinți la întîiul Sinod Ecumenic de la Niceea (325) și apoi definitivat în al doilea Sinod Ecumenic de la Constantinopol (381). Simbolul acesta, denumit și «Crezul niceeo-constantinopolitan», nu este numai o expunere oficială a învățăturii de credință creștină, ci și o mărturisire de credință pe care trebuie s-o cunoască și s-o rostească fiecare creștin în parte. De aici decurge obligativitatea învățării Crezului de către fiecare creștin.
Primul articol de credință este următorul:
[COLOR=#993300]1. Cred într-unul Dumnezeu, Tatăl Atotțiitorul, Făcătorul cerului și al pământului, al tuturor celor văzute și nevăzute.[/COLOR]
Articolul 1 din Simbolul Credinței arată că Dumnezeu-Tatăl este Creatorul (Făcătorul, Ziditorul) și Proniatorul (Purtătorul de grijă, Atotțiitorul) lumii. Lumea înseamnă cerul și pământul și tot ce este în ele, afară de Dumnezeu. Ea este văzută și nevăzută. Lumea văzută este tot ceea ce se poate cunoaște cu simțurile omenești, iar cea nevăzută sunt îngerii, buni și răi (v. [COLOR=#993300]Col.[/COLOR][COLOR=#993300] I, 16[/COLOR]).
Ca Dumnezeu adevărat, Fiul lui Dumnezeu este împreună cu Tatăl și cu Duhul Sfânt, Făcător al lumii, al tuturor celor văzute si nevăzute. Toate s-au făcut [COLOR=purple]prin Fiul[/COLOR] (v. [COLOR=#993300]Ioan I, 3[/COLOR]), dar nu ca și cum Tatăl S-ar fi slujit de Fiul ca de o unealtă vie, ci ca Fiul să lucreze împreună cu Tatăl, fiind de o ființă cu Tatăl și avînd aceeași putere creatoare ca și Tatăl. Exprimarea [COLOR=purple]prin Fiul[/COLOR] este deosebit de concludentă și importantă. Nu se spune “Toate s-au făcut [COLOR=purple]de către Fiul[/COLOR] “ ci se spune “Toate s-au făcut [COLOR=purple]prin Fiul[/COLOR]”. Această exprimare nu este singulară, ci o regăsim și în epistolele paveline:
[COLOR=#993300]“Mulțumind cu bucurie Tatălui celui ce ne-a învrednicit pe noi să luăm parte la moștenirea sfinților, întru lumină.[/COLOR]
[COLOR=#993300]El ne-a scos de sub puterea întunericului și ne-a strămutat în împărăția Fiului iubirii Sale,[/COLOR]
[COLOR=#993300]Întru Care avem răscumpărarea prin sângele Lui, adică iertarea păcatelor;[/COLOR]
[COLOR=#993300]Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai întâi născut decât toată făptura.[/COLOR]
[COLOR=#993300]Pentru că [/COLOR][COLOR=purple]întru El[/COLOR][COLOR=#993300] au fost făcute toate, cele din ceruri și cele de pe pământ, cele văzute, și cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut[/COLOR][COLOR=purple]prin El[/COLOR][COLOR=#993300] și [/COLOR][COLOR=purple]pentru El[/COLOR][COLOR=#993300].[/COLOR][COLOR=#993300]” (Col. 1, 12-16)[/COLOR] (sublin.ns.)
Sf. Apostol Pavel completează așadar rolul de reprezentare ([COLOR=purple]întru Fiul[/COLOR]) cu rolul instrumental ([COLOR=purple]prin Fiul[/COLOR]) și cu rolul final ([COLOR=purple]pentru Fiul[/COLOR]), dar nu amintește nimic despre o delegare specială și singulară a Fiului pentru actul în sine al creației. Nu vom găsi nicăieri în Biblie pentru acest subiect o exprimare de genul [COLOR=purple]de către Fiul[/COLOR].Așadar, toate cele trei Persoane ale Sfintei Treimi au avut o contribuție egală și partajată, dar nedespărțită și neamestecată, la creația propriu-zisă, având o aceeași și împreună lucrare, după cum spune Sf. Maxim Mărturisitorul:
[COLOR=#993300]“…Căci Tatăl este întreg în întreg Fiul și în întreg Duhul Sfânt în chip desăvârșit;și întreg este Duhul Sfânt în întreg Tatăl și în întreg Fiul, în chip desăvârșit. De aceea Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt sunt un Dumnezeu. Căci una și aceeași este ființa, puterea și lucrarea Tatălui, a Fiului și a Duhului Sfânt, nefiind și neînțelegându-se nici unul fără celălalt.” (Sf.Maxim Mărturisitorul: A[/COLOR] [COLOR=#993300]doua sută de capete gnostice)[/COLOR](sublin.ns.)

Așadar, Unul este Dumnezeu, pentru că Una este Dumnezeirea. Una și aceeași este, o întreagă unitate după ființă, și o întreagă Treime după ipostasuri. Dar, pentru fiecare Persoană se disting atribute definitorii: Tatăl este Creatorul și Proniatorul prin excelență, deși toate trei Persoanele participă la creație și la susținerea ei; Fiul este Mântuitorul și Moștenitorul, dar mântuiește în primul rând pentru a face ascultare de voia Tatălui, cu puterea lucrătoare a Duhului; Duhul Sfânt este Mângâietorul și Sfințitorul, dar nu vine decât trimis de Fiul și purces de la Tatăl.
Pe vremuri, când Verginica ținea frâiele “lucrării” de la Pucioasa și-i povățuia pe creștini, învățătura ei (deși plină de alte aberații) păstra totuși față de Sfânta Treime respectul și recunoașterea moștenită din tradiția ortodoxă. Prin anii aceia, Verginica încă mai recunoștea pentru Tatăl însușirea de Făcător al cerului și al pământului, așa cum învățase ea Crezul în copilărie de la părinții ei. Astfel, într-o “vorbire” atribuită Maicii Domnului, Verginica spunea:
[COLOR=blue]“ …Grăiește Maica Mea ție, popor creștin:[/COLOR]
[COLOR=blue]Eu sunt care vorbesc: mama Fiului ceresc. Și cu Mine e Fiul Meu, e și [/COLOR][COLOR=fuchsia]Tatăl, Dumnezeu Creatorul cerului și al pământului[/COLOR][COLOR=blue], sunt și ucenicii și sfinții. Am venit nu cum se plimbă oamenii cu avioanele; am venit în zbor, cu Duhul. O, copii, o, seminția părintelui Avraam! Dacă oamenii nu vor să cunoască această lucrare dumnezeiască, ca să trăiască viață fără de moarte, Dumnezeu va face să se împlinească numărul din piatră, din copaci și nu va rămâne de rușine… [/COLOR][COLOR=blue]” ([/COLOR][COLOR=blue]9/ 22 septembrie 1978.)[/COLOR]
Învățătura aceasta[COLOR=blue] ([/COLOR][COLOR=fuchsia]“Tatăl, Dumnezeu Creatorul cerului și al pământului”[/COLOR][COLOR=blue])[/COLOR] este astăzi contrazisă flagrant de noile născociri ale liderilor pucioși Mihaela și Nicușiță, care pretind că [COLOR=blue]numai Fiul a fost autorul creației[/COLOR]:
[COLOR=blue]“[/COLOR][COLOR=fuchsia]Sunt Fiul[/COLOR] [COLOR=blue]Tatălui Savaot, născut din Tatăl mai înainte de vecii. [/COLOR][COLOR=fuchsia]La facerea cerului și a pământului am făcut apoi pe om din pământ și am pus din Mine duh de viață în el[/COLOR][COLOR=blue], și după chipul [/COLOR][COLOR=fuchsia]Meu[/COLOR][COLOR=blue] M-am uitat când l-am plămădit[/COLOR][COLOR=blue].”[/COLOR] [COLOR=blue](Citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” din 19-08-2008.)[/COLOR] (sublin.ns.)
Să consemnăm alterarea gravă a mesajului biblic, prin trecerea de la lucrarea sinergică a Treimii celei de o ființă: “[COLOR=#993300]Să facem om după chipul și după asemănarea [/COLOR][COLOR=fuchsia]Noastră[/COLOR]” la lucrarea individualizată, exclusivă, a Fiului: “[COLOR=blue]după chipul [/COLOR][COLOR=fuchsia]Meu [/COLOR][COLOR=blue]M-am uitat când l-am plămădit[/COLOR]”.

[COLOR=purple]

[/COLOR]
  #410  
Vechi 12.02.2009, 21:29:44
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Actualitatea la NIP: Alte învățături eretice

[COLOR=purple]60. Misterele Pucioasei (LVI)[/COLOR]
[COLOR=purple]Actualitatea la NIP: Alte învățături eretice (partea a II-a )

[/COLOR]
Este adevărat că Biblia folosește aici două registre: primul, la nivel intențional, cînd se preferă forma la plural ([COLOR=#993300]…după chipul și după asemănarea [/COLOR][COLOR=fuchsia]Noastră[/COLOR]) și al doilea, la nivel aplicativ, când se preferă forma la singular ([COLOR=#993300]…a făcut Dumnezeu pe om după chipul [/COLOR][COLOR=fuchsia]Său[/COLOR][COLOR=fuchsia])[/COLOR]. Să observăm însă că această a doua formă, vocabula “[COLOR=fuchsia]Său[/COLOR]” este aleasă tocmai pentru a sublinia unitatea în Treime a lui Dumnezeu în actul creației, și nu particularizarea lucrării numai către Fiul. Pentru că și la început s-a ales exprimarea implicită, referitoare la Sfânta Treime: “[COLOR=#993300]Și a zis Dumnezeu: "Să facem…[/COLOR]” și nicidecum varianta explicită: “[COLOR=#993300]Și a[/COLOR][COLOR=fuchsia]u[/COLOR][COLOR=#993300] zis Dumnezeu: "Să facem…[/COLOR]”. Iată textul biblic la care tocmai ne-am referit:
[COLOR=#993300]“Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea [/COLOR][COLOR=fuchsia]Noastră[/COLOR][COLOR=#993300], ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul![/COLOR] [COLOR=#993300] Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul [/COLOR][COLOR=fuchsia]Său[/COLOR][COLOR=#993300]; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie. " ” (Fac.1, 26-27)[/COLOR]
În accepțiunea liderilor pucioși, ar trebui sine qua non schimbată partea de început a Crezului, pentru a sublinia textual că nu Tatăl, ci Fiul este [COLOR=fuchsia]Făcătorul cerului și al pământului.[/COLOR]
Acestă învățătură eretică despre [COLOR=blue]Fiul Creatorul[/COLOR] este confirmată imediat în continuare, prin următorele fraze, de data aceasta atribuite “[COLOR=blue]Tatălui Ceresc[/COLOR]”, prin care se spune că Fiul nu numai că l-a plămădit din lut pe om, dar i-a dat și suflare de viață, duh din duhul Lui:
[COLOR=blue]“– O, Fiule scump, după ce Noi în vremea facerii a toate câte s-au făcut am grăit Unul către Altul să facem om după chipul și asemănarea Noastră, [/COLOR][COLOR=fuchsia]Tu M-ai ascultat, și din pământ l-ai plămădit pe om[/COLOR][COLOR=fuchsia] și apoi ai suflat peste el[/COLOR][COLOR=blue] și ai ridicat pe picioarele lui om cu suflet viu.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” din 19-08-2008.)[/COLOR] (sublin.ns.)
Sfinții Părinți, pentru a sublinia rolul decisiv de Creator pe care L-a avut Tatăl Ceresc la facerea omului, și că Duhul de la Tatăl purcede, subliniază că nu Fiul, ci Tatăl este Cel Care a suflat suflare de viață peste om:
[COLOR=#993300]“…le este dat […]să primească îndată și pe Sfântul Duh[…]le este dat nu numai [/COLOR][COLOR=fuchsia]prin suflare în față,[/COLOR][COLOR=fuchsia] cum l-a primit mai înainte Adam de la Dumnezeu Tatăl[/COLOR][COLOR=#993300] și mai pe urmă ucenicii lui Hristos prin suflarea lui Hristos (Ioan 20,22), ci, deodată, în chip nevăzut, ca o suflare (Fapte 2,2)a Duhului ce suflă în chip vădit harul Duhului.”[/COLOR] [COLOR=#993300](Calist Patriarhul: Capete despre rugăciune; Filocalia, vol.8.)[/COLOR](sublin.ns.)
[COLOR=blue].[/COLOR]
[COLOR=blue].[/COLOR]
[COLOR=blue]2. Învățătura despre căderea îngerilor datorită semeției lui Adam, omul cel întâi zidit de Dumnezeu[/COLOR]
[COLOR=blue].[/COLOR]
O altă învățătură eretică promovată de liderii pucioși este cea prin care i se atribuie lui Adam (în afară de păcatul originar, și mai înaintea lui) și tragedia căderii legiunilor de îngeri din cer. Cităm următoarele:
[COLOR=blue]“L-ai despărțit apoi în două și l-ai numit bărbat și femeie, așa precum l-ai zidit, și ai făcut așa ca să nu se simtă singur omul, dar numaidecât el s-a semețit și mai mult dacă nu s-a mai simțit singur, s-a semețit mai mult ca atunci când și-a zis în sinea lui că el este mare și când s-a ridicat cu gândul deasupra lui Dumnezeu, iar [/COLOR][COLOR=fuchsia]îngerii care-i slujeau au început să cadă odată cu înălțarea omului care a căzut prin înălțare[/COLOR][COLOR=blue], și atunci gura Ta a rostit peste îngerul Mihail să dea poruncă îngerilor să aibă frică de Dumnezeu și să ia aminte la El și nu la om.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” din 19-08-2008[/COLOR][COLOR=blue].[/COLOR][COLOR=blue])[/COLOR] (sublin.ns.)
Așadar, păcatul “originar” pentru care Adam a fost alungat din Rai pentru neascultare nu era deloc originar!! Adam era la recidivă, întrucât făcuse mai înainte un pocinog și mai mare – e drept, rămas nesancționat, de parcă Dumnezeu n-ar fi observat că era cazul s-o facă. Față de mușcarea din fructul oprit, care denotă mai degrabă indolență și minte îngustă, uzurparea premeditată a tronului ceresc și surparea unei întregi cete de îngeri era o ispravă cu adevărat dezastruoasă și inacceptabilă!
Se afirmă în continuare că, după crearea Evei ( probabil că Eva era “cadoul” făcut de Dumnezeu pentru acest “domnu’ Goe” al începuturilor, după ce prin semeția lui trântise la pământ o ceată de îngeri, despre care se zice că-i slujeau!!), Adam s-a semețit și mai mult (normal, dacă nu l-a tras nimeni de urechi pentru prima poznă, ca să se îndrepte, o fi crezut că este pe calea cea bună):
[COLOR=blue]O, [/COLOR][COLOR=fuchsia]omul s-a semețit și mai mult apoi[/COLOR][COLOR=blue] dacă s-a văzut că nu este singur. Căzuse ceata cea dintâi a îngerilor, căzuse din cinstea în care era, căzuse odată cu căderea omului care s-a înălțat pe sine peste Dumnezeu, iar răul acesta lucrat de om s-a numit satană [/COLOR][COLOR=fuchsia]și a căzut din cer cu tot cu om[/COLOR][COLOR=blue], iar Tu, Fiule scump, ai fost martor la această durere, și martor ești și de atunci până azi, căci îngerii căzuți prin înălțarea omului se războiesc de atunci împotriva omului prin care ei și-au pierdut statul și slava din care au căzut.[/COLOR][COLOR=blue] (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” din 19-08-2008[/COLOR][COLOR=blue].[/COLOR][COLOR=blue])[/COLOR] (sublin.ns.)
Consecința? Adam a căzut și el din cer, odată cu satana care l-a ispitit să mănânce din pomul oprit.
Două, chiar trei întrebări rămân deocamdată fără răspuns:
1. De ce prima greșeală (mai mare, prin consecințe directe) a lui Adam a fost total ignorată, iar a doua (aparent mai mică) a fost sever sancționată?
2. Dacă satan era din ceata îngerilor căzuți, cum de mai dădea el târcoale prin rai, sub înfățișare de șarpe? Ca pe urmă, după pozna lui Adam, cea cu fructul oprit, satan să cadă din nou (unde să mai cadă, pentru că el era căzut deja?) împreună cu Adam!
3. Dacă “îngerii îi slujeau lui Adam”, de ce a mai zis Dumnezeu că [COLOR=#993300]Adam e singur[/COLOR] și că [COLOR=#993300]nu e bine să stea singur[/COLOR] și [COLOR=#993300]fără nici un ajutor[/COLOR]?(v. [COLOR=#993300]Fac. 2,18[/COLOR][COLOR=#993300].[/COLOR]) Cum îi slujeau îngerii lui Adam, dacă Dumnezeu declară că Adam era fără ajutor? (doar dacă nu trăgeau chiulul cu toții)
Peste toate acestea, Sfânta Scriptură nu sugerează nicăieri că îngerii ar fi fost creați să-l servească pe Adam. Se spune însă că ei trebuia să-I aducă necontenit cinstire lui Dumnezeu, caz în care n-ar mai fi avut când să-l mai servească și pe Adam:
[COLOR=#993300]“Când s-au făcut stelele, lăudatu-M-au cu glas mare [/COLOR][COLOR=fuchsia]toți îngerii Mei[/COLOR][COLOR=#993300]” ( Iov, 38,7)[/COLOR] (sublin.ns.)
Sfinții Părinți văd altfel lucrurile. Ei identifică exact cauza căderii îngerilor în propria lor libertate, folosită impropriu. În nici un caz căderea lor nu se poate atribui unei cauze externe, asupra căreia ei să nu aibă nici cel mai mic control. O astfel de alternativă, prezentată de liderii pucioși ca fiind “inspirată” prin “Cuvântul lui Dumnezeu”, este la urma urmei și profund imorală.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40