Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.03.2009, 00:26:17
venypad venypad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Mesaje: 43
Implicit

AS FACE O PRECIZARE:
SA NU FACETI CONFUZIA INTRE "VENIAMIN" SI "VENYPAD". Venypad sunt eu, Veniamin Ilie, dupa numele de mirean Nicolaie Ilie, iar dupa numele de monah, Veniamin. Eu intru pe acest forum doar cu numele "Venypad", la vremea actuala. Am incercat sa iau legatura mai de mult cu "VENIAMIN", insa fara succes, din prima fiind "refuzata" dialogarea, sa zic asa. Dar, nu are nicio obligatie fata de mine sa-mi zica de ce si-a ales acest nume, sau daca ma cunoaste. Atat am voit sa spun, ca eu nu intru cu "VENIAMIN", desi ma numesc Veniamin, ci intru cu "Venypad", in sensul vice-verso, in italiana, "Padre Benjiamino" adica parintele Veniamin.
Imi cer iertare pentru intervenirea aceasta, deviind de la subiect.
Discutie folositoare si frumoasa in continuare va doresc!
Sa aveti un Post usor si plin de realizari!

Protosinghel Veniamin Ilie,
din cadrul juristdictiei G.O.C. in Occident, respectiv "Mitropolia Ortodoxa Traditionala de Milano".
(M-am prezentat mai precis, pentru a evita orice confuzie intre membrii forumului CrestinOrtodox.Ro)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.03.2009, 11:52:08
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iar in ce priveste diferentele dintre miafizitism si 'diafizitism', atat timp cat nu cunosc originea exacta a cuvantului 'miafizit' pentru mine are cam acelasi inteles cu 'diafizitismuil', 'triafizitismul' s.a.m.d.
Asa ca, explica-mi te rog, Veniamin, etimologia cuvantului 'miafizitism' nu nuantarea sa dpdv religios, ca sa pot face diferentierea fata de 'diafizitism', etc... Daca tot spui ca trebuie sa mai invat - si chiar asa este - atunci invata-ma tu istoria ereziilor...
A propos, vad ca le luai cu drag apararea ereticilor miafiziti (copti) aici pe forum, cum ca nu toti ar fi suferit de erezia miafizitismului, ci ca unii dintre ei au fost condamnati pe nedrept de Sinodul IV Ecumenic. Vei fi fiind si tu unul dintre copti, dintre aparatorii ereziei miafizite?

R.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.03.2009, 16:23:32
venypad venypad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Mesaje: 43
Implicit

Asta numesc eu confuzie... Acum nu stiu cu care dintre membrii forumului vorbesti. Cu padreVeny, sau cu "Veniamin" celalalt? Dar, pentru a adauga cateva cuvintele, pana voi afla la ce persoana ai adresat intrebarea, fratia ta, as fae cunoscut fratiilor voastre, ca:
Din cate stiu eu, atunci la Sf. Sinod IV Ecumenic, conducerea satatului a impus Sfintilor Parinti (s-au i-au influientat) sa declare toata regiunea aceea ce fiind eretica. Astfel, nu toti erau, ci majoritatea. Dar, dintre cei ce au ramas din aceia, si care nu aveau parte cu erezia, atat de mult s-au suparat, incat nici nu au mai vrut sa auda de Patriarhia Ecumenica. Am cunoscut doi preoti din aceasta "semetie". Ei nu au erezia despre o singura fire a Domnului nostru Iisus Hristos, nu au epicleza schimbata, pe cand coptii nu mai fac amestecarea Sfintelor Taine cu Apa. Au aceleasi rituri si aceleasi Taine. Am vazut chiar si un Botez savarsit de acesti preoti. Fac cele trei afundar desavarsit si nu cu alte randuieli, ci aceleasi ca ale ortodocsilor.
De aceea am zis ca nu toti au fost condamnati pe drept de eres, ci la influientele statului. Acum, ca or avea si ei alte caderi sau schisme, nu stiu; dar, eretici nu sunt, in niciun caz! Nu ma refer la cei combatuti pe drept, batjocorind persoana Domnului nostru Iisus Hristos și refuzand credinta ce a adevarata in care se dogmatisesc cele doua firi ale Mantuitorului: dumnezeiasca si umana; "DUMNEZEU-OMUL" dupa cum este numit; ci ma refer la aceasta parte lipsita de erezie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.03.2009, 17:04:01
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de venypad Vezi mesajul
Asta numesc eu confuzie... Acum nu stiu cu care dintre membrii forumului vorbesti. Cu padreVeny, sau cu "Veniamin" celalalt? Dar, pentru a adauga cateva cuvintele, pana voi afla la ce persoana ai adresat intrebarea, fratia ta, as fae cunoscut fratiilor voastre, ca:
Din cate stiu eu, atunci la Sf. Sinod IV Ecumenic, conducerea satatului a impus Sfintilor Parinti (s-au i-au influientat) sa declare toata regiunea aceea ce fiind eretica. Astfel, nu toti erau, ci majoritatea. Dar, dintre cei ce au ramas din aceia, si care nu aveau parte cu erezia, atat de mult s-au suparat, incat nici nu au mai vrut sa auda de Patriarhia Ecumenica. Am cunoscut doi preoti din aceasta "semetie". Ei nu au erezia despre o singura fire a Domnului nostru Iisus Hristos, nu au epicleza schimbata, pe cand coptii nu mai fac amestecarea Sfintelor Taine cu Apa. Au aceleasi rituri si aceleasi Taine. Am vazut chiar si un Botez savarsit de acesti preoti. Fac cele trei afundar desavarsit si nu cu alte randuieli, ci aceleasi ca ale ortodocsilor.
De aceea am zis ca nu toti au fost condamnati pe drept de eres, ci la influientele statului. Acum, ca or avea si ei alte caderi sau schisme, nu stiu; dar, eretici nu sunt, in niciun caz! Nu ma refer la cei combatuti pe drept, batjocorind persoana Domnului nostru Iisus Hristos și refuzand credinta ce a adevarata in care se dogmatisesc cele doua firi ale Mantuitorului: dumnezeiasca si umana; "DUMNEZEU-OMUL" dupa cum este numit; ci ma refer la aceasta parte lipsita de erezie.
Cu userul "Veniamin" vorbeam, cel care ma indemna: "Razvane, ma invata!".
Despre istoria ereziilor, chiar nu stiu prea multe, insa il indemnam pe acel "Veniamin la modul cel mai serios cu putinta care este sensul etimologic al cuvantului 'miafizitism', ca sa-mi pot face putina ordine in minte pe aceasta tema si sa nu-l mai confund cu ceva ce nu exista: ex. 'diafizitism', 'triafizitism', 'tetrafizitism', etc, etc.
Voiam ca acest user sa raspunda, nu userul "venypad', care stiu cine este.

Romeo
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.03.2009, 20:53:14
Veniamin Veniamin is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2006
Mesaje: 35
Implicit

Miafizism: Din greaca mia=unul, una; physis=naturã - o singurã naturã compusã în persoana lui Hristos, Dumnezeu desavarsit si om desavarsit.
Exista insa o problema cu prefixul ,,mia" acesta. Din anumite surse, cum ar fi Britannica, spune ca ,,mia" ar insemna ,,acelasi"/,,aceeasi". Adica doua firi in persoana Mantuitorului in aceasi (singura) fire compusa. Nu in doua, ci in una si aceeasi.

Singura definitie pe care am gasit-o pentru [SIZE=1]Diafizism (si consider eu ca e gresita) ar fi aceasta: gr. dia=doi/doua; physis - fire, natura;. Eu stiam ca ,,duo" este doi, nu ,,dia". Poate reusesc sa intreb maine pe cineva mai priceput decat mine (ca doar mai trebuie sa invat si eu, nu numai razvan )[/SIZE]



Citat:
A propos, vad ca le luai cu drag apararea ereticilor miafiziti (copti) aici pe forum, cum ca nu toti ar fi suferit de erezia miafizitismului, ci ca unii dintre ei au fost condamnati pe nedrept de Sinodul IV Ecumenic. Vei fi fiind si tu unul dintre copti, dintre aparatorii ereziei miafizite?
Eu nu am spus asa ceva. Defapt daca ma uit la cateva postari mai sus observ ca aceste lucruri au fost spuse de catre valentin.viliga. Nu de catre mine!
Din postarea mea anterioara cred ca se deduce clar care este pozitia mea si credinta mea.
Citat:
Asta numesc eu confuzie..
Pai dupa cum a spus si venypad:
Citat:
Dar, nu are nicio obligatie fata de mine sa-mi zica de ce si-a ales acest nume
NU sunt padreVeny.
Imi amintesc ca la inceput am primit un mesaj privat in care eram intrebat daca sunt un oarecare parinte veniamin din cadrul bisericii BCOR parca, sau ceva cu traditionalisti (nu mai stiu exact cum suna), si am raspuns ca NU. Am mai primit apoi un mesaj cam cu acelasi continut la care nu am raspuns pentru ca deja dadusem un raspuns la primul mesaj. Nu am vrut sa ma repet aiurea.

Citat:
....De aceea am zis ca nu toti au fost condamnati pe drept de eres....
,
Aici este cazul si al maronitilor. Ei au fost crestini, s-a crezut despre ei ca sunt monofiziti, au ,,disparut" din istoria universala pentru cateva secole, pana la venirea cruciatilor (I cruciada - 1095), cand au afirmat ca ei niciodata nu au adoptat erezia monofizita, si au cerut sa intre sub autoritatea papei.
E un sambure de adevar si aici. Cat despre comuniunea actuala a bisericilor orientale, exista anumite discrepante intre dogmele (si hristologice) ale unora (spre ex armenii) si ale altora (ex coptii). Insa sunt doar particularitati.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.03.2009, 21:34:05
Veniamin Veniamin is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2006
Mesaje: 35
Implicit

ERATA
In legatura cu raspunsul meu de la afirmatia:
Citat:
A propos, vad ca le luai cu drag apararea ereticilor miafiziti (copti) aici pe forum, cum ca nu toti ar fi suferit de erezia miafizitismului, ci ca unii dintre ei au fost condamnati pe nedrept de Sinodul IV Ecumenic. Vei fi fiind si tu unul dintre copti, dintre aparatorii ereziei miafizite?
Imi pare rau, nu valentin a scris acele lucruri ci venypad.
Sorry.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.03.2009, 16:30:38
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Care este pozitia BO fata de ortodocsii libanezi, care se numesc maroniti?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.03.2009, 19:36:51
Veniamin Veniamin is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2006
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Care este pozitia BO fata de ortodocsii libanezi, care se numesc maroniti?
Oficial nu stiu sa existe vreo pozitie anume. Insa mai mult ca sigur este aceasi pozitie ca in cazul catolicilor. Maronitii sunt in comuniune cu Biserica Catolica inca din secolul al XI-lea. Le impartasesc viziunile asupra canoanelor si dogmele. Practic sunt niste catolici cu anumite particularitati secundare.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.03.2009, 20:08:37
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Veniamin Vezi mesajul
Oficial nu stiu sa existe vreo pozitie anume. Insa mai mult ca sigur este aceasi pozitie ca in cazul catolicilor. Maronitii sunt in comuniune cu Biserica Catolica inca din secolul al XI-lea. Le impartasesc viziunile asupra canoanelor si dogmele. Practic sunt niste catolici cu anumite particularitati secundare.
Iarta mi ignoranta, nu stiu nimic despre acest subiect. eu stiam ca ei tin de biserica ortodoxa, de aceea am intrebat; deci sunt catolici.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.03.2009, 20:40:08
Veniamin Veniamin is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2006
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
eu stiam ca ei tin de biserica ortodoxa, de aceea am intrebat; deci sunt catolici.
Biserica Maronita este o jurisdictie orientala, etnica, a Libanului care pretinde ca are succesiunea apostolica din Biserica (Patriarhia) Antiohiei. Nu este in comuniune cu Biserica Ortodoxa, ci este una din bisericile de rit oriental ale catolicilor.
Daca stii engleza poti citi pe wikipedia cate ceva despre ei.
[COLOR=#2982b6]http://en.wikipedia.org/wiki/Maronite_Church[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatia cu ateii WhiteChakra Generalitati 25 27.09.2011 05:58:24
Relatiile ortodocsilor cu neortodocsii Hector Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 25 21.11.2009 16:35:22
Exista lider ar ortodocsilor din lume? tigerAvalo9 Generalitati 18 20.10.2008 23:36:03