Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 14.03.2009, 22:19:35
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

totusi si cristiboss are dreptatea lui : pe langa faptul ca orice pacat oricat de mic ne va chinui dupa moarte , si uneori chinurile vor fi atat de cumplite incat chiar si o secunda de astfel de chinuri vor intrece chiar si cele mai aspre suferinte din viata noastra , totusi , pe langa aceasta realitate , orice om care va chema Numele Domnului si va spune macar un Doamne miluieste , fie el si eretic sau pagan sau chiar si ateu , nu se poate sa nu simta apoi milostivirea dumnezeiasca ... caci Hristos pe langa faptul ca uraste la extrem pacatul si nu este atins de pacat , este in acelasi timp si cel mai milostiv om cu putinta , si are o inima atat de sensibila si delicata si de milostiva , incat va arata mila oricarui om care il va chema in rugaciune ...
Reply With Quote
  #162  
Vechi 14.03.2009, 22:21:53
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si cred ca este totusi exagerat ca si io am tot batut apa in piua cu ce fac nu stiu io cine , ci cred ca ar trebui sa o las mai moale cu chestiile astea ... oleaca de mila nu mi-ar strica nici mie ...
in fond : tot omul este mincinos , deci si io , si deci cu siguranta ca ma insel adeseori , ca si oricare alt om pacatos ...
Reply With Quote
  #163  
Vechi 14.03.2009, 22:44:14
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar pe alta parte totusi observ ca este bine sa fie scrise aceste proorocii deoarece ele ne arata fara gres calea pe care trebuie sa mergem , si iata , ca sunt unii care inca nu stiu acestea ... si poate ca va fi de folos unora sa le afle ... in plus inselaciunile care vin acuma odata cu antihristul sunt atat de viclene " incat vor insela si pe cei alesi de va fi cu putinta " , si de aceea este atat de benefic ca sa stim ce au spus sfintii in legatura cu aceste inselatorii ale antirhristului ...
Reply With Quote
  #164  
Vechi 15.03.2009, 00:53:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E bine sa fie reluate aceste cugetari ale Sfintilor Parinti. Eu am citit cartea Sfantului Lavrentie de Cernigov, si tot sunt impresionata de citatele extrase. Ai extras niste cuvinte ziditoare de suflet, incurajatoare pe care Sfintii ni le-au lasat cu un rost. Citarea lor e tot o milostenie duhovniceasca si de aceea spun: Bogdaproste, Emanuel2007!

Oricat de dureros e adevarul, iata ca necunoasterea lui e si mai dureroasa pentru sufletele care se pot pierde din aceasta cauza. De aceea, abaterea de la adevarul credintei trebuie defaimata, indiferent cui i-ar apartine. E dureros sa vezi acest neam alunecand buluc spre capcanele lui Antihrist. Nu ne putem preface ca nu vedem. Nu putem spune ca totul e roz. Oricat duh de pace am avea. Ai salvat astfel un suflet? Ai facut o fapta buna. Mustram pacatul, iar nu pe pacatos.

Sa nadajduim in ajutorul Preasfintei Maici a Domnului care ne va ajuta sa mergem pe calea mantuirii sau a muceniciei in aceste vremuri. Sa ne rugam, caci credinta ne va fi pusa la incercare. Vom fi in stare sa alegem sa ne mentinem o credinta puternica in aceste vremuri? Vom avea taria de a suporta lipsurile si prigoana pentru Hristos? Ne vom numara si noi printre cei putini care se vor mantui sau vom aluneca pe calea cea larga?
Reply With Quote
  #165  
Vechi 15.03.2009, 01:09:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
dar pe alta parte totusi observ ca este bine sa fie scrise aceste proorocii deoarece ele ne arata fara gres calea pe care trebuie sa mergem , si iata , ca sunt unii care inca nu stiu acestea ... si poate ca va fi de folos unora sa le afle ... in plus inselaciunile care vin acuma odata cu antihristul sunt atat de viclene " incat vor insela si pe cei alesi de va fi cu putinta " , si de aceea este atat de benefic ca sa stim ce au spus sfintii in legatura cu aceste inselatorii ale antirhristului ...
Ce au spus Sfinții Părinți , ori și când sunt bine venite , inclusiv proorociile lăsate. Trebuie să-ți structurezi pe teme , pe anumite evenimente, expunerile și toate postările tale, pentru a nu se crea o harbabură, iar acolo unde sunt intrebări, nelămuriri, să se discute omenește, normal, fără a mai acuza Biserica și a o terfeli prin noroi, pentru că așa ceva nu ne onorează , ci dinpotrivă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #166  
Vechi 15.03.2009, 01:21:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E bine sa fie reluate aceste cugetari ale Sfintilor Parinti. Eu am citit cartea Sfantului Lavrentie de Cernigov, si tot sunt impresionata de citatele extrase. Ai extras niste cuvinte ziditoare de suflet, incurajatoare pe care Sfintii ni le-au lasat cu un rost. Citarea lor e tot o milostenie duhovniceasca si de aceea spun: Bogdaproste, Emanuel2007!

Oricat de dureros e adevarul, iata ca necunoasterea lui e si mai dureroasa pentru sufletele care se pot pierde din aceasta cauza. De aceea, abaterea de la adevarul credintei trebuie defaimata, indiferent cui i-ar apartine. E dureros sa vezi acest neam alunecand buluc spre capcanele lui Antihrist. Nu ne putem preface ca nu vedem. Nu putem spune ca totul e roz. Oricat duh de pace am avea. Ai salvat astfel un suflet? Ai facut o fapta buna. Mustram pacatul, iar nu pe pacatos.

Sa nadajduim in ajutorul Preasfintei Maici a Domnului care ne va ajuta sa mergem pe calea mantuirii sau a muceniciei in aceste vremuri. Sa ne rugam, caci credinta ne va fi pusa la incercare. Vom fi in stare sa alegem sa ne mentinem o credinta puternica in aceste vremuri? Vom avea taria de a suporta lipsurile si prigoana pentru Hristos? Ne vom numara si noi printre cei putini care se vor mantui sau vom aluneca pe calea cea larga?
Dragă Antonia, cu prigoana și cu lipsurile, suntem obișnuiți și de o fi și mai rău , trebuie să rezistăm , căci un sfârșit e in toate aici in astă lume. Cât privește mântuirea noastră, depinde de fiecare in parte de cum și-a făcut temele și mai ales de cum a aplicat cele invățate in viața de zi cu zi. Dar, să nu uităm ,ca depinde in primul rând de milostivirea Lui , fără de care nimeni n-ar trece granița spre Impărăția lui Dumnezeu. Să ne rugăm neâncetat, in gând, cu glas, cum putem și cum simțim, dar să- L avem neâncetat, pe Bunul Dumnezeu lângă noi, in sufletele noastre. Așa să ne ajute Dumnezeu ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #167  
Vechi 15.03.2009, 12:55:40
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

biserica ortodoxa nu trebuie terfelita niociodata in noroi ; insa sunt anumiti oameni ai bisericii care seamana tulburari si ei insisi o terfelesc in noroi ecumenist ... si noi trebuie sa ne rugam pentru ei sa ii lumineze Dumnezeu , si pe ei si pe noi pe toti ... insa , totusi , nu trebuie sa tot bat saua cu chestia asta ca de acuma m-am cam saturat si e si mandrie pe deasupra : nu mandrie in sensul ca nu ascult io de ei ( caci ascultarea nu merge la a asculta de minciuni ) , ci mandrie in sensul ca repet mereu aceleasi lucruri , iar viata duhovniceasca nu se compune numai din a spune ce a facut cineva ; viata duhovniceasca se compune din toate virtutile necesare mantuirii , iar a reduce viata duhovniceasca numai la a repeta la nesfarsit un singur lucru sau doua , care ti se par tie a fi duhovnicesti , atunci chiar ca asta e mandrie ... si mie teama de mandrie , nu de altceva , decat ca mandria ma va chinui in veacul viitor cu chinuri insuportabile , ceea ce nu imi doresc nici mie nici nimanui , nici macar antihristului sau lui satan ...
Reply With Quote
  #168  
Vechi 15.03.2009, 14:39:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
biserica ortodoxa nu trebuie terfelita niociodata in noroi ; insa sunt anumiti oameni ai bisericii care seamana tulburari si ei insisi o terfelesc in noroi ecumenist ... si noi trebuie sa ne rugam pentru ei sa ii lumineze Dumnezeu , si pe ei si pe noi pe toti ... insa , totusi , nu trebuie sa tot bat saua cu chestia asta ca de acuma m-am cam saturat si e si mandrie pe deasupra : nu mandrie in sensul ca nu ascult io de ei ( caci ascultarea nu merge la a asculta de minciuni ) , ci mandrie in sensul ca repet mereu aceleasi lucruri , iar viata duhovniceasca nu se compune numai din a spune ce a facut cineva ; viata duhovniceasca se compune din toate virtutile necesare mantuirii , iar a reduce viata duhovniceasca numai la a repeta la nesfarsit un singur lucru sau doua , care ti se par tie a fi duhovnicesti , atunci chiar ca asta e mandrie ... si mie teama de mandrie , nu de altceva , decat ca mandria ma va chinui in veacul viitor cu chinuri insuportabile , ceea ce nu imi doresc nici mie nici nimanui , nici macar antihristului sau lui satan ...
Ai perfectă dreptate Manuel !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #169  
Vechi 15.03.2009, 22:42:52
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Or avea Anca și antene, emițătoare, receptoare sau mai știu eu ce , dar asta nu mă oprește cu nimic de la credința mea . Monitorizați suntem peste tot, prin telefonie, net , etc . Pe mine cel puțin nu mă deranjează , pentru că ce sunt aici, sunt peste tot. Nu am secrete, nu am ce ascunde și nu am frică decât de Dumnezeu și din păcate mai greșesc și - L supăr, cu voie sau fără voie. In rest , toate trec. . . !
dar s-au studiat undele electromagnetice ale creerului si daca se realizeaza o interferenta VOITA cu undele creerului tau tu nu mai poti sa dispui de libertatea ta ,ca vei teleghidat !!Si ca sa evitam asta tot ce are RIFD rebuoe REFUZAT !!Plus pericolul de cancer !
Reply With Quote
  #170  
Vechi 15.03.2009, 23:01:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
dar s-au studiat undele electromagnetice ale creerului si daca se realizeaza o interferenta VOITA cu undele creerului tau tu nu mai poti sa dispui de libertatea ta ,ca vei teleghidat !!Si ca sa evitam asta tot ce are RIFD rebuoe REFUZAT !!Plus pericolul de cancer !
Mă faci să zâmbesc Sofia ! Să ne bagăm intr -un borcan și le rezolvăm pe toate ! Adio aditivi, e-uri, radiații , emanații, conspirații . . . . De-o vrea Dumnezeu , acum mor , iar El imi știe clipa morții. De moarte ție frică ? ? ? Ce e moarte Sofia , decât o trecere , un prag. De trecere, de cum trecem pragul să ne fie teamă , nu de moartea biologică de aici.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Pasapoartele biometrice nu vor fi obligatorii mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 27.06.2009 02:43:09
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Sunt pasapoartele biometrice o lucrare diabolica? moro.d Stiri, actualitati, anunturi 6 05.02.2009 23:45:44