Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.05.2009, 01:25:41
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Raspund aici pentru toti:

Sigur ca are nevoie de mai multa rugaciune, decit oricine altcineva.

Daca a gresit cineva, il punem la zid?

Sa-l puna zid cel care nu a gresit niciodata si este lipsit de pacat!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.05.2009, 10:03:33
peps peps is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Eu am avut ocazia sa-i daruiesc parintelui cartea mea de suflet ("Hristos rastignit din nou"), si sper si eu, alaturi de toata lumea, ca bunul Dumnezeu va face lucrarea Sa in toti ai Sai.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.05.2009, 10:36:00
pr.Teona pr.Teona is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit discutii

Ma bucur ca m-ai sant oameni care incearca sa acopere greasala unora,mai mult decat atat,cere sa ne rugam ptr.un suflet care a facut atat bine,tot prin rugaciune.
am citit cele scrise aici si m-am bucurat de unele persoane care,ii doare sufletul pentru un biet om,care din pricina unor slabiciuni omenesti,s-a intamplat ceeia ce stiti,ne rugam pentru iertarea gresalelor aproapelui nostru.
Insusui Mantuitorul Hristos spune:"Nu judecati,ca sa nu fiti judecati''.(Matei cap.7;1-3.;Luca 6;37.)sa luam aminte de cele spuse.trecand cu vedera cele intamplate,citim cele spuse de Evanghelistul Ioan la cap.8;3-7.cititi va rog despre acea femeie prinsa in adulteri de farisei...si sa luam aminte.
Pe Pr.Sava il stiu mai bine de jumatate de an,suficient timp pentru a-l cunoaste[...]nimic de reprosat.
Iar despre acele femei reporter pro-tv din BV,care au facut mult rau bisericii,facand prin aceasta multa sminteala intre crestini si asa zbuciumati de curentele sectare,in mare parte fiind inscenare,vor avea acum s-au mai tarziu probleme grave asa cum au patit unii din ai lor colegi.
Hristos a inviat,invierea tuturor
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.05.2009, 11:10:13
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pr.Teona Vezi mesajul
Ma bucur ca m-ai sant oameni care incearca sa acopere greasala unora,mai mult decat atat,cere sa ne rugam ptr.un suflet care a facut atat bine,tot prin rugaciune.
am citit cele scrise aici si m-am bucurat de unele persoane care,ii doare sufletul pentru un biet om,care din pricina unor slabiciuni omenesti,s-a intamplat ceeia ce stiti,ne rugam pentru iertarea gresalelor aproapelui nostru.
Insusui Mantuitorul Hristos spune:"Nu judecati,ca sa nu fiti judecati''.(Matei cap.7;1-3.;Luca 6;37.)sa luam aminte de cele spuse.trecand cu vedera cele intamplate,citim cele spuse de Evanghelistul Ioan la cap.8;3-7.cititi va rog despre acea femeie prinsa in adulteri de farisei...si sa luam aminte.
Pe Pr.Sava il stiu mai bine de jumatate de an,suficient timp pentru a-l cunoaste[...]nimic de reprosat.
Iar despre acele femei reporter pro-tv din BV,care au facut mult rau bisericii,facand prin aceasta multa sminteala intre crestini si asa zbuciumati de curentele sectare,in mare parte fiind inscenare,vor avea acum s-au mai tarziu probleme grave asa cum au patit unii din ai lor colegi.
Hristos a inviat,invierea tuturor

Adevarat a Inviat , Parinte!

Fiecare va da plata dupa faptele sale.

Din punctul meu de vedere, eu am pacatele mele, nu pot sa-mi fac mai multe, judecind pe altii, ca deja sint pacatoasa destul.

Cit desprei cei care au inscenat/ pingarit numele acestui amarit preot si apoi om, pai atunci...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.05.2009, 16:39:24
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Sincer nu l-am cunoscut pe acest parinte, dar cand am citit postarile dvs. n-am putut sa rezist sa nu deschis Sfanta Scriptura, sa ma duc la Evanghelia dupa Ioan, la capitolul 15 si sa nu citesc versetul 19:
" Daca ati fi din lume, lumea ar iubii ce este al sau; dar pentru ca nu sunteti din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea va uraste."

Iata fratilor cu ce avem de-a face, cu un om care nu este din lumea aceasta, din motivul cu pricina, probabil ca nu va avea un sfarsit prea bun in raport cu aceasta lume, dar numai asa i se poate cunoaste si misiunea de jertfa vie.
Suntem toti datori sa-l ajutam, fie ca-i bun, fie ca nu, sa ne rugam pentru el, este parintele nostru, si ce este cel mai important si nu trebuie sa ne scape, este ca : MANTUIREA NU ESTE USOARA!


Har si pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.05.2009, 22:24:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scandaluri tipice urmarind un scop precis. Sa-i dea Dumnezeu putere duhovniceasca sa nu cada in masonerie cu aceasta ocazie. Caci aceasta poate fi o tactica de racolare in masonerie. Se cauta persoane care pot ispiti preotul sa cada intr-o slabiciune omeneasca, apoi este conditionat sa intre in masonerie ca sa-si mentina preotia sau este amenintat cu caterisirea. N-am vazut filmul cu pricina, dar daca este preot bun cam acestea sunt ispitele care-l pandesc. Iar daca ProTv apara bunele moravuri, apoi cum de n-am observat pana acum? Fie voia lui Dumnezeu cu parintele Sava! Si nu voia oamenilor.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.05.2009, 23:15:34
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de pr.Teona Vezi mesajul
Insusui Mantuitorul Hristos spune:"Nu judecati,ca sa nu fiti judecati''.(Matei cap.7;1-3.;Luca 6;37.)sa luam aminte de cele spuse.trecand cu vedera cele intamplate,citim cele spuse de Evanghelistul Ioan la cap.8;3-7.cititi va rog despre acea femeie prinsa in adulteri de farisei...si sa luam aminte.
Pe Pr.Sava il stiu mai bine de jumatate de an,suficient timp pentru a-l cunoaste[...]nimic de reprosat.
Hristos a inviat,invierea tuturor
ADEVARAT A INVIAT! parinte Teona
Sper ca maine dimineata sa primesc vesti despre parintele Sava.
Bunul Dumnezeu sa se milostiveasca de dansul si sa-l ajute sa se regaseasca !
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.05.2009, 23:20:24
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

[quote=ClaudiuT;132939]
Suntem toti datori sa-l ajutam, fie ca-i bun, fie ca nu, sa ne rugam pentru el, este parintele nostru, si ce este cel mai important si nu trebuie sa ne scape, este ca : MANTUIREA NU ESTE USOARA!


Calde multumiri tuturor celor care ati indraznit sa va spuneti parerea deschis pentru parintele Sava care din pacate, a cazut in grea ispita ! Cu siguranta, mantuirea nu este usoara, deci sa ne rugam sa se faca dreptate !
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.05.2009, 00:12:04
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

[quote=antoniap;133010....poate fi o tactica de racolare in masonerie. Se cauta persoane care pot ispiti preotul sa cada intr-o slabiciune omeneasca, apoi este conditionat sa intre in masonerie ca sa-si mentina preotia sau este amenintat cu caterisirea....... Iar daca ProTv apara bunele moravuri, apoi cum de n-am observat pana acum? Fie voia lui Dumnezeu cu parintele Sava! Si nu voia oamenilor.[/quote]

Si cate vom mai auzi de acum incolo....
Masonerie, pericolul de insemnare cu numarul fiarei apocaliptice 666 (implementarea cip-urilor biometrice pentru buletin, pasaport sau carnet de conducere auto), legea 298 din 21.11.2008 care obliga furnizorii de servicii de comunicare electronica sa pastreze orice convorbire, sms sau e-mail pe ultimele 6 luni, premiera in Romania a pasapoartelor biometrice care contin imaginea faciala si amprentele detinatorului,( poate servi la ucideri, terorism si crima organizata ) ca sa nu mai vorbim de faptul ca pericolul cip-urilor biometrice se prelungeste chiar si atunci cand omul nu este in viata.
Rugati-va dragii mei cu totii, sa ne fereasca bunul Dumnezeu de toate acestea care vor veni, fie ca vrem, fie ca nu santem intrebati daca vrem, fie ca stim, fie ca nu stim......( ati asistat la vreo dezbatere nationala facuta de Protv sau alte posturi de televiziune??? pe aceasta tema??? )
Fara cuvinte! Ai mila de noi Doamne !
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.05.2009, 15:30:27
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pr.Teona Vezi mesajul
Ma bucur ca m-ai sant oameni care incearca sa acopere greasala unora,mai mult decat atat,cere sa ne rugam ptr.un suflet care a facut atat bine,tot prin rugaciune.
am citit cele scrise aici si m-am bucurat de unele persoane care,ii doare sufletul pentru un biet om,care din pricina unor slabiciuni omenesti,s-a intamplat ceeia ce stiti,ne rugam pentru iertarea gresalelor aproapelui nostru.
Insusui Mantuitorul Hristos spune:"Nu judecati,ca sa nu fiti judecati''.(Matei cap.7;1-3.;Luca 6;37.)sa luam aminte de cele spuse.trecand cu vedera cele intamplate,citim cele spuse de Evanghelistul Ioan la cap.8;3-7.cititi va rog despre acea femeie prinsa in adulteri de farisei...si sa luam aminte.
Pe Pr.Sava il stiu mai bine de jumatate de an,suficient timp pentru a-l cunoaste[...]nimic de reprosat.
Iar despre acele femei reporter pro-tv din BV,care au facut mult rau bisericii,facand prin aceasta multa sminteala intre crestini si asa zbuciumati de curentele sectare,in mare parte fiind inscenare,vor avea acum s-au mai tarziu probleme grave asa cum au patit unii din ai lor colegi.
Hristos a inviat,invierea tuturor
Initial n-am dorit sa intervin in discutia asta, insa ma simt nevoit sa-l intreb pe pr.Teona: cum puteti spune ca a fost inscenare? Ceva premeditat, da, dar vorbele si faptele au apartinut in totalitate domnului Sava. Faptul ca a existat o camera ascunsa nu neaga faptele si spusele staretului. Cine stie cate tinere fete au fost supuse aceluiasi tratament inainte sa vina televiziunea? Este evident ca PRO TV a venit acolo in urma unor sesizari.

Ati fi preferat ca aceasta problema sa fie musamalizata? Sa fie rezolvata in interiorul Bisericii? Este un lucru bun ca a fost scoasa la suprafata, pentru ca toti credinciosii care au avut de-a face cu parintele au dreptul sa stie. Ce se intampla cu domnul Sava de acum inainte este treaba Bisericii, dar toata lumea interesata are dreptul sa stie ce s-a intamplat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voi va rugati impreuna in familie? glykys Morala Crestina 56 21.04.2012 18:22:01
Sf. Ieromartir Isidor si cei 72 impreuna cu el pilgrim1 Diverse Sarbatori 1 25.01.2011 00:07:36
Veszprem - plangand impreuna laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 15 16.02.2009 11:43:22
Impreuna pt totdeauna? andreea_teo Nunta 13 04.07.2007 10:05:51