Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.05.2009, 16:00:55
trandafiralb trandafiralb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 50
Implicit

Si ce atribute are acest Dumnezeu? Ce doreste de la creatia Sa ? Rugaciune, post, capul plecat sau cunoastere stiintifica, perfectionare, creare de bunuri materiale si morale? Aici vad doi "Dumnezei". Cel care doreste sa fim robi, si cel care doreste cunoasterea Universului prin puterea mintii umane; ultimul e Dumnezeul oamenilor de stiinta. Aici apare confuzia cu Dumnezeul limitat vazut de religii, ca fiind pedepsitor, avand atribute umane (parca s-a luptat o noapte intreaga cu cineva, si a fost ranit :) ), a carui putere era contestabila.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.05.2009, 16:32:37
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeul oamenilor de stiinta? Acesta nu doreste cunoasterea Universului prin puterea mintii umane? Atunci cum? Fii te rog mai explicita... Totusi lamureste-ma te rog, ca nu inteleg: ce putere a mintii au oamenii de stiinta? Ei nu au minte umana?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.05.2009, 16:49:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
Si ce atribute are acest Dumnezeu? Ce doreste de la creatia Sa ? Rugaciune, post, capul plecat sau cunoastere stiintifica, perfectionare, creare de bunuri materiale si morale? Aici vad doi "Dumnezei". Cel care doreste sa fim robi, si cel care doreste cunoasterea Universului prin puterea mintii umane; ultimul e Dumnezeul oamenilor de stiinta. Aici apare confuzia cu Dumnezeul limitat vazut de religii, ca fiind pedepsitor, avand atribute umane (parca s-a luptat o noapte intreaga cu cineva, si a fost ranit :) ), a carui putere era contestabila.
Dumnezeu vrea ca noi sa constientizam starea corupta in care ne aflam si apoi sa ne ridicam, cu ajutorul Sau, la starea de sfintenie in care omul a fost creat initial.

Acest urcus nu se poate face prin puterea proprie a omului, ci prin ajutorul divin care se da numai daca este cerut. Dialogul omului cu El se numeste rugaciune.

Postul este folositor sanatatii, intreaba orice nutritionist. Si pe deasupra limpezeste mintea, omul gandind mai bine decat cu stomacul plin de carne.

Smerenia este tocmai acceptarea faptului ca omul este cazut ca fiind adevarat. Este abandonarea sinelui (a patimilor spre care Adam s-a re-orientat) si acceptarea lui Dumnezeu in inima, este jertfirea sinelui pentru Hristos, ca raspuns al Jertfei Sale pentru a ne da aceasta sansa de ridicare, de evolutie catre desavarsirea Lui.

Cunoasterea stiintifica este buna atata timp cat scopul ei este de a ajuta semenii sa traiasca mai decent, mai civilizat, sa evolueze. Dumnezeu i-a poruncit "sa lucreze gradina Raiului", adica sa transforme pamantul, modeland in continuare materia, dupa exemplul creator al lui Dumnezeu. Descoperirea energiei atomice poate fi folosita in scopul transformarii ei in curent electric sau poate sa ucida intr-o secunda sute de mii de oameni. Aici stiinta nu mai e buna.

Exista oameni de stiinta crestini, care stiu sa imbine credinta cu stiinta si care cred ca descoperirile de care se invrednicesc uneori tot de la Dumnezeu le sunt insuflate. Oamenii care nu pastreaza o cale de mijloc si cad in extremele credintei sau ale cunoasterii ajung unii habotnici si ceilalti asemenea heruvimului care credea ca-L intelege pe Dumnezeu si este asemenea cu El...

Dumnezeu este iubitor de oameni, milostiv, dar si drept. Cateodata mai si pedepseste, intr-adevar.

Putere contestabila?!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.05.2009, 16:55:17
trandafiralb trandafiralb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 50
Implicit

Intelegerea modului de functionare a Universului se face prin cunoastere stiintifica (se foloseste creierul, logica, indoiala, intrebarile : de ce asa ? ce cauzeaza acest fenomen?) nu prin revelatie (nu poate intelege cineva care nu are cunostinte minime intr-un domeniu ceva mai complicat).
Deci progresul omului se face prin mod rational, prin studierea microcosmosului si macrocosmosului (asta fac oamenii de stiinta). Prin aceasta metoda omul ajunge sa cunoasca si pe Dumnezeu, cate putin, sa isi dea seama de inteligenta cu care este organizata materia s i diferite alte energii. Ceea ce rezulta de aici se poate numi Creator, si de-abia ating usor stiintele aceste descoperiri.
O alta viziune a unui Creator, din partea unor persoane cu cunostinte infime despre manifestarea naturii este limitata si gresita, avand atribute umane. (a se vedea atributele umane cu care e inzestrat acesta in viziunea oamenilor de acum sute/mii de ani).
Inainte lumea se speria de eclipsa, de tunet. Acum se stie cum se produc aceste fenomene, fara sa ne mai gandim la demoni sau alte fiinte care cauzeaza asa ceva.
Cine e mai aproape de un Adevar (legile Cosmosului) ? Cei care stateau in pesteri, se speriau de fenomenele naturii obisnuite, omorau pentru a imbuna zeii, sau oamenii de acum? A produs acest salt de la omul primitiv sa spunem, la cel care e acum, altceva decat descoperirile stiintifice, sigure, palpabile, cu aplicatie practica ?
Iar daca acest Creator inspira oameni spre o deplina civilizare din toate punctele de vedere, poti sa te gadesti ca ne vrea umili, neputinciosi?
E compatibila evolutia cu starea de a fi umil?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.05.2009, 16:57:03
trandafiralb trandafiralb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 50
Implicit

Acum exista programe de alimentatie complexe, superioare postului (o perioada nu se mananca aia, apoi da) care tin de obisnuita zilnica.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.05.2009, 17:06:44
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
Acum exista programe de alimentatie complexe, superioare postului (o perioada nu se mananca aia, apoi da) care tin de obisnuita zilnica.
Pentru ca unei fiinte infinite, cosmice, supranaturale, atotputernice si atotstiutoare ii pasa daca ai mancat ieri peste sau nu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.05.2009, 17:07:36
trandafiralb trandafiralb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 50
Implicit

Evident ca ii pasa; trece in agenda o bila neagra sau alba in dreptul numelui tau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.05.2009, 17:08:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
Acum exista programe de alimentatie complexe, superioare postului (o perioada nu se mananca aia, apoi da) care tin de obisnuita zilnica.
Si randuiala Bisericii Ortodoxe nu este tot asa, cu perioade in care se mananca de toate si altele in care se posteste? Si in perioadele de post, uita-te in calendar sa vezi cat de meticulos sunt asezate dezlegarile samd.

Uite aici ce ne-a randuit Dumnezeu sa mancam, ca sa ne fie bine:

Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră.

Eu inca n-am auzit de tratamente impotriva bolilor folosind produsele din carne. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.05.2009, 17:11:51
trandafiralb trandafiralb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 50
Implicit

Paranteza : Sa nu uitam ca jertfa (suna frumos) lui Abel (fiind vegetala) nu a fost primita, pe cand cea din carne a lui Cain a fost ok.
Se poate demonstra ca acest Creator de miliarde de galaxii a spus asa ceva? Apoi, in ce limba? Nu de alta ... dar "eu sunt Alfa si Omega" suna ca fiind pentru greci, ca daca era pentru romani, era mai degraba " Eu sunt A si Zet". Cum e pentru chinezi?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.05.2009, 17:52:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
Intelegerea modului de functionare a Universului se face prin cunoastere stiintifica (se foloseste creierul, logica, indoiala, intrebarile : de ce asa ? ce cauzeaza acest fenomen?) nu prin revelatie (nu poate intelege cineva care nu are cunostinte minime intr-un domeniu ceva mai complicat).
Deci progresul omului se face prin mod rational, prin studierea microcosmosului si macrocosmosului (asta fac oamenii de stiinta). Prin aceasta metoda omul ajunge sa cunoasca si pe Dumnezeu, cate putin, sa isi dea seama de inteligenta cu care este organizata materia s i diferite alte energii. Ceea ce rezulta de aici se poate numi Creator, si de-abia ating usor stiintele aceste descoperiri.
O alta viziune a unui Creator, din partea unor persoane cu cunostinte infime despre manifestarea naturii este limitata si gresita, avand atribute umane. (a se vedea atributele umane cu care e inzestrat acesta in viziunea oamenilor de acum sute/mii de ani).
Inainte lumea se speria de eclipsa, de tunet. Acum se stie cum se produc aceste fenomene, fara sa ne mai gandim la demoni sau alte fiinte care cauzeaza asa ceva.
Cine e mai aproape de un Adevar (legile Cosmosului) ? Cei care stateau in pesteri, se speriau de fenomenele naturii obisnuite, omorau pentru a imbuna zeii, sau oamenii de acum? A produs acest salt de la omul primitiv sa spunem, la cel care e acum, altceva decat descoperirile stiintifice, sigure, palpabile, cu aplicatie practica ?
Iar daca acest Creator inspira oameni spre o deplina civilizare din toate punctele de vedere, poti sa te gadesti ca ne vrea umili, neputinciosi?
E compatibila evolutia cu starea de a fi umil?
Am credinta ca daca omul nu cadea, noi am fi fost astazi o civilizatie superavansata, care avea acces mult mai usor la tainele Universului. Eu inteleg prin "pamantul" din Facere Universul in intregimea lui.

O societate sau un grup in care interesele altora sunt pe acelasi plan cu ale tale, sau chiar mai prioritare, va prospera mult mai mult decat un grup in care fiecare este egoist si nu-i pasa de cei din grupul din care face parte. Cineva a luat premiul Nobel pentru aceasta idee ciudata care a revolutionat gandirea economica de pana atunci.

Smerenia este ceea ce nu a putut Lucifer sa inteleaga la Dumnezeu Cel in Treime. Smerenia este caracteristica Lui Dumnezeu si este iarasi motivul pentru care Hristos i-a pacalit pe demoni, care nu se asteptau ca Fiul sa primeasca suferinta si moartea pentru a rascumpara omenirea intreaga.

Da, noi am fost creati dupa modelul Lui Hristos si prin smerenie trebuie sa ne asemanam cu El. El a intemeiat lumea, Universul, pe Jertfa Sa mai inainte de veci si a ramas in stare de jertfa pana acum si pentru eternitate. De aceea viata noastra trebuie sa fie o stare de jertfire pentru aproapele, adica de iubire smerita pentru care vom primi slava si marirea dupa moarte, la fel ca si Hristos la Inviere.

Aceasta este evolutia noastra mereu in sus, care ne poate oferi o lume minunata daca, teoretic vorbind, am urma-o fiecare. Aceasta este adevarata evolutie, nu progresul stiintific. Stiinta este tot un dar de la Dumnezeu, dar o vad ca o simpla consecinta a creatiei omului rational, lasata de sus in folosul lui. Trebuie sa cautam viata vesnica, cat mai aproape de Dumnezeu; lucrurile vremelnice ar trebui sa fie pe un plan secundar, mai putin prioritar.

Daca gresesc, sa ma corecteze expertii de pe forum.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vine Sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 23 29.11.2012 22:56:32
sfarsitul lumii costi21 Din Noul Testament 23 07.09.2009 16:53:57
Din durerile lumii... silverstar Generalitati 30 22.11.2008 16:50:11
Parintii Bisericii-Luminatorii nostri georgeval Generalitati 7 04.11.2008 15:30:21
Vederea duhovnicesca a lumii princess Teologie si Stiinta 0 04.09.2008 16:17:29