Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.08.2009, 00:21:48
stachie stachie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Smile

Citat:
În prealabil postat de luciandumitrescu07 Vezi mesajul
Problema mea este ca la nici un an de la sfanta casatorie am probleme in familie si nu stiu cum sa le rezolv. De aceea va cer sprijinul in gasirea unei solutii morale eficiente chiar luand in considerare si divortul. Suntem de aproape 8 ani impreuna si casatoriti prin taina cununiei de aproape 1 an de zile, mai precis din septembrie anul trecut. Nunta a fost frumoasa, totul a fost frumos, pana cand, acum cam o luna de zile a inceput sa se raceasca relatia noastra, respectiv doamna mea se tot ascundea de mine, tot scria fel de fel de lucruri la calculator pe messenger fara sa mi le arate. De fiecare data cand cerem explicatii devenea nervoasa, agitata si niciodata nu imi arata ce scria si ce a scris. Pana intr-o zi cand s-a nimerit sa salveze un mesaj in word de pe messenger pe care eu l-am citit, in care cineva ii spunea ca viata i se pare grea fara ea si nu credea ca sotia mea il va iubi atat de mult.("NU CREDEAM VREODATA SA AJUNGI SA MA IUBESTI ASA CUM MA IUBESTI ACUM"- cam asa suna textul primit de doamna mea). Am intrebat-o despre ce este vorba si mi-a raspuns cu seninatate ca cineva s-a indragostit de ea si ea la randul ei s-a indragostit de persoana respectiva. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa continui sa imi salvez casnicia sau sa divortez? Acum eu de durere sunt plecat de acasa cu o parte din bagaje. Va rog un sfat, poate ma ajutati.
buna lucia,,,,,,
am citi 'durerea ' ta asternuta on line,,,,,te inteleg prin ce treci,,,dar raspund prin prisma 'sotiei tale',,, numai dak imi permiti aceasta,,,,,,

si eu miam inselat partenerul de viata...faceam acelasi fapte de care vorbesti tu ca le facea si ea,,,,,,,numai ca eu am ajuns mai departe,,,,,
sincer nu stiu ce sa zik,,, ca regred sau nu acest pas 'gresit',,,,dar un detaliu este important,,,,,, indiferenta lui ma determinat sa fac asta....eram pe ultimul loc in viata lui ,,,, doar cind isi amintea ca mai exist si eu,,,,,, dadea cite un semn de viata,,,era bine doar ce facea el,,,,,afectiune primeam doar cind ,,,,,isi amintea ,,, ca sunt si eu prin preajma.....de multe ori in discutii erau aluzii ca nu mai suntem compatibil,,,, si mai rau incepusem sa avem vise,,,separate despre viata,,,
facind acel pas.......'mam simtit ... o usuratica ce sa vindut ieftin,,,,,,,,,,dar,,,,,eram mindra ca am avut curaj,,inkit,,,,sa ascund acest detaliu,,,,,fara a da semne numai eu am ramas,,,cu 'experienta'....
,,,,,,,,,vezi,,,,,poate te regasesti printre rindurile mele........
poate ai omis ceva,,inkit a devenit monotonie in casnicia voastra,,,,,,,,
pace iti doresc,,,, si o decizie buna,,,,,,,,,
__________________
vrabie
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.08.2009, 12:09:31
luciandumitrescu07 luciandumitrescu07 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stachie Vezi mesajul
buna lucia,,,,,,
am citi 'durerea ' ta asternuta on line,,,,,te inteleg prin ce treci,,,dar raspund prin prisma 'sotiei tale',,, numai dak imi permiti aceasta,,,,,,

si eu miam inselat partenerul de viata...faceam acelasi fapte de care vorbesti tu ca le facea si ea,,,,,,,numai ca eu am ajuns mai departe,,,,,
sincer nu stiu ce sa zik,,, ca regred sau nu acest pas 'gresit',,,,dar un detaliu este important,,,,,, indiferenta lui ma determinat sa fac asta....eram pe ultimul loc in viata lui ,,,, doar cind isi amintea ca mai exist si eu,,,,,, dadea cite un semn de viata,,,era bine doar ce facea el,,,,,afectiune primeam doar cind ,,,,,isi amintea ,,, ca sunt si eu prin preajma.....de multe ori in discutii erau aluzii ca nu mai suntem compatibil,,,, si mai rau incepusem sa avem vise,,,separate despre viata,,,
facind acel pas.......'mam simtit ... o usuratica ce sa vindut ieftin,,,,,,,,,,dar,,,,,eram mindra ca am avut curaj,,inkit,,,,sa ascund acest detaliu,,,,,fara a da semne numai eu am ramas,,,cu 'experienta'....
,,,,,,,,,vezi,,,,,poate te regasesti printre rindurile mele........
poate ai omis ceva,,inkit a devenit monotonie in casnicia voastra,,,,,,,,
pace iti doresc,,,, si o decizie buna,,,,,,,,,
Nu cred ca problema a fost generata de lipsa mea de implicare, cat de dorinta ei de a schimba peisajul. Nu cred ca m-a iubit, in fapt a si recunoscut la un moment dat ca in paralel mai iubea si pe altul, deci logic ca eu am fost doar o firimitura. La mine ea era pe primul loc in viata mea dar, ea nu a apreciat asta. In fine, eu mi-am revenit si merg mai departe cu divortul. Dragoste cu sila nu se poate, iar ea cu siguranta nu a avut atata dragoste pentru mine incat sa ne despartim omeneste si sa ne vedem fiecare de viata noastra.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.08.2009, 13:25:55
altrui5t altrui5t is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Mesaje: 1
Implicit

Doamne ajuta!

Draga Lucian,

continua, te rog, sa iti salvezi casnicia.
Incepe prin a te ruga la Sfintul Nicolae, in fiecare zi rostind Acatistul. Si ai incredere ca va veti imbratisa din nou cu dragoste bine-placuta lui Dumnezeu si va veti declara ca va iubiti.
Fii blind in fiecare atitudine, in vorba si prezenta! Suride-i sotiei tale dragi si spune-i ca stii ca ii este greu, spune-i ca o iubesti si spune-i ca ai nevoie de ea, insira-i lucrurile frumoase pe care le face si care iti aduc senin si lumina si bucurie in viata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de sprijin moral si spiritual...... patricia2006 Generalitati 12 08.09.2012 19:02:08
ceva interesant(decizii dificile) Patrie si Credinta Morala Crestina 11 01.11.2011 18:10:51
Titlul unei carti caliyo Biserica Romano-Catolica 8 29.06.2010 23:41:15
Luarea mesei in familie - o comoara uitata. windorin Generalitati 89 15.03.2010 10:35:36
Povestea unei casatorii Laurentiu Generalitati 2 04.11.2007 01:58:42