Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 06.09.2009, 09:22:06
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia11 Vezi mesajul
Scuze ca intervin, dar oamenii cu adevarat atei (si aici ii includ si pe cei fatarnici, care fac caz de biserica doar de ochii lumii) sunt foarte periculosi in societate si in raportul cu ceilalti.
Pentru ca ei nu au acea teama si rusine ca "cineva acolo sus ii vede" pentru greselile voite sau nevoite care le fac....greseli care uneori ii afecteaza pe altii intr-o oarecare masura.
As vrea sa stiu daca tu te abtii de la a-ti omori vecinul cu care te-ai certat din cauza parcarii numai din teama ca cineva acolo sus te vede.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 06.09.2009, 09:38:17
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
As vrea sa stiu daca tu te abtii de la a-ti omori vecinul cu care te-ai certat din cauza parcarii numai din teama ca cineva acolo sus te vede.
O intrebare penibila. Nici nu merita sa iti raspund :D
Reply With Quote
  #63  
Vechi 06.09.2009, 09:40:27
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia11 Vezi mesajul
O intrebare penibila. Nici nu merita sa iti raspund :D
De ce e penibila?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 06.09.2009, 09:42:15
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit sari calul

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
As vrea sa stiu daca tu te abtii de la a-ti omori vecinul cu care te-ai certat din cauza parcarii numai din teama ca cineva acolo sus te vede.
Si topicul.
De la subiect la uciderea vecinului e cale lunga. Deocamdata ne confruntam cu foarte multa violenta in scoala din lipsa de credinta, nestiinta credintei si religiei, indepartarea oamenilor de la Dumnezeu. Daca parintii crescuti in ateism considera absolut firesc sa-si invete copiii sa se bata si sa vorbeasca trivial de cum au capatat ochi si gura, sigur mai tarziu acestia pot ajunge sa-si omoare dascalii, parintii, vecinii.
Avem iata o problema mare de necredinta. Biserica este intr-o perioada de asezare. Firele intre biserica, scoala, familie sunt rupte. Cateheza se afla in stare de pruncie, vor mai trece ani sa dea roade. Dar tu vrei si tu sa sari la gatul acestui prunc! Nu-i bai! Cum a scapat Moise pe Nil (nu ma refer la Emil Moise ci la salvatorul evreilor din Egipt) vor scapa si cativa prunci alesi sa salveze acest neam. Dar vai de sufletul tau, saracul!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 06.09.2009, 09:46:41
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Deocamdata ne confruntam cu foarte multa violenta in scoala din lipsa de credinta, nestiinta credintei si religiei, indepartarea oamenilor de la Dumnezeu. Daca parintii crescuti in ateism considera absolut firesc sa-si invete copiii sa se bata si sa vorbeasca trivial de cum au capatat ochi si gura, sigur mai tarziu acestia pot ajunge sa-si omoare dascalii, parintii, vecinii.
Te-as ruga sa imi spui daca pe vremea lui ceasca era mai multa violenta in scoli sau nu
Despre cum isi cresc ateii copiii, te-as ruga sa-ti tii gindurile timpite acasa, habar nu ai despre ce vorbesti.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 06.09.2009, 17:38:38
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Te-as ruga sa imi spui daca pe vremea lui ceasca era mai multa violenta in scoli sau nu
Despre cum isi cresc ateii copiii, te-as ruga sa-ti tii gindurile timpite acasa, habar nu ai despre ce vorbesti.
Cred ca in anumite momente te contrazici, pledezi pentru libertate si democratie si acum folosesti un exemplu in care domina dictatura. Este irelevant exemplul.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 06.09.2009, 18:43:23
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit ai inceput sa injuri?

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Te-as ruga sa imi spui daca pe vremea lui ceasca era mai multa violenta in scoli sau nu
Despre cum isi cresc ateii copiii, te-as ruga sa-ti tii gindurile timpite acasa, habar nu ai despre ce vorbesti.
Pe vremea invocata, frica era rege si tinea in frau orice, chiar si ispita. Bisrica era distrusa sistematic de... sistem, iar oamenii o aparau. Si mai erau parinti care stiau de Dumnezeu si de rusine, care au apucat educatia religioasa. Copiii lor s-au lepadat mai repede de El, tocmai ca le-a lipsit si vedem rezultatele in ce spuneam mai sus.

Pana la urma iti dai arama pe fata. Ceea ce am afirmat sunt lucruri extrem de reale. Le cunosc atat din experientele prin care a trecut copilul meu- ca mama, cat si prin prisma activitatilor pe care le am in societate. Deci, nu e vorba de ganduri, ci aspecte concrete ale vietii noastre cotidiene. Si probabil limbajul trivial nu lipseste nici din cancelarie, asa cum se intampla cand eram eu profesor de informatica, sau cu alte ocazii. Si te asigur ca cei ce-l folosesc, nu sunt din cei ce frecventeaza biserica...Tocmai ai oferit o mostra...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 07.09.2009, 09:06:51
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca sa vezi, cum s-a bagat religia si icoanele in scoli, cum copiii au devenit mai violenti.
Sigur, dictatura era de vina. Dictatura, bat-o vina, actiona mai ceva ca biciul lui Dzeu. Cred ca copiii se rugau dictaturii sa nu ii bata.

Pentru tine timpit, timp sint cuvinte triviale (si nu le-am folosit la persoana ta, ci cu privire la cuvintele dintr-o propozitie pe care sint sigur ca nu o poti sustine cu dovezi)?
Reply With Quote
  #69  
Vechi 07.09.2009, 10:07:10
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Pe vremea invocata, frica era rege si tinea in frau orice, chiar si ispita. Bisrica era distrusa sistematic de... sistem, iar oamenii o aparau. Si mai erau parinti care stiau de Dumnezeu si de rusine, care au apucat educatia religioasa. Copiii lor s-au lepadat mai repede de El, tocmai ca le-a lipsit si vedem rezultatele in ce spuneam mai sus.

Pana la urma iti dai arama pe fata. Ceea ce am afirmat sunt lucruri extrem de reale. Le cunosc atat din experientele prin care a trecut copilul meu- ca mama, cat si prin prisma activitatilor pe care le am in societate. Deci, nu e vorba de ganduri, ci aspecte concrete ale vietii noastre cotidiene. Si probabil limbajul trivial nu lipseste nici din cancelarie, asa cum se intampla cand eram eu profesor de informatica, sau cu alte ocazii. Si te asigur ca cei ce-l folosesc, nu sunt din cei ce frecventeaza biserica...Tocmai ai oferit o mostra...

Doamne ajuta!
Fratele va da la moarte pe frate-său, și tatăl pe copilul lui; copiii se vor scula împotriva părinților lor, și-i vor omorî.
Veți fi urîți de toți pentru Numele Meu; dar cine va răbda până la sfârșit, va fi mântuit.
Nu cumva viitorul prevestit este mai sumbru decit cel descris de tine? Sa fim deci optimisti: e bine si va fi si mai rau.
Nu inteleg numai de ce esti impotriva

Last edited by topcat; 07.09.2009 at 15:40:11.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 07.09.2009, 21:22:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Fratele va da la moarte pe frate-său, și tatăl pe copilul lui; copiii se vor scula împotriva părinților lor, și-i vor omorî.
Veți fi urîți de toți pentru Numele Meu; dar cine va răbda până la sfârșit, va fi mântuit.
Nu cumva viitorul prevestit este mai sumbru decit cel descris de tine? Sa fim deci optimisti: e bine si va fi si mai rau.
Nu inteleg numai de ce esti impotriva
Dragul meu ateu Cătălin , îți reproduc o picătură de înțelepciune a Sfântului Atanasie cel Mare , la care am rugămintea să meditezi cât poți tu de profund. Atât te rog ! Deci : " Ceea ce face ca măreția omenească să fie întradevăr mare, este ca omul să-și simtă ticăloșia lui ". Atât pentru azi ( pentru tine și colegii tăi "atei" ) . O noapte cât mai liniștită !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 22:25:47
Vor sa elimine icoanele din scoli Va_iubesc Stiri, actualitati, anunturi 79 26.06.2010 15:56:53
Icoanele in dormitor Hartford Generalitati 102 15.03.2010 11:48:35
Justitia a hotarit: Icoanele ramin in scoli! Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 10 15.06.2008 21:42:16
Icoanele din scoli eu4talk Stiri, actualitati, anunturi 15 26.06.2007 21:00:04