Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #731  
Vechi 10.09.2009, 17:10:09
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu inteleg de ce acolo?????
Pai protestantismul si calvinismul in general promovau un fel de capitalism in numele lui Dumnezeu.

Citeste aici:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Etica_p...capitalismului
Reply With Quote
  #732  
Vechi 10.09.2009, 17:13:57
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi Dumnezeu cand vorbeshte de talant se refera la sufletul omului... deci e clar ca trebuie sa ne inmultzim sufletul... Harul... sa avem un suflet cat mai mare... cat mai curajos... cat mai nepasator de moartea sa... cat mai curat... modest, nepacatos shi care nu vede nicaieri gresheli la altzii decat la sine insushiri... la sine oridecate ori prin viclenie ishi freaca capacitatzile... socoteala... mintzelepciunea aleasa crezandu-se vrednic shi uitand sa asculte ca ar trebui sa se scoale mai devreme shi sa se culce mai tarziu... uitand sa asculte shi astfel sufletul lui se umfla cu bertate shi asha gonflat incepe sa oracaie: joac, joac, joac... shi iar incepe sa se joace cu rama shi furnica...

Last edited by vsovi; 10.09.2009 at 17:19:52.
Reply With Quote
  #733  
Vechi 10.09.2009, 17:20:57
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Pai protestantismul si calvinismul in general promovau un fel de capitalism in numele lui Dumnezeu.

Citeste aici:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Etica_p...capitalismului
Da inteleg la ce te referi. Insa pilda accentueaza mai mult partea spirituala nu cred ca se ferea la aspectul material.
Reply With Quote
  #734  
Vechi 10.09.2009, 17:43:57
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Da inteleg la ce te referi. Insa pilda accentueaza mai mult partea spirituala nu cred ca se ferea la aspectul material.
Pai eu aici n'am inteles bine. Ori partea materiala ori partea spirituala?!?

De exemplu, am 10.000 de euro. Ii tin sub saltea cu frica de ai pierde sau ii investec in ceva, inmultind "talantii"?
Reply With Quote
  #735  
Vechi 10.09.2009, 17:54:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Pai eu aici n'am inteles bine. Ori partea materiala ori partea spirituala?!?

De exemplu, am 10.000 de euro. Ii tin sub saltea cu frica de ai pierde sau ii investec in ceva, inmultind "talantii"?
investeshte-i in aia care sigur nu au cum sa-tzi mai intoarca inapoi investitzia... in taina... shi vei avea belshug...Ceresc
Reply With Quote
  #736  
Vechi 10.09.2009, 19:24:12
mutzunaky mutzunaky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Filipeni 4:13

Pot totul in Hristos, care ma intareste.
Reply With Quote
  #737  
Vechi 11.09.2009, 09:27:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Epistolele Pauline-Întâia Epistolă către Corinteni a Sf. Ap. Pavel ( 16 : 13-24 )

Privegheați , stați tari în credință, îmbărbătați-vă, întăriți-vă. Toate ale voastre cu dragoste să se facă. Vă îndemn însă, fraților, - știți casa lui Ștefanas , că este pârga Ahaei și că spre slujirea sfinților s-au rânduit pe ei înșiși. Ca și voi să vă supuneți unora ca aceștia și oricui lucrează și se ostenește împreună cu ei. Mă bucur de venirea lui Ștefanas, a lui Fortunat și a lui Ahaic, pentru că aceștia au împlinit lipsa voastră. Și au liniștit duhul meu și al vostru. Cunoașteți bine deci pe unii ca aceștia. Vă îmbrățișează Bisericile Asiei. Vă îmbrățișează mult, În Domnul , Acvila și Priscila, împreună cu Biserica din casa lor. Vă îmbrățișează frații toți. Îmbrățișați-vă unii pe alții cu sărutare sfântă. Salutarea cu mâna mea, Pavel. Cel ce nu iubește pe Domnul să fie anatema ! Maran atha ( Domnul vine ) . Harul Domnului Iisus Hristos cu voi. Dragostea mea cu voi toți , în Hristos Iisus ! Amin . +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #738  
Vechi 12.09.2009, 20:44:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Matei 23 , 1-12 ; 13 , 1-12

"Atunci a vorbit Iisus mulțimilor și ucenicilor Săi , zicând : << Cărturarii și fariseii au șezut în scaunul lui Moise : deci toate câte vă vor zice vouă , făceți-le și păziți-le ; dar după faptele lor nu faceți , că ei zic , dar nu fac. Că leagă sarcini grele și cu anevoie de purtat și le pun pe umerii oamenilor, iar ei nici cu degetul nu voiesc să le miște. Toate faptele lor le fac ca să fie priviți de oameni ; căci își lățesc filacteriile și își măresc ciucurii de pe poale. Și le place să stea în capul mesei la ospețe și în băncile dintâi, în sinagogi, și să li se plece lumea în piețe și să fie numiți de oameni : Rabi . Voi însă să nu vă numiți rabi, că unul este Învățătorul vostru : Hristos , iar voi toți sunteți frați. Și tatăl vostru să nu numiți pe pământ, că Tatăl vostru unul este , Cel din ceruri. Nici învățători să nu vă numiți, că Învățătorul vostru este unul : Hristos. Și care este mai mare între voi să fie slujitorul vostru. Cine se va înălța pe sine se va smeri , și cine se va smeri pe sine se va înălța. >> ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #739  
Vechi 14.09.2009, 05:44:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Evanghelia Duminicii inaintea inaltarii Sf. Cruci

Ioan 3, 13-17

13. Și nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer.
14. Și după cum Moise a înălțat șarpele în pustie, așa trebuie să se înalțe Fiul Omului,
15. Ca tot cel ce crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică.
16. Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică.
17. Căci n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca să se mântuiască, prin El, lumea.
Reply With Quote
  #740  
Vechi 20.09.2009, 19:44:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Marcu 8 , 34 - 38 ; 9 , 1

Zis-a Domnul ; cel care voiește să vină după Mine să se lepede de sine , să-și ia crucea sa și să-Mi urmeze Mie. Căci cine va voi să-și mântuiască sufletul său îl va pierde ; dar cine-și va pierde sufletul său pentru Mine și pentru Evanghelie, acela îl va mântui. Și ce-i folosește omului să câștige lumea întreagă, dacă-și va pierde sufletul său ? Sau ce ar putea să dea omul în schimb , pentru sufletul său ? Iar cine se va rușina de Mine și de cuvintele Mele, în acest neam desfrânat și păcătos, și Fiul Omului se va rușina de el , când va veni în slava Tatălui Său cu sfinții îngeri . Apoi a zis către ei : adevărat vă spun vouă că sunt unii , din cei care stau aici, care nu vor gusta moarte, până când nu vor vedea împărăția lui Dumnezeu, venind cu putere.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30