Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1411  
Vechi 20.10.2009, 19:40:31
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Ca sa revenim la tema acestui topic fiindca ne-am abatut discutand despre lucruri inaccesibile noua ca oameni(lumea angelica) din care motiv apar pareri si pareri(mai mult sau mai putin adevarate sau logice),sa continuam discutia despre suflet.O discutie de suflet si la propriu si la figurat :).Vad ca ai mai adus in prim plan alte comentarii.As aprecia ca in loc de copy\paste ai gandi singur pe baza Scripturii(e bun si copy\paste-ul mai ales cand copiem din Biblie).Eu unul nu am spus ca trupul este o inchisoare pentru suflet si din punct de vedere intelectual n-am nici o treaba cu filosofia greceasca.Nu stiu cum sa fiu influentat de ea daca nu am studiat-o detaliat.Ai spus ca din punct de vedere psihic "Modul nostru de gândire este structurat practic pe tiparele lăsate de Aristotel, Platon, Socrate și alții" greci adica.Si de ce sa nu fie influentat si de Kant,Hegel sau altii asemenea?Este adevarat ca la baza civilizatiei europene a stat cultura greco-romana,dar si crestinismul.Crestinismul s-a pastrat si se va pastra pana la venirea Mantuitorului,dar civilizatia europeana s-a dezvoltat,intre timp a avut loc Renasterea,Reforma,Umanismul si alte curent de gandire.Nu se mai poate spune despre o influenta exclusiva greceasca.Asa cum intelegeau evreii sufletul asa il intelegem si noi.Spre exemplu prin suflet putem intelege locul emotiilor noastre(nu mai trebuie sa amintesc toate expresiile in care apare cuvantul suflet,daca esti curios doar in dex vei gasi o sumedenie).Exista totusi un sens al cuvantului suflet mai deosebit,sens la care ne referim cei care sustinem ca sufletul continua sa mai existe si dupa moarte,adica ceva mai important decat trupul nostru,ceva ce dainuie chiar daca trupul este mort.Despre acest sens vorbeste printre altele si Biblia(Nu mai amintesc pasajele ca ma doare gura de cate ori le-am amintit :).Ai spus ca sa te citez:
"Credința fundamentală a evreilor că Dumnezeu este Creatorul nostru, că lumea și oamenii sunt creația Lui, că omul a fost creat pentru a fi un suflet viu"-desi poate vei parea surprins si eu cred la fel.
"Pentru evrei Dumnezeu nu era doar o ființă supremă, ci era un Dumnezeu personal care Se descoperea omului, Dumnezeul evreilor nu era o ființă abstractă ci una care poate fi înțeleasă, urmată și ascultată. Evrei își legau existența de existența lui Dumnezeu. El a fost cel care i-a creat și El este cel ce le dă viață. Astfel, evreii se înțelegeau pe sine în lumina descoperirilor lui Dumnezeu."-sunt intrutotul de acord cu tine.
Ca ai spus ca filosofia greceasca considera trupul o temnita a sufletului(nu m-am documentat poate ai dreptate),atunci iti spun ca filosofia greceasca nu are dreptate(Mai spui ca sunt influentat de filosofia greceasca?)Trupul este ca o casa pentru suflet,un vas cum ne spune biblia.Nu este nici o temnita,"in duhul "ca sa folosesc expresia biblica se poate merge in locuri inaccesibile trupului,oare cum s-ar putea aceasta daca trupul ar fi o temnita pentru suflet sau pentru duh?Trupul nostru este muritor si vremelnic,la inviere va fi schimbat cu altul nou asa cum spune apostolul Pavel.
In ceea ce priveste cealalta idee pe care tu spui ca este sustinuta de filosofia greceasca si anume ca "lumea materială este o sferă a răului" aici ar trebui sa fie corectata afirmatia si anume :"lumea materiala a devenit o sfera a raului",din pricina evident a pacatului adamic dupa cum si tu ai aratat.Intr-adevar lumea s-a indepartat de Dumnezeu si a devenit rea,ca de ce ne Indeamna Ioan in
"1 Ioan 2:15 Nu iubiți lumea, nici lucrurile din lume. Dacă iubește cineva lumea, dragostea Tatălui nu este în El."?Pentru ca lumea a devenit rea,dar noi trebuie sa fim buni.
N-ar fi deloc rational sa dam vina pe gandirea greceasca antica de aceste lucruri.Gandirea greceasca poate a sintetizat aceste conceptii,nu le-a inventat ea.In ceea ce priveste sufletul nepieritor nu sunt dubii.
As aprecia daca ai gandi rational tu insuti pe baza Scripturii fara sa mai dai un ochi pe nu stiu ce enciclopedie sau copy paste din nu stiu unde.Discutia ar fi mai placuta si mai usor de inteles si cel mai important,mai obiectiva.
P.S.:Mi-ai spus sa am grija pentru ca crearea confuziei este atributul diavolului.Trebuia sa vezi ca a fost o gluma(de felul meu sunt mai distins,mai glumet).Totusi tie daca totul ti-e clar n-ar trebui sa simti ca eu creez "ceata".
  #1412  
Vechi 20.10.2009, 19:44:58
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
Si tot nu mi-au răspuns sectanții adventisti la intrebarea:

De unde au mostenit crestinii de azi invățătura "falsă" cum ziceți voi a existenței sufletului după moarte? De la Platon sau încă de pe vremea lui Adam, de la satan-diavolul?
raspuns:

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus
1. Pe vremea lui Adam nu erau creștini
2. Adan nu și-a însușit teoria diavolului, a verificat pe propria piele cum e cu moartea.
3. Creștinii nu moștenesc învățături false... Nu spun mai mult, cred că înțelegeți.
Nimeni nu a spus că pe vremea lui Adam erau creștini, nimeni nu a spus că Adam si-a insusit teoria diavolului, iar intrebarea mea o reformulez ca sa fie mai limpede:
De unde au moștenit credintele actuale altele decât cea "adevărată", adică adventistă credința "falsă" a existenței suifletului după moartea trupului: de la filosoful Platon (in sec 4 i. Hr.) sau încă de pe vremea lui Adam, de la satan-diavolul, cu 5 milenii înainte ?
Vă întreb acest lucru pentru voi adventisti veniti când cu o "informare" prețioasă de genul acesta, când cu alta! Si nu este același lucru.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #1413  
Vechi 20.10.2009, 19:47:25
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
raspuns:



Nimeni nu a spus că pe vremea lui Adam erau creștini, nimeni nu a spus că Adam si-a insusit teoria diavolului, iar intrebarea mea o reformulez ca sa fie mai limpede:
De unde au moștenit credintele actuale altele decât cea "adevărată", adică adventistă credința "falsă" a existenței suifletului după moartea trupului: de la filosoful Platon (in sec 4 i. Hr.) sau încă de pe vremea lui Adam, de la satan-diavolul, cu 5 milenii înainte ?
Vă întreb acest lucru pentru voi adventisti veniti când cu o "informare" prețioasă de genul acesta, când cu alta! Si nu este același lucru.
Aveți cumva impresia că cineva e ferit de ispitele și ereziile diavolului? (includ aici pe Platon și Tradiția ortodoxă)
  #1414  
Vechi 20.10.2009, 19:54:21
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

NU am impresia că este ferit nimeni, pentru că nimeni nu intră neispitit în Împărătia lui Dumnezeu. Dar tot nu mi-ați răspuns la intrebare, așa că o reiau:
De unde au moștenit credintele actuale (altele decât cea "adevărată", adică adventistă), credința "falsă" a existenței suifletului după moartea trupului: de la filosoful Platon (in sec 4 i. Hr.) sau încă de pe vremea lui Adam, de la satan-diavolul, cu 5 milenii înainte ?
Vă întreb acest lucru pentru ca voi adventisti veniti când cu o "informare" prețioasă de genul acesta, când cu alta! Si nu este același lucru.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #1415  
Vechi 20.10.2009, 19:56:03
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Exista totusi un sens al cuvantului suflet mai deosebit,sens la care ne referim cei care sustinem ca sufletul continua sa mai existe si dupa moarte,adica ceva mai important decat trupul nostru,ceva ce dainuie chiar daca trupul este mort.Despre acest sens vorbeste printre altele si Biblia(Nu mai amintesc pasajele ca ma doare gura de cate ori le-am amintit :)
N-ar trebui să te doară gura, deoarece aici ar fi cheia problemei... Dar te rog, nu mai veni iarăși cu parabola săracului sau cu sufletele de sub altar. Acestea au fost discutate destul...



Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
P.S.:Mi-ai spus sa am grija pentru ca crearea confuziei este atributul diavolului.Trebuia sa vezi ca a fost o gluma(de felul meu sunt mai distins,mai glumet).Totusi tie daca totul ti-e clar n-ar trebui sa simti ca eu creez "ceata".
Bun, apreciez gluma. Eu nu sunt un tip "distins" (sic), însă pot fi destins dacă e nevoie :)
  #1416  
Vechi 20.10.2009, 19:57:11
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
NU am impresia că este ferit nimeni, pentru că nimeni nu intră neispitit în Împărătia lui Dumnezeu. Dar tot nu mi-ați răspuns la intrebare, așa că o reiau:
De unde au moștenit credintele actuale (altele decât cea "adevărată", adică adventistă), credința "falsă" a existenței suifletului după moartea trupului: de la filosoful Platon (in sec 4 i. Hr.) sau încă de pe vremea lui Adam, de la satan-diavolul, cu 5 milenii înainte ?
Vă întreb acest lucru pentru ca voi adventisti veniti când cu o "informare" prețioasă de genul acesta, când cu alta! Si nu este același lucru.
Probabil de la amândoi, sursa oricum e aceeași.
  #1417  
Vechi 20.10.2009, 20:04:28
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit


Atunci ce rost mai are să vă folosiți de tromboneala potrivit căreia filosoful Platon e autorul ei, dacă această învățătură "falsă" cum îi spuneti voi exista si inaintea lui ? Ca să dați cu bățul în baltă, doar, doar se va alege ceva?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #1418  
Vechi 20.10.2009, 20:24:24
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
M-ai intrebat unde am citit despre arhanghelul Gavril in afara de traditia ortodoxa.Arhanghelul Gavril ca si arhanghelul Mihail este amintit de asemenea in Biblie.
Niciunde in Biblie nu se vorbeste despre "arhanghelul Gavril". Denumirea de arhanghel este folosita numai in cazul lui Mihail sau cand se vorbeste de revenirea Mantuitorului (1 Tesaloniceni 4:16).
  #1419  
Vechi 20.10.2009, 21:05:30
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
I

Nu inteleg ce rost mai are invierea data de Hristos. Daca deja exista ceva (numit "suflet nemuritor") care traieste, are ratiune, sentimente si tot ceea ce caracterizeaza un om in viata, ce rost are invierea? Doar ca sa mai puna si un trup peste acest "suflet nemuritor", care este asemenea ingerilor?

Ar fi mai cinstit sa recunoasteti ca nu aveti nevoie de Hristos si invierea Lui.
Pentru ca Hristos le-a spus Apostolilor ca ,,unde sunt eu sa fiti si voi.,, nu peste 2000 de ani ci imediat dupa moarte dupa care urmeaza judecata ,, Caci o data ii este omului sa moara si apoi urmeaza judecata.,, cum spune Sf Ap Pavel
  #1420  
Vechi 20.10.2009, 21:18:34
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Condor acum intervii si tu cand discutia pe aceasta tema a fost incheiata.Eu nu am spus ca se vorbeste in biblie despre "arhanghelul Gavril" ci ca biblia ar sugera asta.
Uite un verset biblic:
Daniel 10:13 Dar căpetenia împărăției Persiei mi-a stat împotrivă douăzeci și una de zile; și iată că Mihail, UNA DIN CAPETENIILE CELE MAI DE SEAMA(deci se intelege logic ca este vorba despre mai multe capetenii de seama,adica arhangheli printre care si Gavril asa cum arata in Scriptura ca sta "inaintea lui Dumnezeu" Luca 1:19,cand despre Isus se spune in Evrei ca este mai presus decat toti ingerii) mi-a venit în ajutor, și am ieșit biruitor acolo lângă împărații Persiei."
Am zis sa lasam aceasta discutie pentru ca nu aceasta este tema topicului.Acum ai cerut din nou versete despre suflete.Le-ai refuzat pe cele despre "parabola"bogatului nemilostiv sau acel verset din Apocalipsa care aminteste "sufletele de sub altar"desi acestea sunt cele mai clare.Versetul din Apocalipsa despre care tu l-ai amintit ar trebui sa te lumineze,pentru ca acolo nu se refera nici la centrul emotiilor noastre,nici la om ca intreg ci la "altceva"care a dainuit dupa moartea trupeasca.S-a discutat asa cum ai spus destul despre aceste aspecte,desi vad ca tie tot neclar iti e.am sa mai amintesc totusi ca versete(desi le-am mai facut),dar daca iar le vei nega,rastalmaci rasturnandu-le prin citate neconcludente ne vom invarti in cerc.Trebuie sa spun mai inainte insesizabila diferenta intre suflet si duh,de aceea voi aduce citate si despre duh(ca si despre acesta ai spus ca nu este "nemuritor")
1 Petru 3:18 Hristos, de asemenea, a suferit odată pentru păcate, El, Cel neprihănit, pentru cei nelegiuiți, ca să ne aducă la Dumnezeu. El a fost omorât în trup, dar a fost înviat în duh,
1 Petru 3:19 în care S-a dus să propovăduiască duhurilor din închisoare,
1 Petru 3:20 care fuseseră răzvrătite odinioară, când îndelunga răbdare a lui Dumnezeu era în așteptare, în zilele lui Noe, când se făcea corabia, în care au fost scăpate prin apă un mic număr de suflete, și anume opt.
Iacov 2:26 Dupa cum trupul fara duh este mort, tot asa si credinta fara fapte este moarta.
2 Corinteni 5:6 Asadar, noi întotdeauna suntem plini de încredere; caci stim ca, daca suntem acasa în trup, pribegim departe de Domnul, -
2 Corinteni 5:7 pentru ca umblam prin credinta, nu prin vedere. -
2 Corinteni 5:8 Da, suntem plini de încredere, si ne place mult mai mult SA PARASIM trupul acesta, ca sa fim acasa la Domnul.(cine sa fie acasa la Domnul,daca nu sufletul sau duhul,pentru ca trupul este parasit?)
2 Corinteni 5:9 De aceea ne si silim sa-I fim placuti, fie ca ramânem acasa fie ca suntem departe de casa.
2 Corinteni 5:10 Caci toti trebuie sa ne înfatisam înaintea scaunului de judecata al lui Hristos, pentru ca fiecare sa-si primeasca rasplata dupa binele sau raul, pe care-l va fi facut când traia în trup.
Geneza 25:8 Avraam SI-A DAT duhul, și a murit, după o bătrânețe fericită, înaintat în vârstă și sătul de zile; și a fost adăugat la poporul său.
Geneza 35:18 Și pe când îISI DADEA EA SUFLETUL, căci trăgea să moară, i-a pus numele Ben-Oni (Fiul durerii mele): dar tatăl său l-a numit Beniamin (Fiul dreptei)
Eclesiastul 12:7 până nu se întoarce țărâna în pământ, cum a fost, și până nu se întoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat.
Psalmul 30 "Doamne, Tu mi-ai ridicat SUFLETUL din locuinta mortilor, Tu m'ai adus la viata din mijlocul celor ce se pogoara in groapa."
Psalmul 86:13"Caci mare este bunatatea Ta fata de mine, si Tu imi izbavesti SUFLETUL din adanca locuinta a mortilor
Faptele apostolilor 7:55 Dar Ștefan, plin de Duhul Sfânt, și-a pironit ochii spre cer, a văzut slava lui Dumnezeu, și pe Isus stând în picioare la dreapta lui Dumnezeu;
Faptele apostolilor 7:56 și a zis: "Iată, văd cerurile deschise, și pe Fiul omului stând în picioare la dreapta lui Dumnezeu."
Faptele apostolilor 7:59 Și aruncau cu pietre în Ștefan, care se ruga și zicea: "Doamne Isuse, primește duhul meu!"
Psalmul 16 Caci nu vei lasa SUFLETUL meu in locuinta mortilor, nu vei ingadui ca prea iubitul Tau sa vada putrezirea.(n-are relevanta ca este un psalm mesianic).
Filipeni 1:23 Sunt strâns din două părți: aș dori să mă mut și să fiu împreună cu Hristos, căci ar fi cu mult mai bine;
Matei 10:28 Nu va temeti de cei ce ucid trupul, dar cari nu pot ucide SUFLETUL; ci temeti-va mai degraba de Cel ce poate sa piarda si SUFLETUL si trupul in gheena.
2 Corinteni 12:2 Cunosc un om în Hristos, care, acum patrusprezece ani, a fost răpit până în al treilea cer (dacă a fost în trup nu știu; dacă a fost FARA TRUP, nu știu: Dumnezeu știe).
2 Corinteni 12:3 Și știu că omul acesta (dacă a fost în trup sau fără trup, nu știu: Dumnezeu știe)
Matei 25:34 Atunci Împăratul va zice celor de la dreapta Lui: ,Veniți binecuvântații Tatălui Meu de moșteniți Împărăția, care v-a fost pregătită de la întemeierea lumii.
Matei 25:35 Căci am fost flămând, și Mi-ați dat de mâncat; Mi-a fost sete, și Mi-ați dat de băut; am fost străin, și M-ați primit;
Matei 25:36 am fost gol, și M-ați îmbrăcat; am fost bolnav, și ați venit să Mă vedeți; am fost în temniță, și ați venit pe la Mine.'
Matei 25:37 Atunci cei neprihăniți Îi vor răspunde: ,Doamne, când Te-am văzut noi flămând, și Ți-am dat să mănânci? Sau fiindu-Ți sete, și Ți-am dat de ai băut?
Matei 25:38 Când Te-am văzut noi străin, și Te-am primit? Sau gol, și Te-am îmbrăcat?
Matei 25:39 Când Te-am văzut noi bolnav sau în temniță, și am venit pe la Tine?'
Matei 25:40 Drept răspuns, Împăratul le va zice: ,Adevărat vă spun că, ori de câte ori ați făcut aceste lucruri unuia din acești foarte neînsemnați frați ai Mei, Mie mi le-ați făcut.'
Matei 25:41 Apoi va zice celor de la stânga Lui: ,Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care a fost pregătit diavolului și îngerilor lui!
Matei 25:42 Căci am fost flămând, și nu Mi-ați dat să mănânc; Mi-a fost sete, și nu Mi-ați dat să beau;
Matei 25:43 am fost străin, și nu M-ați primit; am fost gol, și nu M-ați îmbrăcat; am fost bolnav și în temniță, și n-ați venit pe la Mine.'
Matei 25:44 Atunci Îi vor răspunde și ei: ,Doamne, când Te-am văzut noi flămând sau fiindu-Ți sete, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță, și nu Ți-am slujit?'
Matei 25:45 Și El, drept răspuns, le va zice: ,Adevărat vă spun că, ori de câte ori n-ați făcut aceste lucruri unuia dintr-acești foarte neînsemnați frați ai Mei, Mie nu Mi le-ați făcut.'
Matei 25:46 Și aceștia vor merge în pedeapsa veșnică, iar cei neprihăniți vor merge în viața veșnică."
1 Corinteni 15:42 Așa este și învierea morților. Trupul este semănat în putrezire, și învie în neputrezire;(curios lucru ca apostolul Pavel cand spune inviere se gandeste la trup)
1 Corinteni 15:43 este semănat în ocară, și învie în slavă; este semănat în neputință, și învie în putere.
1 Corinteni 15:44 Este semănat trup firesc, și învie trup duhovnicesc. Dacă este un trup firesc, este și un trup duhovnicesc.
1 Corinteni 15:45 De aceea este scris: "Omul dintâi Adam a fost făcut un suflet viu." Al doilea Adam a fost făcut un duh dătător de viață.
1 Corinteni 15:46 Dar întâi vine nu ce este duhovnicesc, ci ce este firesc; ce este duhovnicesc, vine pe urmă.
1 Corinteni 15:47 Omul dintâi este din pământ, pământesc; omul al doilea este din cer.
1 Corinteni 15:48 Cum este cel pământesc, așa sunt și cei pământești; cum este Cel ceresc, așa sunt și cei cerești.
1 Corinteni 15:49 Și după cum am purtat chipul celui pământesc, tot așa vom purta și chipul Celui ceresc.
1 Corinteni 15:50 Ce spun eu, fraților, este că nu poate carnea și sângele să moștenească Împărăția lui Dumnezeu; și că, putrezirea nu poate moșteni neputrezirea.
1 Corinteni 15:51 Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toți, dar toți vom fi schimbați,
1 Corinteni 15:52 într-o clipă, într-o clipită din ochi, la cea din urmă trâmbiță. Trâmbița va suna, morții vor învia nesupuși putrezirii, și noi vom fi schimbați.
1 Corinteni 15:53 Căci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, să se îmbrace în neputrezire, și trupul acesta muritor să se îmbrace în nemurire.
1 Corinteni 15:54 Când trupul acesta supus putrezirii, se va îmbrăca în neputrezire, și trupul acesta muritor se va îmbrăca în nemurire, atunci se va împlini cuvântul care este scris: "Moartea a fost înghițită de biruință.
1 Corinteni 15:55 Unde îți este biruința, moarte? Unde îți este boldul, moarte?"
Faptele Apostolilor 2:27 caci nu-mi vei lasa sufletul in Locuinta mortilor, si nu vei ingadui ca Sfantul Tau sa vada putrezirea.(Aici este o referire la partea din Cristos care nu va muri,natura nemuritoare pe care o poseda toti oamenii.)
Matei 16:26 Și ce ar folosi unui om să câștige toată lumea, dacă și-ar pierde sufletul? Sau, ce ar da un om în schimb pentru sufletul său?
Evrei 12:9 Și apoi, dacă părinții noștri trupești ne-au pedepsit, și tot le-am dat cinstea cuvenită, nu trebuie oare cu atât mai mult să ne supunem Tatălui duhurilor, și să trăim?
Eclesiastul 12:7 până nu se întoarce țărâna în pământ, cum a fost, și până nu se întoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat.
1 Tesaloniceni 5:23 Dumnezeul păcii să vă sfințească El însuși pe deplin; și: duhul vostru, sufletul vostru și trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.
ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC
Asta fara sa amintesc despre versetele care sustin pedeapsa vesnica,e de la sine inteles ca daca sufletul este nepieritor atunci rasplata sau pedeapsa sunt vesnice.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17