Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 28.11.2009, 00:03:59
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

dani2004,adevarul se poate afla foarte simplu,daca il cauti.Adevarul il gasesti in scripturi,pentru ca spune biblia:
Ioan 17:17 Sfințește-i prin adevărul Tău: Cuvântul Tău este adevărul.
Aici doar am discutat,nu am condamnat "dogmele" ortodoxe,eu insumi am spus ca nu religia mantuieste ci credinta.Daca eu am un alt punct de vedere asta e o alta chestiune.
Fiecare este liber sa creada ce vrea,nu oblig pe nimeni sa creada ca mine daca el nu vrea sau are alte pareri.E dreptul lui sa aiba pareri,chiar daca nu sunt de acord cu ele.Nu ai dreptate cand spui ca "nimanui nu ii pasa de noi".Lui Isus ii pasa de noi toti,indiferent de ce nuanta religioasa suntem,pe creuce a murit pentru toti.
In ceea ce priveste "activitatea" mea de pe forum,nu iti cere nimeni sa citesti ce postez eu.Nu am pretentii de genul asta,sunt discutii la care poti sau nu interveni.In ceea ce priveste acest topic,nu aveam de gand sa postez pe el,dar am fost invitat de Danut 7,iti poate confirma asta.

Last edited by Totpeetor; 28.11.2009 at 00:06:50.
Reply With Quote
  #552  
Vechi 28.11.2009, 00:17:11
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Am citit un lucru care este foarte adevarat: "Lui Isus ii pasa de noi toti,indiferent de ce nuanta religioasa suntem,pe Cruce a murit pentru toti".
Acuma va intreb pe fiecare dintre voi, si sa nu va suparati pe mine: Ati fi in stare sa muriti pentru Iisus, fiecare in credinta lui?
Reply With Quote
  #553  
Vechi 28.11.2009, 01:06:14
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Am citit un lucru care este foarte adevarat: "Lui Isus ii pasa de noi toti,indiferent de ce nuanta religioasa suntem,pe Cruce a murit pentru toti".
Acuma va intreb pe fiecare dintre voi, si sa nu va suparati pe mine: Ati fi in stare sa muriti pentru Iisus, fiecare in credinta lui?
Doare rau intrebarea ta! Doare in fiinta mea, pentru ca este un test al credintei mele. Nu vreau sa dau un raspuns belicos (adica plin de curaj de suprafata, gen gigi duru'). Vreau doar sa spun ca daca alegi sa mori pentru cineva, trebuie sa stii exact pentru cine ai face-o. Trebuie sa cunosti ratiunea sacrificiului si sa ai o motivatie care nu poate pleca decat dintr-o cunoastere profunda si exacta a motivului pentru care te-ai sacrifica. In alta ordine de idei, cati dintre noi Il cunoastem cu adevarat pe Dumnezeu?

Nu vreau sa arat cu degetul catre nimeni, dar este multe rautate in multe din postarile de pe forum. Asta nu are de a face cu o cunoastere profunda si intima a lui Dumnezeu.

In momentul in care afirm ca eu sunt mai credincioasa sau mai sfanta decat altii, ma fac vinovata de pacatul mandriei, unul dintre pacatele cele mai urate de Dumnezeu. Tristetea este ca nu cunoastem realitatea din "tabara" opusa, doar ceva vorbe de cartier, auzite de pe la altii si insusite cu titlu de "stiu eu cel mai bine". E trist. Cu atat mai trist cu cat in lume se dau lovituri adanci in insasi esenta crestinismului. Suntem dezbinati, din motive de "cum imi port baticul" in loc sa fim uniti si treji, asa cum ar trebui sa fie biserica lui Hristos.
Mai bine, ne-am uni cu totii glasurile in rugaciune, indiferent de forma ei, atata vreme cat este sincera... pentru ca se anunta vremuri grele si ceea ce se intampla intre noi, nu ajuta nimanui.
Reply With Quote
  #554  
Vechi 28.11.2009, 09:26:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Am citit un lucru care este foarte adevarat: "Lui Isus ii pasa de noi toti,indiferent de ce nuanta religioasa suntem,pe Cruce a murit pentru toti".
Acuma va intreb pe fiecare dintre voi, si sa nu va suparati pe mine: Ati fi in stare sa muriti pentru Iisus, fiecare in credinta lui?
Numai harul lui Dumnezeu poate sa ne dea puterea sa o facem. Daca El ingaduie sa fim prigoniti pentru El, ne va da si puterea sa ne ducem mantuirea pana la capat.

Credinta cred ca este una singura: cea in Isus Hristos. Sa ne dea Domnul harul sa nu ne lepadam niciodata, si nici macar sa nu ne indepartam de ea.
Reply With Quote
  #555  
Vechi 28.11.2009, 12:36:41
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Elizabeta intrebarea ta este una care ar trebui sa ne dea de gandit tuturor.Asa cum a spus si macsim si Doriana noi nu putem avea aceasta putere decat de la Dumnezeu.Nimeni nu ar trebui sa spuna ca el prin fortele sale proprii sigur isi va da viata daca va fi intr-o asemenea situatie.
Apostolul Petru a umblat cu Isus,a vazut minunile pe care le-a facut Isus,L-a recunoscut pe Isus ca fiind Fiul Lui Dumnezeu si atunci cand Isus i-a zis ca "toti vor avea un prilej de poticnire",Petru a raspuns cat se poate de convingator:
Marcu 14:29 Petru i-a zis: "Chiar dacă toți ar avea un prilej de poticnire, eu nu voi avea."
Insa Isus care stia toate lucrurile i-a raspuns bland,dar Petru tot era sigur ca el nu se va lepada:
Marcu 14:30 Și Isus i-a zis: "Adevărat îți spun că astăzi, chiar în noaptea aceasta, înainte ca să cânte cocoșul de două ori, te vei lepăda de Mine de trei ori."
Marcu 14:31 Dar Petru I-a zis cu și mai multă tărie: "Chiar dacă ar trebui să mor împreună cu Tine, tot nu mă voi lepăda de Tine." Și toți ceilalți au spus același lucru.
Insa vedem ca s-a intamplat asa cum i-a spus Isus,iar Petru a inceput sa planga deoarece a inteles cat de slab a fost:
Matei 26:75 Și Petru și-a adus aminte de vorba, pe care i-o spusese Isus: "Înainte ca să cânte cocoșul, te vei lepăda de Mine de trei ori." Și a ieșit afară și a plâns cu amar.
Si Petru a vazut cat de neputincios este,chiar el care i-a fost lui Isus un ucenic devotat,chiar el s-a lepadat nu o data ci de trei ori de Invatatorul Sau.Cu atat mai mult noi putem cadea,dar asa cum a cazut si Petru si a fost ridicat ,tot asa Dumnezeu are puterea sa ne ridice.Puterea nu o avem noi El ne-o da.
De aceea raspunsul la intrebarea ta Elizabeta este ca noi prin fortele noastre nu putem fi in stare sa murim pentru Isus,ci putem face acest lucru numai prin puterea pe care ne-o da El.
Reply With Quote
  #556  
Vechi 28.11.2009, 12:38:16
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
E bine ca s-a intamplat doar o data, dat fiind ca a fost un eveniment pozitiv?

Fii linistit, putini isi bazeaza credinta pe asta. Bag sama ca sunt pe aici niste idei preconcepute auzite cine stie pe unde.
Poate fi de la Dumnezeu sau nu , nu ma pronunt, dar s-a intamplat intru cu totul alt context fata de penticostalism , religie care nu cinsteste pe Maica Domnului.Si daca s-a intamplat si a fost adevarat pot zice ca e un fel de "exceptia care confirma regula".Personal nu cred in vorbirea in limbi, mai ales la penticostali.Poate ne explici si circumstantele cum tu ai vorbit in limbi sau cum vorbesti.
Reply With Quote
  #557  
Vechi 28.11.2009, 12:43:16
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Danut 7 ai admis:"Pai faptul ca sunt penticostali buni, eu nu neg asta.".Pai daca tu spui asta,pentru acestia macar pe care tu ii cunosti,nu mai generaliza,vorbind ca penticostalii sunt asa si asa.In ceea ce priveste darul vorbirii in limbi,am zis ca prefer sa evit subiectele la care nu ma pricep.Acest dar este o taina,este inteles doar de cel care il are.Cert este ca exista si am adus argumente biblice.Si in zilele noastre inca mai sunt oameni care primesc acest dar si vorbesc in limbi cunoscute sau necunoscute.Nu are cum sa fie falsitate aici,este imposibil ca o persoana de varsta inaintata sa vorbeasca intr-o limba straina in afara faptului ca a primit acest dar,cand tu stii ca el nu a iesit din satul sau,si nu avea cum sa invete "peste noapte".Si s-au intamplat asemenea cazuri.
Tu spui ca mi-ai adus argumente,in schimb,mi-ai copiat niste cazuri nu stiu de pe unde de prin SUA si nu stiu cu ce culoare religioasa.Nu le pot lua ca argumente,noi aici vorbim despre Romania.
Eu afirm toate aceste lucruri fiindca cunosc foarte bine comunitatea penticostala si stiu despre ce vorbesc.Tocmai fiindca nu sunt subiectiv pot sa afirm asa ceva.Daca eram subiectiv veneam si eu ca unii din voi si excludeam toate celelalte religii de la mantuire si proclamam doar religia mea a fi "mantuitoare".Nu fac aceasta pentru ca trebuie sa cercetez bine lucrurile si sa privesc mai ales din perspectiva biblica.Si din perspectiva biblica,nici o religie nu are monopolul mantuirii.Dumnezeu mantuieste pe cine doreste.Daca asa spune biblia,atunci de ce sa afirm altfel?
Eu ma refeream la darurile bisericii penticostale , care din punctul meu de vedere nu sunt de la Dumnezeu.In special darul pe care se si bazeaza inventia acestui cult, vorbirea in limbi si talcuirea.Deci la asta generalizez.Compara pe cei cu dar de la voi cu cei cu dar de la noi, sfinti smeriti , care si-au dat viata pentru Hristos si pentru Biserica.Asta reprezinta roadele pomului, adica a Bisericii.Asa se judeca, dupa daruri si dupa cei "mai religiosi" , nu dupa unul sau altul care probabil nici nu-si cunoaste credinta.Deci dupa dar se judeca daca darul e mincinos , nu e de la Dumnezeu.Minuni si daruri si diavolul poate sa faca si sa "dea".Ortodoxia se bazeaza mai mult pe traire si pe credinta, decat pe semne si daruri.
Reply With Quote
  #558  
Vechi 28.11.2009, 13:22:15
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Deci daca prin faptul ca penticostali desi cred in aceste daruri,tu insuti spui ca "sunt buni,nu neg asta",ar trebui sa te gandesti mai mult inainte de a spune simplist ca "acest dar nu este de la Dumnezeu".
Cum este posibil ca el sa nu fie de la Dumnezeu si prin aceasta cei care cred in aceste daruri sa il slujeasca pe Dumnezeu?Cum este posibil ca cei care cred in aceste daruri carora tu le negi provenienta divina,sa faca voia lui Dumnezeu,sa fie 'buni"?Oare o imparatie este dezbinata asupra ei insisi?Oare un pom rau da roade bune?Biblia spune ca nu.Deci desi daca cred in aceste daruri,tu spui ca penticostalii sunt buni,oare darul este rau?Daca darul ar fi rau,"nu este de la Dumnezeu",si cei care spun ca primesc acest dar ar trebui sa fie rai,nu?Logic ca asa ar trebui sa fie.Insa tu insuti ai admis:"Pai faptul ca sunt penticostali buni, eu nu neg asta".Eu iti spun ca negi asta daca spui ca darurile in care cred ei nu sunt de la Dumnezeu,adica sunt "rele",pentru ca si tu ai spus ca "Asa se judeca, dupa daruri si dupa cei "mai religiosi".
Ai dreptate si "diavolul poate sa faca si sa 'dea"" sa faca "semne si minuni",dar eu iti spun ca niciodata diavolul nu va face voia lui Dumnezeu,pentru ca este vrasmasul lui Dumnezeu si al celor care fac voia lui Dumnezeu.In schimb penticostalii care spun ca au primit acest dar vad prea bine ca fac voia lui Dumnezeu.
Deci ar trebui sa te gandesti mai bine inainte de a cataloga anumite lucruri pe care nu le cunoastem.Nu spun aici ca eu cunosc si tu nu,ci sa ne gandim cu totii si sa cercetam bine lucrurile.
Mi-ai spus:"Compara pe cei cu dar de la voi cu cei cu dar de la noi, sfinti smeriti , care si-au dat viata pentru Hristos si pentru Biserica.".Nu pot sa fac asa ceva,nu pot sa compar pe cei care au murit pentru Hristos,pentru ca fiecare l-a slujit pe Dumnezeu potrivit credintei si Harului dat de Dumnezeu:
Romani 12:3 Prin harul, care mi-a fost dat, eu spun fiecăruia dintre voi, să nu aibă despre sine o părere mai înaltă decât se cuvine; ci să aibă simțiri cumpătate despre sine, potrivit cu măsura de credință, pe care a împărțit-o Dumnezeu fiecăruia.
Ca unul a primit mai multe daruri decat ceilalti,"o masura de credinta" mai mare,nu este meritul sau si nu ar trebui sa se considere mai bun decat altii,este Harul lui Dumnezeu.

Last edited by Totpeetor; 28.11.2009 at 13:25:15.
Reply With Quote
  #559  
Vechi 28.11.2009, 13:34:17
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Eu ma refeream la darurile bisericii penticostale , care din punctul meu de vedere nu sunt de la Dumnezeu.In special darul pe care se si bazeaza inventia acestui cult, vorbirea in limbi si talcuirea.Deci la asta generalizez.Compara pe cei cu dar de la voi cu cei cu dar de la noi, sfinti smeriti , care si-au dat viata pentru Hristos si pentru Biserica.Asta reprezinta roadele pomului, adica a Bisericii.Asa se judeca, dupa daruri si dupa cei "mai religiosi" , nu dupa unul sau altul care probabil nici nu-si cunoaste credinta.Deci dupa dar se judeca daca darul e mincinos , nu e de la Dumnezeu.Minuni si daruri si diavolul poate sa faca si sa "dea".Ortodoxia se bazeaza mai mult pe traire si pe credinta, decat pe semne si daruri.
Haideti sa stabilim un lucru: este Isus centrul crestinatatii? Este. Este Biblia singura carte care prooroceste pe Isus In VEchiul Testament si marturiseste viata lui Isus in Noul Testament? Este. Indiferent de forma de credinta, Biblia este in centrul fiecareia. Este cartea scrisa de oameni dar insuflata de Duhul Sfant.
Biblia o credem in intregime sau nu o credem de loc. Sa crezi doar bucati din ea, inseamna sa-i explici lui Dumnezeu ca doar pe ici pe colo a avut dreptate.
Sta scris in Biblie, nu stiu exact unde este versetul, dar daca e important pot sa-l caut: "Eu sunt Domnul! Eu nu ma schimb"
Asta inseamna, dupa parerea mea, ca El a fost, este si va fi acelasi intodeauna. Dintodeauna! Asta inseamna dinainte de ortodoxie sau oricare alta forma de credinta. Mai mult, asta inseamna ca tot ce este scris acolo este valabil si astazi. Si mie. Si tie. Si oricui il cauta pe Cristos cu toata inima.
Spune Isus: mergeti si faceti ucenici in Numele Meu! Cine mergeti? Sfintii apostoli! Cine sunt ucenici? Eu, tu si fiecare care alege sa creada in Isus.

UCENIC'I, ucenicesc, vb. IV. Intranz. A învăța o meserie lucrând, activând pe lângă un mester sau, p. gener., pe lângă o persoană pricepută; a lucra, a învața ca ucenic. - Din ucenic.
Sursă : DEX'98 (19817) - ana_zecheru

Asta inseamna ca fiecare ucenic poate si trebuie sa invete si sa lucreze cot la cot cu mesterul. Apostolii au fot ucenicii lui Isus. TOT ce a facut Isus (vindecari, invieri din morti, eliberari de demoni etc) au facut si apostolii. Apoi au fost ucenicii apostolilor etc etc ... pana azi, cand si eu pot fi ucenic. Asta inseamna, ca tot ce au facut "mesterii" pot face si eu, dac doresc lucrul asta. Nu imi este oprit.

Asta inseamna ca Duhul Sfant poate sa locuiasca si in mine, daca eu Il cer. Si daca El vine, vine cu toate darurile Sale si va da oricare dintre roadele Sale.

Asta inseamna ca El poate da darul vorbirii in limbi, desi eu nu-l am sau nu cred in el. Dar eu cred ca, conform promisiunilor lui Isus " cereti orice in Numele Meu, si veti primi" , pot sa-l primesc si pe acesta.

Stiu ca sunt misionari din multe culte care au plecat in tari in care crestinismul nu patrunsese inca, pentru a propovadui Cuvantul si au murit acolo in chinuri groaznice. Stiu asta, si puteti gasi si voi pe internet, multe marturii despre ce se intampla in lume cu misionarii crestini. De ce nu sunt martirizati? Pentru ca nu au nevoie de asta. Pentru ca rasplata au primit-o deja, cu siguranta, atunci cand L-au intalnit pe Domnul si El le-a spus fiecaruia "Bravo, rob vrednic si credincios".

Ma opresc aici, altminteri nu ma mai opresc de loc.

Pace voua!
Reply With Quote
  #560  
Vechi 28.11.2009, 13:46:29
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Deci daca prin faptul ca penticostali desi cred in aceste daruri,tu insuti spui ca "sunt buni,nu neg asta",ar trebui sa te gandesti mai mult inainte de a spune simplist ca "acest dar nu este de la Dumnezeu".
Cum este posibil ca el sa nu fie de la Dumnezeu si prin aceasta cei care cred in aceste daruri sa il slujeasca pe Dumnezeu?Cum este posibil ca cei care cred in aceste daruri carora tu le negi provenienta divina,sa faca voia lui Dumnezeu,sa fie 'buni"?Oare o imparatie este dezbinata asupra ei insisi?Oare un pom rau da roade bune?Biblia spune ca nu.Deci desi daca cred in aceste daruri,tu spui ca penticostalii sunt buni,oare darul este rau?Daca darul ar fi rau,"nu este de la Dumnezeu",si cei care spun ca primesc acest dar ar trebui sa fie rai,nu?Logic ca asa ar trebui sa fie.Insa tu insuti ai admis:"Pai faptul ca sunt penticostali buni, eu nu neg asta".Eu iti spun ca negi asta daca spui ca darurile in care cred ei nu sunt de la Dumnezeu,adica sunt "rele",pentru ca si tu ai spus ca "Asa se judeca, dupa daruri si dupa cei "mai religiosi".
Ai dreptate si "diavolul poate sa faca si sa 'dea"" sa faca "semne si minuni",dar eu iti spun ca niciodata diavolul nu va face voia lui Dumnezeu,pentru ca este vrasmasul lui Dumnezeu si al celor care fac voia lui Dumnezeu.In schimb penticostalii care spun ca au primit acest dar vad prea bine ca fac voia lui Dumnezeu.
Deci ar trebui sa te gandesti mai bine inainte de a cataloga anumite lucruri pe care nu le cunoastem.Nu spun aici ca eu cunosc si tu nu,ci sa ne gandim cu totii si sa cercetam bine lucrurile.
Mi-ai spus:"Compara pe cei cu dar de la voi cu cei cu dar de la noi, sfinti smeriti , care si-au dat viata pentru Hristos si pentru Biserica.".Nu pot sa fac asa ceva,nu pot sa compar pe cei care au murit pentru Hristos,pentru ca fiecare l-a slujit pe Dumnezeu potrivit credintei si Harului dat de Dumnezeu:
Romani 12:3 Prin harul, care mi-a fost dat, eu spun fiecăruia dintre voi, să nu aibă despre sine o părere mai înaltă decât se cuvine; ci să aibă simțiri cumpătate despre sine, potrivit cu măsura de credință, pe care a împărțit-o Dumnezeu fiecăruia.
Ca unul a primit mai multe daruri decat ceilalti,"o masura de credinta" mai mare,nu este meritul sau si nu ar trebui sa se considere mai bun decat altii,este Harul lui Dumnezeu.
Pai eu fix asta vreau sa scot in relief cum zici tu ca cei care au primit acest dar sunt "rai".Mie asa mi se par si ca , caz particular am sa-ti dau pe sotul lui Andrusca de pe forum, un "vorbitor in limbi".Iarasi neconcordanta aceasta la cei care talcuiesc ceea ce acesti oameni vorbesc in limbi.Am dat si un exemplu pe forumul "vorbirea in limbi la penticostali".Doi talcuitori au tradus aceasi "vorbire" in doua feluri diferit.Apoi modul in care acest dar se manifeste la carismatici care sunt si ei un fel de penticostali.De aceia zic ca darul e rau si ca nu e de la Dumnezeu.Este parerea mea personala.De asemenea tot parerea mea personala este ca voi aveti un alt duh.Personal am simtit asta cand am participat la o adunare la voi.Ai zis ca , credinta conteaza , adevarat.Dar credinta = religie in majoritatea cazurilor.Un penticostal o sa creada cum cred penticostalii , un baptist cum cred baptistii , un adventist cum cred adventistii , un luteran cum cred luteranii, s.a.m.d.Dar mantuirea nu depinde doar de credinta, nu sta doar in a crede ci si in a face.Mi-am exprimat parerea mea strict personala fata de cultul penticostal si aceasi parere o am despre majoritatea cultelor de genul asta chiar daca nu cunosc foarte multe despre ele.Cam toate is o apa si un pamant.Si au un alt duh.Ce e inauntru e ceea ce conteaza cel mai mult, treburile astea cu inchinarea si cu facerea de bine is discutabile, si nu am sa ma raportez la ele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15