Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #611  
Vechi 28.12.2009, 10:34:29
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Tu esti ala care confunzi si ratacesti.Majoritatea cultelor lumii cred in viata de dupa moarte, printre care si iudeii si crestinii.Voi in care categoria va incadrati?
Majoritatea lumii este păgână și crede în viața din timpul morții. Vrei să te afli în această categorie a celor ce umblă pe calea largă ce duce la pierzare?
Reply With Quote
  #612  
Vechi 28.12.2009, 11:48:22
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Majoritatea lumii este păgână și crede în viața din timpul morții. Vrei să te afli în această categorie a celor ce umblă pe calea largă ce duce la pierzare?
Nu asta e calea pierzaniei , si daca tot esti aici mai citeste si tu ce zice Scriptura , uite :

Facerea 37:35 După aceea s-au adunat toți feciorii lui și toate fetele lui și au venit să-l mângâie; dar el nu voia să se mângâie, ci zicea: "Plângând, mă voi pogorî în locuința morților la fiul meu!" Și-l plângea astfel tatăl său.

7. Descoperi-vei tu care este firea lui Dumnezeu? Urca-vei tu până la desăvârșirea Celui Atotputernic?
8. Ea este mai înaltă decât cerurile. Și ce vei face tu? Ea este mai adâncă decât împărăția morții. Cum vei pătrunde-o tu? Iov 11

9. Șeolul (iadul) se mișcă în adâncurile sale, ca să iasă întru întâmpinarea ta. Pentru tine el deșteaptă umbrele, pe toți stăpânitorii pământului; el ridică de pe jilțurile lor pe toți împărații pământului. Isaia 14

13. Nu cruța pe feciorul tău de pedeapsă; chiar dacă îl lovești cu varga, nu moare.
14. Tu îl bați cu toiagul, dar scapi sufletul lui din împărăția morții. Pilde 23

2. Dacă se vor strecura în locuința morților, de acolo mâna Mea îi va apuca, și de se vor sui în cer, îi voi da jos de acolo; Amos 9:2
19. Precum seceta și arșița sorb apele zăpezilor topite, tot astfel soarbe locuința morților pe păcătoși. Iov 24

12. Să-i înghițim de vii ca locuința morților, și întregi, ca pe cei ce se coboară în mormânt. Pilde 1

14. Din stăpânirea locuinței morților îi voi izbăvi și de moarte îi voi mântui. Unde este, moarte, biruința ta? Unde-ți sunt chinurile tale? Mila stă ascunsă departe de ochii Mei!... Osea 13

14. De aceea și iadul și-a mărit de două ori lăcomia lui, căscat-a gura sa peste măsură; acolo se vor coborî mărirea Sionului și gloatele sale, chiotele de veselie... Isaia 5

11. "Cere un semn de la Domnul Dumnezeul tău, în adâncurile iadului sau în înălțimile cele de sus". Isaia 7

15. Și acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului! Isaia 14

24. Înțeleptul merge pe cărarea vieții ce duce în sus, ca să ocolească drumul iadului care merge în jos. Pilde 15

17. Să se întoarcă păcătoșii în iad; toate neamurile care uită pe Dumnezeu. Psalmi 9

10. Că nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel cuvios al Tău să vadă stricăciunea. Psalmi 15

15. Și-i vor stăpâni pe ei cei drepți și ajutorul ce-l nădăjduiau din slava lor, se va învechi în iad.

16. Dar Dumnezeu va izbăvi sufletul meu din mâna iadului, când mă va apuca. Psalmi 48

16. Să vină moartea peste ei și să se coboare în iad de vii, Psalmi 54

47. Cine este omul ca să trăiască și să nu vadă moartea și să-și izbăvească sufletul său din mâna iadului? Psalmi 88

David: De mă voi sui în cer, Tu acolo ești. De mă voi coborî în iad, de față ești. Psalmi 138:8

Solomon: Iadul și adâncul sunt cunoscute Domnului, cu atât mai vârtos inimile fiilor oamenilor. Pilde 15:11
Iadul și adâncul nu se pot sătura, tot așa și inima omului e de nesăturat. Pilde 27:20
Locuința morților, pântecele sterp, pământul care nu e sătul de apă și focul care nu zice niciodată: "Destul!" Pilde 30:16
Și omul nu știe că acolo sunt numai umbre, iar cei pe care îi poftește nebunia se află de mult în adâncurile șeolului (locuința morților). Pilde 9:18

NT :Fapte 2:27,31 Căci nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel sfânt al Tău să vadă stricăciune.Mai înainte văzând, a vorbit despre învierea lui Hristos: că n-a fost lăsat în iad sufletul Lui și nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea.

8. Pentru aceea zice: "Suindu-Se la înălțime, a robit robime și a dat daruri oamenilor".
9. Iar aceea că "S-a suit" - ce înseamnă decât că S-a pogorât în părțile cele mai de jos ale pământului? Efeseni 4

18. Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare, 1Petru 3

1Petru 4:
5. Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții.
6. Că spre aceasta s-a binevestit morților, ca să fie judecați ca oameni, după trup, dar să vieze, după Dumnezeu cu duhul.

9. Și când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturia pe care au dat-o.
10. Și strigau cu glas mare și ziceau: Până când, Stăpâne sfinte și adevărate, nu vei judeca și nu vei răzbuna sângele nostru, față de cei ce locuiesc pe pământ? Apocalipsa 6

19. Era un om bogat care se îmbrăca în porfiră și în vison, veselindu-se în toate zilele în chip strălucit.
20. Iar un sărac, anume Lazăr, zăcea înaintea porții lui, plin de bube,
21. Poftind să se sature din cele ce cădeau de la masa bogatului; dar și câinii venind, lingeau bubele lui.
22. Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și a fost înmormântat.
23. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui.
24. Și el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ți aminte că ai primit cele bune ale tale în viața ta, și Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiești.
26. Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin.
29. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți. Luca 16

Solomon : Mai de preț este un nume bun decât untdelemnul cel binemirositor și ziua morții decât ziua nașterii. Eccl7:1

Pavel : Căci pentru mine viață este Hristos și moartea un câștig.Sunt strâns din două părți: doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine; Filipeni 1:21,23.
Reply With Quote
  #613  
Vechi 28.12.2009, 12:04:25
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu asta e calea pierzaniei , si daca tot esti aici mai citeste si tu ce zice Scriptura , uite :
Mare majoritate a textelor sunt poetice, dar chiar poetice fiind, nu vorbesc despre despre o entitate ce trăiește în timpul morții cine știe pe unde... Mai sapă, adevăratele comori ale Bibliei se află în profunzime!
Reply With Quote
  #614  
Vechi 28.12.2009, 12:14:16
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Mare majoritate a textelor sunt poetice, dar chiar poetice fiind, nu vorbesc despre despre o entitate ce trăiește în timpul morții cine știe pe unde... Mai sapă, adevăratele comori ale Bibliei se află în profunzime!
deci asa merge treaba. cand nu iti convine ceva din Scriptura o dai in poezii. credeam ca le auzisem pe toate de la adventisti. la aberatia asta sincer nu ma asteptam.
Reply With Quote
  #615  
Vechi 28.12.2009, 12:36:13
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
deci asa merge treaba. cand nu iti convine ceva din Scriptura o dai in poezii. credeam ca le auzisem pe toate de la adventisti. la aberatia asta sincer nu ma asteptam.
Pardon, nu eu am "dat în poezii", ci Danut7 a extras "dovezi" din poezii. Apreciez laboriosul demers, dar încă odată: chiar poetice fiind acele pasaje, ele tot nu vorbesc despre un suflet ce o ia hai-hui prin alte sfere la moartea omului. Însăși eprimarea biblică "moartea e un somn", este poetică și indică inactivitatea și inconștiența din timpul morții.
Reply With Quote
  #616  
Vechi 28.12.2009, 12:55:59
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Pardon, nu eu am "dat în poezii", ci Danut7 a extras "dovezi" din poezii. Apreciez laboriosul demers, dar încă odată: chiar poetice fiind acele pasaje, ele tot nu vorbesc despre un suflet ce o ia hai-hui prin alte sfere la moartea omului. Însăși eprimarea biblică "moartea e un somn", este poetică și indică inactivitatea și inconștiența din timpul morții.
ceva concret ne spui si noua? ca de deviatii ne-am cam saturat. raspunde punctual la acele versete nu o da in poezii ca nu tine.
Reply With Quote
  #617  
Vechi 28.12.2009, 13:51:56
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
ceva concret ne spui si noua? ca de deviatii ne-am cam saturat. raspunde punctual la acele versete nu o da in poezii ca nu tine.
Nu am nici un răspuns de dat, sunt de acord cu toate acele versete. Nici măcar nu mi se pare schimbat sensul față de traducerea Cornilescu. Singurul lucru ce mă deranjează este folosirea termenului Iad în locul "locuinței morților". În conștiința populară a românilor Iadul înseamnă un loc în care dracii cu copite și coarne îi fierb pe păcătoși în cazanele cu smoală, și asta deformează puțin înțelegerea corectă a celor mai puțin familiarizați cu Scriptura.
Reply With Quote
  #618  
Vechi 28.12.2009, 16:04:41
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Nu trebuie sa confundam credinta populara cu invatatura Bisericii, dupa cum nu trebuie sa confundam obiceiurile locale cu traditia bisericeasca.
Cu toate acestea in folclor s-a transpus invatatura teologica in forme simple pe intelesul oamenilor.
Reply With Quote
  #619  
Vechi 28.12.2009, 16:12:01
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu trebuie sa confundam credinta populara cu invatatura Bisericii, dupa cum nu trebuie sa confundam obiceiurile locale cu traditia bisericeasca.
Sunt și eu de acord cu asta, din nefericire confuzia aceasta există, tocmai de aceea ar fi bine s-o evităm folosind doar terminologia biblică.

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cu toate acestea in folclor s-a transpus invatatura teologica in forme simple pe intelesul oamenilor.
Învățătura teologică în forme simple o găsim în Scriptură și e pe înțelesul tuturor oamenilor. Teologii au reușit s-o complice și chiar s-o deformeze, nefiind străini nici de folclorul creat pe marginea Scripturii.
Reply With Quote
  #620  
Vechi 28.12.2009, 16:13:41
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Periculos? Vai ce cuvânt ne-frumos! Să promovăm mai bine vrajba interconfesională și exclusivismul dogmatic? Mi se pare ceva nelalocul lui pentru niște creștini ce-L mărturisesc pe Hristos!
Frate ghemis, tocmai am ajuns acasă de la un concert de colinde la care am cântat împreună spre lauda lui Dumnezeu fără să socotim acest lucru "periculos" deopotrivă: ortodocși, greco-catolici, catolici, calvini, lutherani, unitarieni, baptiști, penticostali și adventiști. Și crede-mă, a fosr chiar înălțător!
Dupa cum observ din postarile tale,mai mereu cauti interpretari personale(nelalocul lor).A marturisi dreapta credinta ,a slavi pe Dumnezeu nu este periculos,problema sta in interpretarile personale auspra citatelor din Sf.Scriptura,ori noi avem pe sfintii parinti care au talcuit scriptura,noi de ei trebuie sa ascultam si sa punem in practica invatatura lor.Acesta era indemnul meu pentru MariS,dealtfel si pentru tine.Exclusivismul dogmatic presupune Adevarul in plinatatea lui.Ori noi nu putem umbla cu jumatati,nu ne putem juca cu credinta ortodoxa mostenita de acum 2009 ani!!!.Intelegi? Noi am fost increstinati sf.Apostol Andrei,predania si invatatura credintei s-a tramnsmis prin Sf.Traditie si nu este cuprinsa in biblie dar sunt multe alte carti ale sf.parinti.La noi scoala s-a nascut in tinda bisericii dupa anii 1800,putini erau cei care stiau carte(preotii sau fii de domnitori care studiau in strainatate).Ca sa intelegi ca dealungul timpului dreapta credintA s-a transmis pri viu grai si obiceiuri.Ce s-a scris de catre cei apropiati lui Dumnezeu ramane sfant noi nu mai avem ce adauga,ci sa punem in practica ceea ce ni s-a transmis.Intelegi ?Practicarea poruncilor lui Dumnezeu asa cum au fost ele intelese,talcuite de sf.parinti.Dumnezeu sa te ajute si pe tine!
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50