Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 16.02.2010, 20:53:21
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Din pacate acest aspect este neglijat si comparativ cu barbatii, foarte multe femei se casatoresc cu barbati care s-au culcat cu nenumarate femei.
Nu este cinstit, dar asta este natura acestei lumi si n-ai ce-i face!
Ei, pai se casatoresc ca asa vor ele...ca doar nu le obliga nimeni sa treaca sau nu peste ceva ce le-ar deranja

Am mai vazut si femei inselate in timpul prieteniei, si care o data casatorite...afirmau invingatoare ca au castigat...si eu ma gandeam, Ce????
Reply With Quote
  #142  
Vechi 16.02.2010, 20:57:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pana cand voi avea si eu ocazia sa ma documentez in privinta acestui subiect mai bine...as spune ca a prezenta detalii din viata cuiva, nu inseamna ca il denigrezi...pentru ca a denigra inseamna a interpreta diverse intr-un mod tendentios si evident, cu o nota persoanala, desi ele ar sta in cu totul si totul mod.

Din ce am vazut eu, Parintele a fost dat drept model..legat de tema in discutie, fiind aduse anumite aspecte la " suprafata"...

Acum ramane de vazut care e realitatea...
"Realitatea" este cam asa:
- CE FACI este una.. mai ales daca te pocaiesti.. Dumnezeu iarta? Atunci noi de ce judecam pacate sterse? Mai ales un rob al lui Dumnezeu? Chiar nu va temeti deloc?
- CE CREZI este cu totul altceva.. Eu incerc sa-mi insusesc invatatura ortodoxa adevarata, dar am ca piedici propriile neputinte. In nici un caz nu as spune: "faceti ca mine!".. NU. Ci spun ceea ce cred ca este adevarat.
- Ceea ce ne duce la CE SPUI... ce spun este iar altceva! Chiar la unii de pe forum se vede ca este o distanta intre cuvinte si credinta (ce spun nu reflecta credinta, ci propria lor parere de sine).

Andrusca, nu trebuie sa confundam aceste lucruri.
Parintele Seraphim Rose a fost dat ca model de indreptare!
Viata lui a fost in pacat, dar s-a pocait.. iar cartile lui sunt ortodoxe si trezitoare.
(Iar insinuarile lui Andrei.. cum ca mesajul cartilor lui Seraphim Rose este gresit deoarece el a fost un pacatos.. sunt FALSE! Gandeste si tu: este mai mare lucru ca un om sa-si vada pacatele decat minunea invierii unui om! Cartile sunt ale unuia trezit la viata. Pe cand noi inca dormim in somnul pacatelor noastre)

Last edited by anna21; 16.02.2010 at 20:59:58.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 16.02.2010, 21:04:47
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Andrusca, nu trebuie sa confundam aceste lucruri.
Parintele Seraphim Rose a fost dat ca model de indreptare!
Viata lui a fost in pacat, dar s-a pocait.. iar cartile lui sunt ortodoxe si trezitoare.
(Iar insinuarile lui Andrei.. cum ca mesajul cartilor lui Seraphim Rose este gresit deoarece el a fost un pacatos.. sunt FALSE! Gandeste si tu: este mai mare lucru ca un om sa-si vada pacatele decat minunea invierii unui om! Cartile sunt ale unuia trezit la viata. Pe cand noi inca dormim in somnul pacatelor noastre)
Bineinteles ca lucrurile asa si stau, pana la urma poti gresi oricat...dar in momentul in care te trezesti si incerci cu ajutorul lui Dumnezeu sa iti schimbi viata, deja vorbim despre un alt om!
Reply With Quote
  #144  
Vechi 16.02.2010, 22:03:05
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Sansa da, absolut, dar ca prietena si sora intru mintuire, nu in pat!
ba si in pat daca am zis ca ii dau o sansa, ce inseamna sansa?
Reply With Quote
  #145  
Vechi 16.02.2010, 22:23:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
ba si in pat daca am zis ca ii dau o sansa, ce inseamna sansa?
ewww,.... mie mi se pare scirbos indiferent de aspectul duhovnicesc pe care-l vezi tu in acest act

Sansa acordata nu trebuie sa treaca prin pat, amicitie, prietenie, da, poate, in rest mi se face pielea de gaina....dar asta sunt eu, vampele nu m-au inspirat niciodata :)))
Reply With Quote
  #146  
Vechi 16.02.2010, 22:36:18
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette
ba si in pat daca am zis ca ii dau o sansa, ce inseamna sansa?
Ce altruistă ești, dar ceea ce spui aduce mai mult a neo-păgânism, a filosofie de damă de lux, și deloc a creștinism.

Eu știu c-ai să mă-nșeli chiar mâine...
Dar fiindcă azi mi ze dai toată-
Am să te iert
E vechi păcatul
Și nu ești prima vinovată!... (Ion Minulescu)
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #147  
Vechi 16.02.2010, 22:37:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Bineinteles ca lucrurile asa si stau, pana la urma poti gresi oricat...dar in momentul in care te trezesti si incerci cu ajutorul lui Dumnezeu sa iti schimbi viata, deja vorbim despre un alt om!
Eheeee Andrusco, daca ar fi asa de usor ca trezirea de dimineata...hopa sus copacel, si gata tatica, minune mare... ti-ai schimbat viata!!! yuhuuuu!

La 20 de ani asa visam si eu ca si Anna ca ma pot trezi doar din citind literatura patristica...
Mai tirziu insa am inceput sa dau cu nasul de REALITATE si mai ales de OAMENI si cazuri reale, povestiri cutremuratoare, lucru care mi-a dat peste cap mai toate "principiile" si valorile pe care eu le credeam ca sunt BETON.

Daca doamna @Anna21 care este din ce povesteste, o mama si o gospodina desavirsita crede ca tot ce zboara se maninca, este prerogativul ei, dar NUMAI AL EI:), sau ca adevarul in legatura cu "baieteii veseli" dati afara din seminarii si biserici va aparea prin carti sau prin ziare asa cum suntem programati sa credem, se inseala.

Dar RECUNOSC ca asa apare lumea vazuta prin geamul de la bucatarie!
Reply With Quote
  #148  
Vechi 16.02.2010, 22:49:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Ba chiar asa este. Lazar Puhalo a scris o Epistola despre parintele Seraphim Rose inclusa in cartea Caile Ortodoxiei contemporane. Eu nu am citit-o, doar am citit despre ea (si mi-a fost de ajuns).
Stai linistit Solveig, cu anna21 nu o scoti la capat niciodata de aceea eu nici nu-i raspund. Unii cred ca devii un mare cunoscator al vietii stind exclusiv pe internet toata ziua
Reply With Quote
  #149  
Vechi 16.02.2010, 23:17:07
felicitas's Avatar
felicitas felicitas is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Smile

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eheeee Andrusco, daca ar fi asa de usor ca trezirea de dimineata...hopa sus copacel, si gata tatica, minune mare... ti-ai schimbat viata!!! yuhuuuu!

La 20 de ani asa visam si eu ca si Anna ca ma pot trezi doar din citind literatura patristica...
Mai tirziu insa am inceput sa dau cu nasul de REALITATE si mai ales de OAMENI si cazuri reale, povestiri cutremuratoare, lucru care mi-a dat peste cap mai toate "principiile" si valorile pe care eu le credeam ca sunt BETON.

Daca doamna @Anna21 care este din ce povesteste, o mama si o gospodina desavirsita crede ca tot ce zboara se maninca, este prerogativul ei, dar NUMAI AL EI:), sau ca adevarul in legatura cu "baieteii veseli" dati afara din seminarii si biserici va aparea prin carti sau prin ziare asa cum suntem programati sa credem, se inseala.

Dar RECUNOSC ca asa apare lumea vazuta prin geamul de la bucatarie!
Eu am sa pun problema altfel, adica mai la obiect, am observat un amanunt care scapa printre degete, si anume sexul masculin de pe acest forum ( mai putin Axios si cativa care au experienta de viata si au ajuns la o anumita maturitate sufleteasca ) critica mult prea dur femeile care au dus o viata desfranata si apoi s-au pocait, si poate unele dintre chiar s-au indreptat si incearca sa duca o viata normala de familie. Ma vad nevoita sa iau apararea lor, nu pentru ca sunt de acord cu ceea ce au facut ci pentru ca inteleg psihologia lor. Poate ca persoane ca Andreicozia si Ovidiu ar trebui sa nu mai priveasca problema atat de ''trupeste'' si de ce spun asta? Pentru ca ei in mod indirect atentie afirma faptul ca barbatii ar fi mai indreptatiti sa desfraneze, chiar Andreicozia s-a scapat la un moment dat spunand ca asa e natura, adica vezi domne noi femeile trebuie sa inchidem mai mult ochii si sa acceptam ''scaparile'' lor de natura sexuala pana la casatorie si sa-i iertam dar ei ca barbati au tot dreptul sa le fie scarba de femeile pacatoase. Ok, eu una personal chiar nu am vreo problema in chestia asta, in a-i accepta pe cei cu un trecut pestrit am cunoscut mai demult un astfel de barbat, si nu il priveam cu repulsia cu care unii domni de pe acest forum privesc femeile usoare. Acest fost prieten al meu tin sa subliniez m-a respectat, si avea o bunatate si o caldura sufleteasca pe care nu am vazut-o la asa zisele specimane masculine ''cizelate'' si ''educate'', altele au fost motivele pentru care m-am despartit. Pot sa va intreb ceva domnilor, sa-mi fie cu iertare daca va suparati pe mine, uite eu una ca fata nu mi-e jena sa afirm ca uneori mai pacatuiesc cu mintea. Voi sunteti chiar atat de curati sufleteste incat niciodata dar niciodata nu ati pacatuit cu mintea si nu ati mai facut si altele, nu ma refer la desfranare, ci la altceva cred ca stiti voi la ce? De ce credeti ca sunteti atunci mai curati decat femeile desfranate? De unde stiti voi cum ne va judeca pe fiecare Dumnezeu?

Andreicozia nu trebuia sa fii atat de sarcastic cu Ana, fiecare isi expune parerea in mod liber aici, mie una personal nu-mi place sa judec pe nimeni ci sa inteleg in primul rand reactia respectivului, faptul ca tie nu-ti place parintele Serafim Rose pentru ca a fost gay nu inseamna ca la fel trebuie sa faca si Ana ( si aici te inteleg ca si mie imi provoaca sila pacatul dar nu omul sau opera lui ) daca ar fi sa gandim asa ca daca respectivul e gay, si cu asta basta, cred ca am condamna o multime din oamenii de geniu de-a lungul istoriei. Pana la urma asta e problema lor, important e ce au lasat in urma lor, lucruri de care noi pacatosii ne putem astazi folosi. Intelegi ce vreau sa spun? Iar cazul Par. Seram R, sa zicem ca ar fi asa cum zici tu, tu ce crezi pana la urma ca e mai important pacatele lui, sau opera pe care a lasat-o in urma? Pe bune acum?

Unde e Andrusca sa ma ajute cu explicatiile?
Reply With Quote
  #150  
Vechi 16.02.2010, 23:30:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felicitas Vezi mesajul
Eu am sa pun problema altfel, adica mai la obiect, am observat un amanunt care scapa printre degete, si anume sexul masculin de pe acest forum ( mai putin Axios si cativa care au experienta de viata si au ajuns la o anumita maturitate sufleteasca ) critica mult prea dur femeile care au dus o viata desfranata si apoi s-au pocait, si poate unele dintre chiar s-au indreptat si incearca sa duca o viata normala de familie. Ma vad nevoita sa iau apararea lor, nu pentru ca sunt de acord cu ceea ce au facut ci pentru ca inteleg psihologia lor. Poate ca persoane ca Andreicozia si Ovidiu ar trebui sa nu mai priveasca problema atat de ''trupeste'' si de ce spun asta? Pentru ca ei in mod indirect atentie afirma faptul ca barbatii ar fi mai indreptatiti sa desfraneze, chiar Andreicozia s-a scapat la un moment dat spunand ca asa e natura, adica vezi domne noi femeile trebuie sa inchidem mai mult ochii si sa acceptam ''scaparile'' lor de natura sexuala pana la casatorie si sa-i iertam dar ei ca barbati au tot dreptul sa le fie scarba de femeile pacatoase. Ok, eu una personal chiar nu am vreo problema in chestia asta, in a-i accepta pe cei cu un trecut pestrit am cunoscut mai demult un astfel de barbat, si nu il priveam cu repulsia cu care unii domni de pe acest forum privesc femeile usoare. Acest fost prieten al meu tin sa subliniez m-a respectat, si avea o bunatate si o caldura sufleteasca pe care nu am vazut-o la asa zisele specimane masculine ''cizelate'' si ''educate'', altele au fost motivele pentru care m-am despartit. Pot sa va intreb ceva domnilor, sa-mi fie cu iertare daca va suparati pe mine, uite eu una ca fata nu mi-e jena sa afirm ca uneori mai pacatuiesc cu mintea. Voi sunteti chiar atat de curati sufleteste incat niciodata dar niciodata nu ati pacatuit cu mintea si nu ati mai facut si altele, nu ma refer la desfranare, ci la altceva cred ca stiti voi la ce? De ce credeti ca sunteti atunci mai curati decat femeile desfranate? De unde stiti voi cum ne va judeca pe fiecare Dumnezeu?

Andreicozia nu trebuia sa fii atat de sarcastic cu Ana, fiecare isi expune parerea in mod liber aici, mie una personal nu-mi place sa judec pe nimeni ci sa inteleg in primul rand reactia respectivului, faptul ca tie nu-ti place parintele Serafim Rose pentru ca a fost gay nu inseamna ca la fel trebuie sa faca si Ana ( si aici te inteleg ca si mie imi provoaca sila pacatul dar nu omul sau opera lui ) daca ar fi sa gandim asa ca daca respectivul e gay, si cu asta basta, cred ca am condamna o multime din oamenii de geniu de-a lungul istoriei. Pana la urma asta e problema lor, important e ce au lasat in urma lor, lucruri de care noi pacatosii ne putem astazi folosi. Intelegi ce vreau sa spun? Iar cazul Par. Seram R, sa zicem ca ar fi asa cum zici tu, tu ce crezi pana la urma ca e mai important pacatele lui, sau opera pe care a lasat-o in urma? Pe bune acum?

Unde e Andrusca sa ma ajute cu explicatiile?
...Prezent, dar vai...nu am un cuvant a spune....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05