Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 21.01.2010, 20:40:28
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

@ cozia

Si crestinii nu traiesc separati de Hristos.
Cum iti imaginezi tu crestini fara de Hristos??

"De Mă iubiți, păziți poruncile Mele.
Și Eu voi ruga pe Tatăl și alt Mângâietor vă va da vouă ca să fie cu voi în veac,
Duhul Adevărului, pe Care lumea nu poate să-L primească, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaște; voi Îl cunoașteți, că rămâne la voi și în voi va fi!
Nu vă voi lăsa orfani: voi veni la voi. " (Ioan 14)

As putea spune mai multe, din pacate dau altora doar prilej de hule.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 21.01.2010, 20:54:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ana, asa doar iti imaginezi tu si multi altii. Doar in lumea reala unde exista consecinte IMEDIATE pentru ceea ce scoti pe gura devine o caracterizare trimisa de Hristos.
Zici ca persoana ta poate fi caracterizata ca fiind sau nu crestina DOAR de Hristos?
La ce te referi, poate nu inteleg eu?
Tu vorbnesti de PERSOANA HRISTOS, care ar aparea din neant ca un fel de BatMan sa-ti spuna acest lucru?
Sunt chiar curios daca tu chiar ti-ai format o lume a ta unde TII mortis sa fi caracterizata DOAR de Hristos,...:))) frumos paravan protectiv contra tuturor "looserilor" din jur care nu stiu ce vorbesc , nu?
Oare ce te faci daca in timpul vietii tale, Hristos nu va aparea, si vei realiza poate la sfirsit ca de fapt erai in derapaj serios, iar Hristos iti facea semne disperate sa-ti revii, semne prin sot, prin rude, prin incidente, prin natura, prin materialism si tu le ignorai tinind coada pe sus?
Cred ca ne amplasam la nivele ff diferite de intelegere.
Tu ai o perspectiva pragmatica.. chiar utilitarista :)).
Eu spun ca un om nu poate face nimic, dar nimic sa se mantuiasca. De mantuit ne mantuieste doar Hristos. Noi trebuie doar sa vrem, sa renuntam la ceea ce este intre noi si Hristos, adica la patimile noastre (vorbesc ca protestantii, scuze, mai lipseste doar o schema color.. dar poate astfel ma voi face inteleasa).
Vrei mantuire? Pai ar trebui sa renunti la tot, dar la tot ce este "al tau". Jertfa ceruta de Dumnezeu este duhul umilit. Inima infranta si smerita.

Ce conteaza ce-ti spun vecinii, prietenii..etc. Noi ascultam de duhovnic si de sfintii parinti.

Crezi ca amabilitatea mantuieste? Nu. Milostenia? Nu. Postul? Nu.
Toate acestea trebuie facute din dragoste pentru Dumnezeu, dar nu putem sa ne bazam pe asta.. Pentru ca nu "vrednicia" noastra ne mantuieste!


Revenind la "frumos paravan protectiv contra tuturor "looserilor" din jur care nu stiu ce vorbesc , nu?". Eu nu folosesc adjectivul looser la adresa nimanui si ma deranjeaza organic sa-l aud din gura altora!
Ce spui tu te reflecta pe tine, Andrei!

Si da, cat timp sunt lipsita de Duh Sfant, promis de Iisus Hristos, crestinilor.. cat timp eu nu am acest lucru, sunt de acord, sunt in "derapaj". Dar nu cred ca trebuie sa intreb vecinii sau prietenii.. ci tot pe Hristos Il intreb ce sa fac.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 21.01.2010, 21:05:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tu vorbnesti de PERSOANA HRISTOS, care ar aparea din neant ca un fel de BatMan sa-ti spuna acest lucru?
Spui uneori niste lucruri.. eu raman cu gura cascata.. nici nu stii ce spui.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 21.01.2010, 22:56:13
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Daca tot v-ati oferit

1. Care credeti ca e mai rau Hitler sau Stalin?

Regimul stalinist a avut mult mai multe victime decat nazismul

2. Ce parere aveti despre strategia de control a populatiei prin "circ si
paine"?

intreaba la realitateatv, antena 3, protv

3. Ce parere aveti despre zodiac, dar cel chinezesc?

nu cred in zodiac, nu am nicio parere

4. Ce parere aveti despre icoanele care plang si in general locurile cu desemnate ca sfinte si tamaduitoare in religia crestin ortodoxa.

cred ca Dumnezeu este capabil sa scoata apa din piatra

5. Ce credeti, comunismul e o ideologie atee sau o religie?

o utopie

6. Voi sunteti credinciosi de tipul, credinta ma ajuta in viata reala si de asta traiesc mai bine daca sunt credincios sau sunteti de genul, in viata asta nu ma ajuta cu nimic credinta dar dupa ma duc sigur in rai?

intrebarea e aiurea si nu cuprinde adevarata esenta a crestinismului

7. Dumnezeu aude mai bine rugaciunile copiilor, fiind nepacatosi si fara ispite?


dumnezeu are trei raspunsuri la rugaciuni, DA! Nu! mai asteapta!

8. Ce procent din populatie estimati ca se duce in iad? face-ti o cuantificare daca e posibil.

intrebarea e aiurea

9. Daca Dumnezeu azi ar fi exact ca cel din vechiul testament l-ati mai iubi?

intrebarea denota proasta intelegere a Vechiului Testament

10. Credeti ca tarile crestine au avantaj fata de cele necrestine?

intrebarea este pusa prin prisma materialista, dar credinta inseamna spiritualitate, in ce sens mai avantajate?

11. Ce parere aveti despre genocid?

e o provocare intrebarea?

12. Daca azi Mitropolitul tarii ar cere uciderea a toti tiganii pentru ca asa ia ordonat dumnezu, ati fi deacord?

Nu exista "Mitropolitul tarii" poate Patriarh, si raspunsul e nu, deoarece patriarhii, mitropolitii preotii nu sunt infailibili



13. Ce-i care nu stiu de crestinism, si n-au cum se afle se duc si ei in rai? Daca da atunci un crestin mai pacatos se duce in iad?

Dumnezeu a zidit legea morala in fiecare suflet, cei ce nu au auzit de crestinism vor fi judecati dupa morala
si da, un "crestin" pacatos este despartit de Dumnezeu iar alternativa e iadul

14. Daca un copil moare fara a fi botezat, merita sa se duca in iad?

Dumnezeu decide, dupa invatatura Sf Parinti, acestia nu merg in iad

15. Voi cati bani dati pe luna la biserica?

4 lei

16. Ati fi deacord cu interzicerea homosexualitatii prin lege?

da si asta nu pt ca sunt extremist ci pt ca vreau o societate normala nu o sodoma

17. Dar a tigarilor si alcoolului?

ar fi imposibil, dar da

18. Daca biserica ar forma un partid care sa o reprezinte, ati vota pentru acest partid?

nu asi fi deacord, nu asi vota

19. Ce parere aveti despre media de orice fel, carti, filme, jocuri video care prezinta o lume fictiva cu alti zei si filosofii decat cea crestina?

fiecare e liber,

20. Ati fi deacord cu instaurarea unei legi anti-blasfemie, adica unde sa nu poti critica o religie in nici un fel, cum e acuma in Irlanda?

mi se pare de bun simt sa respectam culturile si credintele tuturor si sa nu le aducem jigniri

21. O Intrebare in plus. Daca cineva(ipotetic vorbind) v-ar oferi dovezi indubitabile ca toate religiile din lume sunt false si ca nu exista zei, ati deveni atei?
Nu poti doveni ca nu nu exista spiritualitate deoarece o simti
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 21.01.2010 at 22:59:24.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 15.02.2010, 23:33:01
andra_forscorpio andra_forscorpio is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit ...

Te felicit andreicozia pentru gestul pe care l-ai facut pentru noi toti, pentru dreptul si obligatia pe care o avem de a raspandi invatatura si cuvantul lui Dumnezeu si a ne apara cu orice pret religia, cea mai sfanta religie !!!
Ai dreptate ana21 de cate ori intram pe site imi sarea in ochi "sunt ateu, intrebati-ma orice ! " E suparator ca un om care nu crede in Dumnezeu intra pe acest site sa ii sminteasca pe unii si sa il defaimeze pe Dumnezeu dar in acelasi timp e bine pentru el...e un pas inainte, poate din toate discutiile pe care le vom avea vom ajunge la o intelegere, intelegere in sensul ca il vom putea convinge ca fara Dumnezeu nu exista nimic ! Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #76  
Vechi 16.02.2010, 07:34:32
Bilibox_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_forscorpio Vezi mesajul
cea mai sfanta religie !!!
A mea e mai tare ca a ta. Nu asa vroiai sa zici ?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 16.02.2010, 07:59:23
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bilibox_ Vezi mesajul
A mea e mai tare ca a ta. Nu asa vroiai sa zici ?
Nu..,,a ta''...nici nu exista!!!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 18.02.2010, 01:01:48
andra_forscorpio andra_forscorpio is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

"A mea e mai tare ca a ta. Nu asa vroiai sa zici ?"

IN NICIUN CAZ NU MA GANDEAM LA CE AI SCRIS TU ! Cea mai sfanta religie e RELIGIA ORTODOXA !!! In ea gasesti adevaratele raspunsuri pe care cu siguranta le cauti (dar le cauti in alta parte, nu unde trebuie) dar nu le-ai gasit inca !!! Doamne ajuta !!!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 18.02.2010, 01:15:09
silviu91 silviu91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Se afirma ca darwinismul e stiintific...dar de fapt nu e altceva decat "ateism stiintific"(cum il numeau comunistii) si care a aparut din ratiuni filozofico-politice.De ce?Ca sa justifice rasismul si o politica conform careia numai cei puternici au dreptul sa supravietuiasca fiindca omul devine SupraOm,iar Dumnezeu e mort,cum zice un alt sustinator al acestei politici-Nietzsche(si pusa in practica de Hitler)....iar in ceea ce-i priveste pe comunisti,acestia aveau nevoie de aceasta teorie ca sa justifice "materialismul dialectic" si implicit sa impuna ateismul(Biserica doar era pentru ei "exponentul claselor exploatatoare")Uitati ce zice marele genetician Lewontin:"Noi ținem partea științei în ciuda absurdităților evidente a unora dintre explicațiile ei, în ciuda tolerării de către comunitatea științifică a unor povești inconsistente luate ca atare, fiindcă ne-am luat un angajament prioritar, un angajament față de materialism. Nu metodele și instituțiile științifice ne constrâng să acceptăm explicația materialistă a lumii fenomenale, ci, dimpotrivă, aderența noastră apriorică la cauzalitatea materialistă ne obligă să creăm un aparat de investigare și un set de concepte ce produc explicații materialiste, indiferent cât de potrivnice intuiției, indiferent cât de mistificatoare pentru cei neinițiați. Mai mult, materialismul este absolut, căci nu putem să acceptăm ca un Picior Divin să ni se pună în prag" Asta se poate numi stiinta???
"Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu. / Căci scris este: "Pierde-voi înțelepciunea înțelepților și știința celor învățați voi nimici-o"./ Unde este înțeleptul? Unde e cărturarul? Unde e cercetătorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebună înțelepciunea lumii acesteia? / Căci de vreme ce întru înțelepciunea lui Dumnezeu lumea n-a cunoscut prin înțelepciune pe Dumnezeu, a binevoit Dumnezeu să mântuiască pe cei ce cred prin nebunia propovăduirii./ Fiindcă și iudeii cer semne, iar elinii caută înțelepciune, / Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie. / Dar pentru cei chemați, și iudei și elini: pe Hristos, puterea lui Dumnezeu și înțelepciunea lui Dumnezeu. / Pentru că fapta lui Dumnezeu, socotită de către oameni nebunie, este mai înțeleaptă decât înțelepciunea lor și ceea ce se pare ca slăbiciune a lui Dumnezeu, mai puternică decât tăria oamenilor. / Căci, priviți chemarea voastră, fraților, că nu mulți sunt înțelepți după trup, nu mulți sunt puternici, nu mulți sunt de bun neam; / Ci Dumnezeu Și-a ales pe cele nebune ale lumii, ca să rușineze pe cei înțelepți; Dumnezeu Și-a ales pe cele slabe ale lumii, ca să le rușineze pe cele tari; / Dumnezeu Și-a ales pe cele de neam jos ale lumii, pe cele nebăgate în seamă, pe cele ce nu sunt, ca să nimicească pe cele ce sunt, / Ca nici un trup să nu se laude înaintea lui Dumnezeu. "(I Corinteni 1,18-29)
Un sondaj pe aceasta tema pe realitatea.net
http://www.realitatea.net/sondaj-rea...in_700538.html
Reply With Quote
  #80  
Vechi 18.02.2010, 01:38:39
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

N-am mai fost demult pe aici pe forum, asa ca imi permit sa revin cu o intrebare pentru crestinii dispusi sa raspunda:

Tot aud de oameni care s-au vindecat prin credinta de boli carora medicina moderna nu are ce sa le faca. Rugaciuni la moaste, pelerinaje, credinta puternica, cainta pentru pacate si tot felul de metode prin care oamenii s-au vindecat de cancere, SIDA s.a.m.d.

Daca Dumnezeu vindeca persoane care sunt iremediabil de nevindecat cu puteri omenesti, de ce nu am auzit pana acum de ciungi / schiopi / chiori carora Dumnezeu sa le creasca la loc organul lipsa? La o adica, Dumnezeu a inviat oameni din morti, sigur ceva atat de banal precum un deget sau un picior lipsa ii sta in putere.

Si totusi, de ce nu auzim de astfel de vindecari miraculoase?
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 17:43:48
Invidia impiedica orice bucurie jonella Intrebari utilizatori 5 25.05.2010 18:19:57
Orice veți cere de la Tatăl în numele Meu El vă va da luceafaruldincer Din Noul Testament 24 28.03.2010 21:50:08
Sunt ateu, intrebati-ma orice! AteulCelRau Generalitati 1449 11.03.2010 08:44:01