Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.03.2007, 13:53:27
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Titlul acestui topic este gresit. Cel care l-a initiat s-a gandit probabil la "ura fata de alte credinte", nu "ura pentru alte credinte".
Nu exista o ura a ortodocsilor fata de cei de alte credinte, ci doar delimitari fata de conceptii gresite. E cu totul altceva. Din iubire pentru adevar este o datorie sa ne impotrivim minciunii.

E ceva asemanator cu ceea ce invata Parintii: sa detestam pacatul, dar sa iubim pe pacatos.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.03.2007, 19:00:18
andrei_mihai andrei_mihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2007
Mesaje: 15
Implicit

ok... e ciudat, al doilea mesaj al meu intr-o singura zi... am prins viteza... oricum ce m-a determinat s scriu e afza ca luati rpea ins erios religia. Religia nu este cea care te manutieset, si dak tineti cont de pactaul ca iti schimbi religia, atunci Iisus a facut un amre pacat, pt k El era evreu si a infintat cea mai amre religie din lume:crestinismul. Fratilor, nu exista o religie adevarata, nu este una perfecta, si daca aveti indoieli fata de acest lucru (dak vreti s vb andrei_mihai_2005@yahoo.com ca e mult de scris, sau intrbati pe forum) cercetati Bibliasi gasiti o gramada de chestii. Oricum ce vroiam s zic este faptul k Ortodoxia se aseamna fff mult cu relgia ce era in timpul in care Domnul Iisus a fost rastignit,si am refer la acei preoti ce au uitat sensul crestinsmului, uite asa e cu dedicatie pt orice Biserca ce are la baza lucruri ce nu se afla in biblie: marcu 7:1-9. treziti-va la realitate, cand o s moir nimeni nu o s te intrebe ce religie ai fost sau alte chestii de genul,daca tot va doare ata de mult de religa voastra traiti-o. eu sunt un sectatn nascut in ortodoxsim,si vreau s va spun ca nic u preot ortodox nu s-a interesat de sufletul meu decat dupa ce am mers la o biserca crestina dupa evanghelie. adika serois...ne batem pe adepti acum? fratilor oameni mor zilnic, si noi ne intrebam ce biserica e mai buna? si app ce m-a amuzat: citez... adik am copiat din ce a zis Iustin:" Cum iti permiti? Daca preacuratul parinte Cleopa zice ca sunt secte, ca n-au sfintele taine, cum iti permiti tu, simplu muritor, sa spui ca ele sunt culte crestine. Refuz sa gandesc asfel. Auzi la el! Sau desprins din Sfanta Biserica, deci sunt protestante. Nu auzi termenul "protestant"? Adica protesteaza impotriva adevaratei Biserici, Soborniceasca si Apostoliceasca. Impotriva Trupului lui Hristos. Ce mai, refuz sa cred ca parintele Cleopa poate gresi. Nu ma intereseaza altceva decat asta. Daca parintele Cleopa spune asa, asa este. Gata!iustin :Cum iti permiti? Daca preacuratul parinte Cleopa zice ca sunt secte, ca n-au sfintele taine, cum iti permiti tu, simplu muritor, sa spui ca ele sunt culte crestine. Refuz sa gandesc asfel. Auzi la el! Sau desprins din Sfanta Biserica, deci sunt protestante. Nu auzi termenul "protestant"? Adica protesteaza impotriva adevaratei Biserici, Soborniceasca si Apostoliceasca. Impotriva Trupului lui Hristos. Ce mai, refuz sa cred ca parintele Cleopa poate gresi. Nu ma intereseaza altceva decat asta. Daca parintele Cleopa spune asa, asa este. Gata!" conceptii gresite... si eu un simplu muritor cred k e gresti s crezi asa ceav... pt k parintele cleopa ce a fost? un muritor compus? a fost tot un simplu muritor.... unul singur e Dumnezeu nu-i facem la duzina... avem daor unul. si daca cineva iti spune ceva, fa bine si cerceteaza s vezi dak e adevarata afirmatia pe care a facut-o pentru k toti oamenii mai spun si ei prosti, fie sfinti parinti, fie sectanti
God bless ya
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.03.2007, 21:40:42
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Daca vrei sa vorbesti despre adevar nu descrie ce vezi ci spune ce fel de ochelari porti.

Am convingerea ca ortodoxia este calea drepta si adevarata dar ma indoiesc ca cei care vorbesc despre ea o cunosc un mod autentic si profund.

O poveste spune asa: intr-o zi, intr-o gradina un elefant a cazut mort. Gradina se afla in tara piticilor care nu mai vazusera pana atunci un asemenea animal motiv pentru care au fost trimisi pe teren echipe de pitici ca sa afle ce fel de animal este, sa-i descrie caracteristicele etc. Fiecare echipa a ajuns intr-o anumita zona: una a cercetat coada elefentului, alta urechea, alta coltii. Intorcandu-se acasa fiecare a prezentat rezultatele cercetarilor

1. primii au spus: am cercetat indelung, am masurat, am pipait si e clar ca aest animal este asemanator cu un sarpe
2. a doua echipa a negat cu desavarsire "adevarul" primei Animalul de fapt seamana cu o pisica de mare
3. ultimii au spus ca animalul e unul cu niste colti mari si puternici

Si cred ca inca se mai cearta.....
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.03.2007, 10:56:43
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
Am convingerea ca ortodoxia este calea drepta si adevarata dar ma indoiesc ca cei care vorbesc despre ea o cunosc un mod autentic si profund.
(1) Nu toti "o cunosc in mod autentic si profund" sau (2) nimeni "nu o cunoaste in mod autentic si profund"?

Cu (1) sunt de acord, cu (2) nu. De la intemeierea Bisericii pana astazi, nu au lipsit oamenii duhovnicesti care sa traiasca ce adevarat crestinismul si sa invete neratacit calea spre mantuire. Acestia au fost mereu putini, iar in zilele noastre este improbabil sa-i gasesti pe un forum. Dar ei exista si macar de am incerca noi sa raspandim din invataturile lor curate.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.03.2007, 12:44:56
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Asa cum ai zis candva, Grigorie, mai intai ar trebui sa traim invataturile lor curate, si mai apoi sa le raspandim.

Astfel stii cum se face, un fel de polemica teoretica, in care fiecare spune ce crede.

Pe mine sincer ma intristeaza lupta asta cu catolicismul, care difera in cateva puncte, pe cand o multime de secte si protestantisme intorc invatatura cu susul in jos de-a dreptul, si unde fiecare face cum ii vine lui "democratia" sau isi face secta proprie.

Consider mult mai indreptatit efortul Bisericilor noastre de apropiere, prin a vedea multul care ne leaga si a lucra la pietrele de poticnire, decat incercarea unora, care numai ortodocsi nu se pot numi, (cum e situl de care spuneai) de a sataniza catolicismul pentru cateva greseli, si din acelea unele iscate in timpurile din urma (dupa 1800) si mai mult, pe care multi credinciosi apuseni nu le socotesc adevarate.
Iata numai Biserica Vechilor Catolici, a carei invatatura respinge aceste adaugiri, si la care, daca nu se temeau de despartire, multi apuseni ar fi mers.



Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.03.2007, 20:39:11
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Pt Grigorie cu apreciere la ce a scris
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.03.2007, 10:53:36
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
Pe mine sincer ma intristeaza lupta asta cu catolicismul, care difera in cateva puncte, pe cand o multime de secte si protestantisme intorc invatatura cu susul in jos de-a dreptul, si unde fiecare face cum ii vine lui "democratia" sau isi face secta proprie.
Desi catolicismul este mai putin indepartat de ortodoxie decat protestantismul, el este mai eficient in a produce confuzie intre ortodocsi. Iar incapatanarea cu care vorbeste de papalitate si cele ce decurg din aceasta (in opinia mea niste invataturi profund gresite) si dorinta de a ni le impune si noua, mi se pare ca reprezinta suficiente motive pentru a sta fermi pe pozitia noastra ortodoxa fara a le face concesii.
Catolicii si-au facut un obicei din a face tot felul de compromisuri. Daca si noi o luam pe calea lor, crestinismul autentic va fi pe cale de disparitie. Parintii duhovnicesti nu degeaba se impotrivesc modului de traire catolic. Ar fi o mare greseala sa-i consideram si noi pe Parinti niste extremisti. Ei au cultura Duhului (Pr. Rafail Noica), cea mai inalta cultura.
Yannaras si Sf. Iustin Popovici au niste scrieri in care dezvaluie marile pericole ale catolicismului. Catolicismul este la originea "civilizatiei ereziei" (Yannaras) din Occident. Protestantismul este un "efect" al deraierii catolice de la apofatismul credintei crestine.

Nu este deloc o lupta lipsita de importanta mentinerea noastra in credinta Parintilor. Nu trebuie sa urmam dintr-o falsa iubire ratacirile celorlalti. Nu-mi place sa folosesc cuvinte mari sau sa jignesc, dar cred ca miza este prea mare. Eu ii iubesc pe catolici, dar nu catolicismul.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.03.2007, 15:06:39
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Nu este deloc o lupta lipsita de importanta mentinerea noastra in credinta Parintilor.
De buna seama, cum sa fie o greseala ?
Ba inca tocmai asta e, de s-ar putea sa vina toti la invatatura Sfintilor Parinti, insa sansele catolicilor de a realiza greselile si a le indrepta, chiar si numai mergand inapoi pe firul istoriei, sint mult mai mari.

Impresia cu care am ramas, asistand si la unele intalniri, a fost ca infailibilitatea Papei e o problema mare chiar si pt. Biserica Catolica, deoarece credinciosii nu o cred cu sinceritate. Au incercat sa-i dea alte nunate si intelesuri pentru a putea fi oarecum "inghitita"
Ce nu-i in adevar, pur si simplu nu merge...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.03.2007, 15:14:11
SsAgEnT SsAgEnT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Mesaje: 8
Implicit

eu urasc orice religie care nu ma lasa sa cred in d-zeu in felul meu, iar ortodoxia uraste alte religii si le ia in ras deoarece vrea sa fie ea mai cu mot

just my opinion
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.03.2007, 16:43:24
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SsAgEnT
eu urasc orice religie care nu ma lasa sa cred in d-zeu in felul meu, iar ortodoxia uraste alte religii si le ia in ras deoarece vrea sa fie ea mai cu mot

just my opinion
Ce icon ti-ai ales. Esti satanist?
Crezi in ce vrei, nimeni nu ti-a impus ortodoxia, care este religia libertatii. Baga insa de seama la cuvintele: "Fiecare pom se cunoaste dupa roadele lui".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica - este produsul unei credinte slabe? dianagroza Generalitati 20 07.11.2011 15:49:51
Rugaciune pentru alte persoane catalin2 Rugaciuni 1 08.05.2011 21:16:39
Pastrarea dreptei credinte - conditie pentru mantuire sorin_b Intrebari utilizatori 0 17.09.2010 22:09:50
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
Alte ganduri... 14carol06 Generalitati 0 06.02.2009 15:29:58