Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.06.2009, 13:10:50
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu care erau obiectiile legate de preotul pe care il cereau respectivii.

Nu mi se pare normal ca in biserici sa hotarasca ctitorii cine va fi preot acolo. Eventual de ce sa nu transmita si din generatie in generatie dreptul asta?
Biserica nu este o investitie lumeasca, este una duhovniceeasca.
Biserica se construieste pentru Dumnezeu, nu pentru un om anume.

Nu stiu de ce tie ti se pare normal tocmai opusul.
Da, din pacate se pierde din vedere ca biserica (ca si cladire si parohie), este a comunitatii, a satenilor / orasenilor etc.
Nu este a ctitorului, ca daca ar fi a lui ar trebui sa slujeasca el in ea.

Si mi se mai pare si un soi de santaj: eu iti dau biserica dar daca pui preot pe cutarescu, de parca preotii ar intra slubasi ai ctitorului, nu alesi si sfintiti ai lui Dumnezeu pentru mantuirea credinciosilor.

Aduceti-va aminte din Faptele Apostolilor despre cum au fost hirotoniti primii 7 diaconi: apostolii le-au zis oamenilor (credinciosilor) sa-si aleaga 7 oameni dintre ei iar apostolii sa-i sfinteasca. Deci e bine ca comunitatea sa si-i aleaga, nu ctitorul sau mai stiu eu cine, ca doar nu stie el mai bine decat credinciosii si episcopul cine e mai bun ca preot pentru comunitatea respectiva.

Cer iertare eventualilor ctitori / binefacatori ca s-ar putea simti jigniti de cuvintele mele, dar chiar cred ca in Biserica lui Hristos trebuie urmate caile apostolice, iar nu dorintele personale.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 11.06.2009, 15:29:13
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Anca termină cu miștocăreala și cu înveninarea asta patologică ce continuă la nesfârșit . Deja devii mult prea ridicolă . . .
Ce tot vorbesti, ristian? Esti cumva de la cenzura? te rog vezi-ti de postarile tale.
Voi cauta postarea respectiva...
Reply With Quote
  #53  
Vechi 11.06.2009, 17:17:55
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=Lavrentiu;144955]Da, din pacate se pierde din vedere ca biserica (ca si cladire si parohie), este a comunitatii, a satenilor / orasenilor etc.
Nu este a ctitorului, ca daca ar fi a lui ar trebui sa slujeasca el in ea.

O DAI COTITA LAVRENTIULE, CA UN BUN SLUJITOR AL SUPERIORILOR TAI CE ESTI(CEEA CE NU AR FI UN LUCRU RAU)
iNSA AICI DUPA CUM VEZI NU SE PIERDE NIMIC DIN VEDERE, IAR CLADIREA ESTE AUTOMAT DONATA BOR-ului CA ALTFEL NU PUPA NIMENI SFINTIRE, IAR DACA ERA CU ADEVARAT A COMUNITATII, A SATENILOR, ETC BOR-UL LOCAL NU AR FI VENIT NOAPTEA PE FURIS SA SCHIMBE PREOTUL PE ASCUNS SI SA SCHIMBE IALELE.

Si mi se mai pare si un soi de santaj: eu iti dau biserica dar daca pui preot pe cutarescu, de parca preotii ar intra slubasi ai ctitorului, nu alesi si sfintiti ai lui Dumnezeu pentru mantuirea credinciosilor.

IN LUMINA CELOR INTIMPLATE CU TEODOSIE AI MAI AVEA TU INCREDERE IN TINEREII ADUSI DE EL IN TOIUL NOPTII, PE FURIS?

Aduceti-va aminte din Faptele Apostolilor despre cum au fost hirotoniti primii 7 diaconi: apostolii le-au zis oamenilor (credinciosilor) sa-si aleaga 7 oameni dintre ei iar apostolii sa-i sfinteasca. Deci e bine ca comunitatea sa si-i aleaga, nu ctitorul sau mai stiu eu cine, ca doar nu stie el mai bine decat credinciosii si episcopul cine e mai bun ca preot pentru comunitatea respectiva.

TE ROG SCUTESTE-NE DE TRIMITERI, DUPA CUM VEZI ALTFEL SE OPEREAZA IN ZIUA DE ASTAZI
cINE MA ROG, ESTE COMUNITATEA, TEODOSIE?, DIN CE STIAM EU COMUNITATEA SUNT OAMENII NU SEFU'


Cer iertare eventualilor ctitori / binefacatori ca s-ar putea simti jigniti de cuvintele mele, dar chiar cred ca in Biserica lui Hristos trebuie urmate caile apostolice, iar nu dorintele personale.

SA STII CA NE-AM SIMTIT DEOARECE NU ESTI SINCER, MAI ALES CA IN CURIND VEI FI SI TU ACOLO IN FATA ALTARULUI IN CARE SPERAM DIN TOT SUFLETUL CA CHIAR VEI URMA CAILE APOSTOLICE NU CELE INVATATE DIN CE VEZI SI AUZI IN JURUL TAU
IDEEA CENTRALA ESTE SA NU CREZI CA LUMEA-I ASA DE NAIVA SI IGNORANTA CUM PARE
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.06.2009, 17:35:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Anca !

Deci atât îți spun : te rog, deci te rog, nu-mi lua cuvintele din postările mele și mi le răstălmăci. OK ? Dacă ai înțeles , este perfect !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 11.06.2009, 17:58:51
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

[quote=andreicozia;145030]
Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Da, din pacate se pierde din vedere ca biserica (ca si cladire si parohie), este a comunitatii, a satenilor / orasenilor etc.
Nu este a ctitorului, ca daca ar fi a lui ar trebui sa slujeasca el in ea.

O DAI COTITA LAVRENTIULE, CA UN BUN SLUJITOR AL SUPERIORILOR TAI CE ESTI(CEEA CE NU AR FI UN LUCRU RAU)
iNSA AICI DUPA CUM VEZI NU SE PIERDE NIMIC DIN VEDERE, IAR CLADIREA ESTE AUTOMAT DONATA BOR-ului CA ALTFEL NU PUPA NIMENI SFINTIRE, IAR DACA ERA CU ADEVARAT A COMUNITATII, A SATENILOR, ETC BOR-UL LOCAL NU AR FI VENIT NOAPTEA PE FURIS SA SCHIMBE PREOTUL PE ASCUNS SI SA SCHIMBE IALELE.
Imi cer din nou iertare daca te-am suparat cu ceva.

Vorbeam despre niste principii din dreptul canonic ortodox si despre traditia Bisericii.

Superiorii mei (ca angajat) sunt laici, nu fac parte din cler (nici inferior nici superior) si din nicio structura bisericeasca. De asemenea nu fac parte din eparhia Tomisului, ci sunt din Bucuresti. Nu inteleg de ce te inversunezi impotriva mea, dar poate esti indreptatit, iar eu nu vad asta.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 11.06.2009, 22:01:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Chiar nu inteleg reactia lui Andrei..
Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.07.2009, 02:02:45
orlandosorin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Au fost dati afara.

Spre deosebire de altii unde homonautii sunt promovati in BC preotii pedofili din USA au fost dati afara de Sf.Parinte. Erau la a 3-a generatie de homo intrucat asa e moda acolo. Tara decazuta moral.
Pe de alta parte un pedofil sau homosexual trebuie dovedit. Asa presa de scandal poate acuza oricand pe oricine. Nu are sens sa insiram aici cazuri de preoti ortodocsi jomo (numai din Romania) ca e plin youtubul de cazuri dovedite (filmate) si impotriva carora nu s-a intreprins nimic. Nu mai vorbim de securisti care au trimis la canal si au distrus multe vieti de oameni si care sunt promovati. Daie tipa ca daca s-ar uni cu Vaticanul ar trebui scoase dosarele si nu e nici unul (din aia mari) afara din sistem. De ce s-a intrerupt dosariada ? Unii dintre ei chiar au facut ateism (daca vreti va arat caz scos de CNSAS). Care Biserica a aluia cu coarne ? Ateismul este prima treapa de initiere la satanisti (daca nu stiati). Asta au facut unii din ierarhii BOR si care sunt si azi si incearca sa termine si Biserica Mare. Insa Dumnezeu e mare.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 15.03.2010, 16:25:02
Veniamin Veniamin is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2006
Mesaje: 35
Implicit

Fata catolicismului modern

http://www.realitatea.net/acuzatiile...an_704638.html

http://www.realitatea.net/vaticanul-...10_704455.html
Reply With Quote
  #59  
Vechi 29.03.2010, 12:13:05
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

aceata este fata lumii moderne
nu a Catolicismului

cine vrea sa vada altfel, vede ceea ce vrea sa vada
__________________
catolica
Reply With Quote
  #60  
Vechi 29.03.2010, 12:52:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce chestie..ortodocsii nostri se irita cand sunt judecati dupa gura presei, dar nu-i supara sa spurce cu ea pe romano-catolici..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 15:14:15
Ce se va intampla cu lumea? BogdanBogdan Generalitati 33 12.04.2011 15:43:45
Nu stiu ce mi se intampla.. Z.Lidia Vrajitoria 10 31.08.2008 14:47:08
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 19:34:45
Ce se intampla? Mirela333 Generalitati 0 06.08.2008 19:00:56