Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.01.2010, 20:53:25
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Juramântul pe zei dovedeste de fapt nivelul la care era medicina în acea epoca. Un om care crede în zei e la nivelul basmelor pentru copii si cam asa era si medicina în antichitate.

Cât despre rugaciunea lui Maimonide, sa avem grija ca nu era crestin ci evreu care traia în mijlocul crestinilor, deci un împotrivitor al lui Hristos.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.01.2010, 21:04:41
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

poate ca multe lucruri s-ar schimba in tagma medicala `daca omenii s-ar ruga mai mult pentru ei; global privind- este o meserie care NU MERITA FACUTA PENTRU BANI ( in sensul ca cine face Medicina, poate face si o alta facultate care ii asigura un succes material mai rapid si mai sigur), iar cei ce merg acolo au macar o farama de umanitate in ei. Daca acesta farama moare- poate ca nu e numai vina lor, dar farama asta poate ca e si sanasa de renastere!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.01.2010, 12:19:03
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cred ca indiferent de forma pe care o are juramantul unui medic, fie ea si rugaciune, nu trebuie sa fie rostit doar o data, si anume, la depunere. Juramantul nu il lasi in urma, nu apartine trecutului,ci il porti in tine in fiecare zi, inaintea propriei constiinte.

Daca exista astazi medici care au uitat sau trec cu vederea ce au fagaduit, se intampla deoarece ei nu cred in ceea ce au jurat. Au indeplinit o simpla formalitate. Trist este ca acelasi cuvant, formalitate, defineste de multe ori si activitatea acestora.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.04.2010, 01:31:38
Dianami Dianami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu stiu daca astazi cei care termina medicina mai depun acest juramant:

Juramantul lui Hipocrate

Jur pe Apollo, pe Asclepios, pe Higeea si Panaceea, pe totii zeii si zeitele, luandu-i ca martori ca voi indeplinni, pe cat ma vor ajuta puterile si priceperea, juramantul si legamantul care urmeaza.
Pe invatatorul meu intr-ale medicinii il voi socoti deopotriva cu cei care m-au adus pe lume, voi imparti cu el averea mea si, la nevoie, ii voi indestula trebuintele, pe copiii sai ii voi privi ca pe fratii mei si, daca vor dori sa devina medici, ii voi invata fara plata si fara sa le cer vreun legamant.
Preceptele, lectiile orale si tot restul invataturii le voi impartasi fiilor mei, fiilor invatatorului meu si ucenicilor uniti printr-o fagaduiala si printr-un juramant, potrivit legii medicale, dar nimanui altcuiva.
Le voi indruma ingrijirea bolnavilor spre folosul lor, pe cat ma vor ajuta puterile si mintea, si ma voi feri sa le fac orice rau si orice nedreptate.
Nu voi incredinta nimanui otravuri, daca imi va cere, si nu voi indemna la asa ceva, tot astfel nu voi incredinta nici unei femei leacuri care sa o ajute sa lepede.
Imi voi petrece viata si voi indeplini mestesugul in nevinovatie si curatie.
Nu voi practica operatia scoaterii pietrelor din basica udului, lasand-o in seama celor ce se ocupa cu aceasta.
In orice casa as intra, voi intra spre folosul bolnavilor, pazindu-ma de orice fapta rea si stricatoare comisa cu bunastiinta, mai ales de ademenirea femeilor si a tinerilor liberi sau sclavi.
Orice as vedea si as auzi in timp ce imi fac meseria sau chiar in afara de aceasta, nu voi vorbi despre ceea ce nu-i nici o nevoie sa fie destainuit, socotind ca, in asemenea imprejurari, pastrarea tainei este o datorie.
Daca voi respecta acest legamant fara sa-l calc, fie sa ma bucur pe deplin de viata si de meseria mea, pururi cinstit de ceilalti, iar daca il voi nesocoti si voi fi un sperjur, merit sa am o soarta dimpotriva.

Am inteles ca exista o formulare moderna a juramantului lui Hipocrat, adoptat de Asociatia Medicala Mondiala in cadrul Declaratiei de la Geneva din anul 1975.

"Odata admis printre membrii profesiunii de medic:Ma angajez solemn sa-mi consacru viata in slujba umanitatii;
Voi pastra profesorilor mei respectul si recunostinta care le sunt datorate;
Voi exercita profesiunea cu constiinta si demnitate;
Sanatatea pacientilor va fi pentru mine obligatie sacra;
Voi pastra secretele incredintate de pacienti chiar si dupa decesul acestora;
Voi mentine prin toate mijloacele onoarea si nobila traditie a profesiunii de medic;
Colegii mei vor fi fratii mei;
Nu voi ingadui sa se interpuna intre datoria mea si pacient consideratii de nationalitate, rasa, religie, partid sau stare sociala;
Voi pastra respectul deplin pentru viata umana de la inceputurile sale chiar sub amenintare si nu voi utiliza cunostintele mele medicale contrar legilor umanitatii.
Fac acest juramant in mod solemn, liber, pe onoare!"



Poate ne ofera cineva un raspuns in acest sens.
Cand m-am inscris in Colegiul Medicilor (in 2007) si am primit dreptul de a profesa, am depus juramantul de mai sus, cel bold-uit. Mi se pare mult mai aproape de ceea ce trebuie sa faca un medic decat varianta lui Hipocrate.
In formularea moderna nu se invoca numele Domnului pt.a nu se face discriminare intre oameni pe seama credintei proprii.
Insa parerea mea personala este ca, atat timp cat ai constiita si credinta, iti vei exercita profesia cu daruire, vei face tot ce vei putea pentru pacient si vei fi OM.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.04.2010, 10:59:28
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

[quote=costel;202290]In volumul "Medicina si adevar", de R. Ozon si E. Poenaru, aparut la Editura Medicala in 1976, exista un Legamant al medicilor atribuit medicului Maimonide, filosof din secolul al XII-lea, si expus sub forma unei rugaciuni:
......................in favoarea unei medicini si medici ortodoxi .................................................. .........................

Acest thread ar putea sa iasa o marturisire absolut deosebita in cazul in care pina la afirsit userii ar citi si ar posta numai cu gindul la Dumnezeu .
Juraminte profesionale, chiar si catre D.zeu, au facut oamenii in toata istoria lor dar de ele s-au tinut cu adevarat extrem de putini . Lucrul acesta ne arata ca pt. individ rostirea unui juramint nu este niciodata o garantie ca ceea ce spune in acesta se va si implini. Aproape atit de indoielnica este depunerea unui juramint in ziua de astazi incit cu atit mai mult nu esti crezut atunci cind faci asa ceva. Windorin spunea intro postare ca ,, din pacate , cei curati sunt mult mai putini decit marea lor masa " si adevarat este .
Aceasta ne arata ca indiferent cum ar fi omul, cu juramint sau nu , ca este rasat sau nu , ca are puzderie de scoli ori mai putine , nu vorbele sale conteaza , chiar daca ele se mai pot numi si ,,juramint " ci doar faptele lui. Omul care are multe bunatati in el precum : vita nobila familiala, educatia de acasa, scoala multa, lumea rafinata prin care se invirte profesional si casnic, dar care nu il are pe D.zeu deloc sau doar pe buze zadarniceste darurile (harismele) date de El. Spune Hristos tare frumos la Matei cum ca : ,, ...poporul acesta zice din buzele sale ca ma iubeste dar inima lui pustie este ". Tot asa si medicul care din gura vorbeste si lauda dumnezeirea in mod deosebit ... dar daca are sufletul pustiu si lipsit de dumnezeire atunci pt. el Hristos va sta mult dupa nevoile de bani si ,,daruri binemeritate", ori lucrul acesta este rau in primul rind pt. el dar tot atit de rau este pt. cei pe care ii sminteste facindu-i sa creada ca numai asa trebuie traita viata ca sa poti rasbi . Gindindu-ne la calitatile unui medic bun dar departat de Dumnezeu nu se poate sa nu ne gindim la cuvintele Mintuitorului : ,,... in dar ati luat , in dar sa dati ". Spunea Dianami in a sa postare ,,atita vreme cit ai constiinta si credinta iti vei exercita profesia cu daruire" dar nici asta nu este o garantie. Constiinta este un lucru extraordinar pt. om , mai ales ca acela este locul unde D.zeu ii vorbeste omului , dar daca judecam medicii acestor timpuri dupa acest criteriu ajungem cu durere sa spunem precum Caragiale ; ,, este sublima dar lipseste cu desavirsire". Nu este nimic de nevazut deoarece faptele dupa care oamenii se judeca sunt la vedere, viata medicilor si spaga sunt pe fata , nu avem ce scuze sa ne cerem cum ca am gresi sau ce sa tagaduim . Exact cum spune prorocul David : ,,... nu este lucru pe pamint care sa ramina tainuit pe vecie' !
Spunea sora Glykys in postarea sa ca ,, Lucrul acesta este valabil, cred, pentru fiecare categorie socio-profesionala" iar eu adaug ca bine inteles ca si preotii, episcopii precum si profesorii, avocatii, judecatorii, si inca f.f. multe categorii socioprofesionale sunt atinse de ... necredinta si se comporta in fiecare zi asemeni medicilor pe care acum ii discutam. Lucrurile insa parca se agraveaza si au cu totul alta semnificatie atunci cind vorbim de medic, profesor, judecator si preot, deoarece rolul lor in societate este cu totul deosebit.
Fratele Windorin spunea ca este rau cind medicina nu se practica din pasiune , dar dupa parerea mea pasiunea este doar mobilul de inceput pt. viata unui medic . Daca o viata intreaga profesezi doar din pasiune si nu ajungi la ,,treapta dumnezeire si iubire" atunci esti , dupa cuvintul psalmistului, doar o sluga netrebnica care nu muncesti decit din frica stapinului si ca traind tot asa s-ar putea sa nu ajungi nici o data la treapta ,,fiului' care munceste din dragoste ! Atit de rau si de pagubos este pt. un medic ca desi lucreaza cu viata sa nu fie atit de impresionat si de atras peste puteri de aceasta incit sa-si doresca cu orice pret sa cunoasca cauza vietii. Mare pacat este si tot o data izbitor contras sa vezi la un medic priceperea si talentul in a face bine , in a salva in fel si chip omul , politetea de rigoare si bonomismul adiacent dar care sunt spulberate intro clipa de ochi in care ia spaga. Toate darurile sale date de D.zeu le vinde pe o nimica toata. In dar a luat dar nu da in dar iar pt. toata atitudinea sa cu siguranta ca Mintuitorul le va spune ; ,,plecati de la mine caci voi v-ati luat plata voastra deja ! " Mai putin este important ca asa cum spunea Windorin medicii iau spaga pt. a se ,,indulci cu o cafeluta sau o ciocolata sau o sticla de ceva bun" sau string banii pt,, congrese internationale si pt. cumpararea de tehnica de virf". Aceiasi vinzare si neam prostie este , scopul scuza mijloacele doar la Machiavelli , la ortodoxi nu ! Ispititorul dupa ce i-a prins bine in clestele sau (dupa ce ai luat spaga de primele dati !) chiar pe marii maestrii prostindu-i cu idea nobila a cumpararii de tehnica ii invata in continuare sa ceara plata ,,onesta" , adica pe chitanta, la cabinetele lor particulare sau clinici pt. uzul aparaturii . Nimeni nu mai scapa din ghearele satenei practicind principii lumesti , numai cu corectitudine, echitate si realism . Singura care te scapa este trairea vietii intreaga in duh si adevar !
Spunea la un moment dat Arwein ca ,, alaturarea intre medici si daruri este tendentioasa". Eu consider ca nici pe departe nu este asa si ca defapt acesta este adevarul, ca asa se comporta medicii , incepind cu marii lor maestrii, cu buna stiinta incit nu putem ignora ambitia lor prosteasca de a fi in topul coruptilor. Iar Colegiul medicilor, condus tot de oameni corupti si straini de D.zeu, ii tolereaza la infinit pe cei care defaimeaza casta si doar cind iese ceva rau de tot abia atunci catadicseste sa ia masuri serioase .

Si deoarece revolutia inceputa la 1789 este continua pina in ziua de astazi sub diverse masti , exportata si prezenta pe tot mapamondul, principiile sale sustinute si impuse in toate colturile de lume face ca in continuare biserica sa fie rupta de stat iar cetateanul tinut departe de viata duhovniceasca . Asa se face ca intro tara predominent ortodoxa (87% dupa recesamintul din 2007) sa nu existe si un juramint , sau numai un juramint, ortodox crestin pt. medici, profesori si magistrati in virtutea caruia sa practice ci sa treneze juramintul in fata zeilor si nimeni sa nu se alarmeze. In fata zeilor se jura ... zei sa respecte ! Nici macar cu caracter privat medicii nu se asociaza intro organizatie ortodxa. Exista una la Iasi cu o vechime de citiva ani dar este deocamdata tare slaba in activitate. In prezent , cu oarecare exceptii care exista totusi, medicii nu sunt interesati decit de cistig ... cistig pe orice cale , onesta sau nu, si de un trai din ce in ce mai bun . Dupa legile lumesti totul ar parea absolut normal si justificat dar dupa cele ale lui D.zeu facind astfel ne situam mult prea departe de Adevar. Spunea pe propriul sau thread intitulat ,, care din sapte pacate aveti" medicul Mihnea Dragomir ca el si-a gasit doar 3 din pacatele de moarte (desi nu acesta este subiectul totusi tin sa evidentiez aici prezenta unui sfint , in persoana acestui medic, un sfint mult mai mare decit sfintul Ioan Hrisostom care in a sa lliturghie la rugaciunea dinaintea impartasirii mirenilor spune ,,... care ai venit in lume sa miluiesti pe cei pacatosi , dintre care cel dintii sunt eu ", adica patriarh fiind se considera ca avind toate pacatele pe cita vreme distinsul medic nu-si gaseste decit 3 . Asta da smerenie ! Ce mai sfintenie ne este data sa vedem !!... si dupa el s-au mai luat inca citiva , asa ca o binecuvintare !!!) dintre care inclinatia spre ,,luxura" este cea mai pregnanta .
Asadar , rau juramint au medicii , rau comportament practica. Pina nu vor dori ca ei insisi sa vorbeasca dar mai ales sa traiasca dupa poruncile lui Hristos casta este sortita decadentei morale . Spun decadenta deoarece spaga este unul din pacate , dar mai exista desfrinarea la cote inimaginabile, aproape ca o regula, mindria, zavistia, lacomia , s.a.m.d.
Trebuie totusi sa recunoastem ca printre toti ecestia exista si extrem de rare cazuri de medici ortodoxi dar sunt atit de rari incit desi vestesc primavara nu o pot totusi aduce pe acest tarim . O vestesc ca umanitatea sa nu uite ca exista si asa ceva !
Pacat de darurile lui D.zeu care exista intr-un medic deoarece de regula se lucreaza neortodox cu ele, adica rau in esenta, in duh si adevar . Au ajuns medicii din clinicile de la Szeged si din Viena sa invete limba romana pt. a conversa cit de cit cu multimea pacientilor romani care evita clinicile romanesti din multe considerente ... ca de prea mult bine , nu !!!!

Last edited by zaharia_2009; 19.04.2010 at 11:08:46.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.02.2011, 12:52:54
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

M-am bucurat sa intalnesc aceasta rugaciune a medicului pentru bolnavii sai. Nu stiam ca exista o asemenea rugaciune.
Cu atat mai mult te simti ocrotit si ajutat, atunci cand medicul nu numai te trateaza, ci se si roaga pentru tine.

"In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin! Doamne Iisuse Hristoase, Fiule si Cuvantule al lui Dumnezeu, Cel Care intrupandu-Te ai luat asupra ta neputintele noastre si bolile noastre le-ai purtat, Cela Ce din marea Ta milostivire si, ca semn al apropierii imparatiei Tale, ai vindecat si vindeci neincetat multime de bolnavi, neputinciosi si stapaniti de demoni, vino cu puterea Ta atottamaduitoare si vindeca bolnavii care cer tamaduire, caci Tu esti Cel Ce ai zis: fara Mine nu puteti face nimic.

Descopera, Doamne, prin Duhul Sfant, Mangaietorul pe Care de la Tatal L-ai trimis in lume, pricina imbolnavirii robilor Tai (numele); da-le lor pocainta, liniste, rabdare si bucurie sufletului incercat in vremea cercetarii Tale. Si mai descopera, Doamne, robilor Tai ca Tu esti stapanul vietii si al vindecarii, stapan peste orice trup muritor si peste orice suflet vesnic.
Fa, Doamne, ca boala robilor Tai sa fie prilej de vindecare a sufletului, de marire a credintei, nadejdii si dragostei.

Iar mie, robului Tau, doctor al trupurilor muritoare si sluga netrebnica, da-mi a invata leacul potrivit care nu face rau, iar bolnavilor care ma cauta sa le descopar Calea spre Tine, ca Tu esti Tamaduitorul sufletelor si al trupurilor noastre si Tie slava inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si-n vecii vecilor. Amin."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.02.2011, 16:20:43
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
In volumul "Medicina si adevar", de R. Ozon si E. Poenaru, aparut la Editura Medicala in 1976, exista un Legamant al medicilor atribuit medicului Maimonide, filosof din secolul al XII-lea, si expus sub forma unei rugaciuni:

"O, Doamne, umple-mi sufletul de dragoste pentru mestesug si toate fapturile. Nu ingadui ca setea de castig si goana dupa slava sa ma inraureasca la practica mestesugului, caci dusmanii adevarului si ai dragostei de oameni ar putea lesne sa ma amageasca si sa ma indeparteze de nobila datorie a facerii de bine pentru copiii tai. Intareste-mi inima ca sa fie mereu gata sa slujeasca pe sarac si pe bogat, pe prieteni si pe dusmani, pe cel bun si pe cel rau. Fa sa nu vad decat omul in cel care sufera. Fie ca mintea sa-mi ramana langa patul bolnavului si sa nu fie abatuta de nici un gand strain, pentru ca sa tina seama de tot ceea ce experienta sau stiinta au invatat-o, caci mare si sublima este cercetarea stiintifica ce tinteste catre pastrarea sanatatii si a vietii tuturor fapturilor. Fa ca bolnavii mei sa aiba incredere in mine si in mestesugul meu. Indeparteaza-i de la patul lor pe sarlatani, pe armata rudelor cu o mie de sfaturi si pe ingrijitorii atotstiutori, caci ei constituie o liota primejdioasa, care, din trufie, zadarniceste cele mai bune intentii ale mestesugului si duce adesea fapturile la moarte. Daca nestiutorii ma vorbesc de rau si ma batjocoresc, fa ca dragostea de mestesug sa ma faca de neatins, ca o pavaza, ca sa pot starui intru adevar, fara a tine seama de trecerea, de varsta si de renumele dusmanilor mei. Daruieste-mi, Doamne, ingaduinta si rabdare fata de bolnavii incapatanati si grosolani. Fa sa fiu cumpatat in toate, dar nesatios in dragostea mea pentru stiinta. Indeparteaza de mine gandul ca pot totul. Da-mi puterea, vointa si prilejul sa-mi largesc cat mai mult cunostintele. Pot sa descopar astazi in fiinta mea lucruri pe care ieri nu le banuiam, caci mestesugul este mare, iar mintea omului patrunde mereu mai departe".

Ce minunat ar fi daca fiecare medic l-ar cunoaste si l-ar respecta.
Cat de minunat ar fi sa il putem strecura in mintea sufletului fiecarui medic...Asa poate si-ar mai aduce unii dintre ei aminte...de ce poarta halatul alb.....
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.02.2011, 21:46:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
"In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin! Doamne Iisuse Hristoase, Fiule si Cuvantule al lui Dumnezeu, Cel Care intrupandu-Te ai luat asupra ta neputintele noastre si bolile noastre le-ai purtat, Cela Ce din marea Ta milostivire si, ca semn al apropierii imparatiei Tale, ai vindecat si vindeci neincetat multime de bolnavi, neputinciosi si stapaniti de demoni, vino cu puterea Ta atottamaduitoare si vindeca bolnavii care cer tamaduire, caci Tu esti Cel Ce ai zis: fara Mine nu puteti face nimic.

Descopera, Doamne, prin Duhul Sfant, Mangaietorul pe Care de la Tatal L-ai trimis in lume, pricina imbolnavirii robilor Tai (numele); da-le lor pocainta, liniste, rabdare si bucurie sufletului incercat in vremea cercetarii Tale. Si mai descopera, Doamne, robilor Tai ca Tu esti stapanul vietii si al vindecarii, stapan peste orice trup muritor si peste orice suflet vesnic.
Fa, Doamne, ca boala robilor Tai sa fie prilej de vindecare a sufletului, de marire a credintei, nadejdii si dragostei.

Iar mie, robului Tau, doctor al trupurilor muritoare si sluga netrebnica, da-mi a invata leacul potrivit care nu face rau, iar bolnavilor care ma cauta sa le descopar Calea spre Tine, ca Tu esti Tamaduitorul sufletelor si al trupurilor noastre si Tie slava inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si-n vecii vecilor. Amin."

Cunoașteți, cumva, sursa acestei frumoase rugăciuni ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Tags
legamant medici



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interventia si terapia medicilor reprezinta a 3-a cauza a mortii in SUA cocacoc Generalitati 4 20.08.2011 21:09:14
CE ar trebui sa contina Chivotul Noului Legamant? MariS_ Generalitati 13 09.07.2010 00:05:20
O noua forma de guvernamant luceafaruldincer Din Noul Testament 15 01.03.2010 09:40:47
Exista vreun legamant la hirotonire? sophia Preotia (Hirotonia) 10 15.07.2009 22:21:56
Forma bisericii matad Secte si culte 8 15.09.2008 12:10:14