Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 07.04.2010, 21:52:30
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
..oricum dragostea exista doar in filme:)
pai tocmai asta e ,ca dragostea pe care o vedem in filme NU e dragoste ,e doar o poleiala vicleana ca sa creeze asteptari nerealiste . singura dragoste intre un baiat si o fata e cea "in Hristos" ,adica daca telul celor 2 e Hristos si urcusul duhovnicesc acolo e dragostea adevarata ,daca nu, e doar o curiozitate trupeasca(sau interes material) ,care dupa ce se satisface ,lasa in urma venin si noi cautari spre alte "zari" necucerite inca.

spui ca nu ai intalnit baiatul pe care il "astepti". dar L-ai rugat pe Dumnezeu sa ti-l aduca ? sau ai impresia ca tu tre sa stai cu mainile in san si sa apara din senin "alesul"? asta e un pas foarte important in viata si daca il faci fara MULTA rugaciune ...va fi cu stangul.
-sa nu faci nimic important in viata la modul pripit,repezit chiar daca pare la momentul respectiv, alegerea perfecta si mai ales sa nu faci nimic fara binecuvantarea lui Dumnezeu...si vei avea o viata implinita.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #332  
Vechi 07.04.2010, 22:02:20
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Aveti dreptate amandoi, si Windorin, si Andrusca CIM, numai ca unul e cu teoria, alta cu practica...


Eu una nu stiu cu ce sunt, dar atata stiu, ca imi place sa iau in calcul toate posibilitatile, bazandu-ma si pe realitatea inconjuratoare, stiind si faptul ca oamenii sunt diferiti, actioneaza diferit..si simt diferit, de aceea as intelege sa se afirme ca cei care au ajuns sa iubeasca pe cineva mai diferit, simt ceva foarte frumos, poate mai frumos decat unii, si mai putin frumos decat altii...dar nici sa se ajunga la comparatii cu Mantuitorul, cu sfintii...si alte asemenea fantasmagorii, cand adevarul il stiu de fapt numai persoanele in cauza.

Nu mi se pare deloc ok sa cred ca de acum sfintenia se poate rezuma la niste persoane care s-au casatorit cu desfranati intr-un grad mai mare, concret si vizibil, cand pur si simplu...aceasta decizie nu poate conduce spre o asemenea concluzie...

Mai mult, mi s-a confirmat ca cei care s-au trezit in acest context, si aud ca altii afirma cu sinceritate, in dreptul lor, in originalitatea lor " Eu nu as putea face asta!"...ataca foarte agresiv, si isi ridica cumva alegerea deasupra celorlalte valori crestine...cand asa ceva e inadmisibil.

Cred cu certitudine ca fiecare om are drumul lui, unii casatorindu-se cu desfranati, altii cu crestini model...altii cu crestini mediocri...si cu totii simt ceva frumos...dar pana la mantuire avem cu totii mult ovaz de mestecat, si nicidecum sa se afirme ca daca cineva s-a casatorit cu cineva anume...gata, va fi pictat pe peretele exterior al vreunei Manastiri, doar pentru ca suna frumos...sa dam asa din cap " Da, da , da...sfant, sfant...numai un sfant!" precum cateii aia de jucarie din masini.
Reply With Quote
  #333  
Vechi 07.04.2010, 22:26:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul


Cred cu certitudine ca fiecare om are drumul lui, unii casatorindu-se cu desfranati, altii cu crestini model...altii cu crestini mediocri...si cu totii simt ceva frumos...dar pana la mantuire avem cu totii mult ovaz de mestecat, si nicidecum sa se afirme ca daca cineva s-a casatorit cu cineva anume...gata, va fi pictat pe peretele exterior al vreunei Manastiri, doar pentru ca suna frumos...sa dam asa din cap " Da, da , da...sfant, sfant...numai un sfant!" precum cateii aia de jucarie din masini.
Ce-mi place mie cand vad ca invat multe de pe acest forum! Multumesc, Andrusca!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #334  
Vechi 07.04.2010, 22:32:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
ce-mi place mie cand vad ca invat multe de pe acest forum! Multumesc, andrusca!
.......
Reply With Quote
  #335  
Vechi 24.04.2010, 13:34:20
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit scuzati intrebarea

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
.......
Scuzati intrebarea care nu are legatura cu subiectul.
A publicat cineva de pe aici un material pe wikipedia(sau in alte locuri) ca sa imi spuna si mie cum se procedeaza?
Reply With Quote
  #336  
Vechi 24.04.2010, 15:26:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vladimir-Adrian Vezi mesajul
Scuzati intrebarea care nu are legatura cu subiectul.
A publicat cineva de pe aici un material pe wikipedia(sau in alte locuri) ca sa imi spuna si mie cum se procedeaza?
Eu nu am publicat, insa ai putea intra pe wikipedia, si uploada informatia...si de asemenea cred ca ar trebui sa fie un buton pe acolo pentru asta.

Ar trebui sa iti faci si un cont ( din ce vad pe acolo).

Multa bafta!
Reply With Quote
  #337  
Vechi 24.04.2010, 21:09:00
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Frate Admin...

[quote=ovidiu-s;212768]
Să nu mai vorbim de viața de pocăință a părintelui Seraphim Rose, care a murit de cancer colorectal, fără să arate nimănui suferința înspăimântătoare ce o avea și fără să urmeze tratament, asta după ce în lume fusese homosexeual.[quote]



Asta chiar ca este hula!
Administrator, vezi ce se petrece?!

Chiar are voie oricine sa arunce cu noroi in oricine?

Apara-ne, Doamne! Orice demonizat, orice bolnav, orice rauvoitor, oricine - poate veni aici, pe un forum ortodox, si poate posta ORICE monstruozitate?
Frate Admin, ce pazesti? Iarta-ma!
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #338  
Vechi 02.05.2010, 17:57:36
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit dovezi ai?

[quote=mishi55;239242][quote=ovidiu-s;212768]
Să nu mai vorbim de viața de pocăință a părintelui Seraphim Rose, care a murit de cancer colorectal, fără să arate nimănui suferința înspăimântătoare ce o avea și fără să urmeze tratament, asta după ce în lume fusese homosexeual.
Citat:
Cred ca ar fi corect sa si publici fisa medicala a parintelui daca dispui de ea, apoi sa aduci niste dovezi solide ca ar fi fost homosexual. Altfel vorbele tale sunt cu adevarat hule
Reply With Quote
  #339  
Vechi 02.05.2010, 22:51:44
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cati dintre noi ar putea iubi sincer o desfranata ? ... In afara de Hristos, eu nu cunosc pe nici un altul.
A fost acum cativa ani la tv,parca la Nasul,invitata o fata care era cu un baiat nevazator,iar el o iubea,iar ea fusese ...desfranata,constransa de circumstante,nu imi amintesc bine cazul.....oricum nu mai conteaza. Stii,desfranata poate insemna si una care schimba partenerii des,si cate nu sunt pe lume ......si sunt iubite de cineva, la un moment dat unul sau mai multi se indragostesc de ele. Multe femei si multi barbati sunt desfranati astazi,ca se culca pentru bani sau doar pentru a obtine placeri fizice,pt o noapte,o ora sau mai stiu eu cat timp,scurt,apoi trec mai departe,reluand aceleasi lucruri cu alte persoane......tot desfranare se cheama.Deci la intrebarea cine poate iubi o femeie desfranata,raspunsul este :orice om se poate indragosti de o femeie desfranata,nestiind sau chiar si in cunostinta de cauza......Orice este posibil ,orice.......

Numai bine!
Reply With Quote
  #340  
Vechi 03.05.2010, 01:55:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=mishi55;239242][quote=ovidiu-s;212768]
Să nu mai vorbim de viața de pocăință a părintelui Seraphim Rose, care a murit de cancer colorectal, fără să arate nimănui suferința înspăimântătoare ce o avea și fără să urmeze tratament, asta după ce în lume fusese homosexeual.
Citat:



Asta chiar ca este hula!
Administrator, vezi ce se petrece?!

Chiar are voie oricine sa arunce cu noroi in oricine?

Apara-ne, Doamne! Orice demonizat, orice bolnav, orice rauvoitor, oricine - poate veni aici, pe un forum ortodox, si poate posta ORICE monstruozitate?
Frate Admin, ce pazesti? Iarta-ma!
Se vede ca de abia am intrat in UE si NATO, daca am ramas inca sensibili la cuvinte din acestea, ..calugar homo, moare din cauza unui cancer la anus. Asta ar apare pe prima pagina a oricarui ziar serios fara sa fie luat drept hula. Se stie despre P Rose ca a fost, protestant homosexual convertit la ortodoxie. Unde vezi tu hula in asta?

Last edited by andreicozia; 03.05.2010 at 01:58:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05