Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.07.2010, 13:09:05
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
:))) Elena tu ai 20 de ani si nu stii ce inseamna nastere prematura la 7 luni. Domnisoara, din avort nu se mai scapa!
Cind faci avort fatul iese bucati..kaput, mort!
Andrei, din avort se scapa!!! Cauta pe net, se vorbeste mult despre asta. Daca nu ma insel, parca anul trecut Anglia a redus varsta pana la care este considerat legal avortul, tocmai pentru ca au existat supravietuitori.

Sunt multe feluri de a face avort. Cand sarcina este avansata, nu se mai face chiuretaj sau absortie. Se practica avortul salin, ceea ce inseamna uciderea copilului prin solutia salina injectata in uter, dupa care urmeaza "nasterea" (travaliu si expulzie) unui copil mort.
De cativa ani, in America "macelarii" au inventat o noua tehnica: avortul cu nastere partiala. Copilul trebuie sa se afle in prezentatie craniana (cu capul in jos). Dupa ce se practica dilatatia colului, cu un fel de forceps medicul prinde picioarele copilului aflat in uter si le scoate afara. In acest moment copilul este viu (da din maini si din picioare) are tot corpul iesit din uter iar capul nu este inca nascut (asa cum se intmapla la orice nastere pelviana). Acesta este momentul cand doctorul ucide copilul facand o sectiune la baza craniului pe unde introduce aspiratorul si absoarbe continutul craniului, care, micsorat dupa absortie, este nascut mai usor.
O alta metoda pentru avortul in sarcina avansata (trimestrul 2) este mica cezariana. Este exact ceea ce ii spune numele. Ofera "avantajul" ca copilul poate fi oferit spre cercetare sau tesuturile lui pot fi utilizate in alte scopuri. "Mama" are avantajul de a nu-i fi lezat colul uterin, lucru care se intampla frecvent in sarcina din trimestrul 2 daca se practica avortul clasic prin fragmentarea copilului si absortie si/sau chiuretaj
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.07.2010, 13:11:42
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
inca un lucru, ai 2.
te declari ateu, negi existenta unei divinitati dar nu pregeti sa arunci vina pe Dumnezeu cand ceva merge rau.
care Dumnezeu, ai2?
ca doar El nu exista.
mi se pare ca te cam contrazici....
Discutam ipotetic. Zau ca nu pot cobori oricat in explicatii. Aratam ridicolul credintelor voastre. Eu nu dau vina pe niciun D-zeu pentru raul care exista in lume. Puri si simplu se intampla tot felul de lucruri, unele ne plac, altele nu. Problema e ca voi dati o semnificatie aberanta acestor intamplari. Realitatea are mai multa logica daca nu presupunem ca exista D-zeu. Eu doar am incercat sa folosesc limbajul vostru. Daca nici asa nu intelegeti, eu nu pot cobori oricat.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.07.2010, 13:14:08
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cutremurator!!! Cred totusi ca nu prea se fac avorturi in luni atat de mari( cel putin de luna a 7 a nu am auzit chiar niciodata), si tocmai de aceea cred ca a si supravietuit...si de asemenea metoda a fost una diferita de aceea arhicunoscuta, care este foarte agresiva...si careia nu ii supravietuieste chiar nimeni.
Andrusca, in SUA (unele state) se practica avortul cu nastere partiala pana in momentul nasterii, adica e ok sa te hotarasti pentru avort in luna a 9-a. Pentru ca se mai afla cu cativa centimetri in vagin, legislatia, drepturile omului, nu-l pot proteja...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.07.2010, 13:22:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Andrusca, in SUA (unele state) se practica avortul cu nastere partiala pana in momentul nasterii, adica e ok sa te hotarasti pentru avort in luna a 9-a. Pentru ca se mai afla cu cativa centimetri in vagin, legislatia, drepturile omului, nu-l pot proteja...
infiorator!!!!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.07.2010, 13:24:42
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Andrusca, in SUA (unele state) se practica avortul cu nastere partiala pana in momentul nasterii, adica e ok sa te hotarasti pentru avort in luna a 9-a. Pentru ca se mai afla cu cativa centimetri in vagin, legislatia, drepturile omului, nu-l pot proteja...
........
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.07.2010, 15:01:49
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Andrusca, in SUA (unele state) se practica avortul cu nastere partiala pana in momentul nasterii, adica e ok sa te hotarasti pentru avort in luna a 9-a. Pentru ca se mai afla cu cativa centimetri in vagin, legislatia, drepturile omului, nu-l pot proteja...
Doamne fereste, ca nu am stiut pana acum de asa ceva. De obicei nu citesc de avorturi ca nu pot sa citesc de asa ceva. Dar nu am stiut ca se poate face asa ceva pana la 9 luni. De ce nu-i nasc normal si apoi sa fie infiati?????????/Oh, Doamne, ce tristete.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.07.2010, 15:05:06
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

este greu sa accept in mintea mea asa cruditate in termen de sarcina asa avansat, mai ales ca am asistat cand o prietena a nascut prematur in 20 de saptamini de sarcina. o fetita frumusica , asa micuta era. i-am acoperit corpul cu mana mea. a stat in incubator cateva saptamini, dar traieste si e bine, are 1an jumate acum.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.07.2010, 15:07:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Doar pt informare partial delivery abortion (am dat link catre un site care lupta imp avortului):
http://www.priestsforlife.org/partialbirth.html

Se face in spitalele americane.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.07.2010, 15:40:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
Doamne fereste, ca nu am stiut pana acum de asa ceva. De obicei nu citesc de avorturi ca nu pot sa citesc de asa ceva. Dar nu am stiut ca se poate face asa ceva pana la 9 luni. De ce nu-i nasc normal si apoi sa fie infiati?????????/Oh, Doamne, ce tristete.
Nu te ambala speranta, ca nu este adevarat. Va agitati cu toate ca niste gainuse speriate, chiar asa.
In nici un spital din SUA sau Canada nu-ti face nimeni nici un chiuretaj la 9 luni. Singurele exceptii sunt situatiile de urgenta cind se produc avorturi spontane, sau copilul este mort si nu poate fi eliminat ..cite explicatii vreti?..iar in rest, la sarcini de 3-4 luni, la fat sanatos si normal nu se mai face chiuretaj sub nici o forma, trebuie sa ai un motiv MEDICAL extrem de solid, cele de natura socio-economica nu tin , ..poate doar la clinici din acelea ilegale
Vorba lui ai2...Exista o limita a nivelului la care ne putem cobori cu explicatiile.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.07.2010, 15:44:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Andrusca, in SUA (unele state) se practica avortul cu nastere partiala pana in momentul nasterii, adica e ok sa te hotarasti pentru avort in luna a 9-a. Pentru ca se mai afla cu cativa centimetri in vagin, legislatia, drepturile omului, nu-l pot proteja...
Nu este ok, si nu se practica nimic decit in cazuri de urgente medicale, iar SUA nu este macelaria copiiilor. Nu mai lansati zvonuri aiurea!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miracolul Bibliei de la Plopis – Lovita de fulger, Cartea Sfanta a supravietuit vlad90 Stiri, actualitati, anunturi 7 13.09.2011 14:02:10
Ofer caruicior copil mara2008 Stiri, actualitati, anunturi 0 28.08.2011 14:31:57
Un copil cu malformatii trebuie avortat? davidgabriel Intrebari utilizatori 189 27.03.2011 00:59:08
Voi ati adopta un copil? sophia Generalitati 47 17.03.2011 16:16:54
Povestea unui copil RaduIoan Intamplari adevarate 5 22.05.2009 14:28:02