Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2010, 16:24:35
ice ice is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 1
Implicit Chitara

Am citit intr-o carte (PROFETII SI MARTURII CRESTINE PENTRU VREMEA DE ACUM-selectie de texte de la Sfintii Parinti si autori contemporani) despre infricosata Judecata,si am vazut acolo ca Manturitorul ii va pedepsii pe cei care au petrecut cu chitare ("Vai si de cei care au petrecut cu chitare si instrumente;au cantat,s-au imbatat,au jucat,au vorbit necuratii si s-au dedat la rele"-citat din carte).Am si auzit de la unii ca acest instrument,chiatar,nu e un "privilegiu" pentru credinciosi.

Puteti sa-mi explicati si mie ce rol negativ are chitara?Va rog!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.08.2010, 16:26:08
grgsc_mrs grgsc_mrs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Mesaje: 30
Implicit

Dupa parerea mea, daca nu canti cu ea muzica dura sau ceva ce e impotriva Lui Dumnezeu, nu e nimic rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.08.2010, 16:26:39
grgsc_mrs grgsc_mrs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Mesaje: 30
Implicit

Am vazut si preoti care canta la chitara:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.08.2010, 16:43:29
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Chitara in sine nu are absolut nici un rol negativ. Circula intr-o vreme pe internet un film facut de un grec, este si pe youtube din cate stiu, se numea "Satanismul in muzica rock" cred ca ti-ar fi mai de ajutor. Ideea din film care m-a pus pe mine pe ganduri era cam asa: cand asculti muzica de orice fel ar fi ea - simfonica, opera, rock, populara, etc - incearca sa-ti dai seama exact ce sentiment iti produce in suflet. Daca este izolare combinata cu ura, daca sunt sentimente si ganduri de desfrau, daca este ura fata de lume, tristete, cu alte cuvinte daca nu-ti aduce nici un sentiment de pace, liniste sau nu te duce cu gandul la cele bune si placute lui Dumnezeu atunci aceasta nu este o muzica de ascultat.
Asa este si cu chitara, si la aceasta se refera si textul ce l-ai citat: "Vai si de cei care au petrecut cu chitare si instrumente;au cantat,s-au imbatat,au jucat,au vorbit necuratii si s-au dedat la rele". Nu chitara era problema ci felul de muzica care a dus la betie, desfrau si/sau alte rele.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
Răspunde