Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.12.2010, 23:40:09
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hermiod Vezi mesajul
Sunt noua pe forum, recunosc nu am citit raspunsurile, am vazut doar titlu
SI Eu urasc barbatul! Si va spun si de ce.
Desi s-a dovedit stiintific ca este mai capabil, ca este mai destept, sa recunoastem, nu are puterea sa fie pe deplin barbat. Nu vrea sa isi foloseasca mintea la capacitatea pe care i-a dat-o Dumnezeu si se lasa condus de instincte, simturi...stiti la ce ma refer.
Urasc barbatul si pentru ca el poate face , chiar foarte bine aproape tot ceea ce poate face o femeie (exceptand nasterea), pe cand o femeie nu poate indeplinii anumite treburi, munci ale barbatului, din simplu motiv ca nu are forta lui fizica. Ex. Cei mai buni bucatari sunt barbatii, cei mai buni croitori sunt barbatii, cei mai buni medici sunt barbatii, cei mai buni pedagogi sunt barbatii. etc. In orice locuinta, fie ea si manastire de femei este nevoie de un barbat care sa ajute la treburile mai grele.
Daca ar fi dupa mine, i-as extermina! Am motivele mele.., evident
Il urasti pe Adam sau il urasti pe "Vasilica"???In primul caz e grava treaba..in al doilea,am mai auzit,se vindeca!:-)Cred ca tu il urasti pe "Vasilica",dar proiectezi asupra tuturor frustarea ta.Si nu e corect.Sunt si barbati minunati!Din toate punctele de vedere!Trebuie doar sa fii atenta la nevoile lor.Asa functioneaza ei.Niste copii mari.Trebuie sa iesi in intampinarea lor,sa fii empatica.
Oricum ar fi, NU trebuie sa urasti barbatul! Mai bine cauta sa inveti din experientele traite,bucura-te de ele si traieste convinsa ca EL(acela perfect pentru tine) exista si va aparea intr-o zi!:-)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 24.12.2010, 16:16:41
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.060
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hermiod Vezi mesajul
Sunt noua pe forum, recunosc nu am citit raspunsurile, am vazut doar titlu
SI Eu urasc barbatul! Si va spun si de ce.
Desi s-a dovedit stiintific ca este mai capabil, ca este mai destept, sa recunoastem, nu are puterea sa fie pe deplin barbat. Nu vrea sa isi foloseasca mintea la capacitatea pe care i-a dat-o Dumnezeu si se lasa condus de instincte, simturi...stiti la ce ma refer.
Urasc barbatul si pentru ca el poate face , chiar foarte bine aproape tot ceea ce poate face o femeie (exceptand nasterea), pe cand o femeie nu poate indeplinii anumite treburi, munci ale barbatului, din simplu motiv ca nu are forta lui fizica. Ex. Cei mai buni bucatari sunt barbatii, cei mai buni croitori sunt barbatii, cei mai buni medici sunt barbatii, cei mai buni pedagogi sunt barbatii. etc. In orice locuinta, fie ea si manastire de femei este nevoie de un barbat care sa ajute la treburile mai grele.
Daca ar fi dupa mine, i-as extermina! Am motivele mele.., evident
Foarte frumos elogiu adus nevrednicului,impertinetului BARBAT sau Adam.Dar ce te-ai face fara el tu Femeie?De ce poate fi sensibilizat,supus chiar,imblanzit daca nu de sensibila,firava,delicata Femeie.Barbatul nu trebuie urat,iar Fermeia trebuie iubita.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 24.12.2010, 16:32:25
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Foarte frumos elogiu adus nevrednicului,impertinetului BARBAT sau Adam.Dar ce te-ai face fara el tu Femeie?De ce poate fi sensibilizat,supus chiar,imblanzit daca nu de sensibila,firava,delicata Femeie.Barbatul nu trebuie urat,iar Fermeia trebuie iubita.
oricat am incerca noi sa iubim femeile sa le "divinizam" uneori, iata ca se gaseste ca una care sa ne amintesca de ce "trebuie" sa fim misogini...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 24.12.2010, 18:15:18
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hermiod Vezi mesajul
Sunt noua pe forum, recunosc nu am citit raspunsurile, am vazut doar titlu
SI Eu urasc barbatul! Si va spun si de ce.
Desi s-a dovedit stiintific ca este mai capabil, ca este mai destept, sa recunoastem, nu are puterea sa fie pe deplin barbat. Nu vrea sa isi foloseasca mintea la capacitatea pe care i-a dat-o Dumnezeu si se lasa condus de instincte, simturi...stiti la ce ma refer.
Urasc barbatul si pentru ca el poate face , chiar foarte bine aproape tot ceea ce poate face o femeie (exceptand nasterea), pe cand o femeie nu poate indeplinii anumite treburi, munci ale barbatului, din simplu motiv ca nu are forta lui fizica. Ex. Cei mai buni bucatari sunt barbatii, cei mai buni croitori sunt barbatii, cei mai buni medici sunt barbatii, cei mai buni pedagogi sunt barbatii. etc. In orice locuinta, fie ea si manastire de femei este nevoie de un barbat care sa ajute la treburile mai grele.
Daca ar fi dupa mine, i-as extermina! Am motivele mele.., evident
iti recomand un sniper. stai pe blocuri si vanezi barbati. spor la treaba.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 27.12.2010, 15:55:13
Hermiod Hermiod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Smile

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
iti recomand un sniper. stai pe blocuri si vanezi barbati. spor la treaba.
Multumesc pentru sfat! Ai reusit sa ma faci sa zambesc pe ziua de azi.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 27.12.2010, 16:13:46
Hermiod Hermiod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Foarte frumos elogiu adus nevrednicului,impertinetului BARBAT sau Adam.Dar ce te-ai face fara el tu Femeie?De ce poate fi sensibilizat,supus chiar,imblanzit daca nu de sensibila,firava,delicata Femeie.Barbatul nu trebuie urat,iar Fermeia trebuie iubita.
Din nefericire, in ultimul an asa am incercat sa fiu si se pare (spun altii) ca asa si sunt sensibila, firava..., m-am straduit sa fiu crestina perfecta. Rezultatul? ...era de asteptat. Se spune ca barbatii sunt vanatori si ca se simt fericiti doar atunci cand au de trecut obstacole, cand au un obiectiv in fata...prada.
la asta ma gandeam si eu, ce sa fac fara un el?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 27.12.2010, 18:03:21
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.060
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hermiod Vezi mesajul
Din nefericire, in ultimul an asa am incercat sa fiu si se pare (spun altii) ca asa si sunt sensibila, firava..., m-am straduit sa fiu crestina perfecta. Rezultatul? ...era de asteptat. Se spune ca barbatii sunt vanatori si ca se simt fericiti doar atunci cand au de trecut obstacole, cand au un obiectiv in fata...prada.
la asta ma gandeam si eu, ce sa fac fara un el?
Pai este un el sau inca il creezi pe acest el?Un el perfect nu exista,dar unul perfect pt tine exista sigur,caci prin pseudo-refuzul sau evitarea ta,atragi si astfel iminent va veni acea clipa in care vei iubi barbatul.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 28.12.2010, 11:10:55
Hermiod Hermiod is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Pai este un el sau inca il creezi pe acest el?Un el perfect nu exista,dar unul perfect pt tine exista sigur,caci prin pseudo-refuzul sau evitarea ta,atragi si astfel iminent va veni acea clipa in care vei iubi barbatul.
Este si... a fost. Sincer, nu am glumit cand am spus ca urasc barbatii. Degeaba i-a inzestrat Dumnezeu cu atat minte si atat forta. Ei au creat lucruri minunate, marete, dar tot ei sunt responsabili pentru dezastre. Nu vor sa se opreasca..din vanatoare, competitie, trecut obstacole, atins obiective..., chiar daca isi dau seama ca ranesc oameni. Asta este, s-a dovedit stiintific ca existe diferente in privinta folosirii creierului intre cele doua sexe.
Nu imi doresc un el perfect, farmecul vine tocmai din imperfectiuni.
:) sper sa existe si un el perfect pentru mine...este greu sa treci prin viata asta de unul singur.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 28.12.2010, 11:57:24
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Si eu, fiind barbat aveam niste chestii asemanatoare fata de romance...iar preotul, a reusit sa ma schimbe..si cred ca e bine....desi recunosc ca inca mai am ceva cu romancele noastre, care sunt prea fitoase, pretentioase si snoabe...ar trebui sa fie mai modeste, ca sa fie cucerite....daca nu vor ramane in lumea lor....la urma urmei putem trai si singuri, dar e bine sa nadajduim la un cuplu.....cu goods and bads...
Reply With Quote
  #80  
Vechi 28.12.2010, 14:25:30
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.060
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hermiod Vezi mesajul
Este si... a fost. Sincer, nu am glumit cand am spus ca urasc barbatii. Degeaba i-a inzestrat Dumnezeu cu atat minte si atat forta. Ei au creat lucruri minunate, marete, dar tot ei sunt responsabili pentru dezastre. Nu vor sa se opreasca..din vanatoare, competitie, trecut obstacole, atins obiective..., chiar daca isi dau seama ca ranesc oameni. Asta este, s-a dovedit stiintific ca existe diferente in privinta folosirii creierului intre cele doua sexe.
Nu imi doresc un el perfect, farmecul vine tocmai din imperfectiuni.
:) sper sa existe si un el perfect pentru mine...este greu sa treci prin viata asta de unul singur.
Pai cum ar trebui sa fie barbatul ideal cu toate imperfectiunile lui?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si barbatul - ore munca romandragut Generalitati 91 10.06.2016 09:24:57
De ce urasc RELIGIA, dar il iubesc pe IISUS bob2909 Generalitati 1 28.08.2012 22:28:23
Nu il urasc, nu am nimic cu el ! mihele_m Intrebari utilizatori 2 26.05.2010 22:47:02